“Arabayla Avrupa Turu” – Yola Çıkmadan Bir Gün Önce

Navigasyon cihazımıza kalacağımız bütün evlerin adresleri Google Maps den yararlanarak evlerin ve sokakların görüntülerinin fotoğrafları tablete tek tek kaydedildi. Yolda dinlenecek müzikler seçilerek belleğe aktarıldı.

Arabamızın bagajı hazırlanan eşyalarla tıka basa dolduruldu. Yolculukta gerekli evraklar sürücü kapı gözüne, fosforlu yelekler, su mataraları, ıslak mendil, kolonya diğer kapı gözlerine konuldu. Bu arada arabamız 2009 model Honda Civic.

Yanımıza aldıklarımız arasına birde kuzenimin verdiği direksiyon kilidi katıldı. İçimiz artık daha rahat.

Yolluklar yapıldı, Evde kalan babam için bir süre idare edecek yemekler yapılıp buzdolabına konuldu, çiçek saksıları su dolu leğenlere yerleştirildi. Evet galiba artık yola çıkmaya hazırdık.

13 Temmuz 2014  Yolculuk Başlıyor

“Araba ile Avrupa seyahati” için sabah 7:30 gibi kalktık, evden çıkmamız 9:00’u buldu. Uğrayıp kayın biraderimi aldık. Kadro tamamlanmıştı. Onun çantasını da bagajda kalan son boşluğa tıkıştırarak yola koyulduk. Sağ olsun kayınvalidem ile görümcem de yolda yiyelim diye bir şeyler hazırlamış. Ardımızda bıraktığımız sevdiklerimiz ile vedalaştık, birbirimize hayırlı yolculuklar diledik, yola koyulduk.

Bu güne kadar hiç yapmadığımız bir işi yapmak bir yana, düşlemediğimiz bir yola atmıştık kendimizi. Ne diyelim ki bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete. İnşallah dönüşte de böyle yolculuğa başladığımız günkü kadar neşeli, mutlu, keyifli olur, dağarcığımıza birbirinden güzel anılar biriktirerek döneriz.

Herkesin içi pır pır. Navigasyon yerine takıldı istikamet İpsala ev.Tomtom da kalacağımız her yeri o şehirlerdeki evimiz olarak işaretlemiştik. Bakalım evlerimiz nasıl çok merak ediyordum. Arifiye’den önce bir kez, İpsala’ya yaklaştığımızda da bir kez olmak üzere iki kez benzin aldık. Sonuncu da depoyu doldurduk. Bunun sebebi daha önceki yazılarımda da paylaştığım gibi Yunanistan otoyolunda benzin istasyonu olmadığı hakkındaki okuduğum yazılardı.

İpsala Konaklama

Öğleden sonra saat 5 gibi “İpsala” ya vardık. D.S.İ nin misafirhanesine yerleştik. Yer ayırtma konusunda Avrupa’daki yerlerden çok, bizi İpsala zorlamıştı. Gerek kalacak doğru dürüst bir otel olmaması gerekse bulduğumuz otelin önceden yer ayırmıyoruz gelince olur demesi, DSİ misafirhanesinin internette tel. numaralarının hatalı olması,aranan numaradan ulaşılamaması… Bu yüzden dönüşte de kalmayı düşündüğümüz misafirhanede yine bir takım aksiliklerin sürmesi nedeni ile son anda İpsala sınır kapısına çok yakın bir Yunan köyünde yer ayırttık, çok da iyi oldu.

Misafirhane de odalar üçer kişilik. Her odada duş ve tuvalet,  mini bir buzdolabı, klima, televizyon, kettle vardı, ayrıca poşet çay bırakılmıştı. Banyoda da ihtiyacımız her şey vardı. Kısacası hoşumuza gitmişti. Biraz yorgunluğumuzu attıktan sonra karnımızı yolluklarımızla doyurduk. Misafirhane boş gibi görünmesine rağmen zaman geçtikçe yanımızdan ara ara odalarına giden misafirlerden yalnız olmadığımızı anladık. Seyahatimizin ilk gecesinde İpsala’daydık. Ertesi günün heyecanı ile uyumaya çalıştık.

Ne Güzel Şeydir, Her Gün Bir Yerde Konaklamak,
Akarsu, Donma Korkusundan, Elbet Uzak!
Dün Geçti, Dünün Sözü De Dünle Geçip Gitti.
Bugün, Yepyeni Bir Söz Söylemeli Muhakkak.

Mevlana Celâleddin-i Rûmî

Arabayla Avrupa Turu” 13 Temmuz 2014 Yolculuğumuzun 1. Günü Sonu.

Arabayla Avrupa Turunda Bizimle Gezmeye Ne Dersiniz? Blogumu takip ederek, yorumlarınızı iletirseniz, beğendiklerinizi paylaşırsanız beni çıktığım bu yolda manevi açıdan desteklemiş olursunuz. Şimdiden çok teşekkürler . İyi okumalar. 

NOT: Bir sonraki yazım Arabayla Avrupa Turu’nda ilk Günümüz ve İlk Konaklayacağımız Şehir Üsküp (Makedonya)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin