Arabayla Avrupa Turu Eve Dönüş

‘’Arabayla Avrupa Turu” Eve Dönüş – 9 Ağustos

YOLA ÇIKMAK! YİTİRMEK ÜLKELERİ

Yola çıkmak! Yitirmek ülkeleri!
Bir başkası olmak süresiz,
Yalnız görmek için yaşamaktır
Köksüz bir ruhu olmak!

Kimseye ait olmamak, kendime bile!
Durmadan gitmek, sonu olmayan
Bir yokluğun peşinde
Ve ona ulaşma isteği içinde!

Böyle yola çıkmaktır yolculuk.
Ama ben açık bir yol düşünden öte,
Bir şeye gerek duymuyorum yolculuğumda.
Gerisi sadece gök ve toprak.

F. Pessoa Şiiri (1888-1935 Portekiz)
Türkçesi: Cevat ÇAPAN

Bundan tam 28 gün önce başlayan Avrupa Gezi Rotamızın son günü ve artık kürkçü dükkanına dönüş vakti geldi.

Memlekete Selam

Gezimizin son günü Tychero’daki evimiz ile vedalaşıp, Kipi-İpsala Sınır Kapısından Mehmetçiklerimiz ile selamlaşarak yurda giriş yapıyoruz. Saat 12 gibi İstanbul’a geliyoruz ama İstanbul’dan çıkmak ne mümkün. Yarın 10 Ağustos seçim var, hava da biraz yağışlı gerisini siz anladınız evet İstanbul trafiği felç. İstanbul’dan çıkmamız tam dört saatimizi alıyor. Trafikten kurtulunca bir yemek molası verip tekrar yola koyulup akşama Arabayla Avrupa Turu Eve Dönüş EVİM EVİM GÜZEL EVİM.

Hamdık, Piştik, Değişti Tüm Bakışımız

Gezimiz 28 gün önce başlasa da Avrupa Gezi Hazırlıklarımız aylar öncesinden başlamıştı. Huyum bu ya her şeyi ince eleyip sık dokuyan ben, epey dirsek çürüttüm bu iş için. Bazen doluya koydum almadı, bazen boşa koydum dolmadı ama sonunda bir orta yer buldum.

Geziye başlarken ki heyecanımız hiç dinmedi, ama başlangıçta olan kaygılarımız yerini yeni, güzel, değişik şeyler görmenin verdiği şaşkınlık, mutluluk, sevince bıraktı. Arabayla Avrupa Gezi Rotamızda yol almanın deneyimi kendimize olan güvenimizi arttırdı.

Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat – Güvenlik-

Avrupa Gezisi boyunca pek çok evde keyifli konakladık. Gezi öncesi resimlerinden, yapılan yorumlarından okuyup bildiğimiz evleri kendi evimiz gibi benimsedik, komşularımızla selamlaştık, ayrılırken vedalaştık. Hayalini bile bilmediğimiz Avrupa’nın sokaklarında, caddelerinde gezdik, parklarında oturduk, gökyüzünü seyrettik, yıldızlarının altında dilek tuttuk. Kimi zaman Avrupa Gezi Rehberimizin gösterdiği yoldan gittik ama çoğu zaman sokaklarda, caddelerde kaybolduk. Bambaşka kültürleri tanıdık, bildik.

Arabayla Avrupa Gezisinin çok güzel, çok eğlenceli, çok rahat, çok ilginç, çok keyifli ve çok da ekonomik olduğunu gördük.

Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat -Bütçe-

Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat -Ekonomi-

Dileğim

Arabayla Avrupa Turumuzu gün be gün en ince ayrıntısına varana kadar yazmamın bir nedeni sizlerin de cesaretinizi arttırmak, aileniz ile olsun, arkadaşlarınız ile olsun böyle güzel yolculuklara teşvik etmekti.

Neden  Arabayla Avrupa Turu?

Yazılarımı uzun bulanınız, okurken sıkılmış olanınız da vardır mutlaka. Bu yolculuğun ne başında ne de sonunda böyle bir blok yazmayı hiç ama hiç düşünmemiştim o yüzden pek çok fotoğrafımız olduğu halde bazı resimlerde başkalarının fotoğraflarını paylaştım, kimi yerlerde kendimi fotoğraflarda gizledim. Önemli olan sizlerin gezilecek yerleri tanımanız, görülecek yerlere odaklanmanızdı. Çünkü bu gezi sizin geziniz olsun istedim.

Yola çıkmadan çok yazı okudum, derledim ama gezi sırasında notlarım arasında da kayboldum zaman zaman. Bu yüzden istedim ki eğer bizimkine benzer Avrupa Gezisi Rotası oluşturursanız faydalı olsun.

Gezgin arkadaşlarımın deneyimlerime kendi deneyimlerimi, araştırmalarını eklediğim, pek çoğunuzun merak ettiği maliyetleri yazdığım yazılarım umarım yardımcı olur, sizin gezilerinizin de önünü açar, kolaylaştırır.

Bir aya yaklaşan gezimizden bizlere kalan ise güzel ama çok güzel Avrupa Gezisi Anıları. Hiçbir şeyin alamayacağı değerde yaşanılan mutluluklar. İnsanları yaşatan da bu değil mi.

Haydi ne duruyorsunuz Araba ile  Avrupa Turuna.

YOLCULUK

Saymak istemesekde günleri 1,2,3…
sayılı gün geçip gitti. İstesekde kalmak
gittiğimiz yerlerde
nihayetinde dönüş vakti geldi.

Ara vermiştik dünya gailesine
bir süreliğine.
İş güç bizi bekler
en güzelide dostlar memlekette
Dönüş yollarının güzelliği bundan mıdır ki.

Şimdi vaktidir mis kokulu demlenmiş çayın yanında
paylaşmak anıları
Tuna’nın mavisini, Tatra’nın yeşilini,
Mica’nın dost muhabbetini.

Düşlerde tekrar tekrar yaşanırken
anılar…
kurulmaya başlandı bile
yeni yolculukların Hayalleri.

Bir Sonraki Yazım 

> Arabayla Balkanlar, Dalmaçya, Orta Avrupa Turu (Güzergah, Maliyet, Yol Haritası <

Leave a Comment