Budapeşte Merhaba Macar Toprağı-ARABAYLA BUDAPEŞTE

 Budapeşte Andrássy Bulvarı

Caddenin iki yanı da ağaçlık. Budapeşte Andrássy Bulvarı  Avrupa’da ilk ışıklandırılma yapılan bulvarıymış ve Avrupa’nın ilk yeraltı metro hattı da bu bulvarın altına döşenmiş. İki tarafta konsolosluk binaları yer alıyor. Türk konsolosluğu Budapeşte Kahramanlar Meydanına yakın, sağda.

Budapeşte Terör Müzesi (Terror Háza Múzeum)

Yolumuzun üzerinde Budapeşte Terör Müzesi, Macaristan’ın Naziler ve Sovyetlerin işgalleri sırasında yaşanan insanlık dışı uygulamaların sergilendiği müze.

Budapeşte Terör Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazartesi hariç her gün 10.00-18.00 açık. (Gişe 17.30’da kapanır)

Budapeşte Terör Müzesi Giriş Ücreti (2020)

Tam: 3000 Ft, İndirimli: 1500 Ft., Geçici Sergi: Ücretsiz.

Budapeşte Franz Liszt Müzesi (Liszt Ferenc Memorial Museum and Research Centre)

Budapeşte Franz Liszt Müzesi, Müzisyen besteci Franz Liszt’in kendisine ait kitaplarının, müzik aletlerinin, notalarının, kişisel eşyalarının sergilendiği müze. Sanatçının 1881-1886 yılları arasında yaşadığı ev müzeye dönüştürülmüş.

Budapeşte Franz Liszt Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazartesi – Cuma: 10.00-18.00, Cumartesi: 09.00-17.00

Budapeşte Franz Liszt Müzesi Giriş Ücreti (2020)

Tam: 2000 Ft, Öğrenci: 1000 Ft.

Yolun sonunda Budapeşte Gezilecek Yerlerinin başında yer alan Kahramanlar Meydanına ulaşıyoruz.

 Budapeşte Kahramanlar Meydanı (Hösök Tere)

Macaristan Gezi Rehberimizde anlatıldığına göre 10. yüzyılda Roma tarafından 1000 yılında tahta oturtulan I. István’ın büyük büyükbabası Árpád önderliğinde, Macarların Asya’dan bölgeye gelişiyle Macaristan tarihi başlar. Macar Krallığı çeşitli kesintilerle de olsa 946 yıl varlığını sürdürür. Bu süreçte de batının kültürel merkezlerinden biri olur. 896 yılında buraya yerleşen Macarlar 1896 yılını 1000. yerleşim yılı kabul edip 1929 yılında da bunun anısına bin yıl anıtını yaparlar. Ortada 36 m yüksekliğinde bir sütun bulunuyor bunun üzerinde de baş melek Cebrail.

Onun altında Prens Arpad ve altı savaşçısı iki yanda da ülkenin kuruluşundan bu yana gelip geçmiş önemli adamlarının heykelleri yay biçiminde sıralanıyor.

Efsaneye göre Cebrail, Kral İstvan’a rüyasında Macar tahtını sunmuş.

Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi (Museum of Fine Arts- Szépművészeti Múzeum)

Anıtın bulunduğu Kahramanlar Meydanının bir tarafında Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi yer alıyor. Mısır sanat koleksiyonu, Klasik antik çağ koleksiyonu, Ustalar koleksiyonu, Eski heykel koleksiyonu, Baskı ve çizim koleksiyonu ve 1800 sonrası sanat koleksiyonunun sergilendiği müze.

Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi Açık Olduğu Saatler

Salı – Pazar: 10.00-18.00

Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi Giriş Ücreti (2020)

HUF 3200

Budapeşte Sanat Sarayı (Kunsthalle Műcsarnok)

Kahramanlar Meydanının diğer tarafında ise Çağdaş Macar Sanatı ve uluslararası güzel sanatlar sergilerinin düzenlendiği mekan olan Budapeşte Sanat Sarayı bulunuyor.

Budapeşte Kent Parkı

Meydanda anıtın arkasında bulunan köprüden geçince Budapeşte Gezi Noktalarından bir diğer güzel yere Budapeşte Kent Parkına ulaşıyoruz. Burası eskiden sarayın avlanma alanıymış.

Budapeşte Vajdahunyad Kalesi

Arabayla Budapeşte Gezisi nde yürüyüşe devam ederek Vajdahunyad Kalesinin kapısından geçince sanki Budapeşte masallar dünyasına adım atıyoruz. Gerçek bir kale olmayıp 1896 yılında inşa edilen Macaristan’ın yıllar boyunca geçirdiği mimari evrimin sergilendiği romantik kale. Romanesk, gotik rönesans ve barok binalar tüm güzellikleri ile duruyor.

Bir pencereden Rapunzel saçlarını uzatacakmış gibi geliyor bana. Şapkasını banka koyarak oturmuş  heykel ise Kont Sándor Károlyinin heykeli imiş

Karşısında Budapeşte Jak Şapeli Kapısı yer alıyor.

Biraz ilerde Budapeşte Adsızlar Anıtı(Anonymus)

Bol bol fotoğraf çektiriyoruz. Parkta bir hayvanat bahçesi de varmış. Hava kararmaya başlıyor. Parkta bulunan havuzlar boş, dolu olduğunda kimbilir ne kadar güzel oluyordur.

Parkın kenarında bulunan gölette kışın buz pateni yapılıyormuş. Avrupa’nın en büyük açık hava buz pistiymiş. Şimdi dolaşmak için kayıklar var.

Szechenyi Kaplıcası

Kale kapısının karşısındaki bina Avrupa’nın en büyük tıbbi hamamı sayılan Budapeşte’nin en meşhur Spa merkezi, havuz partilerinin gerçekleştiği popüler Szechenyi Kaplıcasıymış.

Yeri gelmişken söyleyeyim Budapeşte termal havuzları ve kaplıcalar bakımından zengin bir şehir. Yazın insanın canı çekmiyor ama bir başka mevsimde Arabayla Budapeşte Gezisi yaparsak açık hava havuzlarında yüzmek keyifli olurdu herhalde. İlgilenenler için şuraya Web Adresini bırakalım.

Budapeşte Gezisi birinci günümüzde artık tekrar Kahramanlar Meydanındayız.

Gecenin karanlığında mükemmel bir biçimde ışıklandırılmış meydan bir başka güzel duruyor.

Andrássy  Bulvarının keyfini ağır ağır yürüyüp çıkararak evimize dönüyoruz. Yürüyerek Budapeşte Turumuzun birinci günü sona eriyor. Yarını iple çekiyoruz.

İyi bir gezginin sabit planı ve varmaya niyeti yoktur. -Lao Tzu-

Su Rüzgâr Ve Namus

Daha çocukluğumda,
Dinlemiştim bu masalı:
Su, rüzgâr ve namus
Bir gün saklambaç oynamışlar.
Önce su saklanmış;
Fakat çabuk bulunmuş
Derin vadiler arasında…
Sonra rüzgâr saklanmış,
Onu da bulmak kolay olmuş
Yüksek dağların tepesinde…
Sıra namusa gelmiş
O da şöyle söylemiş:
Dinleyin bir kere,
Ben kaybolursam
Bulunmam hiçbir yerde…
İşte, o günden beri namus kaybolunca,
Bulunmaz hiçbir yerde.

Sandor Petofi Şiiri

Arabayla Avrupa Turunda 4. Günü, Budapeşte Gezimizin 1. Günü sonu.

Arabayla Budapeşte Gezisi  Budapeşte II ile sürüyor.

Leave a Comment