Krakow Ortaçağ Büyüsü-Krakow’u Keşfet-ARABAYLA KRAKOW

Krakow Ana Meydanı (Rynek Główny)-Krakow Gezilecek Yerler-

 Krakow Gezisinde Aziz Barbara Kilisesi ve Aziz Meryem Ana Kilisesi (Kościół Mariacki) arasındaki Mariacki Meydanından Krakow Ana Meydana çıkıyoruz. Meydanın tarihi geçmişi 13. Yy’a uzanıyor.

200 m² alanı ile Ortaçağ Avrupa’sının en büyük meydanı. Canlı sokak hayatı ile de Avrupa’nın en güzel meydanı kabul ediliyormuş. Yürüyerek Krakow Polonya Gezi Rotası nda meydan da neler var bir bakalım. 16. Yy Rönesans Krakow Kumaş Pazarı, 13. Yy Gotik Meydan Kulesi, 14.yy Gotik Meryem Bazilikası ve muhteşem büyük sunağı, tarihi 11. Yy’a uzanan Krakow Aziz Adalbert Kilisesi, Krakow Adam Mickiewicz Anıtı ile olduğu kadar çevreleyen eşsiz tarihi ve mimari güzellikteki binaları ile güzel yorumları hak ediyor doğrusu. Meydan tarih boyunca krala bağlılıkların sergilendiği, idamların gerçekleştirildiği, kamusal kutlamaların yapıldığı yer olmuş. Alman işgali esnasında adı Adolf Hitler Meydanı olarak değiştirilse de savaş sonunda tekrar eski adını almış. Meydan 1978’de Dünya Kültür Mirasına alınmış.

Krakow Kumaş Pazarı ( Cloth Hall-Sukiennice)-Krakow Gezilecek Yerler-

Polonya Krakow Gezi Rehberi ne göre meydanın ortasında bulunan Krakow Kumaş Pazarı  dünyanın en eski alışveriş merkezidir. 1300 lerde yapılan Sukiennice 14. Yy’ın ikinci yarısında Gotik olarak büyütülür. Ancak 1555’teki yangından sonra Santi Gucci tarafından süslü çatısı ile ihtişamlı bir Rönesans binası olarak tekrar yapılır. Zamanında tekstil ticaretinin yapılıyormuş burada. Günümüzde binanın zemin katındaki dükkanlar hediyelik eşya satış mağazaları olarak hizmet veriyor. Üst katında 1880’lerden bu yana Krakow Ulusal Müzesi yer almakta. Müzede Jan Matejko’nun ünlü dev boyutta ki eseri de dahil olmak üzere 19. Yy. Polonya sanatına ait eşşiz eserler sergilemektedir.

1910’da zemin katın doğu yakasında açılan Noworolski Cafe zarif Art Nouveau dekoru ile dikkat çekicidir. Üst katta bulunan küçük kafe ise meydana bakan terası ile seyirliktir.

 Krakow Rynek Meydanı Belediye Kulesi (Town Hall Tower- Wieża ratuszowa)-Krakow Gezilecek Yerler-

Krakow Gezi Noktalarından biri Gotik Belediye Kulesidir. Belediye Binasına bitişik olarak 13. Yy sonlarında taş ve tuğladan inşa edilmiş. 70 m yüksekliğindeki Gotik Belediye Kulesi 1524’te ilk mekanik saatine kavuşmuş. 1703’teki  kuvvetli fırtınada 55 cm eğilen kule zaman içinde geçirilen yangınlarda yıpranıp güçsüzleşince doğu tarafından bir mamut payanda ile desteklenmiş. Belediye Kulesi diyoruz ama hani Belediye Binası nerede? Polonya Krakow Gezi Rehberi ne göre hikayesi şöyle. Rus İmparatorluğu, Prusya Krallığı ve Habsburg Avusturya’sı Polonya-Litvanya milletler topluluğunun egemenliğine son vermek ister. Bu amaç ile topluluğun topraklarını bölerek zayıflatma yoluna giderler. 1820 yılında Avusturya yönetimi meydanı yeniden yapmak amacı ile Belediye Binasını yıkar. Halk ayaklanmalarında ateşli taraftarların gözetlenmesi için yalnızca kulesi bırakılır. Günümüzde kafe ve tiyatro olarak hizmet veren kulenin geniş mahzenleri zamanında işkencelerinde yapıldığı şehir zindanı ve birahane olarak kullanılıyormuş. Dar ve dik 100 merdiveni tırmanırsanız panaromik manzaranın keyfini çıkartabilir aynı zamanda Krakow Tarih Müzesinin Belediye Tarihi sergisine bir göz atabilirsiniz.

Kulenin yanında Polonyalı sanatçı Igor Mitoraj’ın eseri Eros Bendato adlı içi boş kafa heykeli bulunmaktadır. Igor Mitoraj’a ait çok güzel bir başka bronz yüz heykelini de Poznan’da Stary Browar’ın içinde görme şansını bulmuştuk.

Belediye Kulesi ve Krakow Tarih Müzesi Ziyaret Saatleri 2020

Yaz Sezonunda (Mart-Ekim) Salı-Pazar: 10.30-18.00, Pazartesi: 10.30-14.00

Kış Sezonunda Salı-Pazar: 11.00-17.00, Pazartesi: 11.00-14.00

Son giriş kapanış saatinden 30 dk öncedir.

Rynek Meydanı Belediye Kulesi Giriş Ücreti 2020

Tam      : 12 PLN

İndirimli: 8 PLN,

*Aile      : 24 PLN

(*)2 büyük+16 yaşa kadar 2 çocuk veya 1 büyük+ 16 yaşa kadar 3 çocuk

Pazartesi günleri giriş ücretsiz.

 Krakow Rynek Meydanı Meryem Ana Kilisesi (St. Mary’s Church-Kościół Mariacki)-Krakow Gezilecek Yerler-

Polonya Krakow Gezi Rehberi bilgilerine göre 13.Yy’da inşa edilen tuğla Gotik kilise 14. Yy da tekrar yapılmış. Üç adedi günümüze  kadar gelebilmiş muhteşem vitray pencereleri eklenmiş. 80 m yüksekliğindeki kilise iki kulesi ile yalnız meydanın en göz alıcı yapısı olmakla kalmayıp aynı zamanda Polonya kiliseleri içinde en bilinenidir. Polonya diasporası için de mimari örnek oluşturmuştur.

Yürüyerek Krakow Gezisi nde kilisenin hiç şüphesiz benzersiz ahşap sunağı ise döneminin Avrupa’nın en iyi heykeltıraşı Veit Stoss tarafından 1477 – 1489 yıllarında oyularak yapılmıştır. Heykeltıraş daha sonra güney koridordaki taştan haçı ve pek muhtemeldir ki nefdeki devasa haçı da yapmıştır. Bazilikanın her köşesinde ve on iki şapelinde Krakow’un tanınmış şahsiyetlerinin mezar taşları yer almaktadır. Duvarlarını süsleyen resimlerin ünlü ressam Jan Matejko’ya ait olduğu bazilika, ayrıca aralarında 300 adet nakışlarla bezeli, eskiden kalma papaz cübbelerinin bulunduğu zengin sanat objelerine ev sahipliği yapmaktadır.

Krakow Rynek Meydanı Meryem Ana Kilisesi Ziyaret Saatleri

Kilisenin ancak yarısı ki buna ana sunak da dahildir hafta içi her gün ayin zamanları dışında 11:30-18:00 saatleri arası ziyaret edilebilir. ( Sunak seremonisi 11.50’de)

Pazar günleri ve kutsal günlerde ise Pazar ayininden sonra 14.00-18.00 arası ziyarete açıktır. Kilisenin geri kalanı dua edenler içindir ve giriş ücretsizdir.

Krakow Rynek Meydanı Meryem Ana Kilisesi Giriş Ücreti 2020

Tam                     :10 PLN

İndirimli               : 8 PLN

Öğrenci ve çocuk: 5 PLN

Krakow Rynek Meydanı Meryem Ana Kilisesi Excubiarum (Gözetleme Kulesi)

Kilisenin altın kaplama tacı ile 82 m yüksekliğindeki fantastik birinci kulesi Excubiarum. Kulede her saat başı borazan ile Mariacki Ti’si (Hejnał Mariacki) çalınır ama müzik tamamlanmadan yarıda kesilir. Polonya Krakow Gezi Rehberi olayı şöyle açıklıyor.  Tatar ( ki atalarım olurlar kendileri:) istilasını haber vermek için kule gözcüsü borazanını çalar. Ancak Tatar okçusu tarafından boğazından vurularak öldürülür ve borazan sesi aniden kesilir. Onun anısını yaşatmak için şimdi de borazan çalarken birdenbire kesiyorlarmış.

Krakow Rynek Meydanı Meryem Ana Kilisesi Çan Kulesi

69 m yüksekliğinde Rönesans çatılı ikinci kulede beş adet çan bulunuyor. Polonya Krakow Gezi Rehberi ne göre çanlardan en eskisi 13.yy sonları veya 14.yy başlarına ait olan çanmış. ‘Misjonał’ ve ‘ Tenebrat’ olarak bilinen iki çan, Nowa Wies’li Jan Weygel tarafından 1386-1390 yıllarında döküm olarak yapılmış, ‘Półzygmunt’ adındaki dördüncü ve en büyük olan çan Jan Freudental işi ve 1438 yılına aitmiş. Meryem Ana gravürleri ile süslenmiş. Dulcimer olarak bilinen beşinci çanı ise 1564 tarihli.

  1. Yy’a ait Barok ön sundurmada iki adet Gotik kutsal su kasesi yer almaktadır.

Excubiarum Tur Saatleri

Nisan-Ekim (Dini bayramlar hariç)

Pazartesi Kapalı

Salı- Cumartesi: 09.10-11.30 ve 13.10- 17.30 ( Her 30 dakikada bir)

Pazar                : 13.10- 17.30 ( Her 30 dakikada bir)

Kasım, Aralık ve Mart Aylarında (Dini bayramlar hariç)

Perşembe, Cuma, Cumartesi: 09.10-11.30 ve 13.10- 17.30 ( Her 30 dakikada bir)

Ocak ve Şubat Aylarında Kapalı.

Excubiarum Tur Ücreti 2020

Tam                     : 15 PLN

Çocuk (7-18 Yaş) :  10 PLN (7 yaş altı çocukların emniyet açısından kuleye çıkmasına izin verilmiyor)

Çan Kulesi Tur Saatleri

Nisan-Ekim (Dini bayramlar hariç)

Pazartesi Kapalı

Salı- Cuma: 10.00-14.00

Çan Kulesi Tur Ücreti 2020

15 PLN (7 yaş altı çocukların emniyet açısından kuleye çıkmasına izin verilmiyor)

Rynek Meydanı Aziz Adalbert Kilisesi (Church of St. Adalbert-Kościół św. Wojciecha)-Krakow Gezilecek yerler-

Tarihi geçmişi günümüzden 1000 yıl önceye giden 11. Yy eseri kilise, Rynek Meydanının güney doğu köşesinde Grodzka Sokağı çıkışındadır. Pagan Prusya tarafından şehit edilen ve Polonya Kralı I. Bolesław tarafından ağırlığınca altın verilip alınan ve Gniezno Katedraline gömülen Aziz Adalbert’e ithaf edilmiştir. Krakow’un en eski taş kilisesi zaman içinde yenilendikçe mimarisinde de Erken Roma, Roma, Gotik, Rönesans ve Barok mimarinin unsurlarını taşır olmuş. Aynı zamanda zemini 1000 yılda yükselen meydan zemininin bir kat altında kalmıştır. Beyaz duvarlarının üstünde küçük yeşil kubbeli kilisenin bodrumunda Arkeoloji Müzesi tarafından Krakow Pazar yerinin Tarihi konulu kalıcı sergi oluşturulmuştur. Polonya Krakow Gezi Rehberi Kilisede ayın tek günlerinde akşam saat 6 da Kraliyet Oda Orkestrasının konserleri olduğunu bildiriyor.

Krakow Yeraltı Müzesi (Rynek Underground (Podziemia Rynku)-Krakow Gezilecek Yerler-

Polonya Krakow Gezi Rotası ndaki Krakow Yeraltı müzesi Kumaş Pazarı ile Meryemana Bazilikasının arasında gizlenmiş. Krakow’un geçmişinin yanı sıra Ortaçağ Avrupa sına dair de pek çok şeyi bulabileceğiniz  müze için adı üstünde yeraltına inmeniz gerekiyor. Tarihi sikkeler, dekorlar, çanak çömlekler, diğer objelerin yanı sıra ilginç modeller ve multimedya ile desteklenen interaktif sergi, geçmişte bu meydandaki kültür ve ticaret hayatının ne denli canlı olduğunu anlamanızı sağlar. Çok ziyaret edilen müzelerden biri olduğu ve aynı anda sadece 300 kişiyi kabul edebildiği için internetten randevu alınması zorunlu.

Arabayla Krakow Rynek Meydanı Yeraltı Müzesi Ziyaret Saatleri 2020

Kış Sezonu (Kasım- Mart)

Pazartesi, Çarşamba, Pazar Günleri: 10.00-20.00

Salı                                                  : 10.00-16.00

Yaz Sezonu (Nisan- Ekim)

Pazartesi                                         : 10.00-20.00

Çarşamba, Pazar Günleri                 : 10.00-22.00

Salı                                                   : 10.00-1600

Müze Her Ayın İkinci Pazartesi Günü Kapalı.

Rynek Meydanı Yeraltı Müzesi Giriş Ücreti 2020

Tam       : 24 PLN

İndirimli : 20 PLN

* Aile      : 48 PLN

(*) 2 büyük+16 yaşa kadar 2 çocuk veya 1 büyük+ 16 yaşa kadar 3 çocuk

Salı Günleri (sene boyunca): Giriş Ücretsiz.

Rynek Underground Online Bilet

Rynek Meydanı Adam Mickiewicz Anıtı (pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie)-Krakow Gezilecek Yerler-

Polonya Krakow Gezi Rehberi mizin verdiği bilgiye göre 19. yy Polonya romantik şair, ulusal kahraman Adam Mickiewicz’in doğumunun yüzüncü yılının anısına yapılmış. Heykel için bir yarışma düzenlenmiş. Ünlü sanatçı Jan Matejko’nun da katıldığı yarışmada heykeltraş Teodor Rygier’in eseri birinci gelmiş. Heykelin ayağındaki dört bir tarafına yerleştirilmiş heykeller dört farklı kavramı simgeler.

Sienna Caddesine bakan ön yüzü Anavatanın (Motherland) simgesi.

Kuzey yüzü Bilimi (Science) temsil ediyor.

Adalbert Kilisesi’ne bakan güney yüzü Şiiri (Poetry) anlatıyor.

Kumaş Pazarı’na bakan yüzü ise Cesareti (Courage) temsil etmekteymiş.

Kaide de ise “Adam Mickiewicz için, Ulus” (To Adam Mickiewicz, the Nation) yazmaktadır. Nazi işgalinde harap edilen heykelin parçaları 1946’da Hamburg’da hurdalıkta bulunup restore edilerek 1955’de yerine tekrar yerleştirilmiştir. Ölümünden 35 sene sonrasına kadar hiç Krakow’a gelmeyen Adam Mickiewicz bugün Wawel Katedralindeki ebedi istirahatgahındadır.

Grodska Caddesi-Krakow Gezilecek Yerler-

Yürüyerek Polonya Krakow Gezisi devam ediyor.

Krakow Rynek Meydanından Wawel Sarayına giden Grodska Caddesi Krakow’un geçmişine tanıklık etmiş tarihi Krakow Kraliyet Yoludur. Cadde boyunca birçok ilginç binayı görebilirsiniz.

53 numarada 15. Yy’ da kurulan ve 1718’de yeniden yapılan Hukuk Koleji Collegium Luridicum’un avlusu var.

54 numarada 16. Yy başlarında inşa edilen bahçe duvarı on iki havari heykeli ile süslü Barok kilise Katolik Krakow Aziz Peter ve Aziz Paul Kilisesi (Kościół ŚŚ Piotra i Pawła w Krakowie) bulunur.

Kilisenin bitişiğinde bir başka kilise gözünüze ilişecek. 13. Yy eseri Avrupa kale kiliselerinin bir örneği ve Polonya’nın en iyi korunmuş Romanesk binalarından olan Krakow Aziz Andrew Kilisesi.

Devamında eskiden Katolik Kilisesi Aziz Martin Kilisesi olan şimdi ise Protestan Luteryan Kilisesi yapılmış Barok kilise.

Polonya Krakow Gezi Rotası üzerinde kafelerin ve restoranların sıralandığı caddenin sonunda sağda Roma Katolik Aziz Gies Kilisesi (Kościół pw. św. Idziego) yer al. Tarihi geçmişi 11. Yy’ a dayanan kilisede günümüzde ikindi vakitleri org, Bach viyolonsel konserleri verilmektedir.

Krakow Grodzka Caddesi’nin sonu Krakow Wawel Kalesine çıkıyor. Ancak biz bu seferki yolculuğumuzda Wawel Kalesini gezmeye maalesef zaman bulamadık ama Krakow Gezilecek Yerleri anlatıp da kaleden bahsetmeden geçmek hiç olmaz. O halde anlatmaya devam edelim.

Leave a Comment