Krakow Ortaçağ Büyüsü-Krakow’u Keşfet-ARABAYLA KRAKOW

Wawel Kraliyet Kalesi (Zamek Królewski na Wawelu)-Krakow Gezilecek Yerler-

Polonya Krakow Gezi Rotası nda Wawel Kraliyet Kalesi ve Wavel Katedrali 16. Yy’a kadar Polonya’nın siyasi ve kültürel merkezi olmuş. Yanı başından akan Vistül Irmağının ve Krakow’un nefis fotoğraflarını çekebileceğiniz Wawel Tepesinde konumlanmıştır. Polonyalı yöneticilerin ikameti olarak 11. Yy’da Kral I. Bolesław ( Cesur Boleslav) tarafından yaptırılan Romanesk taş binanın kalıntıları kalenin kuzey kanadında yer alır. Katedralin bulunduğu yer Yukarı Kale, saray ve din adamlarının evlerinin ve kiliselerin bulunduğu yer ise Aşağı Kale diye adlandırılırmış.

Polonya Krakow Gezi Rehberi kale hakkında şu bilgileri veriyor bizlere.

Kral Kısa Ladislav (Władysław the Short ) ve oğlu Büyük Kazimierz ( Casimir III the Great) kaleyi 14. Yy ’da müthiş bir Gotik kaleye çevirmiş. 15.yy’da da Danimarka Kulesi olarak bilinen Gotik köşk eklenmiş. 1499’da yanan kale I. Sigismund tarafından Rönesans mimari ile tekrar yaptırılmış. İsveç ve Prusyalılar tarafından defalarca tahrip edilen kale 19. Yy ‘da da bu sefer Avusturyalılar tarafından işgal edilmiş. Kraliyet mezarları karargâh yapmak için taşınırken kraliyet mutfağı ve araba evi askeri hastane yapılmış, iki kilisesi de yıkılmış. Gotik tahkimat yıkılıp yeni masif tuğladan yapılmış. II. Dünya Savaşı esnasında Nazi Genel Valisi Hans Frank tarafından karargâh olarak kullanılmış. Birinci Dünya Savaşından sonra başlayan onarım çalışmaları II. Dünya Savaşında sekteye uğrasa da sonrasında devam etmiş ve Wawel Kalesi eski formuna kavuşturulmuştur.

  Wawel Katedrali (królewska bazylika archikatedralna śś. Stanisława i Wacława na Wawelu)- Krakow Gezilecek Yerler-

Arabayla Polonya Krakow Gezi Rotası Wawel Katedrali ilk olarak Kısa Władysław’ın taç giyme törenine sahne olmuş. Bundan başka 34 kraliyet taç giyme merasimi, kraliyet evlenme, vaftiz ve cenaze törenlerine mekan olmuş. sahne olmuştur. 1020’ler de yapılan ahşap ilk katedral yanınca tekrar yapılmış, o da yanınca yerine yapılan mevcut bina 1364 yılında kutsanmış.

İçindeki 18 şapel yer alıyor. Ortasında Katedralin ithaf edildiği eski Krakow piskoposu Aziz Stanisław’ın heybetli mezarı var. Kraliyet ailesinin yanı sıra milli kahramanların, generallerin, devrimcilerin mezar yerleri ile gezilmeye değer.

Polonya Krakow Gezi Rehberi Katedralin Zygmunt Kulesi (Wieża Zygmuntowska) başlangıçta savunma amaçlı inşa edildiğini yazıyor. 15. Yy’da çan kulesine dönüştürülmüş. Ahşap dar merdivenlerinden çıkıldığında üst katta yaklaşık 13 ton ağırlığındaki Zygmunt Çanı (Dzwon Zygmunta) görülür. Çanın sesi 30 km öteden duyulabilirmiş. Eski devirlerde taç giyme törenlerinde çalınırken günümüzde milli ve dini bayramlarda da çalınmaya başlamış. Zygmunt Çanından başka kulede dört çan daha bulunuyormuş. Katedralin bu kuleden başka iki kulesi daha bulunmaktadır. Dört küçük çan bulunan Gümüş Çan Kulesi ve saat başlarında ve çeyreklerde çalan gongu bulunan saat mekanizmasının yer aldığı Saat Kulesi.

Wawel Katedrali  ve Katedral Müzesi Ziyaret Saatleri 2020

               Nisan-Ekim                Kasım-Mart
    Pzt-Cmt        Pazar       Pzt-Cmt        Pazar
Katedral 09.00-17.00 12.30-17.00 09.00-16.00 12.30-16.00
Katedral Müzesi 09.00-17.00  Kapalı 09.00-16.00  Kapalı
Bilet satış 09.00-16.30 12.00-16.30 09.00-15.30 12.00-15.30

Wawel Katedraline Giriş Ücreti

Ücretsiz

Zygmunt Çanı, Kraliyet Mezarları ve Katedral Müzesi Giriş Ücreti 2020

Tam      : 14 PLN

İndirimli:  8 PLN.

Arabayla Polonya Krakow Gezi Rotası

Wawel Kalesi Bölümleri-Polonya Krakow Gezi Rehberi-

Wawel Kalesi Devlet Odaları (State Rooms- Reprezentacyjne Komnaty Królewskie)

Wawel Kalesi Kraliyet Özel Odaları (Royal Private Apartments- Prywatne Apartamenty Królewskie)

Wawel Kalesi Hükümdarlık Hazineleri ve Cephanelik (Crown Treasury and Armoury- Skarbiec Koronny i Zbrojownia)

Wawel Kalesi Kayıp Wawel (The Lost Wawel- Wawel Zaginiony)

Wawel Kalesi Doğu Sanatı (Oriental Art- Sztuka Wschodu ) olarak beş kalıcı sergiye ve

Wawel Kalesi Ejderha Mağarası(Dragon’s Den- Smocza Jama)

Wawel Kalesi Sandomierska Kulesi (Sandomierska Tower- Baszta Sandomierska)

Wawel Kalesi Wawel Mimarisi ve Bahçeleri (Wawel Architecture and Gardens- Budowle i ogrody Wawelu) olarak mevsimlik sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

Arabayla Polonya Krakow Gezi Rotası

Wawel Kalesi Devlet Odaları-Krakow Gezilecek Yerler-

Wawel Kalesinin en etkileyici sergisidir.  Zemin katta ve ikinci kattaki odalar Kraliyet ailesi mensuplarının ağırlandığı, Senato oturumlarının yapıldığı odalardan oluşuyor.

Wawel Kalesi Devlet Odaları

Vali odası: Rönesans tabloları, Barok goblen duvar halıları, İtalyan masası ile zemin kattaki 3 oda Krakow Valisine ayrılmış.

Turnuva Odası: 1630’larda Hans Durer ve Wroclaw’dan Antoni tarafından boyanan turnuva sahneleri duvar frizlerine sahip oda.  Rönesans resimleri, Ukrayna Wiśniowiec Kalesinden gelme 18. Yy muhteşem sobası vardır.

Delege Odası: Kralın huzurunda gerçekleşen Alt Meclis oturumlarının (Seym) yapıldığı yer. 1540’larda Sebastian Tauerbach tarafından yapılan ancak günümüze 30 adedi gelebilen ahşap oyma insan kafaları ile süslü muhteşem bir tavanı vardır. Antik Yunan metni “Tabula Cebetis”in tasvir ettiği insan hayatının hikâyesi duvar frizi ile süslüdür. Goblen duvar halısı Tanrı’nın Nuh Peygamber ile konuşmasını tasvir eder. Odada ayrıca 18. yy Wiśniowiec Sarayından getirilmiş soba bulunmaktadır.

Gezegenler Odası: Gezegenlerin kişiselleştirildiği oda. 16.yy sanatının hatırlatılması için 1929’da yapılan duvar frizleri yapılmıştır. Brüksel’de dokunmuş Sigismund Augustus koleksiyonundan goblen duvar halısında Tanrı’nın Nuh Peygamberin ailesini kutsaması tasvir edilmiştir.

Kuş Odası: Gotik Kulede yer alan oda 1600’lerdeki yangından sonra toplantı salonuna dönüştürülmüştür. Odada 17. Yy tabloları, Roma İmparatorları Domitian ve Nerva’nın taş büstleri, büyük bir şömine ve Roma manzaraları ile süslü dolap bulunur.

Kartal Odası: Orjinal sıvalı duvarları bulunur.  Kraliyet Şapeli, Kraliyet Hukuk Mahkemelerinin yapıldığı, orjinal oyma kartal tavanının yerine yenisi yapılan, Bartłomiej Milwitz eseri olan Jerzy Ossoliński’nin Roma’ya girişi, Kraliçe Marie-Louise Gonzaga’nın Gdansk’a girişi gibi 17. Yy tarih sahnelerini gösteren kraliyet portre ve resimleri, Rubens’in eseri örnek alınarak yapılan Roma İmparatoru Decius Mus’un Ölümü adlı Belçika dokuması goblen duvar halısı ile süslü Kartal Odası,

Önemli devlet törenleri, Kraliyet düğün ve törenleri, tiyatro gösterilerinin yapıldığı duvarlarını Sigismund Augustus’un koleksiyonundan İncil temalı büyük figürlü halılar ile dekore edilmiş Kalenin en büyük salonu olan Senatör Salonudur.  Wawel Kalesi Devlet Odaları kalenin gezdiğinize pişman olmayacağınız bölümüdür.

Arabayla Krakow Wawel Kalesi Kraliyet Özel Odaları

Wawel Kalesi kraliyet ikametgâhı olarak kullanıldığı zamanlar birinci kat kral, ailesi ve saray mensuplarının kalması için düzenlenmiş. Saraya gelen misafirler için ayrılan odalar da burada yer almaktadır. Polonya Gezi rehberi Polonya kültürünün altın çağını yaşadığı 16. Yy’ın Wawel Kalesi için de doruk noktası olduğunu söylüyor. Kale muhteşem Rönesans ikametine dönüşmüş. Misafir odalarının ikisindeki orijinal Rönesans karaçam ahşap tavanları, 16.yy ilk yarısına ait insan kafalarının resmedildiği boyalı duvar frizleri, Kale koleksiyonunun 15.yy işi, Şövalye ve Kuğu Hikâyesi dokunmuş en eski goblen duvar halısı, Lanckoronski ailesinin koleksiyonundan tablolar, Geç Rönesans İngiliz stil yatak ve tabi ki Wiśniowiec kalesinden 18. Yy soba görmek için zamanınızı ayırmaya değer niteliktedir.

Arabayla Krakow Gezisinde Kalenin kuzey doğu köşesinde Hen’in Ayağı adlı bir Ortaçağ Kulesinin pencereleri ise Krakow Eski Şehrinin panoramik manzarasını sunmaktadır ki Kral’ın önemli konular arifesinde çekildiği yer olarak tahmin ediliyor. Yine Kraliyet Özel Odaları Bölümünde 16. Yy ’da gümüş odası olarak kullanılmış, 18.yy’da klasik sütunlar eklenerek resmi odaya dönüştürülen Klasik döşemeli Sütun Salonunu da gezebilirsiniz.

Arabayla Krakow Wawel Kalesi Hükümdarlık Hazineleri ve Cephanelik

14. yy kalesinin tonozlu Gotik odasında başyapıtı 13. Yy tarihli 1320’lerden sonra bütün taç giyme törenlerinde kullanılmış Szczerbiec Kılıcı yanı sıra birçok değerli eşyanın ve silahın sergilendiği bölüm.

Arabayla Krakow Wawel Kalesi Kayıp Wawel

10.yy sonları, 11.yy başlarından günümüze gelen Polonya’da ilk kilise Aziz Felix ve Adauctus’un kalıntıları merkez alınarak değişik dönemlerde yapılan arkeolojik kazılara ait buluntuların sergilendiği müze.

Arabayla Krakow Wawel Kalesi Doğu Sanatı Müzesi

Serginin en özel parçaları 12.09.1683’te Viyana savaşında Kara Mustafa komutasındaki Türk ordusuna karşı III John Sobieski’nin başında olduğu Polonya ordusunun kazandığı zaferden elde edilen savaş ganimetleri oluşturuyor. Diğerleri ise Türkiye, Kırım, İran, Kafkaslar ile ticari ve askeri münasebetleri dolayısı ile edinilen halı, kilim, ipek, silah, soyluların ve kraliyet ailesinin törenlerde kullandıkları binicilik donanımları vb.

Wawel Kalesi Bölümlerinin Ziyaret Zamanları 2020

         Yaz Sezonu 01 Nisan-31 Ekim        Kış Sezonu 01 Aralık-31 Mart
Pazartesi Salı-Cuma Cmt-Pazar Pazartesi Salı-Cuma Cmt Pazar
Devlet Odaları Kapalı 9.30-17.00 10.0017.00 Kapalı 9.30-16.00 9.30-16.00 10.00-16.00
Özel Odalar Kapalı 9.30-17.00 10.00-17.00 Kapalı 9.30-16.00 9.30-16.00 Kapalı
Hazine ve cephanelik 9.30-13.0011.45’e kadar Ücretsiz Giriş 9.30-17.00 10.00-17.00 Kapalı 9.30-16.00 9.30-16.00 Kapalı
Kayıp Wawel 9.30-13.00

11.45’e kadar Ücretsiz Giriş

9.30-17.00 10.00-17.00 Kapalı 9.30-16.00 9.30-16.00 10.00-16.00 2.45’e kadar Ücretsiz Giriş
Doğu Sanatı Müzesi Kapalı 9.30-17.00 10.00-17.00 Kapalı 11.00 ve14.00 11.00 ve14.00 Kapalı

Wawel Kalesi Bölümlerinin Giriş Ücreti 2020

                      Yaz Sezonu                      Kış Sezonu
          Tam        İndirimli            Tam       İndirimli
Devlet Odaları         25 PLN       15 PLN          20 PLN         12 PLN
Özel Odalar         27 PLN       21 PLN          23 PLN         18 PLN
Hazine ve cephanelik         25 PLN       15 PLN          20 PLN         12 PLN
Kayıp Wawel         12 PLN         8 PLN         10 PLN          7 PLN
Doğu Sanatı Müzesi         10 PLN         7 PLN          8 PLN          6 PLN

Ücretsiz giriş geçişi bilet gişesinden edinilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Arabayla Krakow Wawel Kalesi Ejderha Mağarası

Günümüzden yaklaşık 25 milyon yıl önce oluşmuş Wawel tepesinin muhteşem kalker formasyonu yekpare bir kayadan oluşmuyor, esrarengiz mağaraları da bünyesinde barındırıyor. Kale olacak, mağara olacak, Ortaçağdan kalacak da efsanesi olmayacak mı? Tabi ki olacak. Polonya Krakow Gezi Rehberi ne göre Wawel Tepesinin batı yamacındaki Ejderha Mağarasının meşhur efsanesi de şöyleymiş.

Bir zamanlar ülkenin başına bela olan her yeri yakıp yıkan özellikle genç kızları yemekten hoşlanan bir ejderha varmış. Ülkenin bütün genç kızları ejderhaya yem olup da sıra kralın kızına gelmeye başlayınca kral da ejderhayı öldürecek kişi ile kızını evlendireceğine söz vermiş. Prenses ile evlenmek için ejderhayı öldürmeye birçok şövalye denese de ne mümkün, hepsi ejderhanın ağzından çıkardığı alevlerin içine düşmüş. Krak adında bir ayakkabı tamircisi ise bir kuzuyu boğazına kadar sülfür ile doldurup ejderin ininin önüne bırakmış. Kuzuyu yiyen ejder susuzluktan yanınca Vistül’e su içmeye koşmuş, içmiş, içmiş, içmiş…ancak Vistül’ün yarısını da içse kanmamış ama şişmişde şişmiş ve bom…patlamış, ölmüş. Krak’da prensesle evlenip kral ölünce de pek tabi yerine kral olmuş ve Wawel Tepesine bir kale yaptırmış. Kalenin etrafına yerleşen halk da kurdukları şehre krallarından ötürü Krakow adını vermiş.

Arabayla Krakow Wawel Kalesi Sandomierska Kulesi  

Wawel Kalesinin iki topçu kulesinden biri olan Sandomierska Kulesi kaleyi güneyden gelecek saldırılara karşı koruma amacı ile 1460’da inşa edilmiş. Üçüncü katta bulunan küçük odası nöbetçi odası veya asillerin hapishanesi olarak kullanılmış. 25 Nisan’dan 30Eylül’e kadar açık olan (eğer hava iyi ise Ekim ayının hafta sonları da) kulenin 137 basamaklı sarmal merdivenlerinden tırmanarak kale avlusunun ve katedralin nefis fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Wawel Kalesi Ejderha Mağarası ve Sandomierska Kulesi Gezi Saatleri 

Nisan-31 Ekim  Açık

Nisan, Mayıs          10.00-17.00

Haziran                  10.00-18.00

Temmuz, Ağustos   10.00-19.00

Eylül, Ekim*             10:00-17:00

(*) Sandomierska Kulesi yalnızca hafta sonları hava uygun olduğunda açılır.

Ejderha Mağarası Giriş Ücreti 2020    : 5 PLN

Bilet gişesinden veya mağaraya girişte alınabilir

135 basamaklı dik, dar ve dönen merdivenleri olduğunu hatırlatalım. Ayrıca tek yönlü gidiş olup çıkışlar Vistula kıyısındadır.

Sandomierska Kulesi Giriş Ücreti 2020 : 5 PLN

Bilet gişesinden veya kuleye girişte alınabilir.

137 basamaklı merdiveni tırmanırken dikkatli olmanız ve korkuluklara yaslanmamanız önerilmektedir.

Wawel Kalesi Wawel Mimarisi ve Bahçeleri

Rehber eşliğinde yürüyüş ile Wawel Tepesinde konumlanmış kale ve katedralin muhteşem mimarisi hakkında bilgi almanızı, tepenin doğu tarafında yer alan güneşli kraliyet gizli bahçelerini keşfetmenizi sağlayan tur Kayıp Wawel sergisi ile başlar, kalenin kemerli avlusunda devam eder. Muhteşem Krakow Eski Şehir panoromik manzarası ile taçlandıracağınız bir gezidir. Ekim’den Nisan sonuna tur yapılmaz. Diğer aylarda da hava elverdiği ölçüsünde gerçekleştirilir.

29 Nisan-30 Eylül Tur Saatleri 11.00- 15.00 arasıdır.

Wawel Kalesi Wawel Mimarisi ve Bahçeleri Tur Ücretleri 2020

Tam: 18 PLN, İndirimli 10 PLN.

Teraslar arası geçişte merdivenler ve 137 basamaklı kule merdiveni olduğunu hatırlatalım.

Sizin de anlayacağınız gibi Polonya Krakow Gezi Rotası üzerindeki Wawel Kalesi’ni gezmek için en az yarım gün gerekiyor.

Yürüyerek Krakow Gezisi birinci günü sonlandırmak için evimize doğru yöneliyoruz. Ancak Rynek Meydanındakiler geceyi bitirmemek de kararlı görünüyor. Küçük Pazar Meydanında insanlar yerdeki minderlere yayılmış açık hava sinemasının keyfini çıkarıyor.

Krakow  1. Günümüze Polonyalı şair Wisława Szymborska’nın şiirinden bir bölüm ile son verelim dilerseniz. 2012 yılında hayata veda eden Nobel ödüllü şair, şiirin Mozart’ı olarak nitelendiriliyor.

Hiçbir Şey Olmuyor İki Kez

Hiçbir şey olmuyor iki kez ve olmayacak da.

Bu nedenle işte deneyimsiz doğmuşuz ve rutinsiz öleceğiz.

En aptal öğrencileri olsak da dünya okulunun

Yinelemeyeceğiz dönemi ne kışın, ne de yazın.

Yinelenmeyecek tek bir gün bile, birbirine benzer iki gece yok.

Ne aynı olan iki öpücük, ne de gözlere bakan aynı bakışlar

Wisława Szymborska

Sadece gezen yeni yollar keşfeder. -Norveç atasözü-

Arabayla Avrupa Turu Yolculuğumuzun 20. Günü Sonu

Bir Sonraki Yazım >>>>> Krakow Auschwitz <<<<<

Leave a Comment