Salzburg’da Bir Gün-Eski Şehir, Getreidegasse, Alter Markt, Residenzplatz, Salzburg Katedrali, Yeni Rezidanz, Hohensalzburg Kalesi- ARABAYLA SALZBURG#3  

“Arabayla Avrupa Turu” 22 Ağustos Cumartesi Salzburg Eski Şehir Gezisi, Salzburg Gezilecek Yerler, Salzburg Gezi Rehberi Yolculuğumuzun 14.Günü 

Arabayla Avrupa Turu Salzburg 

Dün geceki Salzburg Gezisi-nde  Salzach Nehrinin karşı yakasına Staatsbrücke’den geçmiştik. Bugün de Makartsteg’den geçiyoruz. Yazımıza Salzburg’un en meşhur caddesi Getreidegasse’yi anlatmakla başlayalım dilerseniz. Salzburg Gezilecek Yerler Salzach’ın Kuzey Yakası yazımız için tıklayabilirsiniz.

-Mozart Şehri Salzburg- Salzburg’da Bir Gün- Salzburg Eski Şehir-

Getreidegasse 

Mozart’ın Doğduğu Ev

Arabayla Avrupa Turu Salzburg Gezi Rotası üstündeki Getreidegasse. Bugün adeta insanların aktığı bir nehre dönüşmüş. Caddenin favori adresi 9 numaralı sarı bina. Neden derseniz burası Mozart Ailesinin 1747-1773 yılları arasında yaşadığı ev. Müziğin dahisi Wolfgang Amadeus Mozart’ın 27 Ocak 1756’da dünyaya gözlerini açtığı ev. 1880 yılında müze yapılmış. Sonrasında da dünyanın dört bir tarafından gelen Mozart hayranlarını çeken yer olmuş çıkmış. Bugün Avusturya’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden biriymiş. Mozart’a ait kemanı, klavseni, Mozart’ın Salzburg yaşamına ait orijinal belgelerini, mektuplarını görebileceğiniz ev. Ayrıca Mozart sağken çeşitli dönemlerde yapılan portrelerini de. Tabi bütün bunlardan başka 18. Yy da gündelik yaşamda kullanılan eşyalar da var. Salzburg Gezisi Mozart Evleri (doğduğu ev ve 1781’den Viyana’ya taşınmasına kadar yaşadığı ev) tek tek gezilebiliyor. Ancak kombine bilete iki müze de dahil.

Mozart Evi Ziyarete Açık Olduğu Saatler 

Günlük 09.00-17.30

Temmuz-Ağustos: 08.30-19.00

Son girişler kapanmadan yarım saat önce

Mozart Evi Giriş Ücretleri 2020

Tam                                                    : 12,00 €

(6-14 yaş Çocuk)                                 : 3,50 €

(15-18 yaş genç)                                 : 4,00 €

Aile (2 yetişkin ve 18 yaş altı çocuklar): 25,00 €

Salzburg Family Pass ile                       : 21 €

Mozart Evi ve Mozart Doğduğu Ev Kombine Bilet:

Tam                                                     : 18,50 €

(6-14 yaş Çocuk)                                 : 5,00 €

(15-18 yaş genç)                                 : 6,00 €

Aile (2 yetişkin ve 18 yaş altı çocuklar): 39,00 €

Salzburg Family Pass ile                       : 35 €

Arabayla Avrupa Turu Salzburg -Salzburg Gezisi-Salzburg Gezi Rehberi

Aziz Blasius Kilisesi (Kirche St. Blasius – St. Blaise’s Church)

Salzburg Gezilecek Yerler Getreidegasse’nin sonunda yer alan Aziz Blasius Kilisesi 1330’da yaptırılmış. Kilise boğaz rahatsızlıklarının iyileştiricisi olarak bilinen Aziz Blaise’e adanmış.

Kilise ayin saatleri dışında her gün 07.30-19.30 arası açıktır.

Gstättentor Kapısı

 Gstättentor Kapısı veya diğer adı ile Schleiferbogen Kapısı St. Blasius Kilisesinin hemen yanında yer alıyor. Kapının bulunduğu cadde ise Gstättengasse’dir. 13. yüzyıldan kalma en eski şehir surlarında bulunuyor. 17. yüzyılda Başpiskopos Markus Sittikus tarafından genişletilerek güçlendirilmiş. Salzburg Eski Şehre istenmeyen kişilerin girişini önlemek için yapılmış. Kapının yanında bugün sanat galerisi olarak işlev gören yapı ise Salzburg’un en eski fırını.

-Mozart Şehri Salzburg- Salzburg’da Bir Gün- Salzburg Eski Şehir-

Modern Sanat Müzesi (Museum der Moderne Salzburg) ve Mönchsberg Asansörü (Mönchsberg aufzug- Mönchsberg lift)

 Gstättentor Kapısını geçince solda Modern Sanat Müzesi var. Müzeye ve 60 m yukarıdaki panoramik terasa Mönchsberg Asansörü ile çıkılabiliyor. Müze Çağdaş Sanat meraklılarına hitap ediyor. Gezebilir veya tepedeki terasta panoramik Salzburg manzarasının keyfini sürerken bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Modern Sanat Müzesi Ziyaret Saatleri:

Salı-Pazar: 10.00-18.00

Çarşamba:10.00-20.00

Modern Sanat Müzesi Giriş Ücreti:

Tam: 8,00 €, Çocuk (6-18 yaş) ve 26 yaşa kadar Öğrenci: 6,00 €, Aile: 12,00 €, Salzburg Kart: Bir kerelik ücretsiz.

Mönchsberg Asansörü Çalışma Saatleri:

Pazartesi: 08.00-19.00, Salı-Pazar: 08.00-21.00, Temmuz ve Ağustos her gün: 08.00-23.00

Mönchsberg Asansör Ücreti (Biniş veya İniş)

Tam: 2,60 €, Çocuk (6-14 yaş): 1,30 €, Aile: 5,00 €, Salzburg Kart: Bir kerelik ücretsiz.

Mönchsberg Asansör Ücreti (Biniş ve İniş)

Tam: 3,90 €, Çocuk (6-14 yaş): 2,00 €, Aile: 7,70 €, Salzburg Kart: Bir kerelik ücretsiz.

Mönchsberg Asansörü ile birlikte Modern Sanat Müzesi Ücretleri 

Asansör ile Biniş veya İniş + Mönchsberg Modern Sanat Müzesi Giriş Ücreti:

Tam: 9,50 €, Çocuk (6-14 yaş): 6,50 €, Aile: 14,50 €

Asansör ile Biniş ve İniş + Mönchsberg Modern Sanat Müzesi Giriş Ücreti:

Tam: 10,00 €, Çocuk (6-14 yaş): 6,80 €, Aile: 16,00 €

Arabayla Avrupa Turu Salzburg-Salzburg Gezisi-Salzburg Gezi Rehberi

Oyuncak Müzesi (Spielzeug Müzesi) ve Tarihi Müzik Enstrümanları Müzesi-Salzburg’da Bir Gün-

 St. Blasius Kilisesinin bitişiğindeki Bürgerspital binası, Orta Çağda hastane olarak işlev görüyormuş. Günümüzde ise Oyuncak Müzesi ve Tarihi Müzik Enstrümanları Müzesi olmak üzere iki müzeye ev sahipliği yapıyor. Tarihi Müzik Enstrümanları Müzesi müzik tarihine ve eski müzik aletlerine çok özel ilgileri olanların gezmek isteyebileceği küçük bir müze. Oyuncak Müzesi ise ziyaretçilerini çok özel bir oyun dünyasının götürüyor. Antika oyuncakları koleksiyonu ile ünlü. Aynı bilet ile her iki müze de gezilebilir.

Salzburg Oyuncak Müzesi Açık Olduğu Zamanlar

Pazartesi Kapalı, haftanın Diğer Günleri: 09.00-17.00

01 Kasım, 24, 25 ve Aralık Kapalı

Salzburg Oyuncak Müzesi Giriş Ücretleri:

Tam: 5,00 €, Çocuk (4-15 yaş): 2,00 €, Genç (16-26 yaş): 2,50 €, Aile (2 yetişkin ve çocuklar) 10,00 €

Salzburg Kart: bir defalık ücretsiz giriş.

-Mozart Şehri Salzburg- Salzburg’da Bir Gün- Salzburg Eski Şehir-

Herbert von Karajan Meydanı ve At Göleti (Pferdeschwemmen-Horse Pond)

Arabayla Avrupa Turu Salzburg Gezisinde yürüyerek Oyuncak Müzesinden Salzburg Kalesi tarafına giderken Herbert von Karajan Meydanı önünüze çıkar. Meydandaki 17. yüzyıldan kalma At Göleti hemen dikkatinizi çekecektir.

1603’te Johann Bernhard Fischer von Erlach tarafından tasarlanarak inşa edilmiş. At Göleti prens-başpiskoposların ahırlarındaki atların yıkandığı yermiş. At Göletinin arkasındaki duvardaki at fresklerinin muhteşem olduğunu belirtmeye gerek yok sanırım.

Siegmundstor Tüneli

 Karajan Meydanından Mönchsberg’e giden yolda Salzburglular tarafından Neutor denilen Siegmundstor Tüneli bulunuyor. Bu yol şehir merkezini Riedenburg, Maxglan ve Leopoldskron şehir ilçelerine bağlayan yol. 135 metre uzunluğunda Siegmundstor Tüneli  1764-1767 yılları arasında Başpiskopos Siegmund Schrattenbach yaptırılmış. Eski şehir tarafındaki giriş üzerinde Prens Başpiskopos Schrattenbach’ın portresinin yer aldığı bir amblem var. Amblemin üstünde Prens Başpiskopos’a methiyye olarak yazılan Latince yazıtta şu yazmakta. “Te saxa loquuntur” Anlamı ise “Taşlar seni konuşuyor, senden bahsediyor.” 

-Mozart Şehri Salzburg- Salzburg’da Bir Gün- Salzburg Eski Şehir-

Üniversite Meydanı (Universitätsplatz) 

Yeşil Pazarı (Grünmarkt)

 At Göletinin karşısındaki Katolik İlahiyat Fakültesinin yanında uzanan cadde Griesgasse. Caddeye girip devam ederseniz geleceğiniz yer Üniversite Meydanı. Bir zamanlar manastır bahçesiymiş. 18. Yüzyıldan bu yana Salzburg’un taze gıda ve hediyelik eşyalarının satıldığı Yeşil Pazarıdır.

Yeşil Pazar (Grünmarkt) Saatleri:

Pazartesi-Cuma: 07.00-19.00, Cumartesi: 06.00-15.00 (Resmi tatiller hariç)

Noel Arifesi 4 Cumartesi: 06.00-19.00

Salzburg Gezisi-Salzburg Gezi Rehberi-Salzburg Gezi Rotası-Salzburg Gezilecek Yerler-

Salzburg Üniversite Kilisesi (Kollegienkirche – Collegiate Church)

 Üniversite Meydanının dikkat çeken yapısı Üniversite Kilisesi. Üniversite Meydanı Barok cepheli 14. Yy’dan kalma evler ile çevrili. Üniversite Kilisesi Barok mimarı Johann Bernhard Fischer von Erlach’ın başyapıtı. Kilisenin kutsama törenleri 20 Kasım 1707’de başlayıp tam 8 gün sürmüş. Fakat ne yazık ki sanatçı gözlerini kaybettiğinden bu törenleri dünya gözü ile görememiş. Günümüzde konser ve sanat merkezi olarak da hizmet veriyor. Kilisenin içinde dört şapel var. Şapeller, dört akademik fakültenin koruyucu azizlerine ithaf edilmiş. Azizler; Thomas Aquinus (teoloji), Ivo (kanun), Luke (tıp) ve Catharine (felsefe).

Kurulan Yeşil Pazar nedeni ile Üniversite Meydanı oldukça hareketli. Meydanı çevreleyen restoranlarda oturarak bir şeyler yiyen bir sürü insan var. Pazar yerinin tezgahlarında satılan  yiyecekleri alarak hemen kenardaki kilisenin merdivenlerinde atıştıranlar da az değil doğrusu.

Dikkatli bir gezgin iseniz Üniversite Meydanının asla gözünüzden (belki kulağınızdan demek daha doğru olur) kaçmayacak bir yer var. Kiliseye gelmeden çaprazında yer alan Salzburg’un Ortaçağ döneminden kalma su sistemi. Siz siz olun Salzburg Gezi Rotası üzerinde Almkanal’a dökülen suları görmeden geçmeyin. Bundan bin yıl önce Untersberg eteklerinden kente taze içme suyu getirmek için açılmış burası.

Salzburg Eski Belediye Binası (Rathaus)

Mozart Evinin arka cephesi bakıyor Üniversite Meydana. Yine meydana bakan Ritzerbogenhaus pasajına giriyoruz. Pasajda  Avusturya’nın en eski kitap evi olan Höllrigl kitapçısı (Buchhandlung Höllrigl) var. Pasajdan geçip karşıdaki sokaktan (Churfürststraße) Alter Markt’a çıkar. Biz sol tarafta görünen Salzburg’un en eski sokağına devam ediyoruz. Günümüzde lüks butikler, galerilerin yer aldığı Sigmund-Haffner-Gasse. Neden mi? Çünkü sokağın ucunda yer alan Eski Belediye Binası (Rathaus) Kulesi ilgimizi çekiyor.

14. Yy’dan kalma Rokkoko cepheli Ortaçağ binası 1407’de belediye meclisince satın alınmış. Hem belediye binası olarak hem de mahkeme binası olarak kullanılmaya başlanmış. Bunu giriş kapısının üzerinde yer alan Adalet Heykelinden (Justitia) anlaşılıyor. Rathaus Kulesindeki saat mekanizması ise büyük olasılıkla Avusturya’nın en eskisiymiş. Kule saat kulesi olduğu gibi aynı zamanda çan kulesi ve geceleri gözetleme kulesi olarak da işlev görüyormuş.

-Mozart Şehri Salzburg- Salzburg’da Bir Gün- Salzburg Eski Şehir-

Salzburg Alter Markt

Floriani çeşmesi (Florianibrunnen)

Salzburg Gezilecek Yerler den Salzburg Alter Markt Barok yapılar ile çevrili Eski Pazar yeri. Eski Şehirde  haftalık pazarın 1857’de Üniversite Meydanına taşınmasına kadar kurulduğu yer. Sadece pazar yeri olmakla kalmayıp kültürel etkinliklerin de gerçekleştirildiği bir meydan imiş. Meydandaki Barok sekizgen Floriani Çeşmesinde yer alan heykel ise itfaiyenin koruyucu azizi Aziz Florian.

Salzburger Sparkasse Bankası

 Alter Markt 3 numarada Salzburger Sparkasse Bankası yer alır. Kapısının üzerindeki arma Başpiskopos Jakob Ernst von Liechtenstein-Kastelkorn’a aitmiş. Salzburg Gezi Rotası ndaki bu eski yapı Roma kalıntılarının üzerine yapılmış. Nitekim burada bir hipokaust (Romalıların merkezi ısıtma sistemi), mozaik kalıntıları ve 150 Roma sikkesi bulunmuş. Bugün yerinde bir bankanın olmasının nedeni bulunan sikkelerden olmasın?

Salzburg Eski Şehir’in En Küçük Evi

Salzburg Gezi Rehberi-ne göre meydandaki 10 numaralı ev Eski Salzburg’un en küçük evi. 1.42 metre genişliğindeymiş. Yanında köşebaşında bulunan kafe ise Avusturya’nın en eski kahve dükkanı Kafe Tomaselli. Mozart’ın dul eşi Konstanze, ikinci kocası Georg Nikolaus von Nissen ile birlikte 1820’den 1826 yılına kadar burada yaşamış.

Çeşmenin hemen yanına denk gelen 6 numara ‘Alte Hofapotheke’ Eczanesi. Salzburg’un 1591’den bu yana hizmet veren en eski eczanesi, 1903’ten beri de bu adresteymiş.

Arabayla Avrupa Turu Salzburg Alter Markt 7 numara ise çok tatlı bir nokta. .Burada meşhur Mozart Çikolatalarını “Salzburg Mozartkugel” dünyamıza kazandıran Josef Holzermayr Şekerlemecisini bulacaksınız. 150 yıl öncesinde el arabasında başlayan çikolata şenliği 1913’ten bu yana bu adreste sürüyormuş.

-Mozart Şehri Salzburg- Salzburg’da Bir Gün- Salzburg Eski Şehir-

Residenzplatz Meydanı 

Residenz Çeşmesi (Residenzbrunnen)

Alter Mark’dan Salzburg’un en büyük meydanı Residenzplatz Meydanına çıkıyoruz. Ama ne çıkış… Salzburg Müzik Festivalinin tanıtımını yapan kortej eşliğinde. Residenzplatz Meydanı Eski Piskopos Sarayı, Salzburg Katedrali, Yeni Piskopos Sarayı ve Ortaçağ kasaba evleri ile çevrili. Meydan aynı zamanda konserlerin, yılbaşı partilerinin spor gösterilerinin düzenlendiği ve Noel Pazarının kurulduğu yer. Salzburg Gezi Rehberi ne göre meydandaki Residenz Çeşmesi Orta Avrupa’nın en büyük Barok çeşmesidir.

1656-1661 yılları arasında yapılmış çeşme. Burnundan soluyan dört deniz atının çevrelediği kayalık. Üstünde dört titan tarafından taşınan bir alt kase ve üzerinde üç yunusun dengelediği üst kasede Triton Heykeli yer alıyor. “Triton” mitolojide yarı insan, yarı balık, ayakları at ayağı olan, Poseidon ile Amphitrite’nin oğlu. Poseidon’nun habercisi deniz tanrısı.

Salzburg Gezisi-Salzburg Gezi Rehberi-Salzburg Gezilecek Yerler-

Salzburg Katedrali (Dom zu Salzburg – Salzburg Cathedral)

Meydanın büyük kubbesi ve iki kulesi ile Salzburg Gezisi-nde hemen dikkatleri çeken görkemli yapısı Salzburg Katedrali. İlk yapılışı 767-774 yıllarında. 66 m. uzunluğu ve 33 m. genişliği ile Avrupa’nın en büyük kutsal binalarından biri olmuş. Tarihi boyunca pek çok yangın geçirerek tahrip olmuş ve yeniden yeniden yapılmış. II. Dünya Savaşı bombardımanda kubbesi çökmüş. 1945-1959 yılları arasında orijinal şekli ile yeniden inşa edilmiş. Katedralde Haziran Eylül ayları arasında her Çarşamba ve Cumartesi günleri saat 11:15’de bir saat süren org resitali vardır.

Salzburg Katedralinin ziyarete açık olduğu zamanlar:

Ocak, Şubat, Kasım: Pazartesi-Cumartesi: 08.00 – 17.00, Pazar ve Resmi tatillerde: 13.00 – 17.00

Mart, Nisan, Ekim, Aralık: Pazartesi-Cumartesi 08.00 – 18.00, Pazar ve Resmi tatillerde: 13.00 – 18.00

Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül: Pazartesi-Cumartesi 08.00 – 19.00, Pazar ve Resmi tatillerde: 13.00 – 19.00

Katedral Mahzeni (Mezarlığı) Pazartesi’den Cumartesi’ye 10.00-17.00 ve Pazar ve Dini Bayramlarda 13.00-17.00 saatleri arasında açıktır.

Salzburg Katedraline Giriş Ücreti: Ücretsizdir, bağış istenmektedir.

Temmuz, Ağustos aylarında: Hemen hemen Her gün saat 14’te Salzburg Katedrali kişi başı 5,00€ karşılığında Almanca rehberli tur vardır.

Ayin sırasında gezilmez.

-Mozart Şehri Salzburg- Salzburg’da Bir Gün- Salzburg Eski Şehir-

Eski Piskopos Sarayı (Residenz-Bishop′s Palace)

Salzburg Katedralinin yanında uzanan Salzburg Gezilecek Yerler den Barok Eski Piskopos Sarayı. Sekülerleşinceye kadar Salzburg Başpiskoposlukları’nın resmi konutu olarak kullanılmış. 1120’lerde sade bir saray iken 15. Ve 16. Yy’da büyük değişiklikler yapılmış. Prens başpiskoposlarının döneminde Salzburg’un en önemli binalarından biri olmuş. Eski Piskopos Sarayı günümüzde konferanslar ve uluslararası kongreler için devlet resepsiyonlarında kullanılmaya devam ediyor. Mükemmel akustiğinden dolayı konser v.b etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Sarayın bir bölümü de üniversitelere ayrılmış.

Salzburg Gezisi-Salzburg Gezilecek Yerler-

DomQuartier

Salzburg Katedrali, Eski Piskopos Sarayı ve bunlara komşu sırtını Mönchsberg’e yaslamış Benediktin Aziz Peter Manastırından oluşan mimari kompleks DomQuartier olarak bilinmektedir.

Benediktin Aziz Peter Manastırı

Salzburg Gezi Rotası üzerindeki Aziz Peter Manastırı Almanca konuşan dünyanın en eski manastırı.  Kurulduğu 7. Yüzyıldan bu yana şehrin manevi kalbi olmuş. Girişinde Mozart’ın kızkardeşi Nannerl ve Michael Haydn’ın mezarlarının yer alıyor. Mezarlığı ise dünyanın en eski ve en güzel mezarlıklarından kabul ediliyormuş. Burada Mönchsberg’den çıkartılan geç antik çağa ait yeraltı mezarlıkları da varmış.

St. Peter Manastır Kilisesi Ziyaret Saatleri:

Her gün sabah 08.00-12.00 ve 14.30-18.30 Ayin sırasında ziyaretçi kabul edilmiyor.

St. Peter Mezarlığı Ziyaret Saatleri: Yaz Ayları 06.30-19-00, Kış Ayları 06.30-17.30

Salzburg St. Peter Yeraltı Mezarlığı Ziyaret Saatleri: Mayıs- Eylül Her gün 10.00-12.30 ve 13.00-18.00, Ekim-Nisan Her gün 10.00-12.30 ve 13.00-17.00

Salzburg St. Peter Yeraltı Mezarlığı Giriş Ücreti:

Tam: 2,00 €, (5-15 yaş) Çocuk, (16- 18 yaş) Genç, Öğrenci, Yaşlı: 1,50 €, Salzburg Kart: Bir kerelik ücretsiz.

; Residenz Devlet Odaları, Residenz Galerisi, Katedral kemerlerinin üstündeki teras, Kuzey Oratoryosu, Katedral Org Dairesi, Katedral Müzesi, Sanat ve Harikalar Odası, Uzun Galeri ve St. Peter Müzesinden oluşmaktadır.

DomQuartier Gezi Saatleri: Salı hariç her gün 10.00-17.00 ( Son Giriş 16.00)

Temmuz ve Ağustos aylarında her gün 10.00-18.00 Son Giriş 17.00)

Salzburg DomQuartier Bilet Ücreti (2020)

Tam: 13,00 €/ 10,00 €*, Çocuk (6 yaşa kadar): Ücretsiz, Öğrenci (Öğrenci kimlikli): 5,00 €/4,00 €*

Öğrenci (25 yaşa kadar): 8,00 €/ 6,00 €, Yaşlılar: 10,00 €/ 8,00 €

*Turun belirli bölümleri ziyaretçilere kapalıysa

SalzburgCard: Bir defalık ücretsiz giriş

Arabayla Avrupa Turu Salzburg Gezisi-bugün Salzburg Müzik Festivali. Salzburg Katedrali ile Eski Piskopos Sarayı arasındaki Katedral Meydanına giriş  Festivali nedeni ile yalnızca davetlilere açık bu yüzden gezemiyoruz.

-Mozart Şehri Salzburg- Salzburg’da Bir Gün- Salzburg Eski Şehir-

Yeni Rezidanz (Neue Residenz-New Bishop′s Palace) ve Salzburg Müzesi

Salzburg Gezi Rehberi notlarımıza göre Rezidenz Meydanının bir diğer yapısı Yeni Rezidanz. Eski Piskopos Sarayının tam karşısında yer alıyor. İnşası yüz yılı aşkın sürmüş. 1588’de Prens Başpiskopos Wolf Dietrich von Raitenau tarafından kendisi ve konukları için yeni bir bina oluşturmak için yaptırılmış. Günümüze dek birkaç kez yeniden biçimlendirilerek dekore edilmiş. Sabah 7’de, 11’de ve akşam saat 6’da batı çan kulesi Glockenspiel’den gelen carillionun müziğini dinleyebilirsiniz.

Günümüzde binanın Mozart Meydanına bakan kısmı Salzbug Müzesine ev sahipliği yapıyor. İkinci kattaki devlet odalarında Salzburg’un sanatsal, kültürel ve tarihsel gelişimini anlatan “Mythos Salzburg” daimi sergisi var. Ayna Salonu’nda “Arkeoloji ve Ortaçağ” başlıklı hazine odası sergisi yer alıyor. Salzburg Müzesi’ni Panorama Müzesi ile birleştiren yer altı geçidi Panorama Pasajı. Pasajda Salzburg’un Roma döneminden günümüze tarihini anlatan sergiye yer verilmiştir. Yeni Rezidansın iç avlusunun altında yer alan salon ise her yıl üç büyük özel sergiye ev sahipliği yapmakta.

Salzburg Müzesi ve Panorama Müzesi Açık Olduğu Zamanlar 

Salı-Pazar: 09.00-17.00, 31 Aralık: 09.00-14.00, 01 Ocak: 11.00-17.00, 01 Kasım ve 24, 25 Aralık: Kapalı

Salzburg Müzesi ve Panorama Müzesi Kombine Bilet (2020) Sesli rehber bilet ücretine dahildir.

Tam: 9,00 €, (6-15 yaş) Çocuk: 3,00 €, (16-26 yaş) Genç: 4,00 €

SalzburgCard: Bir defalık ücretsiz giriş

Panorama Müzesi Giriş Ücreti

Tam: 4,50 €, (6-15 yaş) Çocuk: 1,50 €, (16-26 yaş) Genç: 2,00 €

SalzburgCard: Bir defalık ücretsiz giriş

-Salzburg Gezilecek Yerler-Salzburg Gezisi- Salzburg Gezi Rehberi-

Aziz Michael Kilisesi (St. Michaelskirche – St. Michael’s Church)

Salzburg Gezisi Residence Meydanı bir başka binası Aziz Michael Kilisesi. Salzburg Katedralinin karşısında bulunan kilisenin bir tarafı Waag Meydanına (Waagplatz) çıkar. Tarihi 800’lere uzanan Salzburg’un en eski kilisesidir. 823 ve 1167’deki yangınlardan sonra hemen yeniden inşa edilmiş. 1767- 1776 arası da soğan kubbesi eklenmiş.

St. Michael Kilisesi Ziyaret Saatleri: Ayin zamanı dışında gün içinde 08.00-11.45 ve 13.00-18.00

Georg Trakl’ın Doğduğu Ev

Salzburg Gezilecek Yerler den bir diğeri Waagplatz’da ekspresyonist şair Georg Trakl’ın doğduğu yerdir. Günümüzde şaire ait el yazmalarının, şahsi belgelerinin, ailesine ait mobilyaların sergilendiği Trakl bürosu (Trakl Gedenkstätte) rehberli turlar ile gezilebilmektedir.

Trakl Gedenkstätte Ziyaret Saatleri 

Pazartesi-Cuma: Saat 14.00 (sadece rehberli tur ile). Resmi Tatillerde Kapalıdır

Trakl Gedenkstätte Giriş Ücreti:

Tam: 5,00 €, (14 yaşına kadar) Çocuk: Ücretsiz, (15-18 yaş) Genç, Öğrenci: 3,00 €

SalzburgCard: Bir defalık ücretsiz giriş

Fransiskan Kilisesi (Franziskanerkirche-Franciscan Church)

St. Peter Manastır Kilisesinin giriş tarafında Sigmund-Haffner-Gasse’in sonunda yer alır. Fransiskan Kilisesi (Franziskanerkirche-Franciscan Church) ise değişik kulesi ile dikkatinizden kaçmayacaktır. Tarihi geçmişi Salzburg Gezi Rehberi ne göre Salzburg’daki Hıristiyanlığın başlangıcına gidiyor. Buna göre kilise Salzburg Katedralinden bile eski olup Aziz Virgil’in zamanına dek uzanmakta. Kilisenin 9 şapeli var.

 Salzburg Mozart Meydanı (Mozartplatz) ve Mozart Heykeli

Salzburg Müzesinin cephesinin baktığı meydan Mozart Meydanı (Mozartplatz). Eskiden ismi Michaelsplatz imiş. Şimdiki Mozart heykelinin yerinde de Michaelskirche kilisesine bakan bir St. Michael heykeli olan bir Barok çeşme varmış. Ludwig Schwanthaler’in eseri Mozart Heykeli Mozart’ın oğullarının da katıldığı bir törenle 5 Eylül 1842’de açılmış.

-Mozart Şehri Salzburg- Salzburg’da Bir Gün- Salzburg Eski Şehir-

 Salzburg Hohensalzburg Kalesi (Festung Hohensalzburg)

Eh biz gidememiş olsak da Salzburg Gezilecek Yerler-in başında Hohensalzburg Kalesi geliyor. Birçok fotoğrafımıza konu mankeni olmuş Salzburg’un simgesi Hohensalzburg Kalesini anlatmadan geçmek hiç olmaz. Kaleyi, 1077 yılında, başpiskopos Gebhard yaptırmış. Günümüzdeki görüntüsünü ise 1500 yılında başpiskopos Leonhard von Keutschach zamanında kazanmış. Kale savunma amaçlı yapılmış. 1892’den bu yana yıl boyunca açık olan kaleye yürüyerek veya Festungsgasse’den kale fünikülerine (Festungsbahn) binerek ulaşılabilir. Kalede sizi enfes Salzburg manzarasının yanı sıra prens-başpiskoposların saray yaşamına dair ortaçağdan kalma odaları ile kale müzesi beklemektedir. Marionette Müzesi ve Rainer Alayı Müzesi ile zamanda yolculuğa çıkabilirsiniz. Kale ayrıca konser mekanı olarak da kullanılıyor.

Hohensalzburg Kalesi Gezi Zamanları:

Ocak-Nisan*: 09.30-17.00

Mayıs-Eylül: 08.30-20.00

Ekim-Aralık*: 09.30-17.00

* Paskalya ve Advent hafta sonları: 09.30-18.00

24 Aralık: 09.30- 14.00 

Hohensalzburg Kalesi Giriş Ücreti (2020) (Finüküler Dahil) Gişeden Alınırsa

Basic ticket (Temel bilet) Finüküler ile kaleye çıkış ve iniş+ kale alanlarına giriş+ onbir dilde sesli rehberli gezi (tuz deposu, işkence odası, gözetleme kulesi ‘Salzburg Bull’ – mekanik organ), Fortress Müzesi, Rainer Alayı Müzesi, Kukla Müzesi, Alm pasajı.

Tam: 12,90 €, (6-15 yaş) Çocuk: 7,40 €, Aile: 27,60 €

SalzburgCard: Bir defaya mahsus ücretsiz giriş ve hızlı erişim sağlar.

All-inclusive ticket (Her şey dahil bilet): Basic Bilete ilave olarak Prens Daireleri ve Sihirbazlık Tiyatrosu (Altın Salon, Altın Oda, Prens Başpiskoposu Keutschach † 1519 yatak odası) gezisi.

Tam: 16,30 €, (6-14 yaş) Çocuk: 9,30 €, Aile: 36,20 €

All-inclusive ticket (Her şey dahil bilet) İnternetten Alınırsa

Tam: 15,70 €, (6-14 yaş) Çocuk: 8,90 €, Aile: 34,80 €

Biletleri internetten almak için tıklayın

Uzak ülkeler çekmeli seni, tanımadığın insanlar -Ataol BEHRAMOĞLU-

 Beyazlı Günler

Kayın ağaçlarıyla uyanıyorum bugünlerde
ve buzdan bir aynanın önünde,
alnıma dökülmüş buğday saçları tarıyorum.

Soluğumla karışarak
köpürüyor süt.
erken saatte kolay köpürüyor.
Ve nede camı buğulatsam,
yine senin bir çocuk parmağıyla resmedilmiş
adın çıkıyor: Masumiyet.
onca uzun zamanın ardından.

Bugünlerde acı vermiyor
unutabilmem
ve anımsamak zorunda kalmam.

Seviyorum. Beyazbir kor gibi tutuşarak
seviyorum ve teşekkür ediyorum İngiliz selamlarıyla.
Bunu yapmayı uçarken öğrendim.

Bugünlerde martıları düşünüyorum,
onlara bir aşağı,
bir yukarı kanat açarak,
bembeyaz bir ülkeye uçtum.

Ufukta benim efsane kıtamın,
oralarda beni, üstümde
bir kefenle terk etmiş
kıtamın görkemli çöküşünü
algılıyorum.

Ben yaşıyorum,
uzaklardan onun kuğu şarkılarını dinliyorum!

Ingeborg Bachmann

(Çeviren: Ahmet Cemal)

Arabayla Avrupa Turu” 22 Ağustos Cumartesi. Yolculuğumuzun 14.Günü Sonu

Leave a Comment