Viyana’nın Muhteşem Yapıları, Viyana Doğa Tarihi Müzesi, Viyana Sanat Tarihi Müzesi-ARABAYLA VİYANA#2

Yürüyerek Viyana Gezisi  Rathous’un önündeyken korna, düdük karışık sesler gelmeye başlıyor. Herkes ne olduğunu anlamak için merakla caddeye yönelince Motorcuların geçiş yaptığını görüyoruz. Motorcuların geçidi sırasında cadde diğer araçların trafiğine kapatılmış. Dünyanın dört bir yanından gelen yüzlerce motorcunun buluştuğu özel bir gün anlaşılan, geçiş dakikalarca sürüyor. Rathous’tan ayrılıp yine yaklaşık 500 m yürüyünce geldiğimiz yer Avusturya Parlamento Binası.

-Arabayla Avrupa Seyahati Viyana-Viyana’nın Muhteşem Yapıları-Viyana’nın Eşsiz Müzeleri-

Avusturya Parlamento Binası (Parlamentsgebäude)

Avusturya Parlamento Binası Yunan antik çağ tarzında Mimar Theophil Hansen tarafından tasarlanmış. Çünkü Hellen’ler özgürlüğü ve yasallığa düşkün seven ilk insanlar olarak görülür. 14.000 m² büyüklüğünde 1.600 odalı bina, 1873-1883 yılları arasında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Parlamentosu için inşa edilmiş. Çatısındaki atlı savaş arabaları, giriş kapısının yolları üzerinde sıralanmış Yunan filozoflarının heykelleri ve önünde Viyana Athena Çeşmesi ile çok güzel bir bina.

Athena Çeşmesi (Athenebrunnen )

Karl Kundman tarafından 1893-1902 yılları arasında yapılmış. Alttaki dört figürden öndekiler; Tuna ve İnn, arkadakiler Elbe ve Moldav olmak üzere Monarşi’nin en önemli nehirlerini simgeler.  Bunların üstünde yer alan iki kadın figürü ise yasama ve yargıyıtemsil ediyor. Sütunun üzerinde bulunan sanat, strateji ve barışı temsil eden Bilgelik Tanrıçası Athena düzeni denetlemekte.

Parlamento Binası Ücretsiz.Rehberli Tur ile gezmek mümkün. Ancak yaşlı binanın kapsamlı onarıma alınması gerektiğinden bir süre turlar yapılamayacak.

 Viyana Gezi Rotasında Ring Caddesinde yürümeye devam. Artık günün sıcağının iyice bastırdığı zaman. Ne kadar gölgeden gölgeden yürüsek de güneşin bunaltıcı sıcağını tüm vücudumuzda hissediyoruz. Neyse ki mesafeler uzun değil. Viyana Doğa Tarihi Müzesinin arka cephesi görünüyor.

Ön tarafına geçince ikiz binaların karşı karşıya birbirlerine baktığı Viyana Maria Theresia Meydanına çıkıyoruz. Sağımızda Viyana Doğa Tarihi Müzesi, solumuzda Viyana Sanat Tarihi Müzesi. Hemen hemen birbirinin aynı iki ihtişamlı bina ve ortada meydana adını veren Maria Theresia’nın Heykeli yer alıyor.

Viyana Maria Theresia Meydanı (Maria Theresia Platz)

Viyana Gezi Notlarımıza göre Maria Theresia, 1740-1780 yılları arasında Habsburg Hanedanı Devletini bizzat yöneten tek imparatoriçe. Zamanında dünyanın en güçlü kadınlarından birisiymiş. 16 çocuğundan biride bizim de çok iyi bildiğimiz Marie Antoinette. 19 m’lik anıtın en üstünde Maria Theresia’nın heykeli var. Sağ eliyle halkını selamlıyor. Sol elinde bir asa ve Pragmatik Yaptırım (Pragmatische Sanktion) belgesini tutuyor. Pragmatik Yaptırım Belgesi şu oluyor. Maria Theresia VI. Karl’ın en büyük kızıymış. VI. Karl’ın yerine geçecek tek erkek evladı Prens Leopold Johann’ın ölmesi üzerine Karl 1713’de Pragmatik Yaptırımı yayınlamış. Böylelikle ölümünden sonra kızının kendisinin birleştirdiği topraklarda Avusturya tacı hakkını ve mirasçılığını garanti etmiş. İmparatoriçenin oğulları olduğu söylenen 4 atlı generalinin heykeli ile çevrelendiği anıt Dünya Kültür Mirasına alınmış.

Meydanda bulunan her iki binanın çizimlerini Mimarlar Gottfried Semper ve Karl Freiherr von Hasenauer yapmış. 1872-1892 yıllarında yapılmış binalar dışarıdan sadece ön cephelerini süsleyen heykellerin değişik olması ile birbirlerinden farklı. Doğa Tarihi Müzesinin cephesinde Afrika, Asya, Avrupa, Amerika kıtalarının kişiselleştirilmiş heykelleri bulunuyor. Sanat Tarihi Müzesinin cephesinde ise Avrupalı ünlü sanatçıların heykelleri bulunuyor.

   Viyana Seyahatinde Maria Theresia Meydanında ilk durağımız Viyana Doğa Tarihi Müzesi oluyor.

-Arabayla Avrupa Seyahati Viyana-Viyana’nın Muhteşem Yapıları-Viyana’nın Eşsiz Müzeleri-

Viyana Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum)

Yolculuğunuz sırasında atlanmaması gereken bir müze olduğunu düşünüyorum. Hele bir de yolculuğu çocuklarınız ile yapıyorsanız hiç kaçırmayın.

Mümkünse gezmeye uzun zaman ayırın. Müzede 39 salonda doğa ve yaşam üzerine çok ilginç koleksiyonlar sergileniyor.

Avusturya’nın Eski Taş Çağına ait bulunmuş 29.500 yaşındaki Willendorf Venüsü, dev dinazor iskeletleri, mineral ve meteor koleksiyonları, çeşitli fosiller, iskeletler, doldurulmuş hayvanlar, planetoryum mutlaka ilginizi çekecektir.

Binanın içinin güzelliğini zaten söylememe gerek yok.

Viyana Doğa Tarihi Müzesi Gezi Saatleri

Perşembe-Pazartesi: 09:00-18:30

Çarşamba: 09:00-21:00

Salı günleri kapalı. Son giriş kapanıştan yarım saat öncedir.

07 Nisan 2020 Salı 09:00-18:30

27 Ekim 2020 Salı 09:00-18:30

08 Aralık 2020 Salı 09:00-18:30

29 Aralık 2019 Salı: 09:00-18:30

05 Ocak 2021 Salı 09:00-18:30 Açık
25 Aralık ve 01 Ocakı Kapalı

Viyana Doğa Tarihi Müzesi Giriş Ücreti 2020

Tam                                       : 12 €

65 yaş üstü                            : 10 €

19 yaş altı Genç ve Çocuk      : Ücretsiz

27 yaş altı öğrenci                  : 7 €

Giriş hakkında detaylı bilgi için tıklayın 

 Maria Theresia Meydanında ikinci durağımız, pek tabi ki Viyana Sanat Tarihi Müzesi oluyor.

-Arabayla Avrupa Seyahati Viyana -Viyana’nın Muhteşem Yapıları-Viyana’nın Eşsiz Müzeleri-

Viyana Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum)

Habsburg Hanedanlığının yıllar boyunca topladığı çok değerli sanat eserlerinin sergilendiği müze. Dışını görünce beğeneceğiniz müzenin içine girince hayran kalacaksınız. Binanın iç süslemeleri öyle güzel ki gözleriniz nereye bakacağını şaşıracak.

Müzede Mısır ve Yakın Doğu Koleksiyonu, Yunan ve Roma Eski Eserler Koleksiyonu, Madeni Paralar Koleksiyonu, Dekoratif Sanatlar Koleksiyonu, Kütüphane bulunuyor. Her bölüm kendi içinde çok özel eserleri barındırıyor.

Titian, Veronese, Tintoretto, Rubens, Van Dyck, Jan van Eyck, Rogier van der Weyden, Albrecht Dürer, Lucas Cranach, Rembrandt, Raphael, Caravaggio, Velázquez’in birbirinden güzel eserleri de bu müzede. Avrupa Turunda Viyana’da müze gezmeyi düşünüyorsanız bu iki müzeyi en başa alın derim ben. Pişman olmazsınız.

Girişte sesli rehber almanızı öneririm, çünkü bazı sergilenen eserlerin yanında sadece Almanca açıklaması var.

Viyana Sanat Tarihi Müzesi Ziyaret Saatleri

Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi, Pazar: 10:00-18:00. Perşembe: 10:00-21:00

15.10.2019 – 19.01.2020 arası Caravaggio & Bernini Sergisi sırasında her gün açık olacak.

Viyana Sanat Tarihi Müzesi Giriş Ücreti 2020

Tam                         : 16 €

25 yaş altı öğrenci   : 12 €

65 yaş üstü              : 12 €

19 yaş altı                : Ücretsiz

NOT: Viyana Sanat Tarihi Müzesi’nde alacağınız biletler ile  Neue Burg’ü de gezebilirsiniz.

Müze girişi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın

Leave a Comment