Viyana’nın Muhteşem Yapıları, Viyana Doğa Tarihi Müzesi, Viyana Sanat Tarihi Müzesi-ARABAYLA VİYANA#2

-Arabayla Avrupa Seyahati Viyana-Viyana’nın Muhteşem Yapıları-Viyana’nın Eşsiz Müzeleri-

Viyana Müzeler Adası (Museumsquartier)

Araba ile Avrupa Turunda meydanın arka tarafında bulunan Viyana Müzeler Adasına geçiyoruz. Burası zamanında kraliyet ahırı olarak kullanılan, günümüzde ise değişik müzelere ev sahipliği yapan bir meydan. 60.000 m2 lik alana yayılmış. Barok binalar ile modern binaların harmanlandığı dünyanın en büyük on kültür merkezi arasında. Kunsthale Wien ve Leopold Museum (Viyana Sanat Müzeleri), Architekturzentrum Wien (Viyana Mimarlık Müzesi), MUMOK ( Viyana Modern Sanatlar Müzesi), Zoom Kindermuseum (Viyana İnteraktif Çocuk Müzesi). Dans, tiyatro, sinema, sergi salonlarının yanı sıra, kafe ve restoranları, dükkanları ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Meydana serpiştirilmiş büyük banklar çevreye değişik hava katmış. Biz gittiğimizde daha güneşin etkisi azalmadığı için yalnızca gölgede olanlar dolu. Kimisi uzanmış kitabını okuyor, kimileri grup halinde sohbette. Meydanın gölge tarafındaki kafeler, restoranlar dolu, canlı bir meydan. Müzelere ilgileniz varsa Museum Quarter web sitesine bir göz atmanızda fayda var.

Zoom Kindermuseum ( Viyana İnteraktif Çocuk Müzesi)

Avrupa Gezi Rotasında çocuklarınız yanınızdaysa ilgilerini çekeceğinden kuşkum yok. Viyana İnteraktif Çocuk Müzesi çocuklu olanların uğraması gereken duraklardan. 8 aylıktan 14 yaşına kadar çocukların yanında ebeveyni gözetiminde ilginç deneyimler yaşayacaklar. Diğer müzeler de sizlere göre, hangisini tercih ederseniz. Ayrıntılı bilgi için tıklayın

MUMOK (Viyana Modern Sanatlar Müzesi)

Pablo Picasso, Andy Warhol, Franz West’in eserlerini, Leopold Müzesinde Egon Schiele’ye ait dünyadaki en büyük koleksiyonu bulabileceğiniz müze. Ayrıca Gustav Klimt’in başyapıtı “Death and Life” ve başka eserleri ve daha birçok sanatçının yapıtları sergileniyor. Bizim zamanımız kısıtlı olduğundan bu merkezi sadece yüzeysel olarak dolaştık. Şansımıza ışık ve ses ile ilgili geçici bir sunuma denk geldik. Meydanda su mataranızı doldurabileceğiniz sebiller var. MUMOK ayrıntılı bilgi için tıklayın.

   Viyana Gezisinde Maria Theresia Meydanından çıkıp, Ring caddesinin karşı tarafına geçiyoruz. Habsburg İmparatorluk Sarayının Bahçe Kapısından (Äußeres Burgtor ) Hofburg Sarayı bahçesine giriyoruz.

-Arabayla Avrupa Seyahati Viyana-Viyana’nın Muhteşem Yapıları-Viyana’nın Eşsiz Müzeleri-

Hofburg Sarayı

Viyana Kahramanlar Meydanı (Heldenplatz)

Napoleon Zaferi anısına 1824’te inşa edilen kapı beş devasa ahşap kapıdan oluşuyor. Ring Caddesi tarafında Avusturya İmparatoru I. Francis 1824, diğer yüzünde ise Adalet kuralların temelidir diye yazıyor. Burası Viyana Kahramanlar Meydanı. Kapının dibinde bir soprano arya söyleyip sesini kaydettiği cd lerini satıyor. Güzel sesi meydanda yankılanıyor. Meydanda iki savaş kahramanının ihtişamlı atlı heykelleri var. Bu kahramanlardan biri Türklerle yapılan savaşı kazanan Prens Eugène Savoy. Diğeri de Napolyon’a karşı zafer kazanan Arşidük Karl. Meydanda yine Viyana’nın güzel suyunu içebileceğiniz sebil bulunuyor. Havanın sıcak olmasından dolayı sebilin önünde kuyruk oluşmuş durumda. Sıraya girerek suyumuzu dolduruyoruz. Beklememize de değiyor doğrusu, buradaki su buz gibi. Meydanın Parlamento Binasının karşısına denk gelen yerde Volksgarten yer alıyor.

Volksgarten

Parkta çeşme, heykeller ve Theseus Tapınağı (Theseustempel) bulunuyor. Güzel parkın bir bölümü de dünyanın çeşitli yerlerinden getirilen güllerin yer aldığı gül bahçesine ayrılmış. Volkgarten’da gölgedeki bankların birine oturup dinlenirken yanımıza Avusturya’lı bir hanım gelip izin isteyerek oturuyor. Bizimle sohbet etmek istiyor. Ancak ne O İngilizce, nede biz Almanca biliyoruz. Bizim gölgede rahatımız iyi. Güneşin altında bir erkek akordiyon çalarken bir kadın da şarkı söyleyerek O’na eşlik ediyor. Bize de böyle güzel bir ortamda bu güzel dinletiyi dinlemek düşüyor.

Viyana Heldenplatz Meydanı, Gottfried Semper tarafından 19. Yy da tasarlanmış. Bu meydan sarayın arka avlusu imiş. Meydanın bir yanında muhteşem binası ile Neue Burg Müzesi bulunuyor.

Neue Burg Müzesi

Müze 1895-1906 yılları arasında güzelim ülkemin Efes antik şehrinden götürülen eserlerin sergilendiği yer. Viyana Efes Müzesi (Ephesus Museum). Silah ve zırh koleksiyonu (Hofjagd-und Rustkammer) ve antik müzik aletlerinin sergilendiği müze (Sammlung alter Musikinstrumente )ye ev sahipliği yapıyor. Biz elimizdekilerin hala kıymetini anlamadık yanarım yanarım ona yanarım.

Neue Burg müzesi Sanat Tarihi Müzesine dahil olduğundan orada alınan bilet bu müze için de geçerli, veya burada aldığınız orada.

Burgtorun karşısında yer alan Burg pasajından (Burgpassage) geçerek,

sarayın  iç avlusu“In der Burg” a ulaşıyoruz.

İç avlu “In der Burg”

Avlunun ortasında “İmparator I.Franz’ın Heykeli” yer alıyor ancak biz gittiğimizde onarımdaydı.  Avlunun dört bir yanında farklı zamanlarda yapılan binalar bulunuyor. Franz Joseph’in yaşadığı daireler “Reichsanzleitrakt’’,  Sisi’nin yaşadığı “Amelienburg”, avlunun en eski sarayı “Alte Burg”,  günümüzde cumhurbaşkanlığı konutu olarak kullanılan  “Leopoldinischer Trakt’’.

Alte Burg tarafındaki İsveç Kapısından (Schweizertor) İsveç Avlusuna ve Saray Şapeline “Burgkapelle” geçiliyor. Adını Maria Therasia’nın görevlendirdiği İsviçreli muhafızlardan almış,

   Viyana Gezisinde İç Avludan Sarayın Ana Giriş Kapısı “Michaelertor’’a geliyoruz. Kapının iç tarafında Hofburg Saray Müzesinin İmparatorluk Gümüş Koleksiyonuna, Sisi Müzesine, İmparatorluk Dairelerine ve İspanyol Binicilik Okuluna girişler var.

İspanyol Binicilik Okulu (Spanische Reitschule)

Viyana İspanyol Binicilik Okulu Hofburg Sarayında Arap-İspanyol-Berberi kırması Lipizza aygırlarının eğitilerek gösteri yaptıkları bina. Gösteriler ve burada verilen davetler çok ilgi gördüğünden kraliyet ailesi buraya çok önem vermiş. 450 yıldan fazla olan geçmişi ile dünyanın en eski ve şu andaki tek kraliyet binicilik okulu. Günümüzde gösterileri aynı ilgi ile  izlenmekte. Viyana İspanyol Binicilik Okulu Gösteri bilet fiyatları koltuk yerine göre 225 € ya kadar çıkabiliyor. Meraklısı için

Hofburg İmparatorluk Sarayı Müzeleri

Zamanında  Habsburg Hanedanının kışlık evleri olan Hofburg Sarayındaki ihtişamlı yaşamlarını merak edip gezmek isterseniz;

Hofburg Sarayı İmparatorluk Gümüş Koleksiyonu;

Sarayda kullanılan gümüş ve altından kaşık, çatal, bıçak, yemek takımlarının sergilendiği bölüm.

Hofburg Sarayı Sisi Müzesi;

Franz Joseph’in halk tarafından çok sevilen yaşamı bir suikast ile sona eren güzel ama mutsuz eşi imparatoriçe Elizabeth namı değer Sisi. Müze Sisi’nin yaşamı boyunca kullandığı eşyaların, severek giydiği kıyafetlerin vb. sergilendiği bölümdür.

Hofburg Sarayı İmparatorluk Daireleri;

Daha çok Franz Joseph’e ve yine Sisi’ye ait yaşam mekanlarının, döneminde kullandıkları eşyalar ile sergilendiği bölüm.

Hofburg Sarayı Ziyaret Zamanı

Eylül-Haziran: 09.00- 17.30, Temmuz ve Ağustos: 09.00 -18.00 (Resmi tatiller dahil her gün)

Hofburg Sarayı Giriş Ücreti 31 Mart 2020’ye kadar

Ya yalnızca Hofburg Sarayının üç bölümünü gezmek için bilet alıyorsunuz, ya da bunların yanı sıra Schönbrunn Sarayını ve İmparatorluk Mobilya Koleksiyonunu da gezerim diyorsanız Sisi Bilet alıyorsunuz.

Elektronik Rehber ile     Rehberli Tur           Sisi Bilet
Tam             €15,00           €18,00             €34,00
6-18 Yaş Çocuk             €9,00           €10,50             €21,00
19-25 Yaş Öğrenci             €14,00           €17,00             €31,00
Viyana Kart             €14,00           €17,00             €31,00
Aile(2 Büyük+3 Çocuk                —              —              €71,00

 Viyana Michaeler Meydanı ( Michaelerplatz)

Sarayın ana giriş kapısı Michaelertor, Michaeler Meydanına açılıyor. Biz arka bahçeden gezmeye başlamıştık. Sarayın meydana bakan kuzey cephesine Michaelertrakt deniyor. Neo-Barok ana giriş kapısının iki yanındaki dört büyük heykelde Yunan kahramanları betimlenmiş. Kapıdan çıkınca sağ tarafta Michaeler Meydanı Çeşmesi bulunuyor. Bu meydanda faytoncular turistlere fayton gezisi yaptırmak için bekleşiyor. Turistlere saray turu satabilmek için eski dönem kıyafetleri giymiş gençler de burada. Michaeltor’un hemen hemen karşısına denk gelen cadde şehrin şık dükkanlarının bulunduğu meşhur Viyana Kohlmarkt Caddesi. Viyana’nın Ünlü Demel Pastanesi de bu cadde üzerinde az ileride solda. Biz sağ tarafımızda bulunan Reitschulgasse’den (Binicilik Okulu Geçidi) yürüyüşümüze devam ediyoruz. Avusturya Ulusal Kütüphanesinin (Österreichischen Nationalbibliothek) yer aldığı Josefsplatz’a varıyoruz. Meydanın ortasında II. Joseph’in at üstündeki heykeli yer alıyor.

Viyana Gezi Rotamızda bugün Viyana Ring Caddesi vardı. Eskiden şehir surlarının olduğu, Türk tehlikesinin kalmadığı zaman yıkılarak şehir düzenlemesinin yapıldığı yer. Viyana Ring Caddesi üzerinde birbirine yakın çok yer gezdik, ama yetti mi yetmez. Dinlenip enerji toplayalım diye evimize dönüyoruz. Akşam tekrar arabamız ile Stephanhansdom’a yakın yerlere gelip arabamızı park edip Viyana’nın gece keyfini sürdürüyoruz. Kärntner Straße yine capcanlı, Rathouse’da film gösterisi başlamış. Viyana’da güzel bir Pazar gecesi . Yarın Viyana’da üçüncü ve son günümüz. Bakalım Arabayla Avrupa Turu Viyana’da bizi hangi güzellikler bekliyor.

Arabayla Avrupa Turu “Avusturya Gezisi” Yazılarım Viyana’da Üçüncü Gün Habsburg Sülalesinin Görkemli Sarayları Schönbrunn ve Belvedere ile devam ediyor.

 Hayat bir kitaptır ve gezip görmeyenler hep aynı sayfayı okur. -St. Agustine-

Yaşam Nedir?

Yaşam
küvetimdeki suyun
sıcaklığıdır

Yaşam
açık bağrındaki
ağzım

Yaşam
hiddettir
ülkelerimizdeki haksızlığa

Suyun sıcaklığı
yetmiyor
Şaplatmalıyım da

Yeterli değil
bağrında olması ağzımın
Öpmeliyim de

Haksızlığa karşı hiddet
yeterli değil
Anlamalı özünü

ve de birşey yapmalı buna karşı
ki yaşam
Yaşam olsun ondan sonra

Erich Fried Şiiri (1921-1988)

Arabayla Avrupa Turu  Yolculuğumuzun 8. Viyana Gezimizin 2. Gün Sonu

Leave a Comment