Prag’a Aşık Olmak -Prag Gezilecek Yerler, Prag Küçük Şehir, Prag Eski Şehir- ARABAYLA PRAG#2

Prag Su Kulesi

Prag Gezi Rotası nda Eski Şehir Kulesine yaklaşırken sağda görülen saat kuleli bina Eski Şehrin su ihtiyacı için yapılmış Prag Su Kulesidir. Başlangıçta ahşap olan su kulesi birçok yangın geçirmiş. 1878 deki son büyük yangından sonra kuleye Neo-Gotik çatı ve saat kulesi ilave edilmiş. Halka açık değildir.

Prag Haç Şövalyeleri Meydanı (Křižovnické Námĕstí- The Knights of the Cross Square)

Eski Şehir Kulesini geçince geldiğimiz küçük meydanın adı Prag Haç Şövalyeleri Meydanı. Meydanda Kral IV. Karl’ın anısına 1848 yılında yaptırılmış heykeli bulunuyor. Kralın bir elinde kılıç, diğer elinde Karl Üniversitesi vakıf tüzüğü bulunuyor. Heykelin arkasında Aziz Francis kilisesi ve köprü müzesi yer alıyor. Köprünün ayağının oradan nehir gezisi için tekneler kalkıyor. Křižovnické Námĕstí ve Eski Şehir Köprüsü Kulesi sanal turu için tıklayabilirsiniz.

    

    Prag Gezi Rotası nda meydanın bitişindeki tramvay yolunu geçip, insanların akın akın gidip geldiği Karlova sokağından devam ediyoruz. Sağımızda Prag İşkence Müzesi (Torture museum) ve 19. Yy dan itibaren Çek Sanatının sergilendiği  Prag Şehir Galerisi. Solumuzda ise Prag Klementinum kompleksinin üç kilisesinden biri olan Prag Salvátora Kilisesi var.

Prag Salvátora Kilisesi (Church of the Holy Saviour (Kostel Nejsvětějšího Salvátora)

   Klementinum 1200 lü yıllarda 2 hektarlık alan üzerine kurulmuş manastır. 1500 lü yıllarda Cizvit Koleji daha sonrada Karl Üniversitesiyle birleşmiş. Eski Şehrin en büyük ve en tarihi bina kompleksidir. Günümüzde Prag Çek Milli Kütüphanesi‘ne ev sahipliği yapmaktadır. Rehberli turla Barok Kütüphane, Meridian Salon ve Astronomik Kulesi gezilebilmektedir. Turlar haftanın her günü sabah saat 10 da başlar, her yarım saatte bir tekrarlanır ve 50 dakika sürer.

Prag Klementinum Gezi Saatleri 

15.03-24.11: Pazartesi- Pazar 10:00-18:00

25.11-14.03: Pazar-Perşembe 10:00-17:30

Cuma,Cumartesi 10:00-18:00

15.12-10.01: Pazartesi- Pazar 10:00-18:00

Prag Klementinum kompleksi Tur Ücreti:

Tam: 300 CZK, İndirimli: 200 CZK , Aile: 900 CZK

 Prag Gezi Rotası Karlova Caddesi tarihi XI. Yy’a dayanan Kral yolunun Eski Şehir tarafında kalan bölümüdür. Birbirinden güzel Gotik ve Rönesans binaların yer aldığı yoldur. Günümüzde binalar, kafe, restoran, mağaza, otel olarak kullanılmaktadır. XI. Yy da kale dışında yerleşim başlayınca karşı kıyıda kurulmuş Eski Şehir (Staré Mĕsto) şehir merkezi olmuş, ancak düzensiz ve plansız gelişmiştir.

Prag Eski Şehir Meydanı (Staroměstské náměstí)

Büyük araç ve toplu taşımaya kapalı, dar Arnavut kaldırımlı sokaklardan insan kalabalığının arasına karışarak yürüyoruz. Geldiğimiz yer Prag Gezi Rotası Eski Şehir Meydanı. Olağanüstü güzellikte pastel renklerdeki Romanesk, Barok ve Gotik binalar ile çevrili. Avrupa ticaret yollarının kavşak noktasındaki pazar yeri olarak hizmet veren meydanın tarihi 10. yy a kadar gidiyor. Tarih boyunca, gerçekleşen pek çok taç giyme töreni ve idamlara tanıklık eden meydan. Meydanda bizi ilk karşılayan binalardan birisi Prag Eski Belediye Sarayı ve Prag Astronomik Saat Kulesi.  Önünde çok kalabalık bir insan grubu var.

Prag Eski Şehir Meydanı, Eski Belediye Sarayı ve Astronomik Saat sanal turu.

Eski Belediye Sarayı ve Prag Astronomik Saat Kulesi. (Old Town Hall with Astronomical Clock-Staroměstská radnice s orlojem)

   Prag Gezi Rotasının en bilinen yerlerinden biri 1338 yılında yapılmış Eski Belediye Sarayı. Yan yana dizili renkli binalardan oluşuyor. En dikkat çekici yeri de sonradan eklenen 69,5 m lik kulesi ile Astronomik saat. Saat başı yaklaşıyor. Toplanan kalabalık biz de dahil, merak ile gerçekleşecek gösteriyi bekliyor. Derken vakit geliyor, saat çalmaya başlıyor iki pencere açılıyor, 12 havarinin geçit töreni başlıyor.

Prag Gezi Rehberine göre saatin her iki yanında bulunan figürlerden iskelet elindeki kum saati ile ölümü ve dünyanın faniliğini anlatıyormuş. Sarıklı Osmanlı sefahati, elinde para kesesi tutan Yahudi hırs ve aç gözlülüğü temsil ediyormuş. Elinde ayna tutan ise kibirliliği simgeliyormuş. Altta ise iyi bir insanda olması gereken özellikler anlatılmış. Tanrının yolundan gidilmesi, okumanın ve bilimin önemi, astronomi ve adalet tasvir edilmiş. Rivayete göre, saati yapan Hanuş Usta, bir daha aynı güzellikte saat yapamasın diye gözleri kör ettirilmiş.

Astronomik Saat dört farklı zamanı göstermekte. Romen rakamlar bildiğimiz saati, Gotik sayılar ile gösterilen ise yeni bir günün gün batımı ile başladığı Eski Bohemya zamanı. Gün doğumundan gün batımına dek ölçülen ve bu yüzden yaz ve kış aylarından dolayı eşit olmayan Babil zamanı da var. Saat  yıldızlara göre de zamanı göstermekte ayrıca gün, hafta, ay ve yılı belirten takvimi bulunmakta.

Prag Eski Belediye Sarayı (Tarihi Salonlar, Kule ve Yeraltı) Açık Olduğu Saatler

Kule

Ocak-Aralık

Pazartesi  : 11:00-22:00

Salı-Pazar : 09:00-22:00

12.01-28.02.2020

Pazartesi  : 11:00-20:00

Salı-Pazar : 09:00-20:00

Tarihi iç mekanlar

Ocak-Aralık

Pazartesi  : 11:00-19:00

Salı-Pazar : 09:00-19:00

Son giriş kapanmasından 30 dakika öncedir

Prag Eski Belediye Sarayı (Tarihi Salonlar, Kule ve Yeraltı) Giriş Ücreti 2020

Tam      : 250 CZK

İndirimli: 150 CZK

Aile       : 500 CZK

Hanuş Ustanın Saati

Kar, önce tepede dindi,
Pırağ Şatosu’nun orda.
Sonra, birdenbire, berrak,
nazlı, serin bir mavilik
kestaneliklere indi.
Yumuşacık parlıyor da.
Şair, memleketten uzak,
hasretlerle delik deşik,
Eski Kent’te duruyordu,
meydanlıkta, yapayalnız.
Gotik bir duvar üstünde
Hanuş Ustanın saati
on ikiyi vuruyordu.

Harmanilerde yaldız
ve en aziz Piyer önde.
Saatin içinden çıktı
yorgun on iki havari
ve kesesiyle de Yahuda
ve inanç ve şer ve zulüm.
“Ve geldik ve gidiyoruz.”
Ve taştan bir yeniçeri
melûl mahzun aşağıda.
Ve çanları çalan ölüm,
ve yukarda öttü horoz.
Şair, memleketten uzak,
hasretlerle delik deşik,
etrafına dalgın baktı.
Geldi indi salınarak
nazlı serin bir mavilik
meydanlığa öğle vakti. (Yesenik, 29 Aralık 1956)

Zamanın Durduğu Şehir Prag’da Gezmeye Devam

Eski Şehir Meydanını tek kelime ile anlat deseniz NEŞELİ derim. Hiçbir şekilde sıkılmayacağınız bir yer. Kocaman meydanın her bir tarafında sürekli değişik gösteriler yapan birileri mevcut. İster meydanı çevreleyen kafelerde oturup izleyin, ister yine meydanda bulunan banklarda oturun. Hoşça vakit geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

Jan Hus Anıtı – Prag Gezilecek Yerler-

Prag’ın en bilindik yerlerinden biri olan meydanın ortasında, diri diri yakılarak öldürülen Hıristiyan reformcu teolog Jan Hus’un anısına 1915 yılında yapılan anıt bulunuyor.

Týn Kilisesi (Church of Our Lady before Týn -Chrám Matky Boží před Týnem)

Prag Eski Şehir Meydanının başyapıtlarından bir diğeri de yapımı 14. Yy ortalarından 16.yy a kadar süren Gotik Týn Kilisesi.

Kilisenin asimetrik kuleleri 80 m yükseklikte olup kuzey kulesi Havva, bir m daha yüksek olan güney kulesi ise Adem. Kilise 17. Yy sonlarında içi Barok olarak tekrar yapılmış. Protestanlığın kuruluşunda önemli bir yer tutan kilisenin ön yüzünde Meryem Ana’nın som altından figürü yer alıyor.

Kuzeyindeki Hz.İsa’nın çilesinin tasvir edildiği taç kapısı ile çok dikkat çekici.

1673 yılından kalma Prag’ın en eski orgu ve astronom Tyco de Brahe’nin mezarı da bu kilisede. Gotik, Rönesans, Erken Barok eserler sergileniyor. Prag Týn Kilisesine  giriş ücretsizdir.

Prag Týn Kilisesi Ziyaret Saatleri:

Mart –Aralık: Salı-Cumartesi: 10.00-13.00 ve 15.00-17.00, Pz. 10.00-12.00

Prag Týn Kilisesine  Giriş: Ücretsiz. Bağış kabul ediyor. 25 CZK 

   

Leave a Comment