Prag’a Aşık Olmak -Prag Gezilecek Yerler, Prag Küçük Şehir, Prag Eski Şehir- ARABAYLA PRAG#2

Prag Eski Şehir Meydanı’ndan kısa bir video.

Prag Eski Şehir Meydan Evleri

Taş Çanlı Ev (The House at the Stone Bell – Dum U kamenneho zvonu)

Prag Gezilecek Yerler Týn  Kilisesinin yanındaki dar sokağın ismi Týnská. Sokağın meydana bakan diğer köşebaşında Gotik mimarinin güzel örneklerinden biri olan Taş Çanlı Ev bulunur. 14. Yy ortalarında inşa edilmiş siyah piramit çatılı bina, daha sonra Bohemia kralı Jan Lucembursky için saraya dönüştürülmüş. Adını köşesindeki çandan alıyor. Bina, günümüzde çeşitli sanat sergilerinin ve klasik müzik konserlerinin düzenlendiği Prag Şehir Galerisi olarak işlev görmektedir.

Kinský Sarayı (Palác Kinských)

   Taş Çanlı Evin bitişiğinde Prag Gezilecek Yerler Prag Kinský Sarayı yer alıyor. Prag Şehir Rehberine göre 1755-1765 yılları arasında Kont Jan Arnošt Golz için yapılmış. Rokoko tarzda yapılan saray, kontun ölümünden sonra Kinský ailesi tarafından alınmış. Bir çok tarihi olaya tanıklık yapmış saray günümüzde Oryantal Sanat koleksiyonunun sergilendiği Ulusal Galeriye ev sahipliği etmektedir. İlk Nobel Barış ödülünü alan Berta Stuttnerová-Kinská 1843’te bu sarayda dünyaya gelmiştir.

 Prag St. Nicholas Kilisesi (St Nicholas Cathedral “Old Town” (Chrám sv. Mikuláše “Staré Město”)

Prag Gezi Rotası nda meydanın diğer tarafında Kinský Sarayına karşı köşede Prag St. Nicholas Kilisesi bulunmakta. Barok kilise 1732-1737 yılları arasında yapılmış.  

St Nicholas Cathedral (Old Town) Ziyarete Açık Saatleri:

Ocak- Aralık  Pazartesi-Cumartesi: 10:00-16:00, Pazar 12:00-16:00 

Kilisede Nisan ayından Kasım ayına her gün 17:00 ve 20:00 düzenli konserler veriliyormuş. Sezon dışı farklı konserler olabiliyormuş. Konser programına ve bilet ücretlerine bakmak isteyenler için

 

Kafka’nın Doğduğu Ev (U Radnice 1, Staré Město)

 Kilisenin solundan geçip arkasına çıktığımızda ünlü yazar Franz Kafka’nın doğduğu eve geliyoruz. Kaprova ve Maiselova sokaklarının birleştiği yer. Nasıl Londra Dickens ile, Paris Balzac ile akla geliyorsa, Prag içinde Kafka öyledir. Almanca ve Çekçe konuşan Prag’lılar arasında çekişmelerin yaşandığı dönemde yaşamış. Almanca konuşan fakat Yahudi bir aileden geliyormuş. Çeklerin arasında yaşaması, babasının üzerindeki ağır baskıcı tutumu, istemediği bir mesleği yapmak zorunda kalması. Bütün bunlar yazarı çok etkilemiş ve eserlerine yansımıştır. Biliyor musunuz? Kafka tüm günlüklerini, notlarını ve yarım kalmış eserlerini ölümünden sonra yakılmak üzere Max Brod’a göndermiş. Ama Max Brod, yarım kalmış olanlar dahil bütün eserlerini sırasıyla yayına hazırlayarak Almanca olarak bastırmış.  Düşünün bir Kafka’yı dinleyip ya hepsini yaksaydı…

Prag’ta dolaşırken Kafka’yı anımsatacak çok şeyle karşılaşacaksınız.

 Prag Eski Yahudi mahallesi (Josefov)

Prag Gezilecek Yerlerden artık Eski Yahudi mahallesindeyiz. Prag Seyahati Notlarımıza göre Eski Şehir Meydanının kuzeyinde başlayan Vltava kıyısına kadar uzanan küçük bölge. 10. Yy ın başlarından itibaren Prag’a yerleştiğine inanılan Yahudiler, 13. yy da bu bölgede yaşamaya zorunlu tutulmuş. Böylece bölge Prag Yahudi Gettosu haline gelmiş ve Yahudilerin buradan çıkmalarına yıllarca izin verilmemiş. Yüzyıllar boyunca diğer ülkelerden sürülen Yahudilerinde gelmesi ile nüfusları artmış. 1781’de İmparator II. Josef’in Yahudilerin yaşam şartlarını iyileştirmiş. Bu yüzden mahalle O’nun anısına Josef’in Şehri anlamına gelen Josefov ismiyle anılmaya başlanmıştır. Bölgede altı adet sinagog, Eski Yahudi Tören Salonu ve Eski Yahudi mezarlığı bulunuyor.

Eski- Yeni Sinagog (Old-New Synagogue-Staronové synagogy)

  1270 yılında Gotik olarak yapılan Avrupanın en eski sinagogudur. Yapıldığı yıllarda adı Yeni Sinagogmuş Ama daha sonra diğer sinagoglar yapılınca aralarında en eskisi kaldığından Eski- Yeni Sinagog olarak adlandırılmış. Bu sinagog günümüzde Prag Yahudi halkının en önemli ibadet merkezidir.

Sinagogların bazıları, Yahudi toplumunun bu bölgedeki geçmişlerini anlatan müze olarak düzenlenmiştir.

Eski- Yeni Sinagog Ziyaret Saatleri

Kasım – Mart
Pzt, Sal, Çar, Per, Cum, Paz. : 09.00 – 17.00
Nisan – Ekim
Pzt, Sal, Çar, Per, Cum, Paz. : 09.00 – 18.00
Cuma – Sinagog Şabat başlamadan bir saat önce kapanır
Cumartesi ve Yahudi bayramlarında KAPALI

Eski- Yeni Sinagog Giriş Ücreti 2020

Tam: 200 CZK

Çocuk (6-15 yaş) ve Öğrenci (26 yaş altı): 140 CZK

Çocuk(6 yaşa kadar): Ücretsiz

Aile (2 büyük+4 çocuğa kadar): Büyük: 200 CZK ve Her çocuk:100 CZK

Prag Card ile Ücretsiz

Eski- Yeni Sinagog online bilet

Ayrıca Yüksek Sezonda Eski- Yeni Sinagog ve Kudüs Sinagogu’u kapsayan indirimli bilet alabilirsiniz.

Tam: 260 CZK

Çocuk (6-15 yaş) ve Öğrenci: 180 CZK

Prag Eski Yahudi Mezarlığı (Starý Ži

Prag Eski Yahudi Mezarlığı (Starý Židovský Hřbitov)

Prag Seyahatinde bu bölgeyi gezerseniz, sizi en etkileyecek yerlerden biri de Prag Eski Yahudi Mezarlığı olacak. Maiselova, Široká ve U Starého hřbitova sokaklarının çevrelediği alanda bulunuyor. Tarihi 15 yy ın ilk yarısına uzanıyor. Mezarlık, yaklaşık 350 yıl bu bölgeye kapatılmış Yahudilerin ölülerini gömmeleri için izin verilen tek yer olmuş. 12000 civarında mezar taşı bulunan mezarlıkta mezar taşları yan yana, iç içe, üst üste. Yer darlığından dolayı insanlar üst üste 12 kat gömülmüş.

Pırağ’da bir araba geçiyor
Tek atlı bir yük arabası
Yahudi mezarlığının önünden.
Bir başka şehrin hasretiyle yüklü araba,
Arabacı ben.
Pırağ’da Yahudi mezarlığında sessiz soluksuz ölüm.
Ah gülüm, ah gülüm,
Muhacirlik ölümden beter

Mezarlığın bir ucunda Prag Pinkas Sinagogu yer alıyor. Sinagog II. Dünya Savaşından sonra Naziler tarafından katledilen Bohemya ve Moravya Yahudilerini anma yerine dönüştürülmüş. Duvarında 80.000 Yahudi kurbanın isimleri yazılıdır.

Prag Eski Yahudi Mezarlığı Ziyaret Saatleri:

Nisan- Ekim (Pazar- Perşembe): 10:00-16:00, Cuma: 10:00-14:00

Kasım- Mart (Pazar- Perşembe): 10:00-16:00

Cumartesi ve Yahudi bayramlarında kapalı.

Prag Eski Yahudi Mezarlığı Giriş Ücreti: Ücretsiz

 Prag Klausen Sinagogu (Klausová synagoga) ve Prag Eski Şehir Yahudi Tören Salonu (Obřadní síň)

Prag Seyahat Rotasında Maiselova’dan U Starého hřbitova dönüyoruz. Sokakta, mezarlık duvarları boyunca tezgahlarda hediyelik eşya satışı yapılıyor. Sokağın sağa kıvrıldığı yerde, Prag Klausen Sinagogu ve Prag Eski Şehir Yahudi Tören Salonu bulunuyor.

Klausen Sinagogu 1689-1694 yıllarında yapılan Barok bina. Prag Gettosunun en büyük, Prag Yahudi toplumunun da ikinci ana sinagogudur. Günümüzde Yahudi geleneklerinde sabat, nişan, düğün, sünnet törenlerini tanıttıkları müzedir. Yahudi Tören Salonu ise, 1911-12 yıllarında Neo-Romanesk olarak yapılmış, tören salonu ve morg olarak kullanılmış. Şimdilerde ise Yahudi geleneklerinde ölüm törenleri, defin işlemleri, mezar yerleri hakkında bilgilerin verildiği yer.

Klausen Sinagogu Ziyaret Saatleri 2020

01 Ocak-27 Mart: 09:00-16:30

29 Mart-23 Ekim : 09:00-18:00

25 Ekim-31 Aralık: 09:00-16:30

24 Aralık              : 09:00-14:00

Yahudi bayramlarında kapalı.

Prag Yahudi Gettosu Tur Ücretleri 2020

Prag Yahudi Müzesi Turu ( Maisel Sinagogu+İspanyol Sinagogu+ Pinkas ve Klausen Sinagogları+ Tören Salonu+ Eski Yahudi Mezarlığı+ Robert Guttmann Galerisi)

Tam: 350 CZK,

Çocuk(6-15 yaş) ve Öğrenci (26 yaş altı): 250 CZK,

6 yaş altı Çocuk: Ücretsiz

Aile (2 büyük+4 çocuğa kadar): Büyük: 350 CZK ve Her çocuk (6-15 yaş):100 CZK

Prag Kart ile Ücretsiz

Prag Yahudi Kasaba Turu Ücreti ( Prag Yahudi Müzesi Turu+ Eski-Yeni Sinagog)

Tam: 500 CZK, İndirimli: 350 CZK

6 yaş altı Çocuk: Ücretsiz

Aile (2 büyük+4 çocuğa kadar): Büyük: 500 CZK ve Her çocuk (6-15 yaş): 160 CZK

Robert Guttmann Galeri Giriş Ücreti:

Tam: 50 CZK, Çocuk (6-15 yaş) ve Öğrenci (26 yaş altı): 30 CZK, 6 yaş altı Çocuk: Ücretsiz.

Paris Caddesi (Pařížská ulice)

   Prag Gezi Rotası nda  Maiselova’nın sonuna geliyoruz ve buradan sağımızdaki Prag Paris caddesine geçiyoruz. Caddenin eski adı başında yer alan kiliseden dolayı St. Nicholasmış. 1926 yılından itibaren Paris ismini almış. Sebebi ise II. Dünya Savaşından sonra Çeklerin özgürlüklerini almalarına yardımcı olan Fransızlara şükran duygularını ifade etmek istemeleriymiş. Caddedeki binalar Paris şıklığını ve estetiğini pek aratmıyor hani.

Tasarımcılar tarafından eski Yahudi Gettosunun kasvetli, umutsuzluk dolu havası yok burada. Neo-Barok, Neo-Rönesans, Sezession binalar kuleli, balkonlu, zengin bezemeler ile çok zarif yapılar bunlar. Caddede tasarım ürünlerinin satıldığı şık butikler, kafeler, restoranlar yer alıyor.

Cechuv Köprüsü

Paris Caddesinin sonu Prag Gezilecek Yerler Vltava’ya çıkıyor. Nehrin üzerindeki Prag Cechuv Köprüsü 1905-1908 yılları arasında yapılmış. İsmini Çek yazar Svatopluk Čech’den almış. Köprü motorlu araç, tramvay ve yaya trafiğine açık. Köprüye girmeden önceki soldaki bina Prag Hukuk Fakültesi (Právnická fakulta). Köprünün her iki ucunda üzerinde peri figürü bulunan ikişer sütun yer alıyor. Periler Şehri Prag… Köprünün ordan nehir gezi tekneleri kalkıyor.

St. Jakuba Bazilikası (Bazilika sv Jakuba)

 Prag Gezi Rotası güzellikte birbirleri ile yarışan binalar arasında sürüyor. Eski Şehir Meydanında Týnská’ya girip kilisenin arkasındaki sokaktan devam edince geldiğimiz yer Prag St. Jakuba Bazilikası. Kilise 12. Yy da yapılmış, 18.yy da Barok olarak tekrar inşa edilmiş. Günümüzde konserler için kullanılan Prag’ın üçüncü en uzun kilisesi 

Kilisenin yanındaki Jakubská sokağından devam edince Prag’ın en büyük AVM lerinden biri olan Kotva’nın yanına çıkıyoruz. Prag’ı dolaşmak varken AVM’de hiç işimiz olmaz. Gelirken gördüğümüz kuleye yöneliyoruz.

Prag Barut Kulesi (Powder Tower-Prašná brána)

Prag Gezilecek Yerler Barut Kulesinin yapımına 1475’te başlanmış. Kule 13 şehir kapısından biri olup Eski Şehir ile Yeni Şehri birbirinden ayırıyor. Yapıldığında ismi Yeni Kuleymiş. 17. Yy dan itibaren barut tozu saklama yeri olarak kullanılmaya başlayınca Barut Kule ismini almış. St. Vitus tan önce, Taç giyme törenlerinin başladığı yer olarak kullanılan kulede 186 basamak çıkarsanız manzarayı seyredebilirsiniz.

Prag Barut Kulesi Açık Olduğu Saatler: Her gün,

Kasım –Şubat: 10.00-18.00

Mart ve Ekim : 10.00-20.00

Nisan – Eylül  :10.00-22.00

Prag Barut Kulesi  Giriş Ücreti 2020

Tam      : 100 CZK,

İndirimli: 70 CZK 

Aile       : 250CZK

  Prag Gezi Rotası Barut Kulesinin önündeki sokak Eski Şehir Meydanına kadar uzanan Celetná Sokağı. Adını Orta Çağda burada pişirilen ekmekten alıyormuş. Kraliyet Yolu olarak bilinen yol kralların taçlarını giyip yürüdükleri yoldur. Bizde Kraliyet Yolunda yürüyerek meydana geri geliyoruz. Meydan akşam üstü daha kalabalık, daha canlı, daha neşeli.

  Bizde kıpır kıpır olan bu meydanda kendimizi Prag’ın büyüleyici güzelliğine bırakıyoruz.

 Gezmek insanı alçakgönüllü yapar. Dünyada aslında ne kadar da küçük bir yer kapladığımızı görmüş oluruz. –Gustave Flaubert-

Kapı

Git, kapıyı aç.
Belki dışarda bir ağaç,
Ya da bir orman,
Bir bahçe
Ya da büyük bir kent var.
Git, kapıyı aç.
Belki ortalığı eşeleyen bir köpek
Belki bir yüz göreceksin,
Ya da bir göz
Ya da bir resmi resmin
Git, kapıyı aç.
Sis varsa, kalkacak
Git, kapıyı aç.
Sadece karanlık varsa bile tıkırdayan
Sade boş bir yel varsa bile
Sadece hiçbir şey varsa bile
Git, kapıyı aç.
Hiç olmazsa bir hava girer içeriye.

Miroslav Holub Şiiri

Arabayla Avrupa Turu Yolculuğumuzun 11., Prag Gezimizin 2. Günü Sonu

Bir sonraki yazımda Prag’ı anlatmaya devam ediyorum. Periler Şehri Prag-Sarayları Bahçeleri İle Prag Rehberi

Leave a Comment