Arabayla Avrupa Turu Hazırlıkları

Arabayla Avrupa Turu Hazırlıkları

SÜRE TAYİNİ

Arabayla Avrupa Turu Hazırlıkları içinde geziye ayırabileceğiniz süre en önemli unsurlardan biri çünkü süre rotayı tayin etmenizde en büyük etkenlerden.

Unutmayın geziden keyif almanız yorulmadan gezmekten geçer. Bazı arkadaşlar bir hafta, on gün gibi kısa bir zaman dilimine kilometrelerce yol sığdırmakta, tabi ki bunu ancak takdir ederim. Kimileri aracı dönüşümlü kullanarak çok yol alıyor, kimileri de gece yol alıp gündüz gezmeyi tercih ediyor. Az zamanda çok gezebilirler ama epey bir yoruldukları kesin.

Bir şehre birkaç saat ayırıp hemen diğerine yola koyulmak mı? Bu kadar kısa bir sürede yapılan gezi olsa olsa birkaç fotoğraf çekeceğiniz pek bir yüzeysel gezi olur. Oysa bana göre gezmek demek şehrin, kasabaların sokaklarını arşınlamak, parklarında oturmak, insanlarını gözlemlemek, havasını solumaktır.

Bu yüzden gezmek için büyük şehirlere en az üç gün, küçük şehirlere iki gün ayırmalısınız. Göreceksiniz bu bile az gelecek.

Kesinlikle ve kesinlikle gündüz yolculuk yapmalısınız. Avrupa yolları o kadar güzel ki Arabayla Seyahat etmekten büyük bir keyif alıyorsunuz. Gecenin karanlığında tüm bu güzellikleri kaçırırsınız yazık olur doğrusu. Üstüne üstlük gündüz yolculuklarında güzel yerlerde durup gezme imkânınız da daha fazla.

GÜZERGAH

Gezmek, görmek istediğiniz yerlere göre Arabayla Avrupa Turu Hazırlıkları nda bir güzergah saptamalısınız. Gidiş dönüş rotanız farklı olursa çok daha fazla yer görmüş olursunuz unutmayın. Güzergah belirlemede Google Maps ve Via Michelin en büyük yardımcınız olacaktır. Arabayla Avrupa Turu Rota tayininde birinci Arabayla Avrupa Turu ve ikinci Arabayla Avrupa Turu yazılarım size bir fikir verebilir.

KONAKLAMA

Kalacağınız yerleri tarihler belli olunca Arabayla Avrupa Turu Hazırlıkları nda yer ayırtma işlemlerine başlayın. Bu işi ne kadar erken yaparsanız isteklerinize göre yer bulmanız o kadar kolay olur. Erken rezervasyon da hem daha ucuz yerler hem de gezilecek yerlere yakın yerler bulursunuz. Bunlar gezisini yüksek sezonda yapacaklar için geçerli. Bu arada hatırlatayım yaz ayları dışında kışa denk gelen Noel, yılbaşı zamanı veya festival, etkinlik zamanları da çok fazla kişiyi çeker. Dolayısı ile bu zamanlarda kalacak yer bulmak sıkıntılıdır. Turistik sezon dışında yer bulmak kolaylaşır.

Arabayla Avrupa Seyahatinde kalacak yer olarak otel yerine ev tercihi kahvaltı ve yemeği ucuza getirerek Avrupa Gezi Maliyeti düşürücü etkendir. Tek kişilik gezide sorun teşkil etmeyen yemek ücretleri, ailecek yapılan seyahatlerde epey masraflı olur. Gezdiğiniz ülkenin mutfağını tanımak, yemeklerini tatmak önemli biliyorum. Ancak yabancıların damak zevkinin bizlerden tamamen farklı olduğunu sizler de göreceksiniz. Bir de aranızda benim gibi hassas mideye sahip olanlarınız varsa, dışarıda yedikten sonra sabaha kadar ne çektiğimi bilirler. Benden size bir tavsiye malzemenizi alın evde pişirin. Tabi arada dışarıda yemek hakkınız buna sözüm yok ama bunu mümkün olduğunca az tutmanız daha çok yer gezmeniz demektir.

KALACAK YER SEÇİMİ 

1- Şehir merkezine yakın olmalı ki yürüyerek gezilecek yerlere kolaylıkla ulaşabilesiniz. Bir şehri en iyi gezmenin yolu yürümekten geçer unutmayın.

2- İnternet olması. Böylece yolculuk sırasında ev sahipleri ve geride bıraktığınız yakınlarınız ile iletişim sağlarsınız. Ayrıca evde olduğunuz süre boyunca çocuklarınız sıkılmaz.

3- Ücretsiz otoparkı olması. Yurt dışında park yeri problemini böylelikle büyük ölçüde halledersiniz. Arabanızın güvende olduğunu bilirseniz kafanız rahat olur.

4- Evin çevresinin sessiz sakin olması. Sürekli araba ile seyahat edeceksiniz. Şehir gezilerinde de bol bol yürüyecek yorulacaksınız. Gece ortamın sessiz olması güzel uyuyup iyice dinlenmenizi sağlar ki bir sonraki güne zinde başlaya bilesiniz.

5- Mutfak ve ekipmanlarının yeterli olması. Bazı evlerde mutfaklar tabiri caizse göstermelik oluyor. Halbuki mutfakta ocağın kullanışlı olması, fırın, büyük boy buzdolabı, derin dondurucusu olması kendi yemeğini yapmayı düşünenler için artı avantaj. Gezip geldiniz, yorgunsunuz, yemek işini ne kadar kolay hallederseniz dinlenmeye bir o kadar fazla zaman ayırırsınız.

6- Her evde çamaşır makinesi olmayabilir. Gezinizi planlarken belli aralıklarla çamaşır yıkaya bileceğinizi hesaba katıp arada makineli ev kiralamanızda fayda var.

7- Tabi ki evleri beğenmeniz çok çok önemli. Gözünüze şirin görünen derli toplu evler sizi pek hayal kırıklığına uğratmaz. Evler aşağı yukarı fotoğraflarındaki gibi çıkar.

8- Kiralayacağınız evler ve ev sahipleri hakkında ki yorumları okumaya özen gösterin. Daha önceki konuk yorumları sayesinde karar vermeniz kolaylaşacaktır. Beklenmedik sürprizler ile karşılaşmamanız için bu yorumlar önemli.

 9- Yaz gezilerinde kuzeye çıktıkça bizim gibi havanın serinleyeceği yanılgısına düşmeyin. Malum küresel ısınma var her yaz bir öncekinden daha sıcak geçmeye başladı. Ben ilk gezide gafil kalmıştım. Siz siz olun gideceğiniz tarihlerde hava durumuna göre klimalı seçenekleri göz önünde bulundurun.

10- Ev seçiminde kişi sayısını göz önünde bulundurarak metrekare büyüklüğüne ve oda sayısına karar verin.

11- Eh bundan sonrası evin çevresi, manzarası. Bunlarda güzelse daha ne olsun.

“Arabayla Avrupa gezisinde” kalacağımız evleri Airbnb ve Booking.com sitelerinden kiraladım. İkisini de tavsiye ederim. Hiç bir olumsuzluk yaşamadım. Airbnb’den mümkün olduğunca esnek fiyat politikası uygulayan evleri tercih ettim. Bir aksilik olur da gezinizi iptal etmek zorunda kalırsanız bir hafta öncesine kadar iptal şansınız oluyor, sadece Airbnb’nin hizmet bedelini ödüyorsunuz. Tabii bulamadığımızda katı fiyat politikası izleyen evleri de seçtiğimiz oldu. Booking.com’da da  özel şartlar istemeyen  yerleri tercih ettik ve genellikle vardığımızda ödeme yaptık.

ARACINIZ VE KENDİNİZ İÇİN YAPILACAK HAZIRLIKLAR

1- Vekalet

Öncelikle araç sizin üzerinize değilse noterden yurt dışına çıkarmak için İngilizce bir vekâlet almanız gerekli.

2- Uluslararası Sigorta (Yeşil kart Sertifikası)

Araba için Green Card (Uluslararası trafik sigortası) yaptırmalısınız. Yurt dışında bir kaza anında karşı tarafa verilen zararı karşılar Zorunlu trafik sigortası poliçesi, araç ruhsatı ve vergi numarası gereklidir. İstanbul bürosunda, İpsala ve Kapıkule sınır kapılarındaki bürolarda kredi kartı ile ödenebilmektedir.  Ayrıntılı bilgi için www.turing.org.tr/

15 Gün Geçerlilik Süresi Olan Yeşil Sigorta Ücreti: 47,25 €

1 Aylık Geçerlilik Süresi Olan Yeşil Sigorta Ücreti: 59,06 €

Kendi  aracınız  için Türkiye’deki Kasko poliçenize yurt dışı teminatı ekletebilirsiniz ki biz eklettik.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus Green Card’a yazılan süreyi kontrol edin yanlışlık yapılabiliyor. Biz zamanında fark ettik. Aman diyeyim sonradan başınız ağrımasın.

3- Uluslararası Sürücü Belgesi

Eğer eski ehliyetinizi çipli yeni ehliyet ile değiştirmiş iseniz Uluslararası Sürücü Belgesi almanıza gerek yoktur.

4- Pasaport

Bizim Yeşil Pasaportlarımız vardı. Bu yüzden vize sorunumuz olmadı. Schengen bölgesini çok girişli Schengen Vizesi ile kolaylıkla gezebilirsiniz. Burada önemli olan schengen vizesini tek girişli almamak. Çünkü tek girişli Schengen Vizesi ile Avrupa birliği üyesi olmayan ülkelere çıkış yapınca tekrar Avrupa birliği ülkelerine giremiyorsunuz. Çok girişli vize ile istediğiniz gibi giriş çıkış yapabilirsiniz. Dış işleri bakanlığı sitesinde vize isteyen ülkeler listesine göz atabilirsiniz.

5- Sağlık Sigortası

Yurt dışında geçireceğiniz süre boyunca yurt dışı sağlık sigortası yaptırmanız iyi olur.

6- Haberleşme

Telefonlarınızı yurt dışına açtırmalısınız. Bunu sınırdan çıkarken de yapabilirsiniz. Ev sahipleri ile yolculuk esnasında mesajlaşmak için en az bir kişinin mesajlı paket alması iyi olur. vodafone, turkcell, avea

7- Yol Bulucu (navigasyon cihazı)

Eğer akıllı telefonunuz yoksa:) veya aracınız bizimki gibi yeni sayılmazsa aracınızın olmazsa olmazı Avrupa haritası yüklü navigasyon cihazı. Biz Tomtom Start 60 kullandık. Adresleri bulmada birebirdi. Tabii önceden adresleri yüklemek kaydı ile.

8- Araç Bakımı

Yola çıkmadan önce arabanızın bakımını yaptırıp kontrolden geçirin. Biz yaptırdığımız kontrolde akünün yakında gidici olduğunu anlayıp değiştirmiştik. Lastikleri de kısa süre önce yenilemiştik.

9- Fosforlu Yelek

Bazı ülkelerde yolda durmanız halinde aşağıya yelekleri giyerek inmeniz mecburi.

10- Aracınız İçin Gerekli İlk Yardım Malzemeleri

Her araçta zaten var olması gereken teferruatlı bir ilk yardım çantası

11- Aracınızda Bulundurulması Zorunlu Malzeme

Yedek ampul, çekme halatı, yangın söndürücü gibi gerekli alet edavat, sürücüler zaten bunu bilir.

12- Avrupa Kara Yolları Haritası

Turing bürosundan edinebilirsiniz.

Arabayla Avrupa Turunda Yanınıza Alınacakların Listesi

Biz yazın yolculuk yaptığımız için mevsime uygun olarak alacaklarımızı seçtim.

Arabayla Avrupa Turu Hazırlıkları yaparken mümkün olduğu kadar az giysi almaya çalışın. Şort, tişört, pantolon, ince terletmeyen, az yer kaplayan giysiler, birkaç adet çamaşır, çorap, yağmurlu havalar için yağmurluk veya şemsiye, serin sabahlar ve geceler için hırka türü şeyler, klimadan korunmak için ince bir şal, isterseniz eşofman.

Gezi süresince ayaklarınıza büyük iş düşüyor mutlaka spor ayakkabı, arabada ve kalacağınız evlerde rahatınız için terlik.

Güneşten korunmak için şapka, güneş gözlüğü ve güneş koruyucu krem.

Yüzerim veya hamam keyfi yaparım diyorsanız mayo, havlu, bone, gözlük.

Arkadakilerin arada kestirebilmesi için boyun yastığı veya küçük yastıklar.

Bazı evlerde fön makinesi olmayabiliyor kiraladığınız evlerin özelliklerini, ev sahibinin sunduğu imkânlarını güzel okuyun.

Yolculuk sırasında dinleyeceğiniz sevdiğiniz müzik CD’leri,

Yürüyüşlerde suyunuzu, atıştırmalıklarınızı, marketten alacaklarınızı vb. taşımak için küçük sırt çantası.

Islak havlu

Sabun,

Şampuan, Saç Kremi. Bazı evlerde oluyor, bazılarında olmuyor, bazı evlerde ise yetersiz olabiliyor.

Sürekli kullandığınız ilaçlar

Ağrı kesici,

Kas gevşetici ilaç

Antibiyotik

Vitamin, Balıkyağı

Böcek savar

Yara bandı

Kolonya

Defter, kalem

Şarj aletleri

Fotoğraf makinesi

Yedek hafıza kartı, yedek piller, kulaklık

Araç buzluğu.

Gittiğiniz bazı evlerde mutfak ekipmanları yetersiz olabilir bu yüzden mutlaka yanınıza;

Tencere, tava, bardak veya fincan, kaşık çatal, bıçak alın. Evlerde çoğunlukla teflon tava tencere oluyor. Çizilmiş kap kacak istemiyorsanız mutlaka yanınıza en az bir tencere, bir tava alın. Bazı evlerde ocaklar indüksiyonlu olabiliyor bunların tencereleri de özel. Denk gelirseniz ev sahibinden yardım isteyin. Biz Prag’da ve Poznan’da karşılaştık. Prag’dakinin haberi yoktu ocak bozuldu sözde tamir ettiler ama olmamış diye bize elektrikli ocak getirdi. Poznan’daki ev sahibimiz ise bizim ile birlikte öğrendi.

Bizim gibi demleme çay seviyorsanız çaydanlık şart. Biz çaydanlığımızı her gün kahvaltıda, akşam ise keyif çayında kullandık.

Tuz, baharat, şeker. Bunlar genelde her evde oluyor ama ben gene de almayı tercih ettim.

Çay, kahve

Yağ

Salça

Kuru yemiş, Bisküvi

Kahvaltılık zeytin, ambalajlı kaşar peyniri, bir miktar beyaz peynir, bal, reçel

Makarna, hazır çorba, tarhana, pirinç, kuru fasulye, bulgur

Fırın kâğıdı

Buzdolabı poşeti

Pipet

Matara

Bulaşık bezi ve deterjanı

Bulaşık makinesi için deterjan

Çamaşır deterjanı

Biraz domates, patates, biber, soğan, sarımsak, limon

İçecek

Yolluk (yiyecek)

Avrupa Turu Hazırlıkları Yaparken Merak Edilenler

Bütün bunlar oralarda yok mu diyeceksiniz. Elbette ki var ama siz oraya gününüzü marketlerde alışveriş yaparak ziyan etmeye gitmiyorsunuz. Mümkün olduğunca çok yer görmeli, gezmelisiniz. Her ülkede benim canım ülkemde olduğu gibi etiketler anlaşılır değil ki. Çoğu ülke de yerel dillerinde. Siz onları çözüp hangisi iyidir acaba diye vakit geçirirseniz geriye zamanınız kalmaz. Tabi ki yanınıza aldıklarınızdan bir kısmı yeterli gelmeyecek ama ilk etapta acemiliğiniz gidene kadar idare eder. Marketleri etiniz, suyunuz, ekmeğiniz için zaten ziyaret edeceksiniz, Hızlı bir biçimde işinizi halledebilmeniz için dediklerime kulak verin. Benim için para önemli değil istediğim yerde kalır, istediğim yerde yer, içer gezerim diyenlere sözüm yok. Ne denir ağanın eli tutulmaz. Bütçeniz kısıtlı değilse fazla ayrıntıya da gerek yok.

Avrupa’da alacağınız ekmekler bizimkilerden daha lezzetli o konuda endişeniz olmasın.

Yolculuk sırasında tuvalet kağıdına ve kağıt havluya ihtiyacınız yok denebilir. Evlerde bol bol buluyorsunuz. Yine de her ihtimale karşı birer adet alabilirsiniz.

Neden az giysi alın dedim anladınız herhalde diğer alacaklarınız epey yer kaplıyor hele bizim gibi 4, 5 kişi yola birlikte çıkarsanız bagajda yer kalmıyor.

Bazı site ve forumlarda arkadaşlarımız, benzin istasyonlarındaki hırsızlıklardan söz etmişler. Biz hiç öyle bir şeye tanık olmadık. Benzinimizi Shell, OMV, MOL gibi büyük benzin istasyonlarından almayı tercih ettik birkaç kuruş daha pahalı olabiliyor veya tuvaletleri paralı olabiliyor. Ama tertemiz ve güvenli. Üstelik tuvalet için verdiğiniz parayı size marketinde alışveriş yapabilmeniz için geri veriyor.

Bu arada bir diğer ayrıntı aracınıza yakıtınızı kendiniz dolduruyorsunuz. Pompanın yanında asılı duran naylon eldivenleri giyerek yakıtınızı dolduruyor ve kasaya gidip pompanızın numarasını kasiyere söylüyorsunuz. İlk başta bir kere acemilik yaşarsınız sonra alışırsınız. Söylenildiğine göre pompacı yardımı isterseniz bunun ekstra maliyeti oluyormuş.

Gideceğiniz evlerde bazı ev sahipleri çok detaylı düşünüp her ihtiyacınızı  karşılayan bir ev sunuyor. Ama siz her duruma hazır gidin beklentinizi yüksek tutmayın ki hayal kırıklığı yaşamayın.

Gideceğiniz şehirler ve gezilecek yerler hakkında bilgi toplarsanız gezerken daha bilgili olursunuz. Ben her bir yer için kayıtlar tutup bunları dosyalamıştım. Gezilecek başlıca yerler, müzeler, toplu taşıma hakkında bilgiler size geziniz süresince yararlı oluyor. Derlediğim bilgileri mekânları gezerken ailemle paylaştım. Böylece bir yerde rehber vazifesini de yapmış oldum.

Ülkelerin Trafik Kuralları 

Her ülkenin trafik kuralları var. Hız limitleri değişebiliyor. Arabayla Avrupa Turu Hazırlıkları yaparken mutlaka hız sınırlarına ve trafik kurallarına uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Avrupa otoyolları ücretli. Gezdiğimiz ülkelere ait Arabayla 2019 Avrupa Otoyol Ücretleri ne tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kimi ülkeler geçiş ücretlerini otoyollardaki gişelerde alıyorlar. Kimi ülkeler de ise vignet uygulaması var. Sınırına yakın benzin istasyonlarından vignet pulunu alıp aracınızın ön camına yapıştırıyorsunuz. Bu arada Avrupa birliği ülkelerinde sınırlar kalkmış durumda sınırdan geçtiğinizi anlamayabiliyorsunuz. Dikkatli olursanız levhalardan takip edebilirsiniz. Gerçi son mülteci krizinden sonra ne durumda geçişler, yine kolay mı bilmiyorum. Biz geçişlerde hiç aranmadık. Bunda yeşil pasaportumuzun ve aile olmamızın etkisi de olabilir.

Yollar güzel. Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan’ın bazı yerlerinde bozuk yollarla karşılaştık diğer gezdiğimiz yerlerde sorun yaşamadık.

Trafikte öncelik bizdekinin tam tersi.  Avrupa Birliği çoğu ülkede öncelik yayalarda, daha yola adımınızı atmadan karşıya geçebilirsiniz diye arabalar durup yol veriyor. Siz siz olun yine de karşıdan karşıya geçerken dikkatli olun, başınıza benim yüzümden bir şey gelmesini istemem.

Avrupalıların yaşamında bisiklet büyük yer tutuyor. Yayalara ayrılan yolların yanında bisiklet yolları var, yanlışlıkla karıştırıp bisiklet yolundan yürümeyin.

Avrupa Dönüşü Kısaca İzlenimler

İnsanlar, tarih, doğa

Avrupalılar eskiyi çok iyi korumasını biliyor, doğaya zarar vermeden yaşamasını öğrenmiş, Dağı, taşı şehri her yer tertemiz.

İnsanlar gayet saygılı bilmem biz yalnızca turist olduğumuz için de olabilir. Merdivenlerde karşılaştıklarınız selam vermeden geçmiyor tıpkı benim ülkemin insanları gibi!

Köylerinde hayat var terk edilmemiş. Hayvanları meralarda serbestçe otluyor. Köyler köy değil de tatil köyü sanki. İnsanları mutlu.

Yeme, İçme

Avrupa’da içme suyuna gelirsek marketlerde satılan sular gazlı gazsız diye ayrılıyor. Biz ilk gezimizde gazsız tercih ettik ama nerede… Eskişehir’imizin Kalabak suyu. İkinci gezimizde hafif gazlı sulardan aldık çok da hoşumuza gitti. Bu arada içeceğiniz suları muhakkak marketlerden alın ki ucuza gelsin. Pek çok yerde çeşmeden su içebiliyorsunuz.

Gittiğiniz hemen hemen her yerde Türk Döner Kebap yerlerine rastlıyorsunuz. Ama lezzetli mi? HAYIR.

Avrupa Seyahatinde Türk marketi; Viyana’da, Berlin’de her yerde Türk marketi, fırını bulabiliyorsunuz özlediğiniz tatlar varsa birebir.

En ucuz açlık bastırmak Mc Donalds hamburger ama benim gibi sevmiyorsanız yapacak bir şey yok.

Biz daha çok Kentucky Amcamızı ziyaret ettik.

Yabancı Dil

İngilizceniz varsa her yerde işinize yarıyor. Hoş dil bilmeseniz bile işaretle marketlerde derdinizi anlatabiliyorsunuz. Markete gittiğinizde raflarda çabucak bulabilmek için elzem malzemelerin o ülkenin diliyle yazılı olduğu bir not almanızda yarar olabilir.

Yurdum İnsanı

Her yerde bir Türk kafilesi ile karşılaşmamanız neredeyse imkansız.

Yurdumuzda canımızı sıkan Türkiye plakalı tırlar yurt dışında kırk yıllık dostunuza rastlamış gibi sizi duygulandırıyor.

Viyana’da Türkler plakamızı görünce inanılmaz sevinç ve dostluk gösterdiler. Onca km. uzaklıkta böylesine yakın ilgi görmek bizi çok sevindirdi.

Benzin

Yunanistan’da otoyolda benzin istasyonu yok ama gerektiğinde rahatlıkla otoyoldan çıkıp alabiliyorsunuz yalnızca biraz zamanınızı alır ama zaten gezmeye çıkmadınız mı? Gece ve hafta sonları açık olmayabileceklerini de hatırlatalım.

Bir daha ne zaman böyle bir yolculuk olacak,
Bir daha ne zaman ve hangi yolculukta
böyle bir yol, böyle yol arkadaşları,
böyle bir yol hikâyesi,
böyle bir mola,
molada böyle dolu dolu bir gece olacak?

                                        Cahit Koytak

Bir sonraki yazım Arabayla Avrupa Turu (Yol Haritası, Maliyet)

17 thoughts on “Arabayla Avrupa Turu Hazırlıkları”

 1. Pek çok siteden derleme ile elde edilemeyecek bilgiler vermişssiniz. Gerçekten müteşekkiriz. Tesadüf eseri buldum sitenizi. Daha çok kişiye ulaşmalı bence. Bizde 2018 yılı şiçin planlarımızı yapmaya başladık. Uzun zaman var ama tur için şimdiden çalışmaya başlamak iyi olacaktır.

  • Teşekkür ederim. Geziyi planlarken ben de pek çok yazı okudum ve hala okuyorum.Sizin de değindiğiniz gibi bir bilgi olsa bir diğeri olmuyor. Ben de derlediklerimi gördüklerimle birleştireyim istedim. 2014 ve 2015 yazında gerçekten çok güzel anılar ile döndüğümüz gezileri gerçekleştirdik. Fırsatımız olursa yine sürdürmeyi istiyoruz. Daha çok kişiye ulaşması için belki sizde paylaşarak, beğenerek yardımcı olursunuz. Planladığınız gezinizi gerçekleştirmeniz dileğiyle.

 2. Cok ama cok tesekkurler asiri aciklayici oldu. Biz 4 arkadas cikmayi planliyoruz Agustos ortasi gibi, Turkiye’den Ispanaya’ya kadar bir rota olusturmaya calisiyorum ancak hala olusturamadim, otobanlar cok pahali oldugu icin su Bati Avrupa’ya sicak bakamiyorum acikcasi. Bir de bu anlattiginiz bilgiler dogrulutsunda harcamalariniz toplam kaba taslak olarak ne acaba?

  • Merhaba,
   Size örnek olması için blogumda daha sonra yazmayı düşündüğüm 2015 yazında yaptığımız geziden kısaca bahsedeyim.Yunanistan Tychero, Meteora, Makedonya Ohrid, Karadağ Kotor, Bosna Hersek Mostar, Hırvatistan Plitvice, Slovenya Bled, Avusturya Salzburg, Almanya Romantik Yol Hopferau, Schillingfürst,Bamberg,Avusturya Dorfstetten, Macaristan Budapeşte, Sırbistan Belgrad, Makadonya Üsküp, Yunanistan Tychero konaklamalı, yol üstünde Bitola, Dubrovnik, Lubyana, Hallstatt gezerek yaklaşık bir aylık gezimizde kişi başı yine 2500 TL harcadık. Kurlarda pek bir değişiklik olmadı. Hadi diyelim 3000 TL tutsun. Yine de çok hesaplı oluyor. Esas para tutan kalem konaklama oluyor kaldı ki ben önceden rezervasyon yapmıştım. Yiyeceğe pek fazla harcamamak için mutlaka mutfaklı konaklama birimlerinde kalmalısınız.Otoban ücretleri çok tutar derseniz ara yollardan gidin. Yolda harcayacağınız zaman biraz fazla olsa da inanın görecekleriniz buna değer. Büyük şehirlerden çok küçük yerlerde yapılan geziler çok daha keyif veriyor.İtalya ve İspanya yolculuğu bizimde hayallerimizde. Düşlediğiniz yolculuğu umarım gerçekleştirirsiniz ve dönüşünüzde bana da yazarsınız. Deneyimlerinizi okumayı çok isterim. Yardımcı olabileceğim başka konular olursa elimden geleni yaparım. Size şimdiden iyi yolculuklar. Mutlaka ama mutlaka yola çıkıp, hayalinizi yaşayın.

 3. iki aile tek arabayla(4 yetişkin) Budapeşte viyana Prag turu yapıp dönmek istiyoruz. İlk defa böyle bir yolculuk yapacağız.ne tavsiye edersiniz? Haliyle biraz tedirginiz ailecek. İngilizcemiz çok iyi değil. Yol güzergahında Bulgaristan’da falan sıkıntı oluyor mu(rüşvet hırsızlık vb)planlamamız ağustos 20 sinden sonra bir hafta .sizce yeterli mi? Aracımız dizel. Yakıt olayı nasıl Avrupa da. Hepimizin yeşil pasaportu var.

  • Merhaba Erdal Bey,
   Öncelikle yol güzergahınız hakkında yazayım. Biz yolculuğumuzu Yunanistan üzerinden yapmıştık. 2014’te Bulgaristan yolu çok bozuk olduğu söyleniyordu. 2015’te ise zaten Adriyatik kıyılarından gideceğimiz için yine Yunanistan’dan gittik. Şimdi sanıyorum Bulgaristan yolu yapılmıştır. Yunanistan güzergahı yolunuzu yaklaşık 250 km uzatır. İki aile olmanız dolayısı ile sanırım gecede seyahat ederiz diye düşünüyorsunuz. Her ne tarafı tercih ederseniz edin Bulgaristan yolundan gündüz geçmenizde yarar var. Trafik kurallarına uyduğunuz müddetçe bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Yollar hakkında en yeni haberleri https://silayolu.com/ girerek öğrenebilirsiniz. Viyana ve Prag demişsiniz ama yolunuz Budapeşte’den geçecek. Budapeşte’den Viyana’ya geçerkende yol üstünde 40 km fazla yaparak Bratislava’ya uğrayıp bir kaç saat gezmemek hiç olmaz. Büyük şehirleri gezmek için en az 3 gün süre ayırmak gerekir bence. Gezinin ilk adımları en uzun süre alan adımlar. Yol üstündeki Üsküp, Belgrad, Budapeşte’den bahsetmeyişinizden daha önce başka bir şekilde oraları gezdiğinizi var sayıyorum. Viyana’ya kadar nerden bakarsanız bakın iki günlük yolculuk var, gidiş dönüş 4 gün. Yani en az 10 gün diyorum ben. Bir haftalık süre fazlaca sıkıştırılmış olur. Tavsiyemi isterseniz hiç gece gitmeyin yolları gündüz katetmek çok daha güzel. Yakıttan yana bir sorun olmaz. OMV, Shell gibi güzel istasyonları tercih edin. Bulgaristan’daki petrol istasyonlarında hırsızlık olayları olabiliyormuş. Aracınızı nöbetleşe terkedin. Yurt dışında yakıtınızı pompadan kendiniz dolduruyorsunuz. Pompa numarınızı söyleyip ücretini ödüyorsunuz. Yunanistan otoyolunda petrol istasyonu yok, Otobandan çıkış yapmanız gerek mazot almak için.Geceleri ise kapalı oluyor.Yeşil pasaportunuzun olması çok iyi. İngilizcenizin az olması bir sorun teşkil etmez. Navigasyonunuzu iyi yükleyin. Temel konuşma kelimelerini, merhaba, teşekkür ederim, lütfen gibi işinize yarayacak cümleleri ezberleyin, ayrıca google translate’den yardım alırsınız ve hiç olmadımı işaret dili ile anlaşırsınız. Markette tezgahtarın eline paranızı dökseniz o içinden gereken kadar alıyor hiç merak etmeyin. Çok dürüstler. Başka öğrenmek istediğiniz şeyler olursa çekinmeyin, elimden geldiğince yanıtlarım. Size kolaylıklar ve iyi yolculuklar dilerim.

 4. Gecen hafta yunanistan mak.sirb.macars.avust.cekya donus slovakya sirb.bulgrst.yaparak donusumu tamamladim.Sorularinizi alim 😉

  • Hoşgeldiniz, Gürol Bey.
   Umarım iyi bir seyahat yapmış, güzel anılar biriktirerek dönmüşsünüzdür. Bu sene sınır geçişlerinde problem yaşanıp yaşanmadığı ve Bulgaristan yollarının kalitesi, güvenliği konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.

 5. Tesekkurler hosbulduk.Guzel anilar tecrubeler edindim .Sinir kapilarinda pek problem yasamadim .(Belki de yesil paso sayesindedir)Sadece sirp macar sinirinda cuma gunu yogunluguna denk geldim . sabah 5.30 gibi kuyruga girip 11.30 12 civari anca gecebildim.1.tecrube yazin ozellikle gurbetci akininda cuma c.tesi pazar kapilardan gecmemek uzere ayarlamak sadece turkiye degil diger ulkelerde de .Bulgaristan dan dinme konusunda kararsizdim.okuduklarim yuzunden ancak yollarda ki gurbetcilerden ogrendigim ve sila yolu anlik paylasimlarindan denemeye karar verdim .Gunduz gecmek uzere ayarlamaya calissamda 1 saat kadar otobanda geceye geldi .Bulgaristan a girerken oldukca gerilmeme ragmen bir problem yasamadim. Benzin almak icin 2 kere mola verdim sorun olmadi .Cok fazla radar var ona dikkat etmek gerekiyor ozellikle s.ici noktalarinda sofya dan itibaren otoyol cok iyi

 6. merhaba. eşimle beraber bulgaristan sıbistan belgradta 2 gece, hırvatistan zagrebte 1 gece, italya venedikte 3 gece kalarak strasborgta akrabalarımızın yanına gitme gibi düşüncemiz bulunuyor. en çok aklımıza takılan aracımızın lpg’li olması ve avrupa ülkelerinde lpg bulmakta zorluk çekermiyiz diye. tecrübeleri olan arkadaşlar yarımcı olursa seviniriz

 7. Merhabalar. 2021 Yaz’ı için arabayla Avrupa turu yapmayı düşünüyoruz. 2 çocuk (3 yaş, 7 yaş) eşim ve ben. 2 hafta yıllık izin alarak 15 günlük (14 gece) bir tur planlıyoruz. İlk kez yurtdışına çıkacağız. Yeşil pasaportumuz olacak. İngilizcemiz var. Kütahya’dan yola çıkacağız.
  Aklımda birkaç rota var. Birinde daha az konaklayarak çok yer görmek, diğerinde daha çok konaklayarak az yer görmek var. Bu konuda önerilerinizi merak ediyorum.

  Rota-1: Kütahya-Edirne(1)-Belgrad(1)-Budapeşte(2)-Viyana(1)-Prag(2)-Münih(2)-Salzburg(1)-Hallstatt(1)-Zagreb(1)-Belgrad(1)-Edirne(1)-Kütahya
  Rota-2: Kütahya-Edirne(1)-Belgrad(1)-Budapeşte(3)-Viyana(2)-Prag(3)-Hallstatt(1)-Zagreb(1)- Belgrad(1)- Edirne(1)
  Rota-3: Kütahya-Edirne(1)-Belgrad(1)-Budapeşte(3)-Viyana(2)-Halsstatt(1)-Prag(3)-Bratislava-Budapeşte(1)-Belgrad(1)-Edirne(1)-Kütahya

  Ya da 14 geceyi siz nasıl değerlendirirdiniz?

  • Merhaba İbrahim Bey,
   İki küçük çocuk ile 1. ve 2. rota bence uygun değil. Hem sizin için hem de küçükler için çok yorucu olur. Yolculuğa çıkınca siz de göreceksiniz ki günler o güzel şehirleri gezmeye asla yetmeyecek. 3. rotada ise Hallstatt’a uğramak dan vazgeçin. Bratislava’ya Budapeşte’den Viyana’ya gidişte uğrayın, kalmanıza gerek yok. Viyana’ya da 3 gün ayırın. Gerçi büyük şehirler için 3 gün çok az ama zamanınız kısıtlı. Aslında Bulgaristan üzerinden gidiyorsunuz Filibe ve Sofya da es geçilmemeli diye düşünüyorum. Tabi son kararı siz vereceksiniz. Rotanızı nasıl seçerseniz seçin keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim.

   • Didar hanım, bu yorumunuzu yeni gördüm. 🙂 Evet günü 2 gün daha uzattım, hatta 3 yapacağım. Sırf rota 1 için 🙂 Bakalım ne yapacağız.

Leave a Comment