Arabayla Avrupa turu hazırlıkları yaparken süre tayini  

Arabayla Avrupa turu hazırlıkları için ayırabileceğiniz süre önemli çünkü güzergâhı tayin etmenizde bu etken oluyor. Burada önemli olan yorulmadan keyif alarak gezmek. Bazı gezgin arkadaşlar bir hafta on gün gibi kısa bir zaman dilimine kilometrelerce yol sığdırmışlar ki genellikle geceleri yolda geçirip gündüz gezmişler, bence bu yorgunluktan başka bir şey değil. Bir şehre birkaç saat ayırıp hemen diğerine yola koyulmuşlar. Bu kadar kısa bir süre olsa olsa birkaç fotoğraf çektirdiğiniz yüzeysel bir gezi olur. Oysa şehrin, kasabaların sokaklarını arşınlamak, parklarında oturmak, insanlarını gözlemlemek, havasını solumak gerek. Büyük şehirlere en az üç gün ayırmalısınız. Kesinlikle gündüz yolculuk yapın. Avrupa yolları o kadar güzel ki seyahat büyük bir keyif oluyor gece tüm bu güzellikleri kaçırırsınız. Üstelik gündüz yapacağınız yolculuklarda güzel yerlerde durup gezme imkânınız oluyor.

Arabayla Avrupa turu hazırlıkları yaparken güzergah

Gezmek, görmek istediğiniz yerlere göre bir güzergah saptayın. Gidiş dönüş farklı olursa daha fazla yer görmüş olursunuz. Burada Google Maps ve Via Michelin den yararlandım.

2014 ve 2015 yıllarında yapmış olduğum Avrupa ve Balkanlar Turu hakkında daha fazla bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

2014 Arabayla Avrupa Turu (Yol Haritası, Maliyeti)

2015 Arabayla Balkanlar-Dalmaçya Kıyıları-Orta Avrupa Turu (Maliyet, Yol Haritası)

Hazırlıklar ve Yola Çıkmadan Önce merak Edilenler

 

Arabayla Avrupa turu hazırlıkları yaparken konaklamada dikkat edilmesi gerekenler

Konaklayacağınız yerleri  Avrupa turunda kalacağınız tarihler belli olunca yer ayırtma işlemlerine başlayın. Bu işi ne kadar erken yaparsanız isteklerinize göre yer bulmanız o kadar kolay olur. Erken rezervasyon da hem daha ucuz yerler hem de gezilecek yerlere yakın yerler bulursunuz. Bunlar gezisini yazın yapacaklar için geçerli. Turizm mevsimi dışında daha kolay yer bulunabilir sanırım. Gideceğiniz zaman festival veya herhangi başka bir etkinliğe rastlarsa da yer bulmak zorlaşabilir.

Avrupa turunda kalınacak yerler için otel yerine ev tercih ederseniz evde kahvaltı ve yemek işini halledebileceğinizden Avrupa gezi maliyetinizi düşürür. Tek kişi seyahatte kendi kazancınızı kendinize harcayacağınızdan sorun teşkil etmeyen yemek ücretleri, ailecek yapılan seyahatlerde epey masraflı oluyor. Birde benim gibi midesi hassas olup da dışarıda yemek yemekten pek hazzetmeyen kişiler için en iyisi evde yemek. Yabancıların damak zevki tamamen farklı olduğundan benden size tavsiye malzemenizi alın evde pişirin. Tabi arada dışarıda da yiyeceksiniz ama bunu mümkün olduğu kadar en azda tutarsanız daha çok yer gezersiniz.

 

 Arabayla Avrupa Turu Hazırlığı Yaparken Ev Kiralamada Benim Göz Önüne Aldığım Noktalar

1- Şehir merkezine yakın olması ki bu bize yürüyerek gezilecek yerlere kolaylıkla ulaşabilmemizi sağlayacaktı. Bir şehri en iyi gezmenin yolu yürümekten geçer unutmayın.

2- İnternetinin olması. Böylece yolculuk sırasında ev sahipleri ve yakınlarımız ile iletişimimiz kolaylaşacak hem de evde olduğumuzda çocukların sıkılması önlenmiş olacaktı.

3- Ücretsiz otoparkı olması. Yurt dışında park yeri problemini böylelikle büyük ölçüde hallettik. Arabanızın güvenli bir yerde durduğunu bilmek iyi oluyor.

4- Evin bulunduğu yerin sessiz sakin olması. Sürekli araba ile seyahat edeceğimiz, şehirlerde gezerken de yürüyerek büyük ölçüde yorulacağımızdan geceleri iyice dinlenip güzel uyumamız lazımdı.

5- Mutfak ve ekipmanlarının olması. Evlerde mutfak olmasına karşın bazıları göstermelik olabiliyor. Ocağının kullanışlı olması, fırınının, büyük buzdolabının, derin dondurucusunun olması gezerken yemek yapmayı düşünenler için birer avantaj. Gezip yorgun eve dönünce ne kadar çabuk yemek yaparsanız dinlenmeye de o kadar erken çekilebiliyorsunuz.

 

6- Her evde çamaşır makinesi olmaya biliyor. Gezinizi planlarken belli aralıklarla çamaşır yıkayabileceğiniz için bunu hesaba katıp ev kiralamanız gerekir.

7- Tabi ki evlerin sizi cezbetmesi lazım. Gözünüze şirin görünen derli toplu evler sizi pek hayal kırıklığına uğratmıyor. Evler aşağı yukarı fotoğraflarındaki gibi çıkıyor.

8- Ben ev sahipleri ve evler hakkında ki yorumlara çok önem verdim sizlere de tavsiye ederim.

9- Biz Temmuzun 13 ünde tatile başlayacaktık kuzeye çıktıkça havanın serinleyeceğini düşünerek klima opsiyonunu göz ardı ettik ama hata etmişiz. 2014 yazı Avrupa içinde sıcak bir yazdı. Gideceğiniz tarihlerde hava durumuna göre klimalı seçenekleri göz önünde bulundurun. Ne olur ne olmaz yazın Avrupa’ya gideceklere benden tavsiye.

10- Evi kiralarken, büyüklüğüne, oda sayısına kalacak kişi sayısını göz önünde bulundurarak karar verin.

11- Eh bundan sonrası evin çevresi, manzarası. Bunlarda güzelse daha ne olsun.

 

“Arabayla Avrupa gezisinde” kalacağımız evleri Airbnb ve Booking.com sitelerinden kiraladım. İkisini de tavsiye ederim. Hiç bir olumsuzluk yaşamadım. Airbnb’den mümkün olduğunca esnek fiyat politikası uygulayan evleri tercih ettim. Bir aksilik olur da gezinizi iptal etmek zorunda kalırsanız bir hafta öncesine kadar iptal şansınız oluyor, sadece Airbnb’nin hizmet bedelini ödüyorsunuz. Tabii bulamadığımızda katı fiyat politikası izleyen ev sahiplerinin de evlerini seçtiğimiz oldu. Booking.com’da da  özel şartlar istemeyen  yerleri tercih ettik ve genellikle vardığımızda ödeme yaptık.

Arabayla Avrupa turu hazırlıkları yaparken arabanız ve kendiniz ile ilgili yapmanız gerekenler

1- Vekalet

Öncelikle araç sizin üzerinize değilse noterden yurt dışına çıkarmak için İngilizce bir vekâlet almanız gerekli.

2- Green Card

Araba için green card (Uluslararası trafik sigortası) gerekli. Yurt dışında bir kaza anında karşı tarafa verilen zararı karşılar Zorunlu trafik sigortası poliçesi, araç ruhsatı ve vergi numarası gereklidir. Sınır kapısında kredi kartı ile Turing bürosunda yaptırabilirsiniz. www.turing.org.tr/

 

Biz bir aylık yaptırdık. 78,75€. Yeşil sigortanın günümüzdeki ücreti daha düşük.

15 Gün Geçerlilik Süresi Olan Yeşil Sigorta Ücreti: 47,25 €

1 Aylık Geçerlilik Süresi Olan Yeşil Sigorta Ücreti: 59,06 €

Kendi  aracınız  için Türkiye’deki kasko poliçenize yurtdışı teminatı ekletebilirsiniz ki biz eklettik.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus green card’a yazılan süreyi kontrol edin yanlışlık yapılabiliyor. Sonradan başınız ağrımasın

3- Uluslararası Sürücü Belgesi

Eğer eski ehliyetinizi çipli yeni ehliyet ile değiştirmiş iseniz artık bu şıkkın hükmü yoktur. Uluslararası Sürücü Belgesi: Ülke dışında sorunsuz  taşıt kullanabilmek için gerekli belge olup geçerliliği 1 yıldır. Belgeyi alabilmek için

Sürücü belgesi aslı,

TC kimlik numarası,

2 fotoğraf

gerekli olup sınır kapısında Turing Bürosundan kredi kartı ile ödenerek alınabilmektedir.

 

Bu günkü fiyatları ise şöyle

İlk alım: 560.00 TL

Yenileme:312.28 TL

Tekrar belirtelim yeni çipli ehliyetler ile Uluslararası Sürücü Belgesi almanıza gerek kalmadı Yola çıkmayı düşünenler bir an evvel ehliyetlerini değiştirseler iyi olur.

4- Pasaport

Bizim yeşil pasaportumuz vardı. Bu yüzden vize sorunumuz olmadı. Schengen bölgesini çok girişli schengen vizesi ile kolaylıkla gezebilirsiniz. Burada önemli olan schengen vizesini tek girişli almamak. Çünkü tek girişli schengen vizesi ile Avrupa birliği üyesi olmayan ülkelere çıkış yapınca tekrar Avrupa birliği ülkelerine giremiyorsunuz. Âmâ çok girişli vize ile istediğiniz gibi giriş çıkış yapabilirsiniz. Dışişleri bakanlığı sitesinde vize isteyen ülkeler listesini görebilirsiniz.

5- Sağlık Sigortası

Yurt dışında geçireceğiniz süre boyunca yurtdışı sağlık sigortası yaptırmanız iyi olur.

6- Haberleşme

Telefonlarınızı yurt dışına açtırmalısınız. Bunu sınırdan çıkarken de yapabilirsiniz. Ev sahipleri ile yolculuk esnasında mesajlaşacağınız için en az bir kişinin mesajlı paket alması iyi olur.

http://www.vodafone.com.tr/VodafoneRoaming/Yurtdisina-Cikmadan-Once-Bilinmesi-Gerekenler.php

http://www.turkcell.com.tr/yurt-disi/yurt-disinda-kullanim/faturali-hat

http://www.avea.com.tr/web/Destek/YurtdisiKullanim/Yurtdisinda-Kullanim-Roaming

7- Yön Bulucu

Eğer akıllı telefonunuz yoksa:) veya aracınız bizimki gibi yeni sayılmazsa aracınızın olmazsa olmazı Avrupa haritası yüklü navigasyon cihazı. Biz Tomtom Start 60 kullandık. Adresleri bulmada birebirdi. Tabii önceden adresleri yüklemek kaydı ile.

8- Araç Bakımı

Yola çıkmadan önce arabanızın bakımını yaptırıp kontrolden geçirin. Biz yaptırdığımız kontrolde akünün yakında gidici olduğunu anlayıp değiştirmiştik. Lastikleri de kısa süre önce yenilemiştik.

9- Fosforlu yelek.

Bazı ülkelerde yolda durmanız halinde aşağıya yelekleri giyerek inmeniz mecburi.

10- Aracınız için gerekli ilk yardım malzemeleri.

Her araçta zaten var olması gereken teferruatlı bir ilk yardım çantası

11- Aracınızda bulundurulması zorunlu malzeme

Yedek ampul, çekme halatı, yangın söndürücü gibi gerekli alet edavat, sürücüler zaten bunu bilir.

12- Avrupa kara yolları haritası.

Turing bürosundan edinebilirsiniz.

Arabayla Avrupa Turunda Yanınıza Almanız Gerekenler

Biz yazın yolculuk yaptığımız için mevsime uygun olarak alacaklarımızı seçtim.

Mümkün olduğu kadar az giysi almaya çalışın. Şort, tişört, pantolon, ince terletmeyen, az yer kaplayan giysiler, birkaç adet çamaşır, çorap, yağmurlu havalar için yağmurluk veya şemsiye, serin sabahlar ve geceler için hırka türü şeyler, klimadan korunmak için ince bir şal, isterseniz eşofman.

Gezi süresince ayaklarınıza büyük iş düşüyor mutlaka spor ayakkabı, arabada ve kalacağınız evlerde rahatınız için terlik.

Güneşten korunmak için şapka, güneş gözlüğü ve güneş koruyucu krem.

Yüzerim veya hamam keyfi yaparım diyorsanız mayo, havlu, bone, gözlük.

Arkadakilerin arada kestirebilmesi için boyun yastığı veya küçük yastıklar.

Bazı evlerde fön makinesi olmayabiliyor kiraladığınız evlerin özelliklerini, ev sahibinin sunduğu imkânlarını güzel okuyun.

Yolculuk sırasında dinleyeceğiniz sevdiğiniz müzik CD’leri,

Yürüyüşlerde suyunuzu, atıştırmalıklarınızı, marketten alacaklarınızı vb. taşımak için küçük sırt çantası.

Islak havlu

Sabun,

Şampuan, Saç Kremi. Bazı evlerde oluyor, bazılarında olmuyor, bazı evlerde ise yetersiz olabiliyor.

Sürekli kullandığınız ilaçlar

Ağrı kesici,

Kas gevşetici ilaç

Antibiyotik

Vitamin, Balıkyağı

Böceksavar

Yara bandı

Kolonya

Defter, kalem

Şarj aletleri

Fotoğraf makinesi

Yedek hafıza kartı, yedek piller, kulaklık

Araç buzluğu.

Gittiğiniz bazı evlerde mutfak ekipmanları yetersiz olabilir bu yüzden mutlaka yanınıza;

Tencere, tava, bardak veya fincan, kaşık çatal, bıçak alın. Evlerde çoğunlukla teflon tava tencere oluyor. Çizilmiş kap kacak istemiyorsanız mutlaka yanınıza en az bir tencere, bir tava alın. Bazı evlerde ocaklar indüksiyonlu olabiliyor bunların tencereleri de özel. Denk gelirseniz ev sahibinden yardım isteyin. Biz Prag’da ve Poznan’da karşılaştık. Prag’dakinin haberi yoktu ocak bozuldu sözde tamir ettiler ama olmamış diye bize elektrikli ocak getirdi. Poznan’daki ev sahibimiz ise bizim ile birlikte öğrendi.

Bizim gibi demleme çay seviyorsanız çaydanlık şart. Biz çaydanlığımızı her gün kahvaltıda, akşam ise keyif çayında kullandık.

Tuz, baharat, şeker. Bunlar genelde her evde oluyor ama ben gene de almayı tercih ettim.

Çay, kahve

Yağ

Salça

Kuru yemiş, Bisküvi

Kahvaltılık zeytin, ambalajlı kaşar peyniri, bir miktar beyaz peynir, bal, reçel

Makarna, hazır çorba, tarhana, pirinç, kuru fasulye, bulgur

Fırın kâğıdı

Buzdolabı poşeti

Pipet

Matara

Bulaşık bezi ve deterjanı

Bulaşık makinesi için deterjan

Çamaşır deterjanı

Biraz domates, patates, biber, soğan, sarımsak, limon

İçecek

Yolluk

Avrupa Turu Hazırlıkları Yaparken Merak Edilenler

Bütün bunlar oralarda yok mu diyeceksiniz. Elbette ki var ama siz oraya gününüzü marketlerde alışveriş yaparak ziyan etmeye gitmiyorsunuz. Mümkün olduğunca çok yer görmeli, gezmelisiniz. Her ülkede benim canım ülkemde olduğu gibi etiketler anlaşılır değil ki. Çoğu ülke de yerel dillerinde. Siz onları çözüp hangisi iyidir acaba diye vakit geçirirseniz geriye zamanınız kalmaz. Tabi ki yanınıza aldıklarınızdan bir kısmı yeterli gelmeyecek ama ilk etapta acemiliğiniz gidene kadar idare eder. Marketleri etiniz, suyunuz, ekmeğiniz için zaten ziyaret edeceksiniz, Hızlı bir biçimde işinizi halledebilmeniz için dediklerime kulak verin. Benim için para önemli değil istediğim yerde kalır, istediğim yerde yer, içer gezerim diyenlere sözüm yok. Ne denir ağanın eli tutulmaz. Bütçeniz kısıtlı değilse fazla ayrıntıya da gerek yok.

Avrupa’da alacağınız ekmekler bizimkilerden daha lezzetli o konuda endişeniz olmasın.

Yolculuk sırasında tuvalet kâğıdına ve kâğıt havluya ihtiyacınız yok denebilir. Evlerde bol bol buluyorsunuz. Yine de her ihtimale karşı birer adet alabilirsiniz.

Neden az giysi alın dedim anladınız herhalde diğer alacaklarınız epey yer kaplıyor hele bizim gibi 4, 5 kişi yola birlikte çıkarsanız bagajda yer kalmıyor.

Bazı site ve forumlarda arkadaşlarımız, benzin istasyonlarındaki hırsızlıklardan söz etmişler. Biz hiç öyle bir şeye tanık olmadık. Benzinimizi Shell, OMV, MOL gibi büyük benzin istasyonlarından almayı tercih ettik birkaç kuruş daha pahalı olabiliyor veya tuvaletleri paralı olabiliyor ama tertemiz ve güvenli. Üstelik tuvalet için verdiğiniz parayı size marketinde alışveriş yapabilmeniz için geri veriyor.

 

Bu arada bir diğer ayrıntı aracınıza yakıtınızı kendiniz dolduruyorsunuz. Pompanın yanında asılı duran naylon eldivenleri giyerek yakıtınızı dolduruyor ve kasaya gidip pompanızın numarasını kasiyere söylüyorsunuz. İlk başta bir kere acemilik yaşarsınız sonra alışırsınız. Söylenildiğine göre pompacı yardımı isterseniz bunun ekstra maliyeti oluyormuş.

Gideceğiniz evlerde bazı ev sahipleri çok detaylı düşünüp her ihtiyacınızı  karşılayan bir ev sunuyor ama siz her duruma hazır gidin beklentinizi yüksek tutmayın ki hayal kırıklığı yaşamayın.

Gideceğiniz şehirler ve gezilecek yerler hakkında bilgi toplarsanız gezerken daha bilgili olursunuz. Ben her bir yer için kayıtlar tutup bunları dosyalamıştım. Gezilecek başlıca yerler, müzeler, toplu taşıma hakkında bilgiler size geziniz süresince yararlı oluyor. Derlediğim bilgileri mekânları gezerken ailemle paylaştım. Böylece bir yerde rehber vazifesini de yapmış oldum.

Avrupa Turu Hazırlıkları Yaparken Ülkelerin Trafik ve Yolları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her ülkenin trafik kuralları var. Hız limitleri değişebiliyor. Mutlaka hız sınırlarına ve trafik kurallarına uyun.

Avrupa otoyolları ücretli. Kimi ülkeler geçiş ücretlerini otoyollardaki gişelerde alıyorlar. Kimi ülkeler de ise vignet uygulaması var. Sınırına yakın benzin istasyonlarından vignet pulunu alıp aracınızın ön camına yapıştırıyorsunuz. Bu arada Avrupa birliği ülkelerinde sınırlar kalkmış durumda sınırdan geçtiğinizi anlamayabiliyorsunuz. Dikkatli olursanız levhalardan takip edebilirsiniz. Gerçi son mülteci krizinden sonra ne durumda geçişler, yine kolay mı bilmiyorum. Biz geçişlerde hiç aranmadık. Bunda yeşil pasaportumuzun ve aile olmamızın etkisi de olabilir.

 

Yollar güzel. Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan’ın bazı yerlerinde bozuk yollarla karşılaştık diğer gezdiğimiz yerlerde sorun yaşamadık.

Trafikte öncelik bizdekinin tam tersi.  Avrupa Birliği çoğu ülkede öncelik yayalarda, daha yola adımınızı atmadan karşıya geçebilirsiniz diye arabalar durup yol veriyor. Siz siz olun yine de karşıdan karşıya geçerken dikkatli olun, başınıza benim yüzümden bir şey gelmesini istemem.

Avrupalıların yaşamında bisiklet büyük yer tutuyor. Yayalara ayrılan yolların yanında bisiklet yolları var, yanlışlıkla karıştırıp bisiklet yolundan yürümeyin.

Avrupa Dönüşü Kısaca İzlenimler

Avrupalılar eskiyi çok iyi korumasını biliyor, doğaya zarar vermeden yaşamasını öğrenmiş, Dağı, taşı şehri her yer tertemiz.

İnsanlar gayet saygılı bilmem biz yalnızca turist olduğumuz için de olabilir. Merdivenlerde karşılaştıklarınız selam vermeden geçmiyor tıpkı benim ülkemin insanları gibi!

Köylerinde hayat var terk edilmemiş. Hayvanları meralarda serbestçe otluyor. Köyler köy değil de tatil köyü sanki. İnsanları mutlu.

Avrupa’da içme suyuna gelirsek marketlerde satılan sular gazlı gazsız diye ayrılıyor. Biz ilk gezimizde gazsız tercih ettik ama nerde… Eskişehir’imizin Kalabak suyu. İkinci gezimizde hafif gazlı sulardan aldık çok da hoşumuza gitti. Bu arada içeceğiniz suları muhakkak marketlerden alın ki ucuza gelsin. Pek çok yerde çeşmeden su içebiliyorsunuz.

İngilizceniz varsa her yerde işinize yarıyor. Hoş dil bilmeseniz bile işaretle marketlerde derdinizi anlatabiliyorsunuz.

Gittiğiniz hemen hemen her yerde Türk Döner Kebap yerlerine rastlıyorsunuz. Ama lezzetli mi? HAYIR.

Yurdumuzda canımızı sıkan Türkiye plakalı tırlar yurtdışında kırk yıllık dostunuza rastlamış gibi sizi duygulandırıyor.

Viyana’da Türkler plakamızı görünce inanılmaz sevinç ve dostluk gösterdiler. Onca km. uzaklıkta böylesine yakın ilgi görmek bizi çok sevindirdi.

Avrupa Seyahatinde Türk marketi; Viyana’da, Berlin’de her yerde Türk marketi, fırını bulabiliyorsunuz özlediğiniz tatlar varsa birebir.

En ucuz açlık bastırmak Mc Donalds hamburger ama benim gibi sevmiyorsanız yapacak bir şey yok.

Biz daha çok Kentucky Amcamızı ziyaret ettik.

“Avrupa gezisi” nde gözlemlerimize göre en pahalı benzin bizde. Yunanistan’da otoyolda benzin istasyonu yok ama gerektiğinde rahatlıkla otoyoldan çıkıp alabiliyorsunuz yalnızca biraz zamanınızı alır ama zaten gezmeye çıkmadınız mı? Gece ve hafta sonları açık olmayabileceklerini de hatırlatalım.

 

Bir daha ne zaman böyle bir yolculuk olacak,
Bir daha ne zaman ve hangi yolculukta
böyle bir yol, böyle yol arkadaşları,
böyle bir yol hikâyesi,
böyle bir mola,
molada böyle dolu dolu bir gece olacak?

                                        Cahit Koytak

NOT: Sonraki Yazım: Arabayla Avrupa Turu (Yol Haritası, Maliyet)

13 YORUMLAR

 1. Pek çok siteden derleme ile elde edilemeyecek bilgiler vermişssiniz. Gerçekten müteşekkiriz. Tesadüf eseri buldum sitenizi. Daha çok kişiye ulaşmalı bence. Bizde 2018 yılı şiçin planlarımızı yapmaya başladık. Uzun zaman var ama tur için şimdiden çalışmaya başlamak iyi olacaktır.

  • Teşekkür ederim. Geziyi planlarken ben de pek çok yazı okudum ve hala okuyorum.Sizin de değindiğiniz gibi bir bilgi olsa bir diğeri olmuyor. Ben de derlediklerimi gördüklerimle birleştireyim istedim. 2014 ve 2015 yazında gerçekten çok güzel anılar ile döndüğümüz gezileri gerçekleştirdik. Fırsatımız olursa yine sürdürmeyi istiyoruz. Daha çok kişiye ulaşması için belki sizde paylaşarak, beğenerek yardımcı olursunuz. Planladığınız gezinizi gerçekleştirmeniz dileğiyle.

 2. Cok ama cok tesekkurler asiri aciklayici oldu. Biz 4 arkadas cikmayi planliyoruz Agustos ortasi gibi, Turkiye’den Ispanaya’ya kadar bir rota olusturmaya calisiyorum ancak hala olusturamadim, otobanlar cok pahali oldugu icin su Bati Avrupa’ya sicak bakamiyorum acikcasi. Bir de bu anlattiginiz bilgiler dogrulutsunda harcamalariniz toplam kaba taslak olarak ne acaba?

  • Merhaba,
   Size örnek olması için blogumda daha sonra yazmayı düşündüğüm 2015 yazında yaptığımız geziden kısaca bahsedeyim.Yunanistan Tychero, Meteora, Makedonya Ohrid, Karadağ Kotor, Bosna Hersek Mostar, Hırvatistan Plitvice, Slovenya Bled, Avusturya Salzburg, Almanya Romantik Yol Hopferau, Schillingfürst,Bamberg,Avusturya Dorfstetten, Macaristan Budapeşte, Sırbistan Belgrad, Makadonya Üsküp, Yunanistan Tychero konaklamalı, yol üstünde Bitola, Dubrovnik, Lubyana, Hallstatt gezerek yaklaşık bir aylık gezimizde kişi başı yine 2500 TL harcadık. Kurlarda pek bir değişiklik olmadı. Hadi diyelim 3000 TL tutsun. Yine de çok hesaplı oluyor. Esas para tutan kalem konaklama oluyor kaldı ki ben önceden rezervasyon yapmıştım. Yiyeceğe pek fazla harcamamak için mutlaka mutfaklı konaklama birimlerinde kalmalısınız.Otoban ücretleri çok tutar derseniz ara yollardan gidin. Yolda harcayacağınız zaman biraz fazla olsa da inanın görecekleriniz buna değer. Büyük şehirlerden çok küçük yerlerde yapılan geziler çok daha keyif veriyor.İtalya ve İspanya yolculuğu bizimde hayallerimizde. Düşlediğiniz yolculuğu umarım gerçekleştirirsiniz ve dönüşünüzde bana da yazarsınız. Deneyimlerinizi okumayı çok isterim. Yardımcı olabileceğim başka konular olursa elimden geleni yaparım. Size şimdiden iyi yolculuklar. Mutlaka ama mutlaka yola çıkıp, hayalinizi yaşayın.

 3. […] Öncelikle tabi ki nereye gitmek istediğinize karar vermelisiniz. Tatil için ayırabileceğiniz süre dahilinde hedef noktanın gerçekçi koşullar altında ulaşılabilirliğini tartıp, gerekirse revize edersiniz. İkinci olarak hedef noktaya giderken ve gelirken seçeceğiniz güzergahı oluşturmalısınız. Gidişte ve dönüşte seçeceğiniz farklı rotalar daha fazla yer görmenizi sağlayacaktır. Geçeceğiniz ülkelerdeki trafik kuralları, arabayla seyahat etmek için gerekli belgeler, yol koşulları hakkında bilgi edinmeniz seyahatinizi kolaylaştıracaktır. Gezmek için büyük şehirlere an az üç gün ayırmalısınız. Gerçi bu süre bile yeterli gelmiyor ama şehir hakkında en azından bir fikir edinmeyi sağlıyor. Ayrıntılı gezmek için ise daha fazla süre gerekir. Araba ile Avrupa Turu yaparken bazı arkadaşlar süre azlığı nedeni ile geceyi yolda geçirip gündüzleri şehri gezmeyi tercih etmiş. Şehirler gez gez bitmiyor haliyle yoruluyorsunuz. Kaybolan enerjinizi yerine koymak için geceleyin güzel bir uyku çekmek çok önemli. Üstelik Avrupa yolları çok güzel manzaralarla dolu gece seyahat edip de bu güzelliklerin kaçırılmamasını tavsiye ederim ayrıca geceleri şehirlerin farklı bir güzelliği var. Araba ile Avrupa Turunda güvenli bir yolculuk için öncelikli olarak aracınızın bakımını yaptırmalı ve yol boyunca arabanıza gerekebilecek tüm malzemeleri tamamlamalı hatta bazılarının yedekleri dahi alınmalı. Geçilecek ülkelerin trafik kuralları incelenerek ekstra malzeme isteniyorsa ilave edilmeli. Gidiş ve dönüşteki rota, kalınacak, gezilecek adresleri yükleyeceğiniz navigasyon aleti mutlaka olsun. Bagajda olmazsa olmazlara gelirsek o kadar çok şey var ki hangisini sayayım bilmem. Bizimki gibi uzun bir yolculuk planlarsanız neler lazım olur diye ihtiyaçlarınızı çok iyi belirlemelisiniz. Bunun için de en doğrusu bir liste hazırlamak. Evinizdeki bir bölümü seyahat eşyalarına ayırabilir, buraya koyduğunuz malzemeyi listede işaretleyebilirsiniz. Mümkün olduğunca en az sayıda ve yer kaplamayan, ütü derdi olmayan giysi, iç çamaşırı, çorap, havlu, temizlik malzemesi, uzun yürüyüşlerde ayağınızı yormayacak spor ayakkabılar, şoför için araba kullanırken rahat edeceği ayakkabı, herkes için terlik, arkadakilerin rahat etmesi için boyun yastıkları, yolculukta dinleyeceğiniz müzik CD leri, telefon ve diğer elektronik aletlerin şarjları, kullanılan ilaçlar, ıslak mendil, sıcak günlerde yapılan seyahatlerin olmazsa olmazı soğuk tutucu çanta, araba buzluğu, bizim gibi evlerde kalmayı tercih edenler için, mutfak ekipmanı yetersiz olduğunda kurtarıcı parçalar; birer tencere, tava yanı sıra bardak, kaşık, çatal, bıçak v.s., bir miktar mutfak malzemesi, yaz aylarında bile gitseniz her hava durumunu düşünerek birer hırka, şemsiye ve yağmurluk olmazsa olmazlardan. Kalacağınız yerlerde fön makinesi yoksa kendinizinkini götürmelisiniz. Saçınızda olduğu gibi yağmurdan sırıl sıklam olan giysilerinizi de kurutmada işe yarar. Bu liste böyle uzar gider. Daha ayrıntılı olarak blog yazımda bulabilirsiniz. Arabayla Avrupa Turu Hazırlıkları […]

 4. iki aile tek arabayla(4 yetişkin) Budapeşte viyana Prag turu yapıp dönmek istiyoruz. İlk defa böyle bir yolculuk yapacağız.ne tavsiye edersiniz? Haliyle biraz tedirginiz ailecek. İngilizcemiz çok iyi değil. Yol güzergahında Bulgaristan’da falan sıkıntı oluyor mu(rüşvet hırsızlık vb)planlamamız ağustos 20 sinden sonra bir hafta .sizce yeterli mi? Aracımız dizel. Yakıt olayı nasıl Avrupa da. Hepimizin yeşil pasaportu var.

  • Merhaba Erdal Bey,
   Öncelikle yol güzergahınız hakkında yazayım. Biz yolculuğumuzu Yunanistan üzerinden yapmıştık. 2014’te Bulgaristan yolu çok bozuk olduğu söyleniyordu. 2015’te ise zaten Adriyatik kıyılarından gideceğimiz için yine Yunanistan’dan gittik. Şimdi sanıyorum Bulgaristan yolu yapılmıştır. Yunanistan güzergahı yolunuzu yaklaşık 250 km uzatır. İki aile olmanız dolayısı ile sanırım gecede seyahat ederiz diye düşünüyorsunuz. Her ne tarafı tercih ederseniz edin Bulgaristan yolundan gündüz geçmenizde yarar var. Trafik kurallarına uyduğunuz müddetçe bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Yollar hakkında en yeni haberleri https://silayolu.com/ girerek öğrenebilirsiniz. Viyana ve Prag demişsiniz ama yolunuz Budapeşte’den geçecek. Budapeşte’den Viyana’ya geçerkende yol üstünde 40 km fazla yaparak Bratislava’ya uğrayıp bir kaç saat gezmemek hiç olmaz. Büyük şehirleri gezmek için en az 3 gün süre ayırmak gerekir bence. Gezinin ilk adımları en uzun süre alan adımlar. Yol üstündeki Üsküp, Belgrad, Budapeşte’den bahsetmeyişinizden daha önce başka bir şekilde oraları gezdiğinizi var sayıyorum. Viyana’ya kadar nerden bakarsanız bakın iki günlük yolculuk var, gidiş dönüş 4 gün. Yani en az 10 gün diyorum ben. Bir haftalık süre fazlaca sıkıştırılmış olur. Tavsiyemi isterseniz hiç gece gitmeyin yolları gündüz katetmek çok daha güzel. Yakıttan yana bir sorun olmaz. OMV, Shell gibi güzel istasyonları tercih edin. Bulgaristan’daki petrol istasyonlarında hırsızlık olayları olabiliyormuş. Aracınızı nöbetleşe terkedin. Yurt dışında yakıtınızı pompadan kendiniz dolduruyorsunuz. Pompa numarınızı söyleyip ücretini ödüyorsunuz. Yunanistan otoyolunda petrol istasyonu yok, Otobandan çıkış yapmanız gerek mazot almak için.Geceleri ise kapalı oluyor.Yeşil pasaportunuzun olması çok iyi. İngilizcenizin az olması bir sorun teşkil etmez. Navigasyonunuzu iyi yükleyin. Temel konuşma kelimelerini, merhaba, teşekkür ederim, lütfen gibi işinize yarayacak cümleleri ezberleyin, ayrıca google translate’den yardım alırsınız ve hiç olmadımı işaret dili ile anlaşırsınız. Markette tezgahtarın eline paranızı dökseniz o içinden gereken kadar alıyor hiç merak etmeyin. Çok dürüstler. Başka öğrenmek istediğiniz şeyler olursa çekinmeyin, elimden geldiğince yanıtlarım. Size kolaylıklar ve iyi yolculuklar dilerim.

  • Hoşgeldiniz, Gürol Bey.
   Umarım iyi bir seyahat yapmış, güzel anılar biriktirerek dönmüşsünüzdür. Bu sene sınır geçişlerinde problem yaşanıp yaşanmadığı ve Bulgaristan yollarının kalitesi, güvenliği konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.

 5. Tesekkurler hosbulduk.Guzel anilar tecrubeler edindim .Sinir kapilarinda pek problem yasamadim .(Belki de yesil paso sayesindedir)Sadece sirp macar sinirinda cuma gunu yogunluguna denk geldim . sabah 5.30 gibi kuyruga girip 11.30 12 civari anca gecebildim.1.tecrube yazin ozellikle gurbetci akininda cuma c.tesi pazar kapilardan gecmemek uzere ayarlamak sadece turkiye degil diger ulkelerde de .Bulgaristan dan dinme konusunda kararsizdim.okuduklarim yuzunden ancak yollarda ki gurbetcilerden ogrendigim ve sila yolu anlik paylasimlarindan denemeye karar verdim .Gunduz gecmek uzere ayarlamaya calissamda 1 saat kadar otobanda geceye geldi .Bulgaristan a girerken oldukca gerilmeme ragmen bir problem yasamadim. Benzin almak icin 2 kere mola verdim sorun olmadi .Cok fazla radar var ona dikkat etmek gerekiyor ozellikle s.ici noktalarinda sofya dan itibaren otoyol cok iyi

 6. merhaba. eşimle beraber bulgaristan sıbistan belgradta 2 gece, hırvatistan zagrebte 1 gece, italya venedikte 3 gece kalarak strasborgta akrabalarımızın yanına gitme gibi düşüncemiz bulunuyor. en çok aklımıza takılan aracımızın lpg’li olması ve avrupa ülkelerinde lpg bulmakta zorluk çekermiyiz diye. tecrübeleri olan arkadaşlar yarımcı olursa seviniriz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin