Küllerinden Doğan Şehir Dresden -Altstadt-ARABAYLA DRESDEN

“Arabayla Avrupa Turu”  25 Temmuz Yolculuğumuzun 13. Günü Arabayla Dresden 

Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan, yeni okyanuslar keşfedemez.

-André Paul Guillaume Gide-

O zaman ve şimdi

Mutluydum sabahları gençlik günlerinde
ağlardım akşamları, artık yaşlıyım
kuşkuyla başlarsam da günüme
sonu hep kutsal ve sükun içinde.

Friedrich Hölderlin Şiiri
Çeviren; Gökhan Oflazoğlu

Rotamız Prag’dan Dresden’e -Arabayla Dresden-

Prag’da geçen üç güzel günün ardından yola koyulma vakti. Yolumuz kısa. Avrupa Gezi Rotasında Avrupa’nın en güzel Barok şehrine, Almanya’nın Saksonya Eyaletinin başkenti Dresden’e gidiyoruz.

Almanya için vinyet alma zorunluluğu yok, Avrupa Birliği ülkelerinde sınır da olmadığından yolda pek vakit kaybetmeyeceğiz. Rahatça hazırlanıp Araba ile Avrupa Seyahatine kaldığımız yerden devam ediyoruz. İki saatlik yolun hemen hemen dörtte üçü Çek topraklarında geçiyor. Çek Cumhuriyetinden çıkmadan OMV’den  aracımıza benzin alıyoruz.  Çek Cumhuriyetinde benzinin  litre fiyatı 36,80 CZK. Yolculuk gayet iyi geçiyor.

Almanya’da Otoyollar 

 Yollar kaymak gibi, pek hız sınırı yok. Yanımızdan geçen araçlar son sürat gidiyor. İster istemez trafiğin aksamaması için ayak uyduruyoruz. Almanların çok disiplinli ve kuralcı oldukları yollarından bile belli. Eğer yolda bir çalışma varsa sizi kilometreler öncesinden ışıklı panolar ile uyarmaya başlıyorlar. Çalışma yerine geldiğinizde de o son sürat giden araçlar milim kural dışına çıkmadan hız sınırına uyuyor. Geçme yasağı varsa asla sollama yapmadan peş peşe kilometrelerce gidiyor.

Küllerinden Doğan Şehir -Arabayla Dresden- 

Dresden, Arabayla Almanya Seyahatinde Elbe Nehrinin kenarında kurulmuş şehir. İhtişamlı Barok yapıları, sanat eserlerinden oluşan koleksiyonları ile Elbe’nin Floransa’sı olarak anılıyor. I. Dünya Savaşı sonuna dek 800 yıl Saksonya’ya hükmeden Wettin Hanedanlığından güzel sanatlara ve mimariye düşkün kralı August sayesinde elbette. Lakabı, Güçlü August. Dresden’i Saksonya Krallığının merkezi haline getirirken, Avrupa’nın da en önde gelen kültür ve sanat şehri yapmış.

II. Dünya Savaşı sırasında tek bir saldırıya uğramamış şehir. Ta ki Şubat 1945’e kadar. 13-15 Şubat arası  Amerika ve İngiltere 1249 savaş uçağı ile dört kez hava saldırısı düzenlemiş. Neymiş efendim Almanları teslimiyete zorlamak için. Saldırılarda kullanılan fosfor bombalarından dolayı şehir yerle bir olmuş ve günlerce yanmış. Bu yüzden insan kaybı da çok büyük olmuş. Bu bombardıman ve yıkımı Şair Gerhard Haupmann şöyle yazmış. “ Wer das weinen verlernt hat, der lernt es wieder beim untergang Dresdens.’’ Manası şu “kim ki ağlamayı unutmuştur, Dresden’in çöküşü sırasında tekrar öğrenir.’’ Harabe haline gelen yapıların enkazlarından toplanan taşlar tek tek numaralandırılarak şehir dışına çıkarılmış. Taş taş üstünde kalmamacasına yıkılan şehir, Almanların o çok bilinen disiplinli çalışmaları ile bire bir aynısı olarak tekrardan inşa edilmiş. Anlayacağınız Küllerinden doğmuş. Bugün 541 binlik nüfusu ile Almanya’nın dördüncü büyük şehri. % 62 lik gibi bir kısmı ormanlar ve yeşil alan ile kaplı ve Avrupa’nın en yeşil şehirleri arasında yer alıyor.

Arabayla Dresden Konaklama

 Almanya Gezisinde Dresden’deki evimizi Airbnb’den kiralamıştık.

Yol bulucumuzun yardımı ile evimizi elimizle koymuşçasına kolayca buluyoruz. Ev sahibimiz Uwe evi kiraladığımızda detaylı bilgileri göndermiş ve dairemizin anahtarını posta kutusunda bulacağımızı yazmıştı.

Evimiz, kocaman bir salonu ve iki odası, tam donanımlı mutfağı ile ferah bir daire.

Her yer çok temiz ve düzenli.

Evimizin yanında büyük bir fabrika var.

Kalışımız süresince ışıklarının gece boyunca yanmasından mesainin sürdüğünü  anladığımız fabrikanın bizi rahatsız edici hiçbir gürültüsünü duymadık.

Araba ile Almanya Turunda Dresden’in içinden geçen ve şehrin güzelliğine güzellik katan Elbe Nehri ile şehir ikiye bölünüyor. Altstadt ve Neustadt.

Dresden’de ikinci günümüz ve Neustadt gezimizi okumak için tıklayın. Tarihi yerler çoğunlukla Altstadt kısmında yer alıyor. Evimiz Neustadt tarafında Elbe’nin kıyısına çok yakın.

Adım Adım Dresden Gezisi

Şehri görmek için yürüyerek Dresden Gezisi yapacağız. Evden çıkar çıkmaz ulaştığımız Marien Köprüsünden geçerek Altstadt’a gidiyoruz. Geçtiğimiz Köprü araç, yaya ve bisiklet trafiğine açık. Köprünün yanında bir demir yolu köprüsü uzanıyor.

Dresden Ulaşım, Şehir İçi Ulaşım, Dresden Kart

Yenice Sigara Fabrikası –Arabayla Dresden-

Köprüden karşıya geçtiğimiz yerde camiye  benzettiğimiz bir yapı var. Burası 1907-1909 yılları arasında cami tarzından etkilenerek yapılmış Dresden Eski Sigara Fabrikası Yenice. Bir adı da tütün cami “Tabakmoschee.” İsmini sigaraların yapımı için tütünün geldiği, o tarihlerde Osmanlı topraklarına dahil olan Yunanistan’ın (Giannitsa) Yenice Bölgesinden almış. Fabrikanın bacaları minarelerin içine gizlenmiş. Dresden’in Barok mimarisinden farklı. Kahire’deki Memluk mezarlarından esinlenerek Hugo Zietz tarafından mimar Martin Hammitzsch’e yaptırılmış. Fabrikanın savaş sırasında üçte biri harap olmuş. İki Almanya’nın birleşmesinden sonra onarılarak çeşitli firmalar tarafından ofis olarak kullanılmaya başlanmış. Savaştan önce demir yolu tarafında gelen tren yolcularını selamlayan üzerinde marka ismi “Salem Aleikum” yazan ışıklı bir tabelası bile varmış. Sivri uçlu camdan kulesi, fabrika olduğu yıllarda işçilerin dinlenme yeri olarak kullanılıyormuş. Günümüzde ise yerel ve dünya mutfağından yemekler sunan bir restorana ev sahipliği yapıyor.

Dresden Gezi Rotasında Yenice’nin fotoğrafını çekip yolun karşısına geçerek Elbe’ye paralel caddeden yürümeye devam ediyoruz.

Bu caddenin adı Devrientstraße. Caddenin solunda Maritim Hotel var.

Saksonya Devlet Opera binası Semperoper –Arabayla Dresden-

Yol biraz ilerde sahil tarafına dönüyor. Kıvrımın olduğu yerde karşımızda Dresden Gezi Noktalarının en önemlilerinden Semperoper’in araç park yeri girişi var. Semperoper Rönesans mimarisi ile yapılmış Avrupa’nın en güzel ve ilk operası.  Elbe Nehri kıyısındaki Tiyatro Meydanına 1838-1841 yıllarında Semper Gottfried tarafından yapılmış muhteşem bina. Adını da mimarından almış. Dünyanın en eski orkestralarından biri olan Sächsische Staatskapelle Dresden’e (kuruluşu 1548) ev sahipliği yapıyor. 1869’da yanan bina Dresdenliler tarafından hemen tekrar yaptırılarak 1878’de perdelerini açmış ama Dresden bombardımanında yerle bir olmuş. 1985 yılında yeniden yapılmış. Oval şekilli yapının tepesinde dört panterin koşulu olduğu arabayı (Quadriga) Yunan sanat tanrısı Dionysos ve yoldaşı Ariadne’nin sürüyor. Binanın kenar nişlerinde, Shakespeare, Sophocles, Molière ve Euripides’in Eski Semper operadan kalma orijinal heykelleri bulunuyor. Her yıl Ocak ayında Dresden Semper Opera Balosu gerçekleştirilen opera binası, muhteşem sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmakta.

Arabayla Dresden’de Gezilecek Yerlere Semperoper’i de ekleyip bu güzel operada bir etkinlik izlemek isterseniz konser takvimine bir göz atabilirsiniz.

Dresden Tiyatro Meydanı 

Semperoper’in yanındaki parktan geçerek kocaman bir meydana geliyoruz. Tiyatro Meydanı. Meydanın ortasında 1854-1873 yılları arasında Saksonya’yı yöneten Kral Johann’ın at üstündeki heykeli yer alıyor.

Hofkirche Katedrali – Arabayla Dresden-

Meydanın güney batısında Dresden Hofkirche Katedrali yer alıyor.1738-1754’te İtalyan mimar Gaetano Chiaveri tarfından geç Barok stilde yapılan Saksonya’nın en büyük Katolik kilisesi. Kraliyet soyluları ve yakınlarına ait 49 lahit bulunan katedral, 1980 yılından beri Meissen Piskoposluk Katedrali olarak kullanılmakta. Binanın korkulukları ve nişleri Lorenzo Mattieli eseri 3,5 m boyunda 78 adet taştan havari ve aziz figürleri ile süslü.

   Kraliyet Sarayı-Residenzschloss ve Staatliche Kunstsammlungen Dresden-Dresden State Art – Arabayla Dresden-

Dresden Gezi Rehberine göre Tiyatro Meydanında bulunan binalardan bir diğeri Kale- Kraliyet Sarayı. 14. yy da kale kompleksi olarak yapılan bina 15.yy da dört kanatlı saray olarak geliştirilmiş. 1701’deki yangında tahrip olmuş ve kral Güçlü Agustus zamanında tekrar inşa edilmiş. 1945’deki bombardımanda 500 den fazla salonu tamamen yanmış ve değerli mobilyaları yok olmuş. Saray 1985’den itibaren Dresden devlet sanat koleksiyonlarının sergilendiği bir müze kompleksi olarak kullanılmaya başlanmış. (Staatliche Kunstsammlungen Dresden-Dresden State Art Collections). İlk sergilenenler Sikke Koleksiyonu (Münzkabinett- Coin Cabinet), ve Baskı, Desen ve Fotoğraf Koleksiyonu (Kupferstich-Kabinett) olmuş.

Sikke Koleksiyonu (Münzkabinett-Coin Cabinet)

Dresden Münzkabinett Müzesi yaklaşık 300 bin altın, gümüş para, madalya, mühür gibi parçaların sergilendiği  Avrupa’nın en büyük koleksiyonudur.

Baskı, Desen ve Fotoğraf Koleksiyonu (Kupferstich-Kabinett -Collection of Prints, Drawings and Photographs)

Kupferstich-Kabinett; Dürer, van Eyck, Rembrandt, Michelangelo, Toulouse-Lautrec, Picasso gibi bir çok sanatçının başyapıtlarının sergilendiği yer. Bunun yanı sıra 800 yılı kapsayan 20 binden fazla sanatçının 515 bin civarında eserinin de bulunduğu muhteşem bir koleksiyondur.

Yeni Yeşil Kubbe (Neues Grünes Gewölbe -New Green Vault) ve Tarihi Yeşil Kubbe (Historisches Grünes Gewölbe-Historic Green Vault)

2004’te Kraliyet Sarayı birinci katta Yeni Yeşil Kubbe, 2006’da zemin katta Tarihi Yeşil Kubbe açılmıştır. Adını yeşil sütunlarından ve zeminindeki yeşil mermerlerinden almış. Kral Güçlü Agustus zenginliğini ve gücünü göstermek için uzak doğudan ele geçirilen mücevherler ile saray kuyumcularına yaptırdığı yer. Değerli eşyalar ve bunların sergilendiği odalar Araba ile Dresden Seyahatinde görebileceğiniz Avrupa’nın en büyük hazinelerinden birisidir.

Cephanelik ( Rüstkammer- Armoury)

Dresden Kraliyet Sarayı Cephanelik, Dresden Tarihi Müzesi olarak bilinen tören silahlarının, zırhlarının, tarihi giysilerin sergilendiği dünyanın en büyük koleksiyonlarından biridir. Bu müze bünyesinde 2010 yılında açılan Türk Odası (Türckische Cammer -Turkish Chamber) Türkiye dışında en fazla Osmanlı eserinin sergilendiği koleksiyondur. Koleksiyonun en ilgi çeken parçalarından biride 20x8x6 m ebatlarındaki otağ-ı hümayundur.

Dresden Kraliyet Sarayı Müzeleri Ziyaret Saatleri

Salı günleri hariç diğer günler saat 10.00-18.00.

Dresden Kraliyet Sarayı Historic Green Vault şimdilik ziyarete kapalı.

Dresden Kraliyet Sarayı Müzeleri 2020 Giriş Ücretleri

Tam         : 14 €

İndirimli   : 10,50 €

17 yaş altı: Ücretsiz.

Kupferstich-Kabinett (Baskılar ve Çizimler) Özel Sergilerine Giriş Ücreti 2020:

Tam: 6 €, İndirimli: 4,5 €, 17 yaş altına ücretsiz.

Sarayın kuzey kanadında yer alan Hausmann Kulesi’nin (Hausmann Tower- Hausmannsturm) tepesindeki platforma çıkılarak Dresden şehrine yukarıdan bakabilirsiniz.

Kule Nisan-Ekim arası Salı günü hariç her gün 10.00-18.00 arası açıktır. Son çıkış 17:30’da mümkündür.

Dresden Kraliyet Sarayı Hausmann Kulesi Giriş Ücreti: Tam 5 €, İndirimli: 4 €,

Zwinger Sarayı -Arabayla Dresden-

Dresden gezilecek Yerlerinden Tiyatro Meydanının bir diğer başyapıtı Dresden Zwinger Sarayıdır. 1710-1728 arasında mimar Pöppelmann ve heykeltıraş Permoser tarafından yapılmış. Limonluk ve festival alanı olarak yapılan saray daha sonra sergiler için kullanılmış. Geç Barok Mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Dresden Sarayının önünde dış duvar olarak koruma görevi yapan saray topların yerleştirildiği, bir tür kaleden önceki savunma yeridir. Günümüzde Eski Ustalar Galerisi, Dresden Porselen Koleksiyonu, Dresden Matematik ve Fizik Salonu gibi müzelere ev sahipliği yapmaktadır.

 Eski Ustalar Galerisi (Old Masters Picture Gallery (Gemäldegalerie Alte Meister)

Zwinger Sarayının batı kanadında yer alır. 15.-18. yy arasındaki birçok ünlü ressamın başyapıtlarının sergilendiği ve her yıl 500 bin kişinin ziyaret ettiği bir resim galerisidir. Galerinin şüphesiz en meşhur yapıtı ise Rafaello’nun Sistine Madonna eseridir. Rafaello resim yaparken kendisini izleyen iki küçük çocuğu iki küçük melek olarak tasvir etmiş. Bu iki küçük melek tablonun kendisi kadar meşhur olmuş.

 Porselen Koleksiyonu (Porcelain Collection-Porzellansammlung)

Dresden Porselen Koleksiyonu Güçlü August’un porselene olan düşkünlüğü nedeni ile 1715 yılından itibaren toplanmaya başlanmış. Çin Ming Hanedanlığı ve Japon imparator Kangxi dönemine ait eşsiz güzellikte porselenler yer almaktadır. Ayrıca Meissen porselenlerinin de sergilendiği 20 bin parçalık koleksiyondur.

Matematik ve Fizik Salonu (Mathematisch-Physikalischer Salon)

Dresden Matematik ve  Fizik Müzesi 1728 yılında yine Güçlü August tarafından kurulmuş. 16.-19. yy’lar arası dünyayı, evreni gözlemlemek, ölçümler yapmak için kullanılan pek çok tarihi bilimsel aletin, saatlerin sergilendiği müzedir. 1784’te bir gözlemevi kurulur ve astronomi tarihi ile ilgili çok büyük bir kütüphane oluşturulur. Araba ile Avrupa Gezisinde müzede yaklaşık 3000 adet saat ve hassas mekanik aracın bulunduğu çok önemli bir koleksiyon yer almaktadır. 1279 yılından, Araplardan kalan gök küre, 1650 yılından Blaise Pascal’a ait bir hesap makinesi, 1560 lardan bir saat sergilenmektedir.

Dresden Zwinger Sarayı İç Avlu ve Dış Mekan Giriş Ücreti 2020: 3 €

Dresden Zwinger Sarayı Müzelerinin Açık Olduğu Saatler

Pazartesi hariç diğer günler  10.00 – 18.00

Dresden Zwinger Sarayı Müzeleri Giriş Ücretleri 2020:

Zwinger Bilet 2020: Gemäldegalerie Alte Meister, Mathematisch-Physikalischer Salon, Porzellansammlung ve Skulpturensammlung  için geçerli güncel sergiler için geçerlidir. Eski Ustalar Galerisi +Matematik ve  Fizik Müzesi+Porselen Koleksiyonu+ Heykel Koleksiyonu.

Rehberli Tur: 16,50 €

Zwinger Sarayı Gemäldegalerie Alte Meister 06.01.2020- 28.02.2020 tarihleri arası kapalı

Tam: 6 €, İndirimli: 4,5 €

Zwinger Sarayı Matematik ve Fizik Müzesi Giriş Ücreti 2020

Tam: 6 €, İndirimli: 4,5 €, 17 yaş altı ücretsiz, Grup (10 kişi+): 5,5 €/ kişi, sesli rehber: ücretsiz.

Zwinger Sarayı Porselen Koleksiyonu Giriş Ücreti 2020

Tam: 6 €, İndirimli: 4,5 €, 17 yaş altı ücretsiz, Grup (10 kişi+): 5,5 €/ kişi

Zwinger Sarayı Heykel Koleksiyonu Giriş Ücreti 2020

29 Şubat 2020 tarihine kadar kapalı

Müzeler bir yana Zwinger Saray Bahçesi mutlaka gezilmesi gereken yerlerden. Kocaman bahçe, etrafı Barok mimarisi yapılar, ortasında fıskiyeli havuzları. Kuzey Batıdaki merdivenleri kullanarak kralın balkonuna çıkabilirsiniz. Müzelerden başka bahçede Barok çeşmeleri ile suyun, heykelin ve mimarinin eşsiz birlikteliğini görebilirsiniz. Zwinger Sarayı Perilerin Banyosu (Nymphs’ Bath) Dresden Gezisinde kaçırmamanız gereken yerlerden.

Sonraki Sayfaya Geçmek İçin Tıklayın

Leave a Comment