Grimm Masalında mıyım? Neyim Ben? Oberammergau-ARABAYLA OBERAMMERGAU ALMANYA

Arabayla  Avrupa Turu” Arabayla Oberammergau 23 Ağustos Pazar. Yolculuğumuzun 15. Günü Devam Ediyor.

Bir gün dolaşırken eteklerinde bir yol gördüm Erciyes’e doğru giden kar beyaz başını yüreğimde resmederken – Burhanettin Akbaş –

Kardeşim Bir Pilottu

Bir pilottu kardeşim.
Güzel bir günde emri geldi.
Hazır etti çantasını,
güneye doğru koyuldu yola.

Bir fatihti kardeşim.
Yerimiz yoktu yaşamaya.
Topraklar ele geçirmekti
öteden beri hayalimiz.

Kardeşimin fethettiği yer şimdi
Guadarama dağlarında.
Boyu tam bir seksen,
derinliği bir elli.

Bertolt BRECHT
Çeviri : A. KADİR – Asım BEZİRCİ

Garmisch-Partenkirchen Gezisinde sevimli evlere hayran kalıp bundan sonra gideceğimiz yer ne kadar daha güzel olabilir ki diye kasabadan ayrılıp yola koyuluyoruz. Arabayla Oberammergau yolumuz 19,5 km. Yolun 15. kilometresinde Ettal var.

Linderhof Sarayı’na vaktinde yetişememe korkusu ile Ettal’de durmadan yola devam ediyoruz ve bu yüzden Ettal’in görkemli manastırını gezme şansını da kaçırıyoruz.

Ettal Manastırı

1330’da İmparator Ludwig tarafından kurulan manastır 1744’de geçirdiği büyük yangının ardından Barok olarak yenilenmiş. 1803’deki sekülerleşme manastır hayatını 100 yıllık bir kesintiye uğratmış olsa da rahipler 1900 yılında manastıra geri gelmiş ve 1903 yılından itibaren de dini eğitim verilmeye başlanmış. Manastırı ücretsiz gezebiliyorsunuz ancak Pazartesi saat 16.00’da ve Cuma saat 10.00’da ki rahiplerin üretimi bira ve likör tadımlı turlar için bir miktar ödeme yapmak gerekiyor.

Sizin vaktiniz elverirse Arabayla Avrupa Seyahatinde buraya kadar geldikten sonra bu güzel manastırı görmeden geçmeyin derim.

Arabayla Oberammergau 

Ettal’den yaklaşık 4,5 km. sonra ulaştığımız Oberammergau’nun girişinde kocaman bir otopark alanı bulunuyor.

Biz merkeze yakın başka görebilir miyiz diye yola devam ediyoruz. Bugünün Pazar günü olmasından dolayı mıdır nedir yollarda da çok sayıda park etmiş araba var.

Kasaba kilisesinin yanında birkaç arabalık park yerinde boş yer bulup biz de oraya park ediyoruz. Anladığımız kadarı ile park yeri ücretsizmiş.

2015 Arabayla Avrupa Turunda gezmeyi planlarımız içine aldığımız Oberammergau’yu tesadüfen haritadan seçerek gelmedik pek tabi ki.

Kasaba birçok özelliğinden dolayı uğramayı hak ediyor. Şimdi anlatacaklarım ile sizin de benim ile aynı fikirde olacağınıza inanıyorum.

Passion Play

Bir kere harika doğası sizi en başta yoldan çıkaracak unsurlardan. Günümüzde yaklaşık 5000 kişinin yaşadığı kasaba, veba salgınından kurtulmak için adanan, ilk kez 1634 yılında yapılan ve daha sonra da sonu sıfırla biten senelerde, yani her on yılda bir tekrarlanan geleneksel dini gösterileri ile meşhur. Savaş nedeni ile yalnızca 1940 senesinde yapılamayan gösterilerde kasaba halkından oluşan 2000’den fazla kişi rol almaktaymış ki hastalıktan kurtulmalarına şükranlarının ve İsa Peygamberin yaşamı ile ilgili performansları “Passion Play” sergilemekteymişler. Oberammergau Gezi Notlarımıza göre Mayıs ve Ekim ayları arasında haftanın beş günü 14:30 ile 22:30 arasında gerçekleştirilen performanslar Almanca olsa da izleyicilere İngilizce çevirilerinin olduğu kitaplar verilirmiş.

Ahşap Oymacılığı

Arabayla Oberammergau; Kasabanın zorlu ve uzun geçen kış şartları dolayısı ile evde kapalı kalan yöre halkı geçim kaynağı olarak ahşap oymacılığına yönelmiş.

Kızılağaç ve ıhlamur ağacından yapılma el yapımı dini figürleri, masal karakterleri yalnız Almanya’da değil dünyanın dört bir tarafına satılıyor ki turizm ile birlikte kasabanın zenginlik kaynağını oluşturuyor.

Luftlmalerei

Senelerden 2015 dolayısı ile Passion Play gibi bir olay yok ama Arabayla Oberammergau’ya girdiğimiz gibi bir resimli evler dünyasına adımımızı atmış bulunuyoruz. Nasıl mı? Oberammergau Gezi Rotasında birçok kasaba evinin duvarına dini motifler resmedilmiş.

Luftlmalerei adı verilen bu duvar freskoları 18. Yy geleneği. Evlerin cephelerini süslemek için boyalı pencere çerçeveleri yaptırılması ile başlanmış.

Daha sonra da dini resimler ve masal sahneleri ile süsleme gelenekselleşmiş.

O zamanlar o binada yaşayanların refah düzeyinin göstergesi olan Luftlmalerei bugün bölgeye turist çekim nedenlerinden biri olmuş.

Luftlmalerei terimi ise, boyamaları yapan ilk yerel sanatçı Franz Seraph Zwinck’in yaşadığı evin adının Zum Luftl olmasından geliyormuş.

Arabayla Oberammergau ‘da dini motiflerden başka evlerin duvarlarını süsleyen Grimm Kardeşlerin masalları ile kendinizi burada tam manası ile masallar dünyasında gezerken buluyorsunuz.

Evin birinde Kırmızı Başlıklı Kız’ın hikayesi resmedilmiş, bir diğerinde Hansel ve Gratel’in ormana terkedilip cadının eline düşmesinin hikayesi.

Külkedisinin masalı var bir evin duvarında, saraya giderken perinin bal kabağından dönüştürdüğü arabasıyla. Bir başka evin kapısında Bremen Mızıkacıları karşılıyor bizleri.

Velhasılı kelam Oberammegau’nun sokaklarında gezinmek Grimm’den Masallar kitabının masalları arasında gezinmeye dönüşüyor çocukluğunuzun hayal dünyasına  o eğlenceli zamanlara götürüyor bizleri.

Hiç resim olmayan evler yok mu var tabi.

ama her biri o kadar doğa ile özdeşleşmiş o kadar şirin o kadar güzel ki hiç ayrılasımız gelmiyor kasabadan ama Linderhof Sarayı bizi bekler.

Gençlik Kokuları

ısırgan bir yataktır gece
pembedir sanki çıtırdar ellerin
ah nasıl da gülerdi boynuma kenetlenip de
yaktı kavurdu gözü açılmadık yüreği cin
alevdir dolup taşan teknemin fora yelkenlerine

kayalıklar kirecinde tatlı kıyının
diş izleri tuzdaki, denizin yakıcıları
göster bana n’olur nerde kırık ayağın
karanlık gözlerinde kâfuru kokuları
kana batmış sürüklenmede bir ağıt yorgun argın

ey hınç, anarak sağırların birbirini bildiği
koyver gitsin şu son saatlarımı
içinden çığlıklarla bir ekspresin geçtiği
ne de kocaman oluyor bekleme salonları
garsonlar davulla duaya çağırıyor sanki

Hans Magnus ENZENSBERGER
Çeviri: Mustafa ZİYALAN

Hiçbir yol aşılamayacak kadar yüksekten geçemez – Andersen –

Arabayla  Avrupa Turu” 23 Ağustos Pazar.

Yolculuğumuzun 15. Günü Linderhof Sarayı ile devam edecek.

Leave a Comment