Dresden Şehir İçi Ulaşım, Dresden Kart

Prag- Dresden Yolculuğumuzu, Dresden Konaklamayı ve Dresden’de geçirdiğimiz iki günde şehrin güzelliklerini anlattığım yazılarıma 

► Arabayla Dresden (Almanya) ◄ ve ► Dresden II ◄ linklerinden okuyabilirsiniz.

Dresden Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Dresden şehrine bizim gibi Araba ile Avrupa Turu yaparak gelmeyip uçak ile gelirseniz havaalanından şehre S-Bahn trenleri, otobüs+ tramvay veya taksi ile geleceksiniz.

Tren ile ulaşım: Havaalanı terminalinin altındaki istasyondan her yarım saatte bir şehirdeki Neustadt ve merkez istasyona çift katlı trenler hareket etmektedir (S-Bahn line S2).

Otobüs+Tramvay: Terminalin girişinin hemen dışındaki otobüs durağından 77 nolu otobüs kalkmaktadır. 77 Nolu Otobüs: Havaalanı ile Infineon fabrikası arasında çalışır. 7 dakikalık bir seyahatten sonra  Infineon Kuzey Durağında (Infineon-Nord ) inilerek 7 nolu tramvay hattı ile şehre ulaşılır. Pennrich hattı sizi Albertplatz, Pirnaischer Platz merkez tren istasyonu(Hauptbahnhof) gibi şehrin ana noktalarındaki duraklara eriştirir.

2.30 € olan bilet tren, otobüs ve tramvaylarda geçerli olup havaalanı danışma Arrivals kısmından veya otobüs durağındaki bilet makinelerinden alınabilir.

Taksi: Terminal giriş ve çıkışlarının önündeki taksiler ile şehre yaklaşık 20€ gibi bir ücret ödeyerek ulaşabilirsiniz.

Dresden Şehir İçi Ulaşım

   Araba ile Avrupa Seyahati Dresden’de gezilecek yerleri yürüyerek kolayca dolaşabilirsiniz. Ancak gene de toplu taşımayı kullanmak isterseniz şehrin her yerine toplu taşımayı kullanarak gitmeniz mümkün.

Şehir içinde işleyen 12 tramvay ve 29 otobüs hattı, 4 nehir feribotu ve 2 teleferik hattı ile ulaşım sağlanmaktadır. Biletlerinizi duraklarda, otobüs ve tramvaylarda veya servis noktalarında alabilirsiniz. Biletlerinizi kullanmaya başlamadan araçlardaki makinelerde damgalatmanız gerekir.

Single ticket (Tek kişilik bilet): 2,30 €, İndirimli: 1,60 €. Dresden bir ücret bölgesinde kullanılabilen bir saatlik bilet. Bir saat süre zarfında araçları istediğiniz sıklıkta değiştirebilir ve Dresden feribotlarını kullanabilirsiniz

One-day pass (Bir günlük Dresden paso): 6€, İndirimli: 5 €. Bir büyük yanında 14 yaşına kadar iki çocuk yararlanabilir veya 14 yaşına kadar olan üç çocuk için bir bilet olarak kullanılabilir. Süresi damgalatmanızdan itibaren başlar ertesi gün 04.00 de son bulur. İndirimli bilet 6-14 yaş arası ve +60 yaş üstü için geçerlidir.

One-day family pass ( Dresden Bir Günlük Aile Pasosu): 9 €. İki büyük yanında dört çocuk yararlanabilir veya altı çocuk için bir bilet olarak kullanılabilir. Süresi damgalatmanızdan itibaren başlar ertesi gün 04.00 de son bulur.

Small group ticket ( Dresden Küçük Grup Bilet): 15 €. En fazla 5 kişiden oluşan gruplar için birlikte seyahat etmeleri şartı ile yararlanabilecekleri bilettir. Damgalanmasından itibaren ertesi gün 04.00’a kadar geçerlidir.

Dresden Kart (Dresden City Card) ve Dresden Müzeler Kartı (Dresden Museums Card)

 Araba ile Avrupa Gezisinde ayrıca Dresden Kart alarak hem şehir içi ulaşımda kullanabilir hem de sunduğu çeşitli fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

1-day Dresden City Card (1 Günlük Dresden Şehir Kartı): Tek Kişi:12 €, Aile: 15 € (İki büyük yanında 14 yaşına kadar dört çocuk)

Damgalatıldıktan sonra ertesi sabah 04.00’a kadar geçerlidir. Dresden yamaçlarına giden demiryolları hariç şehir içindeki otobüs, tramvay S-Bahn trenleri feribotlar, Weinböhla yönündeki 4 no’lu tramvayda seyahat etmek içindir. Birçok turistik yerde indirim sağlar.

2-day Dresden City Card (2 Günlük Dresden Şehir Kartı): Tek Kişi: 17 €, Aile: 25 €

Damgalanmasından itibaren üçüncü günün sabahı saat 04:00 ’e kadar geçerli olup Dresden yamaçlarına giden demiryolları hariç şehir içindeki otobüs, tramvay S-Bahn trenleri feribotlar, Weinböhla yönündeki 4 no’lu tramvayda seyahat etmek içindir.

Dresden Müzeler Kartı: 22 €

Staatliche Kunstsammlungen Dresden müzelerine (Historical Green Vault hariç) ücretsiz giriş ve çok sayıda indirim sağlar. Geçerlilik süresi 2 gündür.

2 Günlük Dresden Şehir Kartı + Dresden Müzeler Kartı: Tek Kişi:37 €, Aile: 66 €

 Dresden Kartın olanaklarına ek olarak Staatliche Kunstsammlungen Dresden Müzelerine (Historical Green Vault ve Dekoratif Sanatlar Müzesi hariç) ücretsiz giriş ve birçok yerde indirim sağlar.

Dresden Kart ve Dresden Müzeler Kart hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın

Bir Sonraki Yazım ►►► Arabayla Berlin (Almanya) ◄◄◄

Leave a Comment