Dresden Şehir İçi Ulaşım, Dresden Kart

Dresden şehir içi ulaşım

Prag’dan Dresden’e yolculuğumuzu, Dresden Konaklama, Dresden’de geçirdiğimiz iki gün ve şehrin güzelliklerini anlattığım yazılarıma 

Küllerinden Doğan Şehir Dresden -Altstadt-◄ ve ►Elbe’nin İncisi Dresden-Neustadtlinklerinden okuyabilirsiniz.

Dresden Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Dresden şehrine bizim gibi Araba ile Avrupa Turu yaparak gelmeyip uçak ile gelirseniz havaalanından şehre S-Bahn trenleri, otobüs+ tramvay veya taksi ile geleceksiniz.

Tren

Havaalanı terminalinin altındaki istasyondan her yarım saatte bir şehirdeki Neustadt ve merkez istasyona çift katlı trenler hareket etmektedir (S-Bahn line S2).

Otobüs+Tramvay

Terminalin girişinin hemen dışındaki otobüs durağından 77 nolu otobüs kalkmaktadır. 77 Nolu Otobüs: Havaalanı ile Infineon fabrikası arasında çalışır. 7 dakikalık bir seyahatten sonra  Infineon Kuzey Durağında (Infineon-Nord ) inilerek 7 nolu tramvay hattı ile şehre ulaşılır. Pennrich hattı sizi Albertplatz, Pirnaischer Platz merkez tren istasyonu(Hauptbahnhof) gibi şehrin ana noktalarındaki duraklara eriştirir.

2.30 € olan bilet tren, otobüs ve tramvaylarda geçerli olup havaalanı danışma Arrivals kısmından veya otobüs durağındaki bilet makinelerinden alınabilir.

Taksi

Terminal giriş ve çıkışlarının önündeki taksiler ile şehre yaklaşık 20€ gibi bir ücret ödeyerek ulaşabilirsiniz.

Dresden Şehir İçi Ulaşım

Araba ile Avrupa Seyahati Dresden’de gezilecek yerleri yürüyerek kolayca dolaşabilirsiniz. Ancak gene de toplu taşımayı kullanmak isterseniz şehrin her yerine toplu taşımayı kullanarak gitmeniz mümkün.

Şehir içinde işleyen 12 tramvay ve 29 otobüs hattı, 4 nehir feribotu ve 2 teleferik hattı ile ulaşım sağlanmaktadır. Biletlerinizi duraklarda, otobüs ve tramvaylarda veya servis noktalarında alabilirsiniz. Biletlerinizi kullanmaya başlamadan araçlardaki makinelerde damgalatmanız gerekir.

Single ticket (Tek kişilik bilet)

2,40 €, İndirimli: 1,60 €. Dresden bir ücret bölgesinde kullanılabilen bir saatlik bilet. Bir saat süre zarfında araçları istediğiniz sıklıkta değiştirebilir ve Dresden feribotlarını kullanabilirsiniz

One-day pass (Bir günlük bilet)

6,00€, İndirimli: 5,00 €. Bir büyük yanında 14 yaşına kadar iki çocuk yararlanabilir veya 14 yaşına kadar olan üç çocuk için bir bilet olarak kullanılabilir. Süresi damgalatmanızdan itibaren başlar ertesi gün 04.00 de son bulur. İndirimli bilet 6-14 yaş arası ve +60 yaş üstü için geçerlidir.

One-day family pass (Bir günlük aile bileti)

9,00 €. İki büyük yanında dört çocuk yararlanabilir veya altı çocuk için bir bilet olarak kullanılabilir. Süresi damgalatmanızdan itibaren başlar ertesi gün 04.00 de son bulur.

Small group ticket (Küçük grup bileti)

15,00 €. En fazla 5 kişiden oluşan gruplar için birlikte seyahat etmeleri şartı ile yararlanabilecekleri bilettir. Damgalanmasından itibaren ertesi gün 04.00’a kadar geçerlidir.

One-day bicycle pass (Bir günlük bisiklet kartı)

Gezilerinde bisikletini kullanmak isteyenler için oluşturulmuş, bisiklet, bisiklet treyleri veya köpekleri için bir ücret bölgesinde kullanabilecekleri bir günlük bisiklet kartıdır. İki veya daha fazla ücret bölgesi için tam ağ bisiklet kartı gerekir.

Bir ücret bölgesi için: 2,00 €

Tüm bölgeler için: 3,00 €

Dresden şehir içi ulaşım ayrıntılı bilet ücretleri için tıklayın

Dresden Kart (Dresden City Card) 

 Araba ile Avrupa Gezisinde ayrıca Dresden Kart alarak hem şehir içi ulaşımda kullanabilir hem de sunduğu çeşitli fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

1-Günlük Dresden Şehir Kartı Tek Kişilik

(Dresden City Card 1 Tag Einzel – Dresden City Card 1 Day Single) Ücreti: 12,00

Damgalatıldıktan sonra ertesi sabah 04.00’a kadar geçerlidir. Dresden yamaçlarına giden demiryolları hariç şehir içindeki otobüs, tramvay S-Bahn trenleri feribotlar, Weinböhla yönündeki 4 no’lu tramvayda seyahat etmek için tek kişilik kart. Birçok turistik yerde indirim sağlar.

1-Günlük Dresden Şehir Kartı Aile

(Dresden City Card 1 Tag Familie – Dresden City Card 1 Day Family) Ücreti: 15,00 € (İki büyük yanında 14 yaşına kadar dört çocuk)

2-Günlük Dresden Şehir Kartı Tek Kişilik

(Dresden City Card 2 Tage Einzel – Dresden City Card 2 Days Single) Ücreti: 17,00 €.

Damgalanmasından itibaren üçüncü günün sabahı saat 04:00 ’e kadar geçerli olup Dresden yamaçlarına giden demiryolları hariç şehir içindeki otobüs, tramvay S-Bahn trenleri feribotlar, Weinböhla yönündeki 4 no’lu tramvayda seyahat etmek içindir.

2-Günlük Dresden Şehir Kartı Aile

(Dresden City Card 2 Tage Familie – Dresden City Card 2 Days Family) Ücreti25,00 €

3-Günlük Dresden Şehir Kartı Tek Kişilik

(Dresden City Card 3 Tage Einzel – Dresden City Card 3 Days Single) Ücreti: 25,00 €

3-Günlük Dresden Şehir Kartı Aile

(Dresden City Card 3 Tage Familie – Dresden City Card 3 Days Family) Ücreti: 33,00 €

Dresden Kart hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın

Dresden Müzeler Kartı (Dresden Museums Card)

16 Dresden müzesine sırada beklemeksizin ücretsiz giriş ve çok sayıda indirim sağlar. Geçerlilik süresi 2 gündür. Ücreti: 22,00 €

Dresden Müzeler Kart hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın

Bir Sonraki Yazım ►►► Arabayla Berlin (Almanya) ◄◄◄

Leave a Comment