Poznan Şirin mi Şirin Güzel mi Güzel- ARABAYLA POZNAN

 “Arabayla Avrupa TuruPoznan Gezisi, Poznan Gezi Rehberi –30 Temmuz Yolculuğumuzun 18. Günü-

Gezmek bir zamanlar insan ve evren arasında var olan uyumu tekrar kurar. -Anatole France-

 Aşk

Sürekli düşünüyorsun,inatçı ,saklı, gizli
Pencereye bakıyorsun, sıkıntı var gözlerinde
Her şeyden çok severdin beni hani ?
Kendin söylemiştin ya geçen sene
Gülüyorsun da, bir şeyler var bunun ardında
Gökyüzüne bakıyorsun bulutlardan heykellere
Hani ben gökyüzüydüm, dünyaydım ya ?
Kendin söylemiştin ya geçen sene.

Maria Pawlikowska- Jasnorzewska Şiiri (1891-1945)

Poznan Gezisi Başlasın

Hemen yerleşip kendimizi Yürüyerek Poznan Gezisi için sokaklara atıyoruz.

Poznan Ulaşım, Şehir İçi Ulaşım, Poznan Kart, Park Yeri merak ediyorsanız üstüne tıklayarak okuyabilirsiniz.

Poznan’da ikinci gün gezimizi buradan okuyabilirsiniz.

Polonya Gezi Rotası ndaki Poznan çok düzenli, güzel bir şehir. Evimizin önünde yer alan Dąbrowskiego caddesi iki tarafta yayalara ve bisikletlilere ayrılmış kaldırımlardan sonra yine iki yanda araçların park etmesi için yerler ve ortada hem tramvay hem de arabaların gidip geleceği Arnavut Kaldırımlı yoldan oluşuyor.

Poznan Gezi Rehberi ne göre caddeden şehir merkezine doğru yürümeye başlıyoruz. Poznan 550.000 civarındaki nüfusu ile Polonyanın 5. Büyük şehriymiş. Warta Nehrinin kıyısına kurulan şehir ülkenin önemli ticaret merkezlerinden ve barındırdığı öğrenci nüfusu ile de bir öğrenci şehri imiş. Kenarda sıralanan özgün mimarili güzel binalar genelde üç, dört katlı arada beş altı katlı olanlar var. Cadde üzerinde pastane, döviz büroları, marketler, alışveriş mağazaları ne ararsanız var. Yaklaşık 300 m yürüyünce yürüdüğümüz cadde geniş bir cadde ile kesişiyor (Roosevelta). Tramvayların birinin gidip birinin geldiği meydanın üstü tramvay tellerinden oluşmuş ağ ile kaplı. Karşıya geçince altından tren yollarının geçtiği Poznan Opera Köprüsü’ne (most Teatralny) geliyoruz. Köprünün her iki tarafında geniş birer kaldırım, bir yanında bisikletlilere ayrılmış yol bulunuyor. Ortadaki yer ise yine araçların ve tramvayların ortak kullanımına ayrılmış. Köprünün bitiminde solda Polonyalı besteci, viyolonist Henryk Wieniawski’nin adının verildiği 100 yıllık bir park olan Poznan Parkı Wieniawskiego uzanıyor.

Arabayla Poznan Gezisi-

Poznan Opera Binası (The Teatr Wielki-Grand Theater)

Poznan Parkının bitiminde ünlü Polonyalı besteci Stanislaw Moniuszko’nun adının verildiği Münih’li Mimar Max Littmann’ın tasarımına göre yapılmış açılışı 1910 yılında Motzart’ın Sihirli Flüt adlı eseri ile yapılmış Neo- klasik Poznan Opera Binası yer alıyor.

Antik Roma mimarisine göre inşa edilmiş, 6 kalın ion sütun üzerinde yer alan üçgen alınlığı kanatlı at Pegasus figürü ile taçlanmış. Poznan Gezi Rotasında operaya giden merdivenlerin sol tarafında aslan süren kadın, sağ tarafında ise panter güden bir erkek heykeli bulunuyor.

Park Mickiewicza-Arabayla Poznan-

Poznan Gezisi nde Poznan Operasının önünde ortasında fıskiyeli kocaman bir havuzu bulunan Mickiewicza adlı çok güzel bir park uzanıyor. İsmini Polonya’nın ulusal şairi, oyun yazarı, denemeci, gazeteci, Slav Edebiyatı profesörü, siyasi aktivist Adam Bernard Mickiewicz’den almış. Poznan Gezi Notları mıza göre Polonya’nın en büyük şairi sayılan Mickiewicz (1798-1855), Polonya’nın Ruslar’a karşı bağımsızlığı için aktif çalışmış. Bunun sonucu merkez Rusya’da beş yıl sürgün hayatı geçirmiş. Sonunda Rusya’dan çıkmayı başarsa da ve pek çok yurttaşı gibi hayatının geri kalanını yurt dışında geçirmiş. Arabayla Poznan Gezisi sonrası hayatını merak edip inceledim. Ne göreyim? Meğer Mickiewicz Leh ve Yahudi güçlerini Kırım Savaşı için Rusya’ya karşı örgütlemeye çalışırken hayatını İstanbul’da muhtemelen koleradan kaybetmiş..

Mickiewicz, Polonya’dan uzakta kaldığı yıllarda tüm varlığı ile yurdunun bağımsızlığa kavuşması için çalışmış, yazılarında ve şiirlerinde de bunu işlemiş. Bunun için hemen bir örnek verelim.

“Doğmuşum kölelik içinde,

Zincire vurulmuşum daha beşikte.

Selam sana istikbalin fecri,

Ardından doğacaktır, Hürriyet Güneşi…”

Arabayla Poznan Gezisi‘nde İstanbul Aşığı Mickiewicz

İstanbul Aşığı, Türkçe’yi çok iyi öğrenen ve şiirlerini Türkçe yazmaya başlayan şair 1855 yılında Koleralı hastalara geçmiş olsun ziyaretinde bulunmuş. Hemde İstanbul’da koleranın kol gezdiği zamanlarda hastalanacağını bile bile. 10 gün içinde de rahatsızlanmış. Yoldaşı, vefalı arkadaşı, Türk ordusunda büyük hizmetleri bulunan Polonyalı İskender Paşa’ya söylediği son sözleri ise şöyleymiş.

“İstanbul’da, koleradan öleceğimi bilseydim, yine buraya gelirdim. Çünkü bu benim görevimdi. Ben, Fransa’da bir ilim akademisinin umumi katibi olmaktansa, bir Türk taburunun katibi olmayı tercih ederim.”

Ölürken de belirttiği gibi, Mickiewicz’in Fransa’daki son şerefli görevi, ilim akademisi umumi kâtipliğiydi. Fakat Türk ordusunda bir kâtip olarak çalışmayı, Fransa’daki ilmi görevinin üstünde görüyordu.

Arkadaşlarının Polonyalılardan başka kimsenin gelmeyeceğini düşündükleri cenaze törenine birçok ulusu temsil kişiler katılmış. Şairin iç organları yaşadığı evin bodrumuna gömülmüş, cesedi o zamanın şartlarına göre tahnit edilerek Fransa Paris’e gönderilmiş. Madlen Kilisesinde yapılan tören ile oraya gömülmüş. Çünkü şair, her yerde III. Napolyon’un misafiri sayılıyormuş. 1890 yılında Paris’deki mezarı açılarak naaşından geriye kalanlar Polonya’nın Krakow Şehrine gönderilmiş. Wawel Kraliyet Şatosu Kilisesinin mezarlığına gömülmüş.

Poznan Gezi Rehberi ne göre Polonya’nın milli şairi Mickiewicz’in yaşadığı ve hayata gözlerini yumduğu İstanbul Beyoğlu’nda. Tatlı Badem Sokağı 29 nolu ev şairin ölümünün 100. yıldönümünde müze eve çevrilmiş.

Poznan Fredry Caddesi-Arabayla Poznan Gezisi-

Köprünün bu tarafında uzanan caddenin ismi Fredry. Fredry Caddesinde Poznan Sağlık Bilimleri Üniversitesini (Poznan University of Medical Sciences) geçiyoruz. İleride solda kulesi görünen Poznan Kutsal Kurtarıcı Kilisesi (Church of the Holy Saviour-Kościół Najświętszego Zbawiciela). Hıristiyan Luteryan kilisesi olarak 1868 yılında Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş. Kilisenin 70 m yüksekliğindeki kulesinin tepesinde 2,6 m yüksekliğinde bir haç var. II. Dünya Savaşında Almanlar tarafından tahrip edilen kilise savaştan sonra kapsamlı bir tadilat geçirmiş.

Poznan Polonya Tiyatrosu (Teatr Polski w Poznaniu)

Yürüyerek Poznan Gezisine  devam ediyoruz. Silindirik şekle sahip mağazayı sağından geçip 27 Grudnia (27 Aralık caddesinde yürümeyi sürdürüyoruz. Solumuzda Poznan Polonya Tiyatrosunun beyaz krem renkli binası. Tiyatronun ön cephesinde Narod Sobie (ulusun kendisi) yazısı yazılı.

Turist info (Centrum Informacji Miejskiej) ve 8. Gün Tiyatrosu (Teatr Ósmego Dnia)

Tiyatro Binasından biraz ileride turist infonun ve 8. Gün Tiyatrosunun yer aldığı binaya geliyoruz. 8. Gün Tiyatrosu 1964 yılında kurulmuş. Poznan Adam Mickiewicz Üniversitesi Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri tarafından alternatif tiyatro olarak oluşturulmuş.

Poznan Özgürlük Çeşmesi (Fontanna Wolności) ve Poznan Özgürlük Meydanı (plac Wolności)

Poznan Gezisinde 8.Gün Tiyatrosunu geçince Poznan Özgürlük Çeşmesinin yer aldığı Poznan Özgürlük Meydanına varıyoruz. Çeşmenin on metrelik yelken biçiminde iki kanadı var. Ancak bu kadar sıcak havaya alışkın olmayan Poznanlıları çeşmenin suları serinletememiş anlaşılan. Yetkililer şehrin çeşitli yerlerinde borulardan su fışkırtarak serinletmeye çalışıyorlar.

Poznan Kütüphane Binası (The Raczyński Library) 

-Arabayla Poznan Gezisi-

Özgürlük Meydanı çok güzel bir Neo-Klasik bina olan Poznan Kütüphane Binasına ev sahipliği yapıyor. Kütüphane Polonya’nın ilk halk kütüphanesiymiş. Kont Edward Raczyński ailesine ait 13000 kitaplık koleksiyonunu bağışlayarak kurmuş kütüphaneyi. 1945 Poznan savaşında 186 bin ciltlik koleksiyonu yakılmış. Günümüzde ise 1,6 milyon ciltlik koleksiyona sahipmiş. Kütüphane binasının önünde Yunan sağlık tanrısı Hygeia’nın heykeli var. 19.yy ortalarında kentin su şebekesinin kurulmasının anısına Kont Raczyński tarafından yaptırılan tanrıça heykeli her nedense Kont’un karısı Constance’ı andırıyormuş. Adamın karısına olan tutkusunun derecesini tahmin ediyorsunuzdur artık.

Poznan Ulusal Müzesi (Muzeum Narodowe w Poznaniu)

Poznan Gezi Rehberi ne göre Özgürlük Meydanın ucunda karşıda yer alan bina Poznan Ulusal Müzesi. Prusyalılar tarafından 20. Yy ın başlarında yaptırılmış. İmparator Frederick Müzesi binası yeni bir kanat ile Ulusal Müze’ye ev sahipliği yapıyor. Müzede 16.yy dan bu yana Polonya resim sanatı, İtalyan, İspanyol, Hollanda, Alman resimleri, madeni para koleksiyonları sergilenmekte. Ayrıca uygulamalı sanatlar müzesi bulunmaktadır.

Poznan Ulusal Müzesinin Açık Olduğu Zamanlar 2019: Pazartesi Günleri Kapalı

Sal- Per: 9:00-15:30

Cum    : 10:30-20:00,

Crt-Paz: 10:30-17:00

Poznan Ulusal Müzesi Giriş Ücretleri 2019

Tam                   : 12 zł

İndirimli             : 8 zł

7-26 yaş öğrenci: 1 zł.

Cumartesi Günleri Ücretsiz.

Müzenin hemen yanındaki Arnavut Kaldırımı caddeden (Paderewskiego) yürümeye devam ediyoruz. Artık söylememe gerek var mı bilmiyorum. Binalar hep güzel, hep güzel, yollar hep temiz, hep temiz. Demek ki böyle bir dünya mümkünmüş. Sıralanmış mağazaların güzel vitrinlerine bakmadan geçmek mümkün değil.

Poznan Süvari Anıtı

Müzenin arkasındaki sokakta (Ludgardy) bir süvari anıtı (Monument of the 15th Poznań Lancers Regiment -Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich) göze çarpıyor. Poznan Gezi Rehberi mizde yazdığına göre Poznan 15. Alay Süvari Heykeli. 1920 yılında Bolşeviklere, 1939 yılında Poznan Ordusuna karşı savaşan 15. Alay Süvarilerinin anısına yapılmış. İlk yapılışı 1927 yılında. II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerce tahrip edilmiş. 1982 yılında tekrar yapılmış askeri törenlerin ve Süvariler Günü etkinliklerinin kutlandığı yer olmuş.

Poznan Fransiskan Manastırı (Church of St. Anthony of Padua -Kościół Franciszkanów)

Poznan Gezisi nde anıtın hemen yanında Poznan Fransiskan Manastırı yer alıyor. 17. Yyın ilk yarısında Poznan’a gelen Fransiskanlar tarafından 1674-1728 yıllarında kurulmuş.  Barok kilisenin renkli ahşap boyamalarını, resimlerini yöre sakinlerinden keşiş Adam Swach, sunağını ve süslü kaidesini ise kardeşi Antoni yapmış. Ziyaretçilerin burayı ziyaret etmelerinin bir diğer nedeni de Hz. Meryem Türbesini görmek istemeleri. Arabayla Poznan Gezisi notlarımıza göre türbede 300 yıllık muhteşem bir çalışma olan Meryem Resmi varmış.

Poznan Kraliyet Kalesi (Royal Castle- Zamek Królewski)

Poznan Ludgardy Sokağına girince ilerde görülen kalenin tarihi geçmişi 13. Yy a dayanıyor. Ancak o zamandan bu yana görünümü ve işlevi bir çok kez değişmiş. Burası Poznan Kraliyet Kalesi. Kalenin inşasına 1249 yılında I.Przemysł  zamanında başlanmış. Oğlu II. Przemysł zamanında yapımı devam etmiş ve 1337 yılında tamamlanmış, Piast hanedanlığından gelen son kral Büyük Casimir’in konutu olmuş. Bodrumu hapishane ve şarap mahzeni olarak kullanılan kalenin ikinci katında 200 misafir kapasiteli bir salon bulunuyormuş.

Poznan Gezi Rehberi ne göre tamamlandığında Polonya’nın en büyük kalesi olan Gotik kale 1536 Polonya Yangınında yanınca Rönesans stilde yaptırılmış. İsveç İşgalinde tahrip olmuş. 1704’te Büyük Kuzey Savaşında Rusya ve Saksonya Ordularınca, 1716’da Tarnogród Konfederasyonunca yağmalanmış. Zaman içinde Prusyalılar tarafından bölge ofisi, daha sonra Yargıtay, 1939 yılına kadar da Devlet Arşivine ev sahipliği yapmış. 1945’te askeri operasyonların merkezi olan kalenin topçu ateşi ile kalan yerleri de yıkılmış. 1959-1964 yıllarında tekrar inşa edilen kalenin son olarak titiz bir restorasyonu 2010 yılında yapılmış. Bu yüzden olmalı kaleyi görünce tarihi mi değil mi karar veremiyorsunuz. Son derece yeni ama tarihi geçmişi olan kale günümüzde Poznan Uygulamalı Sanatlar Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Poznan Eski Pazar Meydanı (Stary Rynek)

Yürüyerek Poznan Gezisi nde kalenin önündeki eğimli yoldan devam ediyoruz. Sağa dönüp Poznan’ın tarihi sokaklarından yürüyerek Poznan Meydanına çıkıyoruz. Vavvv… bu ne güzel bir meydan.  Güzel demek yeterli değil. Aynı zamanda şirin… Aynı zamanda şeker… Aynı zamanda muhteşem… Poznan Eski Pazar Meydanı. Kuruluşu 9. Yy a uzanan Poznan Eski Şehrinin merkezindeki sınırlandırılmış alana 1253 ‘te kurulmuş. Kare meydanın her yönden üç yerden giriş çıkışı var. 141 m uzunluğundaki kare meydan Polonya’nın üçüncü büyük meydanı olup, sokaklar arasında kalan bölümleri de birbirine eşit.    Poznan Yangınından sonra 16. Yy ortalarında Lugano’lu Giovanni Battista di Quadro’nun eli değmiş meydana. Meydanın orta yerinde yer alan Gotik Belediye Binasını (Old Town Hall-Ratusz) ve pek çok binayı Rönesans tarzında tekrar yapmış. İlk halleri nasıldı bilemem ama şimdiki durumları ile çok çok güzeller. Quadro adeta sanatını konuşturmuş meydanda.

Poznan Belediye Binası- Poznan Tarih Müzesi (Muzeum Historii Miasta Poznania)

Poznan Gezi Rehberi bilgilerine göre Poznan Belediye Binası şimdilerde Poznan Tarih Müzesi olarak hizmet veriyor. 10. Yy dan günümüze koleksiyonların sergilendiği  binanın ön yüzüne meşhur tarihi kahramanlar, Polonya’yı yöneten Jagiellonian ve Piast Hanedanlığının kral resimleriyle süslü. Üç kulesinden ortadakinin üstünde bir saat ve her gün gün ortasında Poznan’ın simgesi toslaşan keçileri bulunmakta. Yine binanın önünde tepesinde kılıç tutan bir haçlının bulunduğu sekizgen bir sütun bulunuyor. 16. Yy da o zamanın toplum kurallarına aykırı hareket eden kişiler bu cezalandırma direğine bağlanarak halkın önünde aşağılanarak teşhir ediliyormuş.

Poznan Tarih Müzesi Açık Olduğu Zamanlar 2019:

Bir başka duyuruya kadar Poznan Tarih Müzesi şimdilik kapalı.

Belediye Binasının yanında sıralanmış rengârenk binalar var. Eskiden ahşap tegahlarında balık, mum, tuz ve diğer ticaret mallarının satıldığı tüccar evleri (domki budnicze) bunlar. Günümüzde yöresel hediyelik eşya satış yerleri haline gelmiş. Yalnız burada hemen uyarayım. Eğer beğendiğiniz bir şey varsa almayı düşündüğünüz akşama kalmadan almaya bakın yoksa dükkânlar kapanır eliniz boş dönersiniz.

Poznan Tartı Evi (The old town weighing house -Waga Miejska)

Poznan Gezilecek Yerlerinin başında gelen meydandaki Belediye Binasının hemen arkasındaki yüksek çatılı bina Poznan Tartı Evi. Adından da anlayacağınız gibi pazara gelen malların tartıldığı yermiş. Bugün ise düğün törenleri vb etkinlikler için kullanılıyor.

Poznan Meydanı Binaları

Meydanın ortasında bunlardan başka eskiden Nizamiye (The guardhouse -Odwach) olarak kullanılan şimdi ise Büyük Polonya Ayaklanması (1918-1919) Müzesi’ne ev sahipliği yapan bina, 17. Yy da  cephanelik olarak kullanılan şimdi ise Poznan Cephanelik Galerisi (Arsenał gallery) olan bina, Poznan Askeri Müzesinin (The Wielkopolska Military Museum) yer aldığı modern bina yer almaktadır.

Poznan Gezisinin en güzel yeri meydanın dört bir çevresindeki güzel binalar günümüzde, restoran, kafe, bar, otel, müze, resim galeri olarak hizmet veriyor. Meydan canlı ama karmaşasız, neşeli ama gürültüsüz. Kafelerin önünde meydana taşmış masalar rahatsız etmiyor. Kısacası mutlaka ama mutlaka oturup bir şeyler içerek güzelliğinin tadını çıkarmanız gereken meydanlardan.

Poznan Askeri Müze Açık Olduğu Saatler 2019: Pazartesi Günleri Kapalı

Sal- Per: 10:00-16:30

Cum     : 10:30-20:00,

Crt-Paz : 10:30-17:00

Poznan Askeri Müze Giriş Ücretleri 2019

Tam                      : 7 zł ,

İndirimli                : 5 zł,

7-26 yaş öğrenci  : 1 zł.

Cumartesi Günleri: Ücretsiz.

Poznan Müzik Enstrümanları Müzesi (Museum of Musical Instruments-Muzeum Instrumentów Muzycznych)

Eğer müzik ve müzik aletlerine ilginiz varsa meydanda 45,46,47 numaralarda yer alan Poznan Müzik Enstrümanları Müzesi tam size göre olabilir. Geleneksel Leh ve Avrupa çalgıları yanında dünyanın dört bir yanından gelmiş çok kıymetli enstrümanları bulabileceğiniz bir müze.

Poznan Müzik Enstrümanları Müzesi Açık Olduğu Saatler 2019: Pazartesi Günleri Kapalı

Sal- Per: 10:00-16:30

Cum     : 10:30-20:00,

Crt-Paz : 10:30-17:00

Poznan Müzik Enstrümanları Müzesi Giriş Ücretleri 2019

Tam                   : 12 zł

İndirimli             : 8 zł

7-26 yaş öğrenci: 1 zł.

Yalnızca alt kat   : 4 zł.

Cumartesi Günleri Ücretsiz.

Arkeologlar 48 numaradaki Gotik binanın üzerine yapıldığı 13. Yy tüccar evinin şehrin kurucusu  Thomas of Guben’e ait olduğunu keşfetmişler.

50 numaralı Geç Gotik binanın duvarındaki plaka şehrin 1736 yılında geçirdiği sel felaketinde suların yükseldiği seviyeyi gösteriyor.

Działyński Sarayı (Działyński Palace-Biblioteka Kórnicka PAN. Oddział. Pałac Działyńskich)

Poznan Gezi Rehberi notlarımıza göre 78 numara büyük Litvanyalı Mareşal Władysław Gurowski için iki ortaçağ evi birleştirilip yapılmış. Bina 1785-1787 yıllarında Neo-Klasik Barok karışımı tekrar yapılmış. 1808-1872 yıllarında Działyński ailesine geçmiş. Polonya ulusal hayatının önemli bir merkezi olan bina günümüzde Polonya Bilim Akademisine ait. Kórnik Kütüphanesi’nin yer aldığı bina ayrıca konser ve etkinliklerde kullanılmakta.

Polonya Mielżyński Sarayı (Mielżyński Palac)

91 numarada ise Polonya Mielżyński Sarayı yer alıyor. Günümüzde otel olarak kullanılan binanın tarihteki önemi ise şöyle. Bu bina İtalya’da Polonya Lejyonu’nun kurucusu General Jan Henryk Dąbrowski ile Polonya Ulusal Marşı yazarı Józef Wybicki ‘nin 1806 yılında biraraya gelerek Prusyalılara karşı baş kaldırıyı başlattıkları yermiş. Bunun anısına binanın duvarına bir plaket asılı.

Poznan Meydanındaki Çeşmeler

Arabayla Poznan Gezisi nde meydan dört bir yanındaki mitolojik kahramanlar yer alıyor. Neptün, Mars, Apollon, Proserpina’nın tasvir edildiği çeşmeler ile meydan bir başka güzel.

Aralarında yalnızca Poznan Proserpina Çeşmesi orijinal. 1766’dan günümüze gelen çeşme tahıl ve tarım tanrıçası Proserpina’nın yer altı tanrısı tarafından kaçırılmasını tasvir ediyor. Diğer çeşmeler 2002-2005 yılları arasında tarihsel yerlerine konmuş. Neptün ve Apollon Çeşmelerinin arasında bulunan bir diğer heykel ise Bohemyalı Aziz John Nepomuk Heykeli. Bohemya Kraliçesi’nin sırlarını vermeyince kıskanç kocası Wenceslaus tarafından Vltava Nehrinde boğularak öldürülmüş. Kendileri şehri sel felaketlerinden koruduğuna inanılan azizmiş. Görevi 1960 yılında yeniden yapılandırılan Warta Nehrinin akış düzeni ile sona ermiş gibi.

Eski Şehir Belediye Binası ile Tartım Evinin arasındaki çeşmede Bamberli Köylü Kadın figürü var (Bamber Woman Well). Figür Poznan Gezi Rehberi bilgilerinde kente gelen Bavyeralı fakir köylüleri temsil ediyor. 300 yıl önce savaştan ve veba salgınından sonra şehir yetkililerinin daveti ile şehrin yeniden inşasına yardım için gelmişler. Zamanla topluma asimile olmuşlar.

Kuzeye gelmemize rağmen sıcak havalardan kurtulamadık bir türlü. Ama geç batan güneşin avantajı ile uzun saatler aydınlıkta gezebiliyoruz. Yine de artık yavaş yavaş toparlanıp eve dönme vakti geliyor. Rastgele yürüyerek evimizin yolunu tutmuşken ayaklarımız bizi Poznan’ın ana caddelerinden biri olan Aziz Martin Caddesine (Ulica Święty Marcin) götürüyor. Bu cadde eski ile yeninin karışımı. Gidiş geliş tek yol bir süre sonra çift yola dönüşüyor. Bir tarafta eski binalar varlığını sürdürürken onlara meydan okuyan modern mimarinin yüksek binaları.

Poznan İmparatorluk Kalesi (Zamek Cesarski w Poznaniu)

Yürüyerek Poznan Gezi sinde geldiğimiz yer Zamek olarak bilinen Poznan İmparatorluk Kalesi. Ortaçağ kaleleri gibi tasarlanmış bina Avrupa’da inşa edilen son imparatorluk kalesiymiş. Heybetli kale Alman İmparatoru II. Wilhelm’in ikameti için yapılmış. Alman Mimar Franz Heinrich Shvehten tarafından 1905-1910 yıllarında Neo-Romanesk olarak inşa edilmiş. Kale Wielkopolska üzerinde Alman egemenliğini gösterir biçimde tasarlanmış.

Poznan Gezi Rehberi nde yazdığı kadarı ile kalenin bir de efsanesi var. Her gün kalenin inşaatını görmeye gelen Górczyn’li bir çiftçi kentin Alman Başkanının dikkatini çeker. Öyle ki başkan çiftçiyi her geldiğinde çalışan işçilere daha çok çalışmaları için kızarken görürmüş. Alman Kalesinin inşaatının bitimini bir Polonyalı neden ister ki diye sormuş. Çiftçi kehanetlere göre Alman Kalesi inşasının bitimi Polonya’nın tekrar dirilişinin başlangıcı demiş. Nitekim kalenin yapılmasından kısa bir süre sonra patlak veren I. Dünya Savaşı sonucu Polonya’da bağımsızlığına kavuşmuş. Savaştan sonra Polonya malı olan kale Poznan Üniversitesince kullanılmış ve bir kısmı da Polonya Cumhurbaşkanlığı konutu olmuş. II. Dünya Savaşında Polonya‘nın işgalinden sonra kalede Hitler’in kullanması için değişiklik yapılmaya başlanmış ve tahrip edilmiş. Savaştan sonra ise kültür merkezi olarak hizmet vermeye başlamış.

Poznan İmparatorluk Kalesinin salonları, koridorları ve küçük avluları her gün saat 09:00-22.00 arasında ücretsiz gezilebilir.

Ayda bir kere Kale Pazarı Gününde (SUNDAY AT THE CASTLE) kale rehberli ücretsiz tur ile gezilebilir. Tur saat 12:00’da başlar.

Kaleyi gece gezmek isteyenler için ayda bir kere düzenlenen gece turu vardır. Ziyaretçi sayısı sınırlı tutulduğu için katılmak isteyenlerin 61 64 65 260 nolu telefondan bir hafta öncesinden randevu almaları gerekmektedir.

Grup olarak program dışı rehberli tur ile kaleyi dolaşmak için 61 64 65 288 nolu telefondan veya zwiedzanie@ckzamek.pl den eposta randevu alınabilir.

Rehberli Kale Tur Saatleri: 09:00 – 19:00

Rehberli Kale Tur Ücreti:100 pln/grup (Lehçe), 150 pln (yabancı dil)

Rehberli Kale Tur Saatleri Gece: 20:00-21:00

Rehberli Kale Tur Ücreti Gece: 450 pln/ grup (Lehçe veya yabancı dilde)

Poznan Gezisinde öğrendiğimiz bir başka detay da burada yaşayan Alman memurların kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlamak için yapılanlar. Bu bölgedeki Prusya surları sökülmüş ve Alman mimar ve şehir plancı Joseph Stübben tarafından  İmparatorluk İlçesi oluşturulmuş.

Poznan Enigma Anıtı

Arabayla Poznan Gezisi esnasında buraya geldirseniz dikkatinizi çekecek bir diğer şey Zamek’in önündeki Enigma anıtı olacaktır. II. Dünya Savaşında Almanların haberleşmede kullandıkları şifrelerini çözmeyi başaran ekipte yer alan Poznan Üniversitesi Matematik Bölümünden üç öğrenciyi onurlandırmak için dikilmiş bu dikilitaş.

Kalenin çapraz karşısında Poznan Filarmoni’ye ait bina var. Konserler Adam Mickiewicz Üniversitesi tarihi oditoryumunda gerçekleştiriliyormuş. Buradaki bina filarmoni orkestrasının ofisi olarak hizmet veriyormuş. Daha fazla bilgi için tıklayın

Poznan Filarmoni Binasını geçince aynı sırada tarihi binaları ve eklenen modern kanadı ile I.J. Paderewski Müzik Akademisi (Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego) yer alıyor. Cadde devamında Üniversite Köprüsü ile demiryolunun üzerinden geçiyor. Biz ileriye devam etmeyerek Zamek’den sonra önümüze çıkan parka gireceğiz. Burası Poznan Mickiewicz Parkının diğer ucu. Parka dalmadan önce Poznan Mickiewicz Meydanında ki heykellere göz atalım.

Poznan Mickiewicz Anıtı ve İki haç Anıtı

Bunlardan biri Polonya özgürlük harekatı lideri şair Mickiewicz’e ait.

Diğeri ise  çelikten yapılmış 19 ve 21 metre yüksekliğinde iki haç heykeli. Arabayla Poznan Gezisi notlarımıza göre bu heykelin hikayesi şöyle. Cegielsky Lokomotif, Vagon, Raylı Taşıma Araçları Fabrikalarındaki işçiler 28 Haziran 1956’da daha iyi çalışma ve yaşam koşulları talep etmek için gösteriler yapmışlar. Ancak gösteriler çok kısa zamanda sert ve kanlı bir biçimde bastırılmış. Yüzlerce kişi yaralanmış, 100’e yakın kişi hayatını kaybetmiş. Bunlardan birisi de 13 yaşında bir çocukmuş. Poznan protestoları daha sonra Poznan Ekimi Ayaklanması olarak adlandırılmış. Ayrıca protestolar daha az Sovyet etkisinde olan hükümetin iş başına geçmesi için bir dönüm noktası olmuş. Protestoların 25. Yılında da Özgürlük Hareketinin anısına bu anıt dikilmiş.

Parkın yanında uzanan bina Polonyanın en eski devlet üniversitesitelerinden biri Poznan Adam Mickiewicz Üniversitesi. Park o kadar güzel ki yeşilin, yeşilliğin, güzel bir akşamüstünün keyfini çıkarmak isteyen Poznanlılar sere serpe çimenlere oturmuş, uzanmış, yatıyor. İmreniyorum, kıskanıyorum.

Ne kadar uzağa gidersem kendime o kadar çok yakınlaşıyorum. -Andrew McCarthy-

“Akkerman Stepleri- Kırım Soneleri”

Açılırım enginlerine kuru ummanın,
Arabam otlara dalmış, gezinir kayık gibi,
Çimenler dalgalanmakta, çiçekler sel misali,
Geçerim adasını mercansı çalılıkların.

Karanlık çökmüş, ne yol ne kurgan görünmekte,
Göğe bakarım, yıldız ararım, kayığa rehber;
Uzaklarda bulut mu parlıyor, doğuyor mu seher?
Parıldayan Dniester, Akkerman lambası yanmakta

Duralım!-ne sessiz…-şahin gözünün göremediği,
Turnaların geçişini bile duymaktayım;
Duymaktayım çimen üzerinde uçuşan kelebeği.

Kaygan yılanın otlara dokunuşunu bile duymaktayım.
Bu sessizlikte! Öyle dikkatli kulak kabarttığımda,
Sanki Lituanya’dan bir ses duyar gibiyim.-Kimse çağırmıyor, gidelim!

Adama Mickiewicza Şiiri

Araba ile Avrupa Turu. Yolculuğumuzun 18. Günü Sonu.

Arabayla Poznan Devam Edecek.

Bir Sonraki Yazım >>>>> Poznan II <<<<<

2 thoughts on “Poznan Şirin mi Şirin Güzel mi Güzel- ARABAYLA POZNAN”

  1. Kısa süre önce gittiğim Poznan2la ilgili olarak internet’te dolaşırken tesadüfen yazınızı okudum.Elinize,emeğinize sağlık.Gidecek olanlara çok güzel bir rehber yazı olmuş.Sağlıklı günlerde,çok gezmeler diliyorum size.Saygılar.

Leave a Comment