Romantik Yol (Romantische Straße)

Romantik Yol

Romantik Yol Almanya’nın II. Dünya Savaşı sonrası ziyaretçileri ülkeye çekerek turizmi canlandırmak için Amerika’nın işgali altındaki Bavyera Bölgesinde 1950’de ortaya çıkarılan turist rotasıdır.

Haritayı büyütmek için tıklayın

Başlangıçta Bavyera ve Baden-Württemberg’deki büyük üslerde konuşlanan Amerikalı askerlerin arkadaşlarının ve ailelerinin tatile gittikleri rota günümüzde Almanya’nın en ünlü turistik rotalarından biri olmuştur.

Orta çağda, Almanya’nın merkezini güneye bağlayan bir ticaret yolu olan Romantik Yol Gotik katedralleri, Barok sarayları, mükemmel şekilde korunmuş Orta çağ kasabaları ile 60 yılı aşkın süredir dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin favori gezi rotası haline gelmiştir.

Würzburg ile Güney Almanya’daki Füssen arasındaki 255 mil (410 km) boyunca eşsiz bir doğa içinde tablo gibi kasabalardan geçen yol gezenleri zamanda yolculuğa götürürken adeta peri masalı rüyası yaşatır.

Avrupa Turuna Arabaları İle Çıkmayan Gezginler İçin Romantik Yol Gezisi İçin Öneriler

Romantik Yola geleneksel başlangıç noktası kuzeyde Würzburg’dan başlamak isteyen gezginler için uçak yolculuğu ile Frankfurt Havaalanı 123 km uzaklığı ile iyi bir noktadır. Frankfurt’dan Würzburg’a hızlı tren bağlantısı olması da bu havalimanını cazip hale getirmektedir. Münih Havaalanı ise 160 km mesafesi ile tura yolun sonu sayılan güneyde Füssen’den başlamak isteyenler için daha yakındır.

Frankfurt ve Münih Havaalanları gibi uluslararası olmayıp ancak iç ve dış hat uçuşlarının iyi bir şekilde birleştiği Stuttgart ve Nürnberg havaalanları da uygun bir seçenek olabilir.

Özellikle İngiltere’den gelen düşük bütçeli havayollarının tercihi Memmingen ve Friedrichshafen Havaalanları da unutulmamalıdır.

Yolun güney ucundan ayrılacaklar ise Avusturya sınırının hemen aşağısındaki Innsbruck Havalimanını tercih edebilirler.

Araç Kiralayarak Romantik Yol

Romantik Yol’u birkaç günlüğüne ziyaret etmek isteyenler için seyahat etmenin en kolay yolu elbette araba ile ancak kendi arabası olamayanlar için tavsiyem araba kiralamaları. Almanya yolları güzel ve kolay araba sürülebilir özellikte. Böylece her istediğiniz kasabaya uğrayabilir ve istediğiniz kadar süre geçirebilirsiniz.

Otobüs ile Romantik Yol

Eurolines’e bağlı Europabus ‘hop on – hop off’ konseptli otobüsleri ile Nisan ayının ortalarından Ekim ayının ortalarına her iki yönde yolculuk yapılabilir. İnternetten ayırtılabilen ve ödenebilen biletler ile gezginler yol boyunca birçok ara verebilir ve 6 ay geçerli olmasını sağlayabilirler. Romantik Yol Otobüsü 2020 zaman ve fiyat detayları için bakınız

Tren ile Romantik Yol

Tren ile bölgeyi gezmek isteyen gezginler için Alman Demiryolunun yüksek hızlı ICE trenleri Würzburg, Donauwörth ve Augsburg’da duruyor. ICE Füssen’e yoktur.

Ancak 5 kişiye kadar birlikte gezenler için bütün 2. sınıf bölgesel trenlerde geçerli birinci kişi için 25 € her bir ek kişi için +8 € ödenen Bavyera Bileti “Bayern-Ticket” iyi bir seçenek olabilir. Seyahati gece treni ile yapalım derseniz akşam 6 sabah 6 Bavyera Gece Bileti Bayern-Ticket-Night daha uygun. Şöyle ki birinci kişi için 24 € ve her bir ilave kişi için +5 € ödeniyor tabi yine toplam kişi sayısı 5 kişi olan gruplar için geçerli bu fiyat. Hafta içi sabah 09:00’dan başlayarak ertesi sabah 03:00’e kadar 18 saat, hafta sonları ise gece yarısından başlayıp ertesi gün sabah 03:00’e kadar 27 saatlik tren yolculuğu imkanı veren Bavyera Tren Bileti hakkında detaylı bilgi için tıklayın. Bavyera Bileti hızlı trende geçerli değildir. Şöyle de diyebiliriz. Bavyera Bilet kırmızı trenler içindir beyazlar için değil.

Bisiklet ile Romantik Yol

Romantik Yolu bir başka gezme şekli de bisiklet iledir. 460 km.lik mesafenin bisiklet parkurunun GPS verileri ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Europabus otobüs servisi, bisikletçiler ve bisikletleri için (rezervasyon yapılması önerilir) bir nakliye hizmeti sunmakta olup, bisiklet turları için kısa paket programları da vardır. Bisiklet rotasını tamamlamak için profesyonel bisikletçi olmaya da gerek yoktur. Yalnız burada hatırlatmamız iyi olur rüzgarı arkadan alıp kolay sürüş gerçekleştirmek için bisiklet rotanızı kuzeyden başlatmanız tavsiye edilmektedir. Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Yürüyerek Romantik Yol

Romantik Yolu bir diğer keşfetme yöntemi ise yürümek olacaktır. 24 günde tamamlanan 13 etap ve birçok etabı nisbeten düz olan yürüyüş parkuru zamanı olanlar için harika bir seçim olabilir.

Romantik Yol Gezisini araba ile yapacaklara keyifli bir yolculuk için kahverengi turist işaretlerini takip etmeleri önerilmektedir. Bisiklet ile gezecekler yeşil işaretleri, yürüyüş yapacaklar ise mavi işaretleri takip etmelidirler.

İster araba ile, ister otobüs ile, ister bisiklet ile veya yürüyerek dolaşılsın Romantik Yolda gezginleri Ortaçağ kasabalarından büyüleyici saraylara, masal kalelerine enfes bir yolculuğun yanı sıra Main Bölgesinin ve Alp’lerin nefes kesici, şaşırtıcı güzellikleri beklemektedir.

Leave a Comment