Poznan Ulaşım, Şehir içi Ulaşım, Park Yeri

Poznan’da Birinci Gün ve İkinci Gün İle İlgili Yazılarımı Aşağıdaki Linklerden Okuyabilirsiniz

Arabayla Poznan 

Poznan Gezilecek Yerler

Poznan Ulaşım

Poznan’a karayolundan arabayla gideceklerin

Avrupa Otoyol Geçiş Ücretleri,

Almanya’dan Danimarka’ya Otoyol Ücretleri

Estonya’dan İzlanda’ya Otoyol Ücretleri göz atmasında yarar var.

Polonya’nın batısında yer alan Poznan’a maalesef ülkemizden direk uçuş yok. Aktarmalı olarak gideyim derseniz de bir hayli pahalıya mal olur. İstanbul’dan Polonya’nın başkenti Varşova’ya ve Krakow’a THY ile uçup daha sonra Polonya’nın LOT Hava Yolları’nı kullanarak ulaşmanız mümkün ancak pek ekonomik sayılmaz.

Poznan’a ulaşmanın en hesaplı yollarından biri ülkemizden pek çok uçuş seferinin olduğu Berlin (Almanya) üzerinden gitmeniz. Hava yollarının indirimlerinden yararlanılarak alınan uçak biletleri ile İstanbul’dan Berlin’e yapacağınız yaklaşık 2,5 saatte gidilir. Ardından aşağı yukarı 3 saatlik bir tren veya otobüs yolculuğu yaparak gayet makul fiyatlarla Poznan’a ulaşılabilir. Berlin’den araba kiralayarak Poznan’dan başka Polonya şehirlerini de gezebileceğiniz bir araba yolculuğu ise harika olur. Polonya’nın birçok şehrine ve komşu ülkelere tren yolu ile bağlı olan Poznan’dan diğer Avrupa şehirlerine her gün tren vardır.

Poznan Tren İstasyonu Ana İstasyon (Poznań Main Station-Poznań Główny) ve Batı İstasyonu (West Station-Dworzec Zachodni) olmak üzere iki binadan meydana gelmiştir. Ana Tren İstasyonu Otobüs Terminali ve Poznan City Centre alışveriş merkezi ile bağlantılıdır. Büfelerden tutun dükkânlar, restoranlar, ATM ler ve turizm danışma bulabileceğiniz yerdir. Yeraltı geçidi ile bağlı olan Batı İstasyonu ise Hızlı Tren durağıdır.

Poznan Tren İstasyonundan Poznan Şehir Merkezine Ulaşım

Araba ile Avrupa Turu Poznan tren istasyonundan Poznan şehir merkezine ulaşım otobüs ve tramvaylar ile sağlanmaktadır. Batı İstasyonunda Głogowska Caddesi üzerinde ve Ana İstasyonun yanında tramvay durakları bulunmaktadır.

Ana İstasyon çıkışında bulunan otobüs durağından 51, 68 ve 76 numaralı belediye otobüslerine binebilirsiniz. Geceleri gece otobüsü devrededir.

Bu duraktan kalkan ekspres hat L otobüsleri Lawica Havalimanına gider. L Lehçe havalimanı anlamına gelen “ Lotnisky’’ kelimesinin simgesidir.

Tren istasyonu ile havalimanı arasında sabah 05:00 de başlayan otobüs seferleri 05:45, 06:45, 07:45, 08:50, 09:45 diye gider 17:45, 18:50 ve sonrasında 19:45, 20:45, 21:45 tedir. Havalimanından tren istasyonuna ise otobüsler sabah 05:20 de kalkar ve sonrasında saat başını çeyrek geçelerde olmak üzere 22:15’e kadar sürer. Geceleri ise 242 numaralı gece otobüsü 23:30-04:00 arası işler. Saatleri ise 23:30, 00:30, 01:30, 03:00, 04:00.

Poznan Ławica Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Araba ile Avrupa Seyahatinde Poznan Ławica Havalimanı şehrin 7km batısında yer alır. Havalimanın hemen önündeki veya yakınındaki duraklardan bineceğiniz otobüsler ile şehre ulaşmak mümkündür..

148,159 numaralı otobüsler ve 242 nolu gece hattı otobüsü. Otobüs sefer saatlerini görmek için tıklayarak açılacak sayfada timetables kutucuğuna aracı seçerek numarasını yazın.

159 numaralı otobüs ise havalimanından Rondo Kaponiera’ya işlemektedir.

148 nolu otobüsün geçtiği durak yolcu terminalinin yaklaşık 200 m güneyinde Wyszeborska Caddesi’ndedir.

Toplu Taşıma Biletleri Varış Salonu (T3 Terminali) ve Gidiş Salonu (T2 Terminali) nda bulunan gazete standından veya Gidiş Salonu önünde yer alan otobüs durağındaki bilet gişesinden temin edilebilir.

Gün içinde Ekspres Hat L, 59 nolu otobüs, geceleri ise gece hattı 242 nolu otobüs.

Ekspres hat L;  Havalimanından şehir merkezine yakın Szpitalna ve Rondo Kaponiera duraklarında durarak Poznan Ana Tren İstasyonu Dworzec Glowny’ye giden otobüs.

Ekspres L ile Rondo Kaponiera’ya 18 dakikada ulaşmak mümkün iken 159 nolu otobüs daha çok noktada durarak ile 22 dakikada Rondo Kaponiera’ya ulaşmaktadır.

59 nolu otobüs bileti 4,6 PLN, Ekspres L bileti ise 9,22 PLN dir. Büyük bagaj için ekspres hatta ek ücret ödenmezken 59 nolu hatta ek ücret ödemek gerekmektedir.

Poznan Ulaşım- Havaalanından şehre taksi ücretleri binmeden şoför ile anlaşmanıza bağlı olarak 20-50 PLN arasında değişebilir.

Poznan Şehir İçi Ulaşım

Arabayla Avrupa Seyahatinde Poznan şehri biri gece işleyen olmak üzere 19 tramvay hattı, 20’si gece hattı olmak üzere 188 otobüs hattı ile toplu ulaşımın sağlandığı bir şehir. Poznan, turistik noktaların yürüyerek çok kolay dolaşılabileceği bir şehir ancak yine de toplu taşımayı kullanmak isteyenler için otobüs ve tramvaylarda kullanılan biletler büfeler, dükkanlar, süpermarketler ve ZTM Müşteri Hizmetleri Noktalarından alınabilir. Ayrıca ana duraklarda da bilet bulunmaktadır. Poznan şehri çevresindeki köy ve kasabaları ile bilet için A, B, C olarak üç tarif bölgesine ayrılmıştır. Poznan şehrinde dolaşmak için A Bölgesi biletleri yeterlidir.

 Poznan Toplu Taşıma Bilet Çeşitleri ve Ücretleri

Poanan Ulaşım-time-limit ticket (zaman sınırlı bilet): Damgalatılmasından sonra 10 veya 40 dakikalık süre içinde sınırsız sayıda araç değişikliğine izin veren şehir içi ve banliyöde otobüs veya tramvay olmak üzere tüm ZTM hatlarında kullanılabilir.

Do 10 minut (10 dakikalık bilet): 3,00 zł

Do 40 minut (45 dakikalık bilet): 4,60 zł

single-journey ticket (Tek yolculuk bileti)

İlk duraktan son durağa kadar tek seferde yapılan yolculuklarda kullanılan, şehir içi ve banliyö otobüs veya tramvay olmak üzere tüm ZTM hatlarında geçerli olan bilettir. Yolcunun isteğine bağlı olarak 40 dakikalık zaman sınırlı bilet olarak da kullanılabilir. Ücreti 4,60 zł.

short-term ticket (Kısa süreli bilet)

Damgalatılmasının ardından geçerlilik süresi içinde sınırsız sayıda seyahate izin veren şehir içi ve banliyö otobüs veya tramvay olmak üzere tüm ZTM hatlarında geçerli olan bilettir.

24-godzinny (24 saatlik bilet): 13,36 zł- İndirimli: 6,80 zł

48-godzinny (48 saatlik bilet): 21 zł-İndirimli: 10,50 zł

72-godzinny (72 saatlik bilet): 27 zł-İndirimli: 13,50 zł

7-dobowy (168-godzinny) (7 günlük-168 saatlik): 47,00  zł- İndirimli: 23,50 zł

Cuma günü 20.00 ve daha sonrasından Cumartesi günü 12.00 arası damgalatılan 24 saatlik biletler Pazar günü 12.00’ye kadar geçerli olur.

2 adet 24 saatlik bilet damgalatılırsa 15 yaşından büyük olmayan 3 çocuk ücretsiz seyahat edebilir.

Biletleri kullanmadan önce mutlaka otobüs ve tramvaylarda bulunan damgalama makinelerinde (kasowniks) damgalatmayı unutmayın. Kontrollerde damgalanmamış biletin cezası 140 zł dir. Bir hafta içinde ödenmezse ceza iki katına çıkmaktadır.

100 nolu otobüs ve 0 nolu tramvay hatları şehre bir göz atıp başladığınız noktaya dönüp gelebileceğiniz ring hatlarıdır.

Poznan Ulaşım- Poznań City Card- Poznańska Karta Turystyczna (Poznan Kart)

Arabayla Avrupa Turunda Poznan şehrini ve yakın çevresini tanımak için yararlanabileceğiniz, toplu taşımadan ücretsiz yararlanmayı, birçok müzeye ücretsiz girmeyi, spor, eğlence ve dinlenme merkezlerine girişte indirim, Palmiye Evi ve Hayvanat Bahçesine giriş ücretlerinde indirim, otel ve restoranlarda indirim sağlayan Poznan Kart yalnızca ön yüzünde ismi soy ismi ve imzası bulunan kişi tarafından kullanılabilir. Kartı kullanan kişinin yanında geçerli kimliğinin de bulunması gerekir. Kartın geçerliliği üzerinde belirtilen zamanda başlar. Poznan dışında kullanılacaksa üzerinde belirtilen günden bir gün sonra geçerliliği başlar. Kart toplu taşımada kullanılacak ise geçerli olduğu son günün gece yarısına kadar işlevseldir. Kart ile birlikte verilen rehber kitapçıkta verilen kuponları göstererek çeşitli aktivitelerden bir kereliğine yararlanılabilir. Poznan Kart indirimlerini tıklayarak görebilirsiniz.

BİLET FİYATI                        NORMAL                        İNDİRİMLİ
Toplu taşıma dahil Toplu taşıma hariç Toplu taşıma dahil Toplu taşıma hariç
one-day “1-dniowa” (Bir günlük)      49 PLN      44 PLN      35 PLN     30 PLN
two-day “2-dniowa” (İki günlük)      65 PLN      55 PLN      49 PLN     40 PLN
three-day “3-dniowa” (Üç günlük)      79 PLN      65 PLN      59 PLN     48 PLN

Poznan Ulaşım-Poznan’da Araba Park Yerleri

Araba ile Avrupa Turunda paralı park yerleri Pazartesiden Cumaya sabah saat 8 akşam 6, cumartesi günleri ise sabah saat 8 öğleden sonra 2’ye kadar ücretli olup, ücretler şehir merkezine olan uzaklığına bağlı olarak değişmektedir.

Park yeri ücreti parkmetrelere veya mobil telefonlardaki MoBilet uygulaması yolu ile ödenebilmektedir. Parkmetreden alınacak bilet aracın ön camından görülecek biçimde konulmalıdır.

Şehirdeki park yeri bölgeleri A, B, C diye üç bölgeye ayrılmış olup her biri değişik renkler ile belirtilmektedir.

Kırmızı ile gösterilen A bölgesinde ücretler en düşük 0,70 PLN den başlar, ilk saat için 3,00 PLN, 2. saat için 3,60 PLN, 3. saat için  4,30 PLN, 4. saat ve üzeri için 3,00 PLN.

Yeşil renk ile belirlenen B bölgesinde en düşük ücret 0,60 PLN olurken, ilk saat için 2,70 PLN, 2. saat için 3,20 PLN, 3. saat için 3,60 PLN, 4. saat ve üzeri için 2,70 PLN. dir.

sarı renk ile belirlenen C bölgesinde ise 0,20 PLN den başlar ve saati 1,00 PLN’dir.

Ücretli park yerlerinin sınırında buffer zone denilen tampon bölgelerde araçlarınızı saati 3 PLN yi aşmayacak şekilde park edebilirsiniz.

Araba ile Avrupa Turu Poznan’da İyi Gezmeler.

Arabayla Avrupa Turumuz Polonya’nın bu şirin kentinden sonra geçmişi acılar ile yüklü  şehir Krakow’da sürecek.

Bir Sonraki Yazım >>> Arabayla Krakow (Polonya) <<<

Leave a Comment