Salzach’ın Güzeli Salzburg-ARABAYLA SALZBURG

“Arabayla Avrupa Turu ”Avusturya Arabayla Salzburg, Salzburg Konaklama, Salzburg Gezilecek Yerler. 21 Ağustos Cuma Yolculuğumuzun 13. Günü.

Dünyadaki bütün şehirler yok olabilir fakat gönüllerde yaşamaya devam eder…
-Petrus Gyllius-

Elbet Anlamı Olabilirdi

Elbet anlamı olabilirdi, geçip gitmekteyiz dünyadan,
sormamışlar gelirken, çekilmeliyiz şimdi yavaştan.
Ama konuşmamıza karşın, birbirimizi anlamadan
ve karşımızdakinin ellerine bir an bile ulaşamadan,

yıkım bu işte: Çıkamayacağız bu sınavdan.
Denemek bile kalkılmaz bir şey altından,
ve bir çarmıh dikilmiş, kendimizi tanıyamadan,
yalnızlığımızda, silinip gidelim diye dünyadan.

Ingeborg Bachmann
Çeviren: Ahmet CEMAL

Arabayla Avrupa Turu Avusturya ‘da Hallstatt’dan sonra Salzburg ikinci uğrak yerimiz.

Salzburg ikinci gün gezi yazılarımı okumak için tıklayabilirsiniz.

Salzburg’da Her Yer Mozart-Salzburg Gezilecek Yerler-ARABAYLA SALZBURG#2

Salzburg’da Bir Gün-Eski Şehir, Getreidegasse, Alter Markt, Residenzplatz, Salzburg Katedrali, Yeni Rezidanz, Hohensalzburg Kalesi- ARABAYLA SALZBURG#3

Salzburg Konaklama

Arabayla Avrupa Turu Avusturya da yeryüzü cenneti Hallstatt’ı ardımıza bırakarak Salzburg’a doğru yol alacağız. Yağmur bardaktan boşanırcasına yağıyor. Allahtan kasaba iki adımlık, koşarak tam da yağmur iyice hızlanmadan arabamıza atabiliyoruz kendimizi. Tepeden aşağı patika yoldan inenler ilişiyor gözümüze. Aşağı ininceye kadar sırılsıklam olacakları kesin.

Önümüzde 80 km kadar bir yol kaldı. Bir süre daha bize eşlik eden bulutlu hava Arabayla Salzburg ’a yaklaştıkça açıyor, şehre geldiğimizde ise ortalık neredeyse günlük güneşlik.

Saat beş buçuğa doğru vardığımız iki buçuk katlı, bahçeli evimizin bulunduğu sokak geniş ve araçların park etmesi serbest. Arabayla Salzburg yolculuğumuzda yine şanslıyız. Salzburg konaklama-evimizin çok yakınında bir Türk marketi bulunuyor.

Salzburg Konaklama- ev sahibimiz Sonja daha önceden şehirde olmayacağını bildirmişti, bizi oğlu karşılıyor. Genç delikanlı birinci kattaki dairemizi tanıtıp, ev ve şehir hakkında gerekli bilgileri verdikten sonra yanımızdan ayrılıyor.

İki odalı evimizin pencerelerine üst katın balkonu gölge yaptığından mıdır nedir yazın bu sıcak gününde bile hayli serin.

-Arabayla Salzburg – Salzburg Konaklama-Salzburg Gezilecek Yerler-

Merhaba Salzburg

Hemen evimize yerleşip Salzburg Gezisi için yola düşüyoruz. Delikanlının tarifine göre Vogelweider Caddesini yolun sonunda görünen Kapuzinerberg tepesine kadar gideceğiz. Yolun bittiği yerde sağa dönüp yürümeye devam edersek kolayca Salzburg Eski Şehre ulaşacağız. Daha sonraları farklı Salzburg Gezi Rotalarını izlesek de ilk sefer şehre inişimizde bu yolu kullanıyoruz. Yaklaşık 2 km yürüyeceğiz bir de dönüş. E… tabi birde oralarda dolaşmak ama ne gam gezmek için çıkmadık mı bu yola, dostlar? Şehir yürümeden nasıl biline.

Kent adını çevresinde bulunan tuz yataklarından almış tuz kalesi demek. Tuzun beyaz altın kabul edildiği zamanlarda tuz ticareti ile âbâd olmuş bir şehir. Alp dağlarının eteklerinde Salzach Nehrinin kenarında topu topu 150.000 kişilik nüfusu var. Avusturya’nın dördüncü büyük şehri. Avrupa’nın ve dünyanın klasik müzikte kabelerinden biri.

-Arabayla Salzburg – Salzburg Konaklama-Salzburg Gezilecek Yerler-

Mozart Şehri Salzburg

Salzburg klasik müziğin büyük dâhisi kabul edilen Wolfgang Amadeus Mozart’ın da doğum yeridir. Yüzyıllar öncesinden gelen Barok mimarisi en iyi korunmuş şehirlerden Salzburg. Eski Şehri (Altstadt), 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiş. Salzburglular eskiden tuzdan elde ettikleri zenginliği bugün de Mozart’ı markalaştırarak sürdürüyorlar. Öyle ki ne tarafa dönerseniz dönün garanti Mozart ile alakalı bir şeye rast gelirsiniz. Mozart heykelleri, Mozart çikolataları, Mozart dondurmaları, Mozart konserleri, Mozart Müzeleri. Yani Mozart, Mozart ve yine Mozart… Salzburg tam anlamı ile bir Mozart Şehri.

-Arabayla Salzburg – Salzburg Konaklama-Salzburg Gezilecek Yerler-

Salzburg Gece Bir Başka Güzel

Bir de biz bakalım bu şehirde eskiyi nasıl korumuşlar, nasıl sahip çıkmışlar deyip düşmüştük Salzburg Gezi Rotasında yollara. Ancak, biz merkeze ulaşıncaya kadar akşam olup, hava karardı. Turistlerin büyük çoğunluğu Salzburg kafe ve restoranlarında yerini almış, akşamın keyfini çıkartıyor. Salzburglular nerede derseniz genci yaşlısı halkın pek çoğu, şık şık giyinmiş. Klasik müziğin başkenti Salzburg’da müzik festivali nedeni ile düzenlenen konserleri izlemeye gidiyorlar.

Onun dışında sokaklar yarın tanık olacağımız gibi kalabalık değil, daha sakin, gezilebilir vaziyette.

Gece ışıkları altında Salzburg ve ışıklarının düştüğü Salzach Nehri bir başka güzel duruyor.

Ertesi gün pek çok kişiyi giyip dolaşırken gördüğümüz yerel kıyafet satan mağazaların vitrinleri.

Yerel kıyafetleri ‘drindl’ lara bayıldım.

-Arabayla Salzburg – Salzburg Konaklama-Salzburg Gezilecek Yerler-

Getreidegasse

Salzach’ın karşı yakasına geçerek sürdürüyoruz yürüyüşümüzü. Salzburg’un methini duyduğumuz o en meşhur caddesi Getreidegasse’ye uğramadan dönmek olur mu?

Olmaz tabiki. Getreidegasse, tanınmış moda mağazalarından tutun da her türden pek çok dükkanın yer aldığı cadde. Salzburg’un en meşhur alışveriş caddesi. Caddenin bir başka dikkatleri çeken özelliği de bütün dükkanların tabelalarının ferforje ve çok şık olması. Güzel kapıların süslediği binaların hepsi bir ayar, öyle kimisi alçak kimisi yüksek bina görmüyorsunuz.

Mağazaların vitrinleri ise seyretmeye doyum olmayan cinsten. Pastel renkli evlerin altında yer alan pasajlara giriyoruz. Ancak bizim pasaj zannettiğimiz yerler pasaj değil. Bunların küçük meydanlara ve diğer taraftaki caddelere geçiş sağlayan sokaklar olduğunu görmek çok ilginç. Binaların tepelerinde iki tarih yazılmış. Birisi binanın yapıldığı tarih. İkincisi yenilendiği. Doğduğumuz, çocukluğumuzun, gençliğimizin geçtiği şehrin sokaklarını artık adeta yabancı gibi gezen bizler için bambaşka bir duygu bu. Kent hafızasını korumayı başarmış bir şehir olan Salzburg’a hayran olmamak ne mümkün.

Getreidegasse’nin çok şık vitrinlerini seyrede seyrede sonuna geldik. Bu günlük Salzburg keşif gezisinin yeterli olduğuna karar vererek geri dönüyoruz. Bu kadarlık kısa bir gezi süresince bile gördüklerimiz Salzburg hakkında duyduğumuz güzel nitelikleri bize doğruladı. Arabayla Salzburg’un Gezilecek Yerler ini daha detaylı bir şekilde keşfetmek için yarını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Arabayla Avrupa Turu Avusturya Salzburg’u Anlattığım gezi Yazılarım

Salzburg’da Her Yer Mozart-Salzburg Gezilecek Yerler-ARABAYLA SALZBURG#2

Salzburg’da Bir Gün-Eski Şehir, Getreidegasse, Alter Markt, Residenzplatz, Salzburg Katedrali, Yeni Rezidanz, Hohensalzburg Kalesi- ARABAYLA SALZBURG#3 ile devam ediyor.

Keyifli Okumalar.

Bazen önemli olmamalı gidecek olan ya da gelmeyen… Çünkü bazen, başlaman gerekir her şeye yeniden -Nazım Hikmet-

KİMSE BENİ DOĞURMADI

kimse beni doğurmadı

ama herkes öldürüyor beni

sen öldürüyorsun beni nezaketinle

sen öldürüyorsun beni aşağılamanla

sen öldürüyorsun beni sevginle

sen öldürüyorsun beni nefretinle

sen öldürüyorsun beni olanca samimiyetinle

sen öldürüyorsun beni yalanınla

sen öldürüyorsun beni dininle

sen öldürüyorsun beni dinsizliğinle

sen öldürüyorsun beni komünizminle

sen öldürüyorsun beni liberalliğinle

sen öldürüyorsun beni sövgülerinle

sen öldürüyorsun beni övgülerinle

Ernst Jandl şiiri 

Çeviren: Ali Asker Barut (Kitap-lık Dergisi, sayı 136)

Arabayla Avrupa Turu ” – 21 Ağustos Cuma- Yolculuğumuzun 13. Günü Sonu.

Leave a Comment