Prag’a Aşık Olmak -Prag Gezilecek Yerler, Prag Küçük Şehir, Prag Eski Şehir- ARABAYLA PRAG#2

  Arabayla Avrupa Turu Prag Gezilecek Yerler, Gezi Rotası, Küçük Şehir, Nerudova Sokağı, Eski Şehir– 23 Temmuz Yolculuğumuzun 11. Günü

“Gezmek yaşamaktır.”  Hans Christian Andersen

HAVA AKININDAN BEŞ DAKİKA SONRA

Pilsen’de,
Yirmi Altıncı İstasyon Yolunda,
üçüncü kata çıktı
yukarıda, evin tek kalan
katında
kapıyı açtı
tüm göğe karşı,
bakakaldı öylece kenarda.

Çünkü burasıydı
dünyanın bittiği yer.

Sonra
kilidi çevirdi iyice
kimse almasın
Yemen yıldızını
Elderaban’ı
mutfağından,
indi aşağı
oturdu, bekledi
ev gene kurulsun
kocası yükselsin küllerden
çocuklarının elleri, ayakları yerlerine dönsün

Sabahleyin buldular onu
bir taş gibi sessiz,
serçeler ellerini gagalıyordu.

Miroslav Holub Şiiri (d. 1923-1998)

Çeviren: Nermin Menemencioğlu

Prag’da Yeni Gün  

Avrupa Gezisi Rotasında yeni bir ülke, yeni bir şehir, yeni bir evde, yeni bir güne merhaba. Bugün Prag Gezisinde ikinci günümüz. Arabayla Viyana-Prag yolculuğumuz ve Prag’da Birinci Gün Gezimize, Prag Üçüncü Gün Gezimize tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Prag Gezisi Dün bir kaç saatte gezdiğimiz çok az yeri bile bizi kendisine hayran bırakan Prag’da, bugün kim bilir ne güzelliklerle kendimizden geçeceğiz. Çok güzel bir geceden harika bir sabaha dinlenmiş olarak kalkan ev ahalisinin keyfi yerinde. Yolculuğumuz mükemmel geçiyor. Çok değil bir kaç ay önce hayal bile etmediğimiz, edemeyeceğimiz, bahsi geçse ihtimal dahi vermeyeceğimiz, cesaret edemeyeceğimiz bir yolculuk yapıyoruz. Bambaşka yerleri bambaşka bir şekilde gezmek. Yolculuğumuzun başındaki ürkekliğimiz gün geçtikçe azalıp, kendimize güvenimiz gittikçe artıyor. Zaman kısıtlaması olmadan başına buyruk, özgürce yaptığımız Arabayla Avrupa Gezisi hepimizin hoşuna gidiyor. Harika bir kahvaltıdan sonra tekrar Prag Gezilecek Yerlerinin güzelliklerine bırakıyoruz kendimizi.

Prag Gezi Rotası nda bugün yine dünkü yere gidip arabamızı park edip dün geçtiğimiz güzel yollardan geçip, bu sefer kaleye sapmadan, yoldan devam ederek şehre ineceğiz. . Prag Ulaşım ve Park Yeri hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayabilirsiniz. Gün batarken bizleri büyüleyen Prag Şehri bugün bize, gündüzüm de gecem kadar güzeldir dercesine, enfes manzarasını bütün cömertliğiyle sunuyor. Birkaç saat öncesinde masmavi bir gökyüzünde pırıl pırıl parlayan güneş şimdi kabaran bulutlar arasından bize gülümsüyor. Buda bizim yürüyüşümüzü kolaylaştıracağa benziyor.

Nerudova Sokağı ( Neruda) – Prag Gezilecek Yerler –

Araba ile Avrupa Seyahatinde Prag Strahov Manastırının bahçesinden geçip yeşilliklerin arasından sokağa çıkıyororuz. Kale yolunun ayrıldığı yerden Prag Nerudova Sokağı na devam ediyoruz. Tablo gibi üç dört katlı pastel renkli süslü evlerin olduğu bu sokak, ismini ünlü Çek şair ve yazar Jan Neruda’dan alıyor. Prag Gezi Notlarımıza göre 20. yy şiirinin en önemli isimlerinden biri olan Pablo Neruda’da soyadını Jan Neruda’dan almış.

Sokak Kraliyet ailesinin taç giyme törenlerine giderken geçtiği kraliyet yolu üzerinde bulunuyor. Kale ile Lesser Town’ı birbirine bağlayan Prag Nerudova Sokağı nın çok önemli bir özelliği var. 14. Yy ın ikinci yarısından itibaren, Prag’da yaşayanlar evlerine, üzerinde çeşitli semboller bulunan plakalar asmaya başlamışlar. Plakalar, o zaman numara olmayan evlerde, evde yaşayanların mesleklerine dair bir takım ipuçları vermekteymiş. Bazı evlerin sembolleri ise önemli olayları veya efsaneleri anlatmaktaymış. Zengin evlerinde yapılan bu süslemeler 14. yy da 230 civarı iken 18. Yy da 900 olmuş. Günümüzde ise 200 ev bu tür süslemeye sahipmiş. Evlerin numaralandırılması kanunu ise 1770 yılında Habsburg imparatoriçesi Maria Theresia zamanında kabul edilmiş.

Prag Nerudova Sokağı Evleri

Prag Gezilecek Yerler Nerudova Sokağı nı biraz sizlere tanıtalım dilerseniz.

Nerudova Sokağı 49 numarada Beyaz Kuğulu Ev yer alıyor.

47 numaralı ev Jan Neruda’nın yaşadığı Prag İki Güneşli Evi.

Nerudova Sokağı 44 numarada Prag Üç Kara Kartallı Ev bulunuyor. Sözüm ona kendisinden miras kalmasını istemeyen cimri bir kadının ölümünden önce yakmaya çalışıp başaramadığı evmiş. Bir Prag Küçük Şehir efsanesine göre evde yaşayanlar hala yaşlı kadının ayak seslerini duyuyormuş.

43 numarada Nerudova Sokağı Yeşil İstakozlu Evi yer alıyor.

41 numaradaki ev ünlü Çek ressam Petr Brandl’ın yaşadığı ev. Kırmızı aslanın pençesinde altın kase tutan Nerudova Sokağı Kırmızı Aslanlı Ev.

Nerudova Sokağı 34 numarada Aziz Wenceslas’ın evi var. Barok resmine tutturulmuş gerçek at nalı olan Altın Nallı Ev.

32 numarada Barok Eczane. Günümüzde ecza müzesi olan Altın Aslanlı Ev.

Nerudova Sokağı 25 numarada Beşikteki Eşekli Ev bulunuyor. Resim doğum evi simgesiymiş. 

16 numarada 17.yy da altın gibi değerli metalleri işleyen bir zanaatkarın yaşadığı Altın Kadehli Ev.

 

12 numarada üç kuşak keman yapımcı ailenin yaşadığı Üç Kemanlı Ev. Bir başka Prag Küçük Şehir efsanesine göre dolunay gecelerinde evden gizemli keman nağmeleri duyuluyormuş.

 Prag Gezilecek Yerler Nerudova Sokağı nda 2 numarada Altın Yıldızlı Evi ve daha başka sembollü evleri görebilirsiniz.

   Prag Gezi Rotası Nerudova Sokağı nın güzellikleri bunlardan ibaret sanırsanız yanılırsınız. Sokakda çok güzel Prag Barok Sarayları bulunmaktadır. 5 numaradaki balkonu heykel dubalar ile desteklenmiş Prag Morzin Sarayı bunlardan biri. İlk Protestan kilisesinin kurulduğu saraydır bugün Romanya Büyükelçilik Binasına ev sahipliği yapmaktadır.

20 numara Prag Gezilecek Yerler Nerudova Sokağı Thun- Hohenstein Sarayı. Muhteşem kapısının iki yanında hanedanlığı temsil eden kartallar yer alıyor. Kartalların üst kısmı ise Yunan tanrıları Jüpiter ve Juno’nun heykelleri ile süslü. Günümüzde bina İtalyan Büyükelçiliği olarak hizmet vermektedir.

Nerudova Sokağı 33 numarada Prag Bretfeld Sarayı bulunuyor. Saray görkemli baloları, konserleri ile biliniyor. Zamanında Mozart ve Casanova sarayın misafirleri arasında yer almış. 

1908-1909 arasında ilk otobüs hattı da Prag Küçük Şehir bu sokakta işlemeye başlamış. Ama daha insanların alışamamasından olacak ki pek çok kaza meydana gelmiş. Bunun üzerine 1925’e kadar işletilmesine ara verilmiş. Evet, Prag Gezi Rotası nda işte böylesine güzelliklerle dolu bir sokak Nerudova Sokağı. Günümüzde binalar restoran, kafe, hediyelik eşya dükkânları, oteller ve elçilik binaları olarak kullanılıyor.

Prag Küçük Şehir Meydanı (Malostranské náměstí) – Prag Gezilecek Yerler –

Prag Aziz Nicholas Kilisesi (Kostel Sv. Mikuláš) ve Kutsal Üçlü Anıtı (Holy Trinity Column)

   Sokağın sonunda Prag Küçük Şehir Meydanına varıyoruz. Ortaçağın güzel binaları ile çevrili meydanın ortasında Prag Aziz Nicholas Kilisesi, bir yanında Kutsal Üçlü Anıtı bulunuyor.

Prag Gezi Rotası ndaki Aziz Nicholas Kilisesi 1703-1761 yılları arasında yapılmış taban ve tavan freskleri ile Barok mimarisinin en önemli eserlerinden biridir. 18. Yy dan kalan orgu bulunan kilisede yıl boyunca konserler düzenlenmektedir. Org, kilise, müzik konserleri Nisandan Ekime Salı günleri hariç her gün saat 18.00 dedir ve 60 dakika sürmektedir.

Prag Küçük Şehir Aziz Nicholas Kilisesi Ziyaret Saatleri:

Ocak          : Her gün 09:00-16:00

Şubat, Ekim: Her gün 09:00-17:00

Mart-Ekim  : Her gün 09:00-17:00

Kasım         : Advent ilk hafta sonu 09:00-16:00, Diğer günler 09:00-17:00

Aralık          : Her gün 09:00-16:00 ( Noel’de 17:00)

Son giriş kapanma saatinden 15 dakika önce.

Prag Küçük Şehir Aziz Nicholas Kilisesi Giriş Ücreti 2020: 

Tam: 100 CZK

Çocuk ve Öğrenci (10-26 Yaş), Yaşlı 65+: 60 CZK

10 Yaşa kadar Çocuk: Ücretsiz.

Prag Küçük Şehir Aziz Nicholas Kilisesi Konser Bilet Ücretleri 2019: Tam: 490 CZK,

10-15 yaş çocuk, 26 yaşa kadar öğrenci ve 65Yaş+: 300 CZK, 10 yaşa kadar çocuk: Ücretsiz.

Kasım- Şubat (her gün): 09.00-16.00, Mart-Ekim (her gün): 09.00-17.00

Prag Aziz Nicholas Kilisesi Konser Programı için bakınız.

Prag Küçük Şehir-Prag Lesser Town Köprüsü  Kuleleri (Malostranské mostecké Veze)-Prag Gezilecek Yerler –

Prag Gezi Rotası nda tramvay yolunun da geçtiği Prag Malostranské Meydanından Mostecká caddesine giriyoruz. Gitgide insan kalabalığı artıyor. İleride görünen kuleye daha doğrusu kulelere yöneliyoruz. Prag Küçük Şehir-Prag Lesser Town Köprüsü  Kuleleri. Kulelerden kısa olanı Judith Kulesi, 12. Yy dan kalma bugünkü Romanesk görünüme 1500 lü yılların sonlarında kavuşmuş. Daha uzun olanı ise Geç Gotik Kule, 1461 yılından günümüze geliyor.

     

   Prag Seyahatinde kuleden harika Vltava Nehir manzarası seyredebilirsiniz. Ayrıca 2. Rudolf zamanından kalma simyagerlerinin çalışmalarının sergilendiği sergiye de göz atabilirsiniz.

  Prag Karl Köprüsü (Karluv most-Charles Bridge)- Prag Gezilecek Yerler –

Prag Gezi Rotası nda kuleler arasındaki kapıdan geçerek Prag’a hayat veren Vltava nehrinin üzerinde yer alan Prag Karl Köprüsüne ulaşıyoruz. En eski köprü olan Karl Köprüsü  Prag Gezi Rehberi mize göre selden yıkılan Judith Köprüsünün yerine yaptırılmış. 1357-1400 yıllarında Kral IV. Karl tarafından Petr Parléř’a yaptırılmış. 515 metre uzunluğundaki taş köprünün  ilk inşa edilmeye başlandığı tarihin seçimi gayet enteresan.  Kraliyet gök bilimcileri ve numaralojistleri 9 Temmuz 1357 sabaha karşı saat 5:31’i tavsiye etmiş. Sayılara bakarsak sağdan ve soldan  aynı dizilişi görüyoruz yani polindromik sayı özelliğini taşıyor. 135797531.

Günümüzde köprü araç trafiğine kapalı. Prag’ın simgelerinden olan köprünün üzerinde 30 adet heykel sıralanmış. Günümüzde heykellerin asılları Ulusal Müzede olup köprüdekiler kopyalarıdır. Bu heykellerden en önemlisi, Aziz John Nepomuk Heykelidir. Rivayete göre Kral Wenceslas’ın emriyle nehire atıldığında çevresinde 5 yıldız görülür. Sudan çıkarıldığında cesedin dili hala kırmızıdır ve bunlardan dolayı aziz ilan edilir. Bugünde şans getirdiği söylenen heykelin çevresi turistler ile dolu. Heykellerden birinde, sağ olsun Praglılar bizi unutmamışlar yine. Demir parmaklıklar arasında bir Hristiyan esiri bekleyen Osmanlı esir taciri, onların üstünde de yardım için duran üç azizin heykeli duruyor.

   Köprüye girişte kuleleri geçince, sağdaki merdivenlerden Vltava Nehrinin Şeytan Deresi kolunun oluşturduğu Kampa Adasına ulaşabilirsiniz.

Soldan giderseniz kafeler, restoranlar emrinize amade. Avrupa’nın pek çok büyük şehrinden geçen nehirler, şehirleri daha bir güzelleştirirken, Vltala’da Prag’ın güzelliğine güzellik katıyor. Köprünün altından akan dere Bohemyanın Kraliçesi Prag‘a bir  Venedik havası veriyor.

Köprünün üstü turistlerle dolu. Çok sayıda ressam ve müzisyen sanatlarını icra ederken, hediyelik eşya satıcıları da Prag’a özgü hediyelik eşyalar satıyor.

   Dilerseniz  Arabayla Avrupa Turumuzda masalsı şehir Prag’ı büyük şair Nazım Hikmet’i anarak dolaşalım. Sürgün yıllarında 1958-1960 arasında Prag’da yaşamış şair Prag’ı, aşkı, hasreti, memleket özlemini dizelere dökmüş. 

Prag’da Günler

Pırağ’da bir yandan ağarıyor ortalık
Bir yandan da kar yağıyor
Sulu sepken
Kurşuni
Pırağ’da ağır ağır aydınlanıyor barok;
Huzursuz, uzak
Ve yaldızlarında kararmış keder.
Ölen bir yıldızdan uçup gelen kuşlara benziyor.
Dördüncü Şarl Köprüsünde heykeller (31 Kasım 1956)

Şair, çoğunlukla karşı yakada Legií Köprüsünün çıkışında, köşebaşındaki  Slavia Kafede yazmış şiirlerini.

Slavya kahvesinde dostum Tavfer’le
Viltava suyuna karşı oturup
tatlı tatlı yarenliği severim.
hele sabahları hele baharda.
Hele sabahları hele baharda
Konuşurken dalar dalar gideriz,
Bir yitirir, bir buluruz birbirimizi
Hele sabahları hele baharda

Prag şehri yaldızlı bir dumandır
Ve kızıl kocaman bir elma gibi
Nezval geçer taze çıkmış kabrinden.
paramparça yüreciği de elinde
ve Orhan Veli ile karşılaşırlar
Urumelihisarı’ndan gelir o
Ve telli kavağa benzer Orhan’ım
Yüreciği delik deşik onun da.
Biz de aynı loncadanız biliriz Tavfer
zanatların en kanlısı şairlik
sırların sırrını öğrenmek için
yüreğini yiyeceksin, yedireceksin.

Prag şehri yaldızlı bir dumandır.
Viltava suyunun köpüklerine
Martı kuşlarıyla gelir İstanbul.
Lejyonerler köprüsüne gidelim Tavfer,
Martı kuşlarına ekmek verelim.    (26 Nisan 1958, Prag)

   Köprüden enfes Prag manzarasını seyrederek geçiyoruz.

Prag Eski Şehir Köprü Kulesi (Staroměstská mostecká věž)

Köprünün Eski Şehir tarafında Kuleler Şehri Prag‘ın Eski Şehir Köprü Kulesi bulunuyor. Köprü ile aynı zamanda inşa edilen kule, dünyanın en güzel Gotik köprü kulelerinden biri olarak kabul ediliyor. Kralların taç giyme törenine geçtikleri zafer takı olarak tasarlanan kule, zengin süslemeleri ile göz alıcı. Prag Gezisinde 138 basamak tırmanırsanız özellikle şafak vakti en güzel Prag fotoğraflarını çekebilirsiniz.

 

 Her iki taraftaki kulelere çıkmak için ayrı ödeme yapmalısınız.

Prag Eski Şehir Köprü Kuleleri Ziyaret Saatleri

Her gün:

Kasım-Şubat: 10.00-18.00

Mart ve Ekim: 10.00-20.00 

Nisan-Eylül: 10.00-22.00

Prag Eski Şehir Köprü Kuleleri 2020 Giriş Ücreti:

Tam: 100 CZK, İndirimli: 70 CZK, Aile: 250 CZK.

  

Leave a Comment