“Arabayla Avrupa Turu” – 23 Temmuz 2014 Yolculuğumuzun 11. Günü

Arabayla Viyana-Prag yolculuğumuzun detaylarını, Prag Gezimizin birinci ve üçüncü gün yazılarını, Prag Ulaşımı

 Prag  

 Prag III — 

— Prag Ulaşım, Park Yeri ve Prag Kardan okuyabilirsiniz.

“Gezmek yaşamaktır.”  Hans Christian Andersen

HAVA AKININDAN BEŞ DAKİKA SONRA

Pilsen’de,
Yirmi Altıncı İstasyon Yolunda,
üçüncü kata çıktı
yukarıda, evin tek kalan
katında
kapıyı açtı
tüm göğe karşı,
bakakaldı öylece kenarda.

Çünkü burasıydı
dünyanın bittiği yer.

Sonra
kilidi çevirdi iyice
kimse almasın
Yemen yıldızını
Elderaban’ı
mutfağından,
indi aşağı
oturdu, bekledi
ev gene kurulsun
kocası yükselsin küllerden
çocuklarının elleri, ayakları yerlerine dönsün

Sabahleyin buldular onu
bir taş gibi sessiz,
serçeler ellerini gagalıyordu.

Miroslav Holub Şiiri (d. 1923-1998)

Çeviren: Nermin Menemencioğlu

 Prag’da Yeni Gün  

Avrupa Gezisi Rotasında yeni bir ülke, yeni bir şehir, yeni bir evde, yeni bir güne merhaba. Bugün Prag Gezisinde ikinci günümüz. Dün bir kaç saatte gezdiğimiz çok az yeri bile bizi kendisine hayran bırakan Prag’da, bugün kim bilir ne güzelliklerle kendimizden geçeceğiz. Çok güzel bir geceden harika bir sabaha dinlenmiş olarak kalkan ev ahalisinin keyfi yerinde. Yolculuğumuz mükemmel geçiyor. Çok değil bir kaç ay önce hayal bile etmediğimiz, edemeyeceğimiz, bahsi geçse ihtimal dahi vermeyeceğimiz, cesaret edemeyeceğimiz bir yolculuk yapıyoruz. Bambaşka yerleri bambaşka bir şekilde gezmek. Yolculuğumuzun başındaki ürkekliğimiz gün geçtikçe azalıp, kendimize güvenimiz gittikçe artıyor. Zaman kısıtlaması olmadan başına buyruk, özgürce yaptığımız Arabayla Avrupa Gezisi hepimizin hoşuna gidiyor. Harika bir kahvaltıdan sonra tekrar Prag Gezilecek Yerlerinin güzelliklerine bırakıyoruz kendimizi.

   Prag Gezi Rotasında bugün yine dünkü yere gidip arabamızı park edip dün geçtiğimiz güzel yollardan geçip, bu sefer kaleye sapmadan, yoldan devam ederek şehre ineceğiz. Gün batarken bizleri büyüleyen Prag Şehri bugün bize, gündüzüm de gecem kadar güzeldir dercesine, enfes manzarasını bütün cömertliğiyle sunuyor. Birkaç saat öncesinde masmavi bir gökyüzünde pırıl pırıl parlayan güneş şimdi kabaran bulutlar arasından bize gülümsüyor. Buda bizim yürüyüşümüzü kolaylaştıracağa benziyor.

Nerudova ( Neruda) Sokağı

Araba ile Avrupa Seyahatinde Prag Strahov Manastırının bahçesinden geçip yeşilliklerin arasından sokağa çıkıyor, kale yolunun ayrıldığı yerden Nerudova ( Neruda) Sokağına devam ediyoruz. Tablo gibi üç dört katlı pastel renkli süslü evlerin olduğu bu sokak, ismini ünlü Çek şair ve yazar Jan Neruda’dan alıyor. Prag Gezi Notlarımıza göre 20. yy şiirinin en önemli isimlerinden biri olan Pablo Neruda’da soyadını Jan Neruda’dan almış.

Kraliyet ailesinin taç giyme törenlerine giderken geçtiği kraliyet yolu üzerinde bulunan, Kale ile Lesser Town’ı birbirine bağlayan Prag Nerudova Sokağının Prag Gezi Notlarımızda yazdığına göre çok önemli bir özelliği var. 14. Yy ın ikinci yarısından itibaren, Prag’da yaşayanlar evlerine, üzerinde çeşitli semboller bulunan plakalar asmaya başlamışlar. Plakalar, o zaman numara olmayan evlerde, evde yaşayanların mesleklerine dair bir takım ipuçları vermekte olup bazı evlerdeki sembollerde önemli olayları veya efsaneleri anlatmaktadır. Zengin evlerinde yapılan bu süslemeler 14. yy da 230 civarı iken 18. Yy da 900 olmuş günümüzde ise 200 Prag evi bu tür süslemeye sahipmiş. Evlerin numaralandırılması kanunu ise 1770 yılında Habsburg imparatoriçesi Maria Theresia zamanında kabul edilmiş.

Nerudova Sokağının Evleri

   Çek Cumhuriyeti Gezisine çıkıp da Prag Nerudova Sokağa geldiğinizde, 49 numarada Nerudova Beyaz Kuğulu Evi, 47 numarada Jan Neruda’nın yaşadığı Prag İki Güneşli Evi,

44 numarada kendisinden miras kalmasını istemeyen cimri bir kadının ölümünden önce yakmaya çalışıp başaramadığı, yine efsaneye göre evde yaşayanların yaşlı kadının ayak seslerini duyduğu Prag Üç Kara Kartallı Evi, 43 numarada Nerudova Yeşil İstakozlu Evi, 41 numaradaki ünlü Çek ressam Petr Brandl’ın yaşadığı kırmızı aslanın pençesinde altın kase tutan Nerudova Kırmızı Aslanlı Evi, 34 numarada Aziz Wenceslas’ın Barok resmine tutturulmuş gerçek at nalı olan Altın Nallı Evi, 32 numarada Barok eczane olarak muhafaza edilmiş günümüzde ecza müzesi olan Altın Aslanlı Evi, 25 numarada doğum evini simgeleyen Beşikteki Eşekli evi, 16 numarada 17.yy da altın gibi değerli metalleri işleyen bir zanaatkarın yaşadığı Altın Kadehli Evi,

 

12 numarada efsaneye göre dolunay gecelerinde gizemli keman nağmelerini duyabileceğiniz üç kuşak keman yapımcı ailenin yaşadığı Üç Kemanlı evi,

 2 numarada Altın Yıldızlı evi ve daha başka sembollü evleri görebilirsiniz.

   Prag Gezi Noktalarından Nerudova Sokağının güzellikleri bunlardan ibaret sanırsanız yanılırsınız. Sokak da çok güzel Prag Barok Sarayları da bulunmaktadır. 5 numaradaki balkonu heykel dubalar ile desteklenmiş Prag Morzin Sarayı ilk Protestan kilisesinin kurulduğu saraydır bugün Romanya Büyükelçilik Binasına ev sahipliği yapmaktadır.

20 numaradaki kapısının iki yanındaki hanedanlığı temsil eden kartallar ve onların üst kısmında yer alan Yunan tanrıları Jüpiter’in ve Juno’nun heykelleri ile süslü muhteşem Prag Thun- Hohenstein Sarayında, günümüzde İtalyan Büyükelçiliği hizmet vermektedir.

33 numarada görkemli baloları, konserleri ile bilinen, zamanında Mozart’ın ve Casanova’nın misafirleri arasında yer aldığı Prag Bretfeld Sarayı da bu sokaktadır.

  1908-1909 arasında ilk otobüs hattı da bu sokakta işlemeye başlamış ama daha insanların alışamamasından olacak, pek çok kaza meydana gelmesi üzerine 1925’e kadar işletilmesine ara verilmiş.Evet, Prag Gezi Rotasında işte böylesine güzelliklerle dolu bir sokak olan Nerudova Sokağının binaları günümüzde restoran, kafe, hediyelik eşya dükkânları, oteller ve elçilik binaları olarak kullanılıyor.

Küçük Şehir Meydanı (Malostranské náměstí)

Prag Aziz Nicholas Kilisesi (Kostel Sv. Mikuláš) ve Kutsal Üçlü Anıtı (Holy Trinity Column)

   Sokağın sonunda Prag Küçük Şehir Meydanına varıyoruz. Ortaçağın güzel binaları ile çevrili meydanın ortasında Prag Aziz Nicholas Kilisesi, bir yanında Kutsal Üçlü Anıtı bulunuyor.

Aziz Nicholas Kilisesi 1703-1761 yılları arasında yapılmış taban ve tavan freskleri ile Barok mimarisinin en önemli eserlerinden biridir. 18. Yy dan kalan orgu bulunan kilisede yıl boyunca konserler düzenlenmektedir.

   Prag Aziz Nicholas Kilisesi Ziyaret Saatleri: Kasım- Şubat (her gün): 09.00-16.00, Mart-Ekim (her gün): 09.00-17.00

   Prag Aziz Nicholas Kilisesi 2018 Giriş Ücreti: Tam:70 CZK, İndirimli: 50 CZK, 10 yaş altı çocuklar ve engelli bireyler: Ücretsiz

   Org, kilise, müzik konserleri Nisandan Ekime Salı günleri hariç her gün saat 18.00 dedir ve 60 dakika sürmektedir.

Prag Aziz Nicholas Kilisesi Konser Bilet Ücretleri: Tam:490 CZK,

10-15 yaş çocuk, 26 yaşa kadar öğrenci: 300 CZK, 10 yaşa kadar çocuk: Ücretsiz.

 Prag Küçük Şehir-Prag Lesser Town Köprüsü  Kuleleri (Malostranské mostecké Veze)

Tramvay yolunun da geçtiği Prag Malostranské Meydanından Mostecká caddesine giriyoruz. Gitgide insan kalabalığı artıyor. İleride görünen kuleye daha doğrusu kulelere yöneliyoruz. Prag Küçük Şehir-Prag Lesser Town Köprüsü  Kuleleri. Kulelerden kısa olanı Judith Kulesi, 12. Yy dan kalma bugünkü Romanesk görünüme 1500 lü yılların sonlarında kavuşmuş. Daha uzun olanı ise Geç Gotik Kule, 1461 yılından günümüze geliyor.

     

   Prag Seyahatinde kuleden harika Vltava Nehir manzarası seyredebilir ve 2. Rudolf zamanından kalma simyagerlerinin çalışmalarının sergilendiği sergiye göz atabilirsiniz.

  Prag Karl Köprüsü (Karluv most-Charles Bridge)

Kuleler arasındaki kapıdan geçip  Prag’a hayat veren Vltava nehrinin üzerinde yer alan en eski köprü olan Prag Karl Köprüsüne ulaşıyoruz. Prag Gezi Rehberimize göre selden yıkılan Judith Köprüsünün yerine, 1357-1400 yılları arasında Kral IV. Karl tarafından Petr Parléř’a yaptırılan, 515 metre uzunluğundaki taş köprünün  ilk inşa edilmeye başlandığı tarihin seçimi de enteresan.  Kraliyet gök bilimcileri ve numaralojistleri 9 Temmuz 1357 sabaha karşı saat 5.31’i tavsiye etmiş. Sayılara bakarsak sağdan ve soldan  aynı dizilişi görüyoruz yani polindromik sayı özelliğini taşıyor. 135797531.

Günümüzde köprü araç trafiğine kapalı. Prag’ın simgelerinden olan köprünün  üzerinde 30 adet heykel sıralanmakta ki, günümüzde asılları Ulusal Müzede olup köprüdekiler kopyalarıdır. Bu heykellerden en önemlisi, Aziz John Nepomuk Heykelidir. Rivayete göre Kral Wenceslas’ın emriyle nehire atıldığında çevresinde 5 yıldız görülür, sudan çıkarıldığında cesedin dili hala kırmızıdır ve bunlardan dolayı aziz ilan edilir. Bugünde şans getirdiği söylenen heykelin çevresi turistler ile dolu. Heykellerden birinde, sağ olsun Praglılar bizi unutmamışlar yine. Demir parmaklıklar arasında bir Hristiyan esiri bekleyen Osmanlı esir taciri, onların üstünde de yardım için duran üç azizin heykeli var.

   Köprüye girişte kuleleri geçince, sağdaki merdivenlerden Vltava Nehrinin Şeytan Deresi kolunun oluşturduğu Kampa Adasına ulaşabilirsiniz.

Soldan giderseniz kafeler, restoranlar emrinize amade. Avrupa’nın pek çok büyük şehrinden geçen nehirler, şehirleri daha bir güzelleştirken, Vltala’da Prag’ın güzelliğine güzellik katıyor. Köprünün altından akan dere Bohemyanın Kraliçesi Prag‘a bir  Venedik havası veriyor.

Köprünün üstü turistlerle dolu ayrıca çok sayıda ressam ve müzisyen sanatlarını icra ederken, hediyelik eşya satıcıları da Prag’a özgü hediyelik eşyaları satıyor.

   Dilerseniz  Arabayla Avrupa Turumuzda masalsı şehir Prag’ı, sürgün yıllarında 1958-1960 arasında Prag’da yaşamış Prag’ı, aşkı, hasreti, memleket özlemini dizelere dökmüş büyük şair Nazım Hikmet’i anarak dolaşalım.

Prag’da Günler

Pırağ’da bir yandan ağarıyor ortalık
Bir yandan da kar yağıyor
Sulu sepken
Kurşuni
Pırağ’da ağır ağır aydınlanıyor barok;
Huzursuz, uzak
Ve yaldızlarında kararmış keder.
Ölen bir yıldızdan uçup gelen kuşlara benziyor.
Dördüncü Şarl Köprüsünde heykeller (31 Kasım 1956)

Şair, çoğunlukla karşı yakada Legií Köprüsünün çıkışında, köşebaşındaki  Slavia Kafede yazmış şiirlerini.

Slavya kahvesinde dostum Tavfer’le
Viltava suyuna karşı oturup
tatlı tatlı yarenliği severim.
hele sabahları hele baharda.
Hele sabahları hele baharda
Konuşurken dalar dalar gideriz,
Bir yitirir, bir buluruz birbirimizi
Hele sabahları hele baharda

Prag şehri yaldızlı bir dumandır
Ve kızıl kocaman bir elma gibi
Nezval geçer taze çıkmış kabrinden.
paramparça yüreciği de elinde
ve Orhan Veli ile karşılaşırlar
Urumelihisarı’ndan gelir o
Ve telli kavağa benzer Orhan’ım
Yüreciği delik deşik onun da.
Biz de aynı loncadanız biliriz Tavfer
zanatların en kanlısı şairlik
sırların sırrını öğrenmek için
yüreğini yiyeceksin, yedireceksin.

Prag şehri yaldızlı bir dumandır.
Viltava suyunun köpüklerine
Martı kuşlarıyla gelir İstanbul.
Lejyonerler köprüsüne gidelim Tavfer,
Martı kuşlarına ekmek verelim.    (26 Nisan 1958, Prag)

   Köprüden enfes Prag manzarasını seyrederek geçiyoruz.

Prag Eski Şehir Köprü Kulesi (Staroměstská mostecká věž)

Köprünün Eski Şehir tarafında Kuleler Şehri Prag‘ın Eski Şehir Köprü Kulesi bulunuyor. Köprü ile aynı zamanda inşa edilen kule, dünyanın en güzel Gotik köprü kulelerinden biri olarak kabul ediliyor. Kralların taç giyme törenine geçtikleri zafer takı olarak tasarlanan kule, zengin süslemeleri ile göz alıcı. Prag Gezisinde 138 basamak tırmanırsanız özellikle şafak vakti en güzel Prag fotoğraflarını çekebilirsiniz.

 

   Her iki taraftaki kulelere çıkmak için ayrı ödeme yapmalısınız.

 Prag Eski Şehir Köprü Kuleleri Ziyaret Saatleri Her gün:

 Kasım-Şubat: 10.00-18.00, Mart ve Ekim: 10.00-20.00,  Nisan-Eylül: 10.00-22.00

 Prag Eski Şehir Köprü Kuleleri 2018 Giriş Ücreti: Tam: 100 CZK, İndirimli: 70 CZK

  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin