Arabayla Berlin’den Poznan’a ve Poznan Konaklama

Arabayla Avrupa Turu” – Berlin’den Poznan’a Yolculuk, Poznan Konaklama 30 Temmuz Yolculuğumuzun 18. Günü

Arabayla Şirin mi Şirin Poznan, Poznan Gezilecek Yerler, Poznan Ulaşım, Şehir İçi Ulaşım Park Yeri hakkında okumak isterseniz üstlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Arabayla Avrupa Turunda Dönüş Yolu

Arabayla Almanya’dan Polonya’ya, Berlin’den Poznan’a

 Günlerden Çarşamba, bugün yine yol göründü bize. Avrupa Gezi Rotalarına pek girmemiş, girse de bize denk gelmemiş, kısmen daha yabancı olduğumuz bir memlekete yolumuz bugün. Bugüne kadar hep yukarı hep kuzeye oldu yolculuğumuz, artık doğuya yönelerek Polonya Gezisine başlayacağız, sonrasında da kürkçü dükkanına dönmek için tabi ki tekrar aşağıya yani güneye gitmemiz gerek. Polonya Gezi Rotasında ilk olarak Poznan Şehri var. Bir an önce yola koyulmak için sabırsızlanıyoruz. Artık istesek de daha fazla kalamayız. Berlin bize güle güle demeye hazırlanırken, bizde üç güne sığdıramadığımız Berlin Gezisini bitirmek için son hazırlıklardayız.  Her ne kadar görmeye gezmeye doyamamış olsak da yine de şanslıyız buralara kadar gelmişiz, az da olsa Berlin Havasını solumuş, suyundan içmişiz ya buna da şükür. İçimize de seyahat ateşi düştü ya bir kere, belli mi olur bakarsın tekrar geliriz.

Almanya Gezisinde akşamdan zaten çoğunu toplamışız eşyalarımızın, sabah kahvaltıdan sonra diğer kalanları da ekleyip anahtarımızı yan daireye teslim ederek evimizden ayrılıyoruz. Tabi bu arada es geçmeyelim Berlin’de olmanın avantajını kullanıyoruz, fırından tazecik simitlerimizi almadan yola koyulmak olmaz.

Araba ile Avrupa Rotasında Polonya’daki güzergâhımıza gelirsek önce iki gün Poznan’ı gezip sonraki gün Wroklaw şehrine uğrayıp, Krakow’da iki gün konaklamayı düşünüyoruz. Haydi, bakalım bekle bizi Polonya geliyoruz.

Polonya

Madem yeni bir ülkeye yolculuk izninizle birkaç bilgi verelim Polonya’yı bilmeyenler için.

Arabayla Polonya Gezi Rehberimize göre M.Ö. 2000 yıllarında Vistül Irmağı havzasına yerleşmiş Batı Slavlar.  M.S. 966 yılında Hıristiyanlığı kabul etmeleri ile temelleri atılmış Polonya’nın. Atılmış atılmasına da garibim bir gün yüzü görmemiş tarih boyunca. Savaşın biri bitmiş biri başlamış hep kendisini savaşların ortasında bulmuş. Senelerce başka milletlerin hâkimiyeti altında yaşamak zorunda kalmış. Paylaşılmış, hatta haritadan silinmiş, ama yeniden var olmayı başarmış. 1918 yılında Cumhuriyet ilan edilen ülke II. Dünya Savaşında Nazi soykırımına uğrayan ilk ülke olmuş. Savaştan sonra doğu bloğuna dahil olmuş ülke. 1980’li yıllarda SSCB’de başlayan Glasnost ve Perestroyka akımlarından etkilenmiş. Başlayan tersane grevleri ülke geneline yayılmış. Komünist hükümetin 1989 yılında yapmaya razı olduğu serbest seçimler sonucu Sosyal Demokrasi ile yönetilmeye başlanmış.

Arabayla Berlin’den  Poznan’a  Ulaşım

Arabayla Avrupa Gezisinde Berlin- Poznan arası yol yaklaşık 280 km. Bunun 110 km si Almanya topraklarında. Almanya ve Polonya toprakları arasındaki sınırı Oder Nehri doğal olarak çizivermiş. Almanya yollarındaki beleşe seyahatimiz Oder Nehrinin üzerindeki köprüden geçip Polonya topraklarına girince sona eriyor, hemen önümüze ilk gişeler çıkıyor.

Polonya otoyollarında vinyet yok, ne kadar otoyol kullanıyorsunuz o kadar para ödüyorsunuz. Polonya otoyol ücretlerini merak ediyorsanız hemen söyleyeyim. Świecko – Nowy Tomyśl – Poznań  A2 Otoyolunu kullanmak bize 36 PLN’ye mal oluyor. Polonya otoyol ödemeleri ise kolay, ister Polonya yerel para birimi olan Polonya Zilotisi (PLN),  ister A.B.D Doları ($)isterseniz de Euro (€) olarak ve hatta bazı gişelerde kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Polonya Trafik Kuralları

Polonya yollarında Trafik kurallarına gelirsek aracın ön ve arka koltuklarında oturanların emniyet kemerlerini takmış olmaları, farların gündüz sürüşlerinde de açık olması, sürücülerin sürüş esnasında eller serbest seti olmaması durumunda cep telefonlarını kullanmaması zorunludur. Azami trafik cezası 2000 PLN olup alkol toleransı 0,2 promildir, öyleki küçük bir bardak bira bile içkili araç kullanmaya girer ve cezası vardır. Yerleşim alanlarında hız sınırı 05:00 – 23:00 arası 50 km /saat ve saat 23.00 – 05.00 arasında 60 km /saat’dir.  Yerleşim alanları dışında hız sınırları ise 90 km/saat, bölünmüş yollarda 110 km/saat, otoyollarda 130 km/saat’dir. 12 yaş altı çocuklar arka koltukta kurulu özel çocuk koltuğunda oturmalıdır. Ayrıca araçlarda yangın söndürücü, ilk yardım malzemeleri, üçgen reflektör bulundurmak gerekir ki siz bunları yolculuğa başlarken fazlası ile koyacaksınız zaten.

Polonya Gezi Rotasında yol boyunca her yer yeşil, kah uzun ağaçlarla kaplı ormanlık alanlardan, kah tarlaların yanından yolumuza devam ediyoruz. Yollar hep temiz, hep güzel. Bu Avrupa’nın yollarında toprak bile göremiyorsunuz. Asfaltın yanında ot mu bitmez, bitmiyor öyle bakımlı. En son Prag’dan çıkarken ucuz yakıt ile doldurduğumuz depomuz da bizi Almanya’da idare etti. Planlarımızı Polonya topraklarında yakıt alıp yine tasarruf etmekti. Araba ile Polonya Gezisinde gerçekleştiriyoruz bunu nitekim. BP istasyonuna rast gelince hemen giriyoruz.  Polonya’da benzinin litresine 5,81 PLN ödeyerek 20,22 litre 95 Oktan ilk benzinimizi alıyoruz.

Poznan Konaklama   

Polonya Gezisinde yoldayken booking.com’dan kiraladığımız evimiz ile ilgilenen beyefendi mesaj çekerek ne zaman geleceğimizi soruyor, yoldayız geliyoruz diyor, yaklaşınca mesaj çekeceğimizi bildiriyoruz. Sağ salim Poznan’a geliyoruz, öğleden sonra 3.30 gibi evimizin önündeyiz.

Adama telefon ediyoruz ama telefonu açan maçan yok. Tekrar arıyorum, tekrar arıyorum yok. Nereye gittin kardeşim geliyoruz dedik ya. Haliyle biraz stres yapıyoruz kapı duvar olunca. Ev sahibi Anna’yı arıyorum, ama Anna İngilizce’yi yes, no’dan ileri konuşamıyor beni başka bir Bey’e bağlıyor. Derdimi O’na anlatıyorum. Hemen ilgileneceğini söylüyor aradan beş dakika geçmeden bir bey (sonradan bize telefonu açmayan olduğunu anladığımız) gelip bizden önceki misafirin evi geç boşalttığını söyleyip bizden yarım saat kadar bir ek süre istiyor. Başka çaremiz yok ki bekleyeceğiz. Araba ile Avrupa Turunuzda arabanızı evin altındaki kapalı garaja park edip Poznan’ın Gezilecek Yerlerini dolaşmaya gidin isterseniz diyor ama biz eve yerleşmeden bu fikre sıcak bakmıyoruz.

Apartmanın altında bir marketimiz de var. Evimiz büyük ve yeni bir sitede, hemen girişin yanında otopark girişi var. Otoparka girince hayretler içinde kalıyoruz. Hayret ki ne hayret. Adamlar sitenin altına boydan boya iki katlı garaj yapmış hem de klimalı. Serin yeri bulmuşuz eşyaları indirmeden de gezmeye gitmek istemiyoruz iyisi mi bir süre burada bekleyelim diyoruz. Yarım saat sonra da dairemize çıkıp, evimiz teslim alıyoruz.

   Apartman yeni, dairemiz ferah, aydınlık, rahat, sessiz, iki oda ve Amerikan mutfaklı bir salonu var.

Poznan evimiz bizi rahat ettirecek besbelli.

Arabayla Avrupa Turumuzun 18. Günü Polonya’nın Güzel Şehri Poznan Gezisi ile Devam Edecek.

Bir Sonraki Yazım  Şirin mi Şirin Poznan 

Leave a Comment