Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat – Güvenlik-

Arabayla Avrupa Turu Keyifli Seyahat Güvenlik

Sevgili gezginler, gezmeyi sevenler ve gezerken arabasının rahatlığından vazgeçemeyenler Arabayla Avrupa Turunda keyifli seyahat için neler yapılmalı merak ediyorsanız bu yazı dizisi sizin için.

Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat Konaklama, Ekonomi , Bütçe

hakkında yazılarımı tıklayarak okuyabilirsiniz

Avrupa’ya aracınız ile gitmeyi isteyip de araç ve yol güvenliği hakkında tereddütleriniz varsa bir kere bu endişenizi hemen kafanızdan atın.

Arabayla Avrupa Turunda Araç ve Yol Güvenliği Bakımından Yolcular için Yapılması Gerekenler

İlk olarak neler yapılması gerektiğini belirten bir liste hazırlamalısınız. Listede yazılanlar yapıldıkça işaret koyarak eksik veya unutulan bir şey kalmamasını sağlarsınız

Öncelikli olarak araçta seyahat edeceklerin evrakları ile başlayalım. Arabayla Avrupa Ülkelerinde güvenli seyahat yapabilmek için kendiniz ve diğer yolcular için gerekli pasaportlar çıkartılmalı, var olanların süreleri dolmuş ise yenilenmeli. Vizeler Çok Girişli Schengen olarak alınmalı. Sürücü belgeniz eski ise çipli yeni ehliyet ile değiştirilmeli. Ehliyetler yenilenmediği takdirde Uluslararası Ehliyet almak zorundasınız.

Sağlık kontrollerinizi yaptırıp, sürekli kullandığınız ilaçları, yolda gerekli olabilir diye düşündüğünüz ilaçları temin etmelisiniz. Yolculuğun hemen öncesinde yurt dışında kalacağınız süre için yurt dışı sağlık sigortası yaptırmalısınız.

Arabayla Avrupa Turunda Araç ve Yol Güvenliği Bakımından Araç için Yapılması Gerekenler

Aracınızın Avrupa’ya çıkışı için gerekli evraklarını tamamlamalısınız.

Araç size ait değilse yurtdışına çıkarabilmek için noterden İngilizce bir vekâlet almalısınız.

Hiç istenmeyen bir durum ama ola ki aracınız ile yurtdışında bir kaza yaptınız karşı tarafın zararını karşılamak için aracınıza Uluslararası Trafik Sigortası- Yeşil Sigorta (Green Card) almanız gerekir. 15 gün ile bir yıl arasında değişen süreler için verilen bu belgenin düzenlenebilmesi için Araç Ruhsatı ve geçerli Türk Trafik Sigortası fotokopileri gerekmektedir. Sigorta ücretleri Turing İstanbul, İpsala, Kapıkule, Hamzabeyli ve İzmir bürolarında kredi kartı ile ödenebilmektedir. Uluslararası Trafik Sigortası Ücretleri için

http://www.turing.org.tr/uluslararasi-sigorta-yesilkart/

Kaza anında kendi zararınızın karşılanması için ise Türkiye’deki kasko poliçenize yurtdışı teminatı ekletmelisiniz.

Güvenlik İçin Gerekli Malzemeler

Gerekli evrakları saydığımıza göre şimdi Arabayla Avrupa Turunda Araç ve Yol Güvenliği Bakımından aracınıza koymanız gerekenler neler bir bakalım.

Yol için aracınızda bulunması gereken malzemelerin (yangın söndürücü, ilk yardım seti, yedek ampul gibi) eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Seyahat edeceğiniz Avrupa ülkelerinin trafik kurallarında araçlarda olması gereken malzemeleri ( reflektörlü yelek, yolcular arasında çocuklar veya 150 cm den kısa boylular varsa oturma koltuğu gibi) gözden geçirerek aracınıza koymalısınız.

Aracınızın Bakımı

Arabayla Avrupa’da güvenli seyahat edebilmek, yolda beklenmedik aksilikler ile karşılaşmamak için öncelikle aracınızın bakımı tam olmalıdır. Bu yüzden yola çıkmadan önce servis bakımını yaptırarak eksikleri varsa giderme yoluna gitmeli, gereken ayarlarını yaptırmalısınız. Yedek lastiğinizin işe yarar durumda olduğundan, aracınızda krikonun yerinde durduğundan, mevsimine göre kar yağışı bekleniyorsa uygun zincirinizin bulunduğundan, emin olun. Lastik değiştirmesini, zincir takmasını bildiğinizi, birde eldivenlerinizi yanınıza aldığınızı varsayıyorum. Kısacası siz ve aracınız her bakımdan uzun bir yolculuğa hazır olmalısınız.

Evraklarınızın Güvenliği

Yolculuğa başlarken kendinize ve araçtaki diğer yolculara ait pasaportları, vizeleri, sürücü belgenizi güvenli bir çantada, aracınıza ait evrakları, kalacağınız yerlere dair belgeleri bir dosyada sınırlarda ve trafik kontrollerinde hemen gösterebilmek için kolay ulaşılır yerde tutmalısınız. Bu evrakların fotokopilerini ise emin bir yere yanınıza almalısınız.

Anahtarınızın Güvenliği

Aracın yedek anahtarlarını da araçta bulunan diğer sürücüye veya şahıslara vermelisiniz ki anahtarı araçta unutursanız kilitli kalmasın.

Geride Bıraktıklarınızın Güvenliği

Yolculuğunuzu gerçekleştirirken gözünüzün arkada kalmaması için evinizin anahtarlarını bir tanıdığınıza vererek arada kontrol etmesini sağlayabilirsiniz.

Arabayla Avrupa Turu Keyifli Seyahat Güvenlik İçin Yolda Yapılacaklar

Trafik Kuralları

Avrupalı sürücüler genelde trafik kurallara uygun hareket ediyorlar. Ceza yememek için siz de kurallara sıkı sıkı uymalısınız. Üstelik plakanız yabancı olduğundan hemen göze batacaktır bu yüzden trafikte siz iki kat daha dikkatli olmalısınız. Hız limitlerine, trafik levhalarına, trafikte yayalara, bisikletlilere öncelik vermeye, araç kullanırken kesinlikle alkol almamaya, emniyet kemerlerinin önde ve arkada takılı olmasına, otoyolda durmamaya, gündüz dahi farlarınızı kapatmamaya kısacası Arabayla Avrupa Turunda Yolculuğunuzun güvenli geçmesi için yollarda sizden uymanız gereken tüm kurallara harfiyen uymalısınız ki başınız ağrımasın.

Vinyet

Arabayla Avrupa Turu yapacağınız ülkelerin bazıları otoyol ücretleri almakta bazıları da taşıt pulu (vinyet) almayı zorunlu tutmaktadır. Seyahat edeceğiniz ülkelerin neyi istediğini öğrenip ona göre yola çıkmanızda yarar var. Vinyet alınması zorunlu ülkelerde ülke sınırında yer alan bürolardan veya ilk benzin istasyonundan alınıp camın istenen bölümüne yapıştırılması zorunludur.

Güvenli Rota

Arabayla Avrupa’da güvenli seyahat için yolculuk esnasında güvenliğinden emin olmadığınız ara yollara sapmayın, bilhassa bu yollardan gece geçmemeye özen gösterin. Örneğin birçok Arabayla Avrupa yolculuk yorumlarında Bulgaristan’da sürücülerin ana yoldan ayrılmamaları gerektiği, farklı rota söyleyen ve dilimizi çok iyi konuşabilen kişilere de itibar edilmemesi konusunda uyarılar yapılmış.

Güvenlik Önlemleri

Yolda aracınıza yakıt almak için güvenilir petrol istasyonlarını tercih edin. Aracınızın görünür yerinde çanta, telefon tablet gibi eşyalarınızı tutmayın. Aracınızı pencerelerini kapatıp, kapılarını kilitlemeden terk etmeyin, emniyetiniz için durduğunuz zaman içeride kendiniz olsanız bile kilitli tutun, pencerelerinizi açık bırakmayın.

Arabayla Avrupa Turu Keyifli Seyahat Güvenlik İçin Hatırlatmalar

Uykulu araba kullanmamayı, yolculuk sırasında belli aralıklarla bir kahve molası vererek dinlenmeyi ihmal etmeyin.

Araç arızası gibi zorunlu bir duruş yapmak zorunda kalırsanız aracınızdan aşağı reflektörlü yeleğinizi giymeden inmeyin, reflektörlü yelekleri bu yüzden araç içinde bulundurun bagajda değil.

Yolda araç içinde uyumak isterseniz veya zorunda kalırsanız yolun dışında ancak güvenli yerlere aracınızı çekerek uyuyun. Benzin istasyonlarının park yerlerinde, boş oda bulamadığınız motel bahçesi gibi. Yine de güvenliği elden bırakmayın.

Yakıt alma işinizi de gündüz mesaisinde halletmeye bakın ne olur ne olmaz. Hafta sonları ve mesai saatleri dışında çalışmıyor olabilirler.

Yurt dışında pek çok ülkede aracınıza pompadan kendiniz yakıt doldurmak zorundasınız. Pompa numaranızı kasaya söyleyip ödeme yapıyorsunuz.

Yolculuk öncesi ve yolculukta yapılması gerekenlere ilave olarak şu konuları belirtmekte yarar var.

Pek çok yerde kredi kartı ve Euro ile alışveriş geçerli ancak geçerli olmayan yerlerde ülkenin bir miktar parasını bulundurmanızda yarar var.

Yurt dışında para bozdurmanız gerekirse döviz bürosunun komisyon oranlarına dikkat edin, verdiğiniz paraya karşılık ne kadar alacağınızı anlamadan bozdurmayın. Lisanını bilmiyorsanız bir kâğıda kendi vereceğiniz miktarı yazıp karşı taraftan kaç para vereceğini, net rakamı yazmasını isteyebilirsiniz.

Şehre gitmeden şehir hakkında biraz araştırma yaparak giderseniz daha bilinçli gezersiniz.

Şehri gezmeye başladığınızda en yakın turist bilgilendirme noktasında dağıtılan ücretsiz şehir haritalarından edinirseniz şehri daha güvenli ve zaman kaybetmeden dolaşırsınız.

Arabayla Avrupa Seyahatinde şehir içi ulaşımı kullanacak iseniz toplu ulaşım için aldığınız biletleri taşıta binmeden veya taşıtta bulunan makinelere onaylatmak zorundasınız. Onaylatılmayan biletler ile veya kontrol seyrek de olsa biletsiz araçlara binmenin cezası büyüktür.

Aracınızı yasak yerlere park etmemeye, park fişi almaya ve fişi camdan görünür şekilde konsola koymaya özen gösterin.

Arabayla Avrupa Turunda keyifli seyahat için yolculuk esnasında işinizin düşeceğine inandığınız bazı kelimeleri gittiğiniz ülkede konuşulan dilde karşılığını yazarak yanınıza almanızda yarar vardır. Alışveriş için market gibi yerlerde fazla zaman kaybetmemenizi sağlar. Ayrıca market işini de akşama pek bırakmayın yoksa alışveriş yapmak için sabah açılış saatini beklemek zorunda kalırsınız.

Bu arada belli aralıklarla yol planınızı verdiğiniz yakınlarınıza nerede, nasıl olduğunuzu bildirmeniz iyi olur.

Bu yolculuğa güzel bir tatil yapmak, hoşça vakit geçirip, güzel anılar ile dönmek için çıktığınızı aklınızdan hiç çıkarmayın. Kurallara sonuna kadar uyun.

*Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat yazı dizisinin devamına aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz*

Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat -Konaklama-

Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat -Ekonomi-

Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat -Bütçe-

Leave a Comment