Viyana’nın Muhteşem Yapıları, Viyana Doğa Tarihi Müzesi, Viyana Sanat Tarihi Müzesi-ARABAYLA VİYANA#2

“Arabayla Avrupa Seyahati” Viyana’nın Muhteşem Yapıları Eşsiz Müzeleri-Arabayla Viyana 20 Temmuz Yolculuğumuzun 8. Günü.

Bugün Arabayla Avrupa Turu Viyana Gezimizin İkinci Günü.

Seyahat etmek evrim geçirmektir. – Pierre Bernardo-

Ada Şarkılarından

İnsan ayrılırken
fırlatmalı şapkasını denize,
içinde yaz boyu topladığı
deniz kabukları
ve gitmeli saçları uçuşarak rüzgârda,
kurduğu sofrayı sevgilisine,
devirmeli denize,
bardağında kalan şarabı dökmeli denize,
ekmeğini balıklara vermeli
ve denize bir damla kan katmalı,
bıçağını dalgalara saplamalı
ve salmalı sulara ayakkabılarını,
yürek, çapa ve haç
ve gitmeli saçları uçuşarak rüzgârda!
Döner gelir sonra.
Ne zaman?
Sorma.

Ingeborg Bachmann Şiiri
Çeviren: Behçet Necatigil

Viyana’da II. Gün

Odamızın penceresinin sokağa bakmasına ve  camın açık olmasına rağmen gecemiz gayet sessiz geçti. Viyana’da ilk sabahımız. Çok güzel bir uyku çekmiş, dinlenmişiz. Fırından aldığımız taze ekmeklerimiz ile kahvaltı yapıyoruz.  Gelsin artık Viyana Gezilecek Yerler.

Dün Bratislava’dan Viyana’ya Yaptığımız Yolculuğu, Viyana Konaklama ve Viyana’daki İlk Gün Gezimizin detaylarını tıklayarak okuyabilirsiniz.

Hafta sonunda şehir içinde park yeri sorunu olmadığını öğrendik ya, bugün şehir merkezine arabamızla gideceğiz.

Viyana Ulaşım hakkında merak ettiklerinizi Viyana Ulaşım, Şehir İçi Ulaşım ve Park Yerine tıklayarak okuyabilirsiniz.

Navigasyon cihazına, gideceğimiz adresi yükleyerek yola çıkıyoruz. Arabayla Avrupa Seyahatimizde en büyük destekçimiz yol bulucumuz. Onun sayesinde kolaylıkla yol alıyoruz. Yaban ellerde onsuz ne yapardık hiç bilmiyorum. Gerçi, arada ısrarla bizi gidilmeyecek yollara da sokmak istiyor. Ama olacak o kadar bir şekilde anlaşıyoruz. Yol bulucumuzun rehberliğinde aracımızı sürmeye bir kanal boyundan devam ediyoruz. Yolumuzun üzerinde Viyana’nın ünlü Naschmarkt Pazarı devamında Viyana Sezession Binası var.

Naschmarkt Pazarı

Viyana Gezi Rehberimize göre Naschmarkt Pazarı; 16. Yy. da önce çiftçilerin ürünlerini getirip sattıkları bir pazar yeriymiş. Sonrasında Avusturya İmparatorluğuna bağlı bölgelerden gelen ürünler de satılmaya başlamış. Günümüzde yerel halkın ve turistlerin çokça ziyaret ettiği, çok çeşitli yiyecek türünü bulup, yiyebilecekleri Viyana’nın en büyük Pazar yeri. Satış yerleri, Pazartesiden Cumartesiye her gün sabah 06:00’da açılır. Saat 21:00’de kapanır. Restoran ve kafeler saat 23:00’a kadar açık kalır. Naschmarkt Pazar günleri kapalı.

 Şayet Avusturya Gezisinde yolunuz, Cumartesi günü buraya düşecek olursa Viyana Bit Pazarına uğrayabilirsiniz. Naschmarkt’in hemen yanındaki metro durağı Kettenbrücke yanında kuruluyor. Buradaki antikalar ilginizi çekebilir.

-Arabayla Avrupa Seyahati-Viyana’nın Muhteşem Yapıları-Viyana’nın Eşsiz Müzeleri-

Viyana Sezession Binası

Secession Avrupa dillerinde “ayrılma” anlamına gelir. Gustav Klimt, Joseph Maria Olbrich, Josef Hoffmann, Koloman Moser gibi sanatçıların öncülüğünde başlayan sanat akımı. Bu sanatçılar 3 Nisan 1897’de Klasik Sanatı benimseyen Viyana Sanat Okulu’ndan ayrılmış. Berlin ve Münih’ deki Sezession adlı birlikleri örnek alarak burayı kurmuşlar. Viyana Sezession Binası yeni akımlara açık Sanatçılar Birliği binasıdır.

Bina 1902’deki, besteci Ludwig van Beethoven’a adanan 14. sergisi ile doruk noktasına ulaşmış. Günümüzde çeşitli modern sergilere ev sahipliği yapıyor. Kübik beyaz bina, üzerindeki altın yapraklı işlemeli küresi ile hemen dikkatleri üzerine çekiyor. Binanın ön cephesinde altın harflerle “Der Zeit Ihre Kunst, Der Kunst Ihre Freiheit” sözü yazılı. Anlamı Çağın sanatı yapılmalı, sanatın özgürlüğü olmalıdır. Bu doktrin, Viyana’daki sanatsal devrimin parolası olmuştur.

Sezession Binasını geçince, akşam gördüğümüz binalar ile karşılaşınca şehir merkeze geldiğimizi anlıyoruz . Biraz daha giderek Viyana Belediyesini geçip, devlet dairelerine benzer düzenli binaların yanına  park ediyoruz. Burası Viyana Üniversitesinin binaları imiş. Üniversite, 1365 yılında Avusturya Dükü IV. Rudolf tarafından kurulmuş. Avusturya’nın, hatta Orta Avrupa’nın da en eski üniversitesiymiş. Üniversitenin kütüphanesi, 6,5 milyon kitap varlığı ile Avusturya’nın en büyük kütüphanesi ve Almanca konuşulan ülkelerin en eski kütüphanesiymiş. Bu özelliğinden dolayı Orta Çağ’dan günümüze kadarki süreç içerisinde değişen uluslararası bilim tarihi olarak adlandırılıyormuş.

-Arabayla Avrupa Seyahati Viyana-Viyana’nın Muhteşem Yapıları-Viyana’nın Eşsiz Müzeleri-

Viyana Votiv Kilisesi (Votivkirche)

Arabadan iniyoruz. Viyana Gezisinde, ileride yeşillikler içinde kuleleri ile gökyüzünün sonsuzluğuna ulaşmak isteyen bir kilise var. Durur muyuz, hemen o tarafa yöneliyoruz.

Burası, Viyana Votiv Kilisesi. İmparator Franz Joseph’in Macar bir suikastçi tarafından 1853’te düzenlenen suikasttan kurtulması üzerine, kardeşi tarafından yaptırılmış. Ama halktan bağış toplanarak. Kiliseye, Ring Caddesi üzerinde yer alması nedeni ile “Ringstraßendom” da deniyor. Kilisenin kutsanması, 1879’da imparator ile imparatoriçenin gümüş evlilik yıl dönümlerinde olmuş.

Neo-Gotik mimarisi ile Viyana’da yer alan önemli kiliselerden birisi Votivkirche. Renkli vitray camları ile de dikkat çekiyor. Vitraylarda ki resimlerde pek çok hikaye anlatılmış. Bunun için Avusturya tarihini ve pek tabi ki İncili iyi bilmek gerek. Ancak iyi anladığımız bir mesele var. Görünüşe göre kilisenin yapımı, yalnızca imparatorun suikasttan kurtulmasına şükran değil. Osmanlıdan kurtuluşa da bir şükran olsa gerek. Adamlar, madem onca paraya görkemli bir kilise yaptırıyoruz def ettiğimiz tüm belalar için toptan şükredelim demişler herhalde. Geçmişte bir rahat vermemişiz garibanlara, Türklerin ayak izlerinin olduğu yerlerde bu tür şeylerle çok karşılaşıyoruz.

Votiv Kilisesi Ziyaret Saatleri

Salı- Cumartesi: 10.00-18.00

Pazar: 10.00-13.00 arası açıktır. Not: Onarım nedeni ile şu günlerde Kapalı.

-Arabayla Avrupa Seyahati Viyana-Viyana’nın Muhteşem Yapıları-Viyana’nın Eşsiz Müzeleri-

Viyana Belediye Binası (Wiener Rathous)

   Viyana Gezi Rotasında, yaklaşık 500 m geldiğimiz yöne doğru yürüyünce, Viyana Belediye Binasına geliyoruz.  1872-1883 yılları arasında Mimar Friedrich von Schmidt tarafından Neo-Gotik tarzda yapılan ilk laik binaymış. Devasa kulesi ile Viyana’nın birçok yerinden görülebiliyor.100 metreye yaklaşan kulesinin üzerinde Viyana sembollerinden  demirden Rathousmann Heykeli yer alıyor.

Yapımında yaklaşık 30 milyon tuğla ve 40.000 metreküpten fazla doğal taş kullanılmış. Zarif taş süslemeleri muhteşem görünmesini sağlıyor. Rathous’un önünde hemen her zaman mevsimine göre değişen etkinlik sergileniyor. Nitekim biz vardığımızda da 2014 Film Festivali nedeni ile alana büyük bir beyaz perde kurulmuş sandalyeler yerleştirilmişti. Çevresinde bulunan ağaçlarla kaplı Rathouspark alanı da dinlenmek için çok elverişli. Rathous’dan caddeye doğru parkın arasından geçen yol boyunca çadırlarla gölgelendirilmiş masalar, bir şeyler yiyip içen insanlarla dolu. Yaz aylarında konserlere, etkinliklere, sergilere ev sahipliği yapan Rathous Meydanı, Kasım’da Noel Pazarına, Ocak- Mart aylarında buz patenine dönüşüyor. Sizin anlayacağınız meydan her daim canlı. Belediye Binası ayrıca Viyana ve Bölgesine ait geniş kitap koleksiyonunu barındıran bir kütüphaneye de sahipmiş.

Rathous  Pazartesi, Çarşamba ve Cuma saat 13:00’de ücretsiz gezilebilir. Kayıt gerekli değildir. Kimliğinizi vererek İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca dillerinde ücretsiz ses rehberi alabilirsiniz.

-Arabayla Avrupa Seyahati Viyana-Viyana’nın Muhteşem Yapıları-Viyana’nın Eşsiz Müzeleri-

Viyana Burg Tiyatrosu (Burgtheater)

   Rathous’un tam karşısında yer alan bina Viyana Burg Tiyatrosu. İmparatoriçe Maria Theresa sarayın yanında bir tiyatro olsun istemiş. 1741’de açılan tiyatro Avrupa’nın en eski 2. tiyatro binasıdır. Viyana Gezi Notlarına göre tiyatro, üç mekânda hizmet veriyor, sezon boyunca 800 performans sergileniyormuş. Böylece yaklaşık 400.000 tiyatro severi ağırlıyormuş. 1776 yılında Therasa’nın oğlu II. Joseph’in döneminde Alman Ulusal Tiyatrosu adını almış. Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma(1782), Figaro’nun Düğünü(1786) ve Cosi Fan Tutte(1790) operaları ve  Bethoven’ın 1. Senfonisi(1800) ilk gösterimi burada yapılmış. Tiyatro 1888’de Ringstraße’deki yeni binasına taşınmış. II. Dünya Savaşı sırasında(1945) ağır hasar almış. Bundan bir ay sonrada sebebi bilinmeyen bir yangında harap olmuş. 1953-1955 yılları arasında çok başarılı bir şekilde tekrar orjinal halde yapılmış.

Habsburg ailesinin büyük destekleri sayesinde kültür ve sanat, Viyana’da çok gelişmiş. Öyle ki, 18. ve 19. Yy da Viyana’da haftanın bir günü mutlaka her evde oda müziği yapılırmış. Her ailede mutlaka müzik aleti çalan biri bulunurmuş. Hatta derler ki Viyanalılar sabah gazetelerinde ekonomi ve siyasetten daha çok sanat haberleri ile ilgilenirmiş. Tabi adamların nasıl geçinirim, nasıl çocuğumu okuturum, tüh kirayı da ödeyemedik gibi sorunları yok. Ne yapacaklar ki ekonomi, siyaset haberlerini. Şaka bir yana bunları okuyunca, Viyana’nın niye kültür ve sanat şehri olarak anıldığını daha iyi anlıyor insan.

Burg Tiyatrosu Rehberli Tur ile gezilebilir.

Burg Tiyatrosu Rehberli Tur Zamanı

1 Eylül-30 Haziran (24 Aralık ve Kutsal Cuma hariç)  Her gün saat 15:00

Pazartesi – Perşembe: Almanca dilinde İngilizce özetiyle
Cuma – Pazar ve Resmi Tatiller: Almanca ve İngilizce

Temmuz ve Ağustos Aylarında Her gün saat: 15:00 Almanca, İngilizce dilinde ve Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça ve Japonca yazılı bir özetle.
Burg Tiyatrosu Rehberli Tur Ücreti:

Yetişkinler 8 €, –
Yaşlılar € 7, –
Çocuklar, okul öğrencileri, öğrenciler 4,- €

Rehberli turlar ana girişte, gişe fuayesinde başlar ve yaklaşık 50 dakika sürer. Biletler, rehberli turun başlamasından 15 dakika önce Burgtheater Gişesinden satın alınabilir (Cumartesi, Pazar, resmi tatillerde ve Temmuz ve Ağustos aylarında, gişe fuayesi tur başlamadan 15 dakika önce açılır).

2 thoughts on “Viyana’nın Muhteşem Yapıları, Viyana Doğa Tarihi Müzesi, Viyana Sanat Tarihi Müzesi-ARABAYLA VİYANA#2”

Leave a Comment