Belgrad Ulaşım, Şehir içi Ulaşım ve Park Yeri

“Arabayla Avrupa Turu” Belgrad Ulaşım, Şehir İçi Ulaşım, Park Yeri

Arabayla Avrupa Turu Szeged- Belgrad Arası Yolculuk, Belgrad Konaklama ve Belgrad Gezilecek Yerler için Beyaz Şehir’de 2 Gün-ARABAYLA BELGRAD

Gül Hırsızları

Gül ağacı olur birileri
Birileri kızları rüzgarın
Birileri gül hırsızları
Tırmanırlar gül hırsızları gül ağacına
Bir gül çalar hırsızlardan biri
Saklar onu kalbine

Vasko Popa Şiiri

Arabayla Avrupa Turunda Neden Belgrad ?

Sırbistan’ın Türkiye’ye vize uygulamaması, yakın olması, diğer Avrupa kentlerine göre ucuz olması. Bütün bunlar Belgrad’ı, Avrupa ve Balkan Ülkeleri Gezisinde Türk turistlerin gezmek için tercih ettikleri bir şehir haline getiriyor.

Belgrad’a araba ile gitmeye karar verirseniz otoyollarda ne kadar ödeme yapacağınızı aşağıdaki linklere tıklayarak öğrenebilirsiniz.

 Avrupa Otoyol Geçiş Ücretleri

 Almanya’dan Danimarka’ya Otoyol Ücretleri

Balkanlar Gezi Rotasında Belgrad’a gitmek için araba yerine uçağı tercih ederseniz İstanbul Atatürk Havalimanından haftanın her günü THY’nın ve belli günlerde Air Serbia’nın, yine haftanın belli günlerinde Sabiha Gökçen Havalimanından Pegasus Hava yollarının Belgrad’a seferleri bulunmaktadır. Yaklaşık 1 saat kırk beş dakikalık uçuş sonrası varılan Belgrad Nikola Tesla Havalimanı şehir merkezine 18 km. uzaklıktadır.

Belgrad seyahatinizde yanınızda istendiğinde göstermek için otel ve dönüş uçak rezervasyonunuza dair belgelerinizi bulundurmayı unutmayın..

Belgrad Ulaşım, Şehir içi Ulaşım, Park Yeri

Belgrad Nikola Tesla Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Belgrad Havalimanından şehir merkezine A1 mini otobüsleri, 72 Numaralı halk otobüsleri veya taksi ile gidebilirsiniz.

A1 Mini Otobüs 

Belgrad Gezi Rehberine göre Havalimanı- Slavija Meydanı arasında çalışan mini otobüslerin bilet ücreti 300 RSD. Bilet otobüste şoförden alınır, yolculuk 30 dakika sürer. Mini otobüslerin durağı Gelen Yolcu Salonundan (havaalanının en alt katı) havaalanı dışına çıktıktan sonra solunuzda kalır. Haftanın 7 günü sabah 05:00- 21:30 saatleri arasında çalışan A1 mini otbüsleri Belgrad’daki ana tren istasyonunun yakınında ve New Belgrade’da (Fontana durağı) nda durur. 60 dakikada bir olan sefer sayısı yoğun saatlerde (08: 00-18: 00) arası daha sıktır.

72 Numaralı Belediye Halk Otobüsü 

Belgrad Gezi Notlarımıza göre Havalimanı- Zeleni venac arası çalışan otobüslerin biletleri kiosklardan alınırsa 89 RSD, otobüste şoförden alınırsa 150 RSD dir. Her 35 dakikada bir kalkan otobüsler ile yolculuk trafiğin yoğunluğuna göre 30 ile 50 dakika arasında sürer. Otobüs durağı havaalanı ikinci katında bulunmaktadır. Gelen Yolcu Salonuna vardığınızda (havaalanı dışına çıkmadan) solunuzdaki yürüyen merdivenleri kullanarak üst kata çıkmalısınız. Üst kattan havaalanının dışına çıkıp soldan havaalanı sonuna kadar yürürseniz otobüs durağına ulaşırsınız.

Taksi 

Havalimanından şehir merkezine gitmenin bir diğer yolu taksilerdir. Taksicilerin fahiş fiyat istemelerinin önüne geçmek için havalimanı şehir merkezine 1800 RSD gibi sabit bir fiyat uygulamasına geçmiştir. Havalimanı çıkışında bulunan Taksi bilgi masasına giderek Taksi bilgi bürosu görevlisine gideceğiniz adresi söyleyerek bir fiks ücretli fiş alıyorsunuz ve bu fişi ilk taksiciye vererek adrese ulaştığınızda ücreti ödüyorsunuz. Bagaj için 100 dinar isteyebilirler. Bahşiş size kalmış genellikle 1-2 € bahşiş veriliyormuş. Taksiye binmeden yolculuğun bagaj dahil kaça mal olacağını sorup kesinleştirin ve korsan taksiye yönlendirilmemeye dikkat edin. Taksiler 4 kişiliktir.

Belgrad Şehir içi Ulaşım

Arabayla Balkan Turunda gezmek için arabaya gereksinim duymayacağınız şehirlerden biri olan Belgrad Şehri 27’si gece hattı olmak üzere 176 otobüs hattı, 12 tramvay hattı, 8 troleybüs hattından oluşan geniş bir toplu taşıma ağına sahiptir. Belgrad şehir içi ulaşımda toplu taşımadan yararlanmak için durakların yakınlarında bulunan büfelerden BusPlus adı verilen biniş kartı almalı ve kartı araç içinde bulunan kart okuyucusuna okutarak aktive etmelisiniz.

Belgrad Toplu Taşıma -BusPlus Kart Çeşitleri-

90 Dakika Süreli Busplus Kart (Nepersonalizovanih, Non-personalized): Arabayla Balkan Gezisinde ulaşım bakımından dört farklı bölgeye ayrılan şehirde 90 dakika seyahat edebileceğiniz ve bu süre içinde dilediğiniz araca dilediğiniz kadar binebileceğiniz kartı 250 RSD’ye aldıktan sonra 1. Ve 2. bölgenin dahil olduğu şehir merkezi için 89 RSD, 3. bölge için 179 RSD, 4. bölge için 269 RSD yükleme yapmalısınız. Her binilen araçta kart tekrar okutulmalıdır.

1 Günlük Busplus Kart: 1. Ve 2. bölge için 250 RSD, Diğer bölgeler için 750 RSD.

3 Günlük Busplus Kart: 1. Ve 2. bölge için 700 RSD, Diğer bölgeler için 1790 RSD.

5 Günlük Busplus Kart: 1. Ve 2. bölge için 1000 RSD, Diğer bölgeler için 2390 RSD.

Tek Bilet: 1. Ve 2. bölge için 150 RSD, 3. bölge için 300 RSD, 4. bölge için 400 RSD dir. İstenilen miktarda parayı vermeniz gerekir. Tek Bilet bilet satış kiosklarından ve GSP satış noktalarından alınabileceği gibi araçta sürücüden de alınabilmektedir.

Toplu taşıma araçlarına biletsiz binmenin ve kart okutmamanın cezası var unutmayın.

Belgrad Araç Park Yeri

Arabayla Balkan Ülkeleri Turunda Belgrad’a araba ile giderseniz mesai saatlerinde şehir merkezinde park edecek yer bulmanız güç olabilir. O yüzden otelinizi ayırtırken park yeri olanları tercih etmenizde fayda var. Aksi takdirde ya kamusal bir garaja park edeceksiniz ki bu size günlük 20€ civarında mal olur, ya da caddeye park edeceksiniz. Belgrad’ın merkezindeki caddelerde (2 numaralı tramvay ring hattında) park etme süresi sınırlı olup üç park bölgesine ayrılmıştır.

Büyük halini görüntülemek için tıklayın.

Belgrad Araç Park Bölgeleri

1.Kırmızı Bölge (crvena-zona-boxRed zone):  En çok 60 dakika park edilebilir.

2.Sarı Bölge (zuta-zona-boxYellow zone): En çok 120 dakika park edilebilir.

3.Yeşil Bölge (zelena-zona-boxGreen zone): En çok 180 dakika park edilebilir.

Belgrad Gezisinde Park etme süresi bitiminde aracın tekrar aynı bölgede park etmesi için 30 dakika süre geçmelidir. Bu bölgelerde park etmek Pazartesiden Cumaya 07:00- 21:00, Cumartesi 07:00- 14:00 arası ücretli, Pazar günü ücretsizdir.

Zaman sınırlaması olmayan Mavi Bölgede ise istenildiği kadar park edilebilir. Ödemesi de saat başı veya birkaç saatlik olarak yapılır. Mavi Bölgede park etmek Pazartesiden Cumaya 08:00- 21:00, Cumartesi 08:00- 14:00 arası ücretli, Pazar günü ücretsizdir.

Belgrad Araç Park Yeri Ücretleri

Belgrad Araç Park Yeri Ücretleri saatlik olarak Kırmızı Bölgede 56 RSD, Sarı Bölgede 48 RSD, Yeşil Bölgede 41 RSD dir.

Belgrad araç park yeri biletleri kiosk’lar (genellikle her cadde köşe başında bulunur)  ve diğer satış noktalarında satın alınır. Varış saati bilet üzerine yazılarak ön camdan görür biçimde konsola yerleştirilmelidir.

Yalnızca Kırmızı Bölgede bozuk para ile çalışan otopark bilet makineleri bulunmaktadır.

Elips VI

Bana bir türkü söyle
yolları açan,
atı dörtnala süren
senin peşinde ateş,
benim peşimde su
biz iki yolcu
karşımızda tek ayna
Yollar boyunca hey
acılar ve büyük sular
gümüşten uy bakırdan
yüksek dağlar dövüyor
derin pınarlar açıyor,
yeşil gözlüm.

Radovan Pavlovski Şiiri
(Çeviren: Suat Engüllü)

Bir Sonraki Yazım >>> Arabayla Avrupa Turunda Dönüş (Belgrad- Üsküp) <<<

Leave a Comment