Adım Adım Berlin-Müzeler Adası, Pergamon Müzesi, Bundestag, Checkpoint Charlie- ARABAYLA BERLİN #2

“Arabayla Avrupa Turu” – 28 Temmuz Yolculuğumuzun 16. Gününde Berlin Müzeleri Pergamon, Bundestag, Checkpoint Charlie,

Arabayla Berlin Gezisi II. Gün 

    Berlin’de ilk sabaha gözlerimizi açıyoruz. Güzel bir uykunun ve birlikte yapılan güzel bir kahvaltının ardından herkes zımba gibi yeni güne başlamaya hazır. Kahvaltıdan önce ufak tefek ihtiyaçlar için uğradığımız Berlin Türk marketinde memleketimizden kilometrelerce uzakta bulunsak da Türkçe bayramlaşarak ikram edilen bayram şekerlerimizi almak da güzel bir duyguydu.

Elimizi çabuk tutmalıyız. Bugün zamanımızın büyük bir kısmını Berlin Gezisi yapmamızın asıl amacı olan Berlin Müzeleri’nden  Pergamon Müzesi’nde (Pergamonmuseum) geçireceğiz. Öğleden sonra saat 4:30’da Alman Parlamento Binası Reichstag’ı gezmek için randevumuz var. Kahvaltıdan sonra hemen hazırlanarak yola koyuluyoruz. Bugün Berlin Gezisi nde Toplu Taşıma da kullanacağız. Evimize çok yakın olan metro istasyonuna giderek grup biletimizi alıp metro+ otobüs ile Berlin Pergamon Müzesi’ne ulaşıyoruz. Berlin Şehir İçi Ulaşım için buraya bakabilirsiniz.

Berlin Müzeleri-Müzeler Adası (Museumsinsel)

Berlin Gezilecek Yerler; Berlin Müzeler Adası Berlin’in Mitte ilçesinde yer alan Spree Adasında 1 km² lik alana 1824-1930 yıllarında kurulmuş. Berlin Pergamon Müzesi, Berlin Bode Müzesi, Berlin Eski Ulusal Galeri, Berlin Yeni Müze, Berlin Eski Müzenin bulunduğu yer. Unesco tarafından 1999’da Dünya Mirası listesine alınmış.

Berlin Müzeleri-Bode Müzesi (Bode-Museum)

Berlin Gezilecek Yerler; Müzesi hemen Spree Nehrinin kenarında yer alan üç kanatlı müzedir. Müze Avrupa’nın her yerinden erken Ortaçağ’dan Klasisizm’e uzanan Heykel Koleksiyonu’na (Skulpturensammlung) ev sahipliği yapmaktadır. 3.yy ile 19.yy Bizans Sanatının sergilendiği Bizans Sanatı Müzesi (Museum für Byzantinische Kunst) bulunmaktadır. Müzede ayrıca Antik Çağ’dan 20.yy’a kadar değerli madeni paralar ve madalyaların sergilendiği Sikke Koleksiyonu (Münzkabinett) yer alır.

Berlin Bode Müzesi Açık Olduğu Zamanlar

Pazartesi            Kapalı

Salı-Çarşamba   10.00-18.00

Perşembe          10.00- 20.00

Cuma -Pazar     10.00-18.00

Gobelins goblen odası sadece hafta sonları ve resmi tatillerde açıktır.

Daimi Sergilerin üst katlardaki galeriler Saat 11.00’de açılır.

Bode Müzesi Giriş Ücreti 2020

Tam       : 10,00 €

İndirimli : 5,00 €

Berlin Müzeleri- Eski Ulusal Galeri (The Alte Nationalgalerie)

Berlin Gezilecek Yerler; Eski Ulusal galeri Fransız Devriminden Birinci Dünya Savaşına kadar olan döneme ait 19. Yy resim ve heykel koleksiyonunun sergilendiği müzedir. Müzenin özel odak noktası Empresyonist sanatçılar ve Caspar David Friedrich’in eserlerinin sergilendiği salonlardır.

Berlin Eski Ulusal Galeri Açık Olduğu Zamanlar

Pazartesi            Kapalı

Salı-Çarşamba   10.00-18.00

Perşembe          10.00- 20.00

Cuma -Pazar     10.00-18.00

Berlin Eski Ulusal Galeri Giriş Ücreti 2020

Tam       : 10,00 €

İndirimli :  5,00 €

Berlin Müzeleri-Berlin Yeni Müze (Neues Museum)

Berlin Gezilecek Yerler Berlin Yeni Müze insanlık tarihine ait 6000 yıllık eserleri barındıran müzedir. Müzedeki sergiler;

Antik Mısır’ın farklı dönemlerine ait baş yapıtlarını sergilendiği Mısır Müzesi ve Papirüs Koleksiyonu. (Ägyptischen Museum und Papyrussammlung)

Eski Taş Devrinden Ortaçağ sonuna dünyanın en büyük arkeolojik koleksiyonunun sergilendiği Prehistorya ve Eski Çağ Tarihi Müzesi. (Museum für Vor- und Frühgeschichte)

Roma İmparatorluğu’nun kırsalı ve Kıbrıs’a ait antika eserlerin sergilendiği Antik Eserler Koleksiyonu (Antikensammlung).

Berlin Yeni Müze Açık Olduğu Zamanlar

Pazartesi-Çarşamba   10.00-18.00

Perşembe                   10.00- 20.00

Cuma -Pazar               10.00-18.00

Berlin Yeni Müze Giriş Ücreti 2020

Tam       : 12,00 €

İndirimli :  6,00 €

Berlin Müzeleri- Eski Müze (Altes Museum)

Berlin Gezilecek Yerler; Eski Müze, Antik Yunan, Etrüsk ve Roma dönemine ait sanat eserlerinin ve heykellerinin sergilendiği müzedir.Daimi bir serginin yanı sıra Antik Eserler Koleksiyonuna (Antikensammlung) ev sahipliği yapar.

Berlin Eski Müze Açık Olduğu Zamanlar

Pazartesi            Kapalı

Salı-Çarşamba   10.00-18.00

Perşembe          10.00- 20.00

Cuma -Pazar     10.00-18.00

Berlin Eski Müze Giriş Ücreti 2020

Tam       : 10,00 €

İndirimli :  5,00 €

Berlin Müzeleri- Bergama-Pergamon Müzesi (Pergamonmuseum)

 Berlin Gezisi nde gelelim bizim Berlin’i sebebi ziyaretimiz Berlin Müzelerinden Bergama Müzesine (Pergamon Müzesi). Almanya’nın en çok ziyaretçi çeken müzesi, dünya sıralamasında da ilk ona giren müzelerden biri olan Bergama Müzesi ismini bizim diyarlarımızdan almış. Neden mi başyapıtı olan Bergama Sunağı bizim İzmir’in ilçesi Bergama’nın kalbinden götürülmüş. Yürütülmüş demek daha doğru bir ifade olur herhalde. Berlin Gezi Rehberine göre 1865’te demiryolu yapımı sırasında Anadolu’ya gelen arkeoloji meraklısı Alman mühendis Carl Human tarafından bulunmuş. Mühendis zaten sunağın peşindeymiş.

O devirler Avrupa’nın dünyada tarihi eser yağmasına çıktığı devir. Zeus Sunağı ile ilgili pek çok araştırma yapan mühendis, sunağın bulunduğu yeri aşağı yukarı anlar. Bu bölgede yol çalışmaları bahanesi ile gizliden gizliye çalışmalarını sürdürür. Bergama Akropolü’nde Bizans duvarlarındaki kabartmaları görünce bunun aradıkları ile ilgisi olabileceğini anlayıp Bergama’da bir ev kiralar. Durumu da Prusya Müzeler Müdürü Alexander Conza’ya rapor eder. Gizlice yapılan kazılar sonucu eşsiz bir eser olan Bergama Zeus Sunağına ulaşır. Mühendis bu arada yol yapımında taşa olan ihtiyaç bahanesi ile geceler boyunca katırlara yüklettiği sunak parçalarını Çandarlı’daki Alman gemileri ile Almanya’ya kaçırır. Durumdan halk şüphelenir, kervanın önü kesilir ama Alman Hükümeti devreye girer. Almanya’ya borcundan dolayı Osmanlı Hükümeti olanlara ses çıkaramayacak hale gelmiştir. Çareyi bölgeye bir Osmanlı Paşası ve silahlı birlik göndererek halkı sindirme yolunu seçer. Human’ın kazılarda yaşadığı korkuyu tuttuğu günlükte anlatıyormuş.

Sunağın Almanya’ya taşınması bitince Osmanlı’dan kazı yapılmasına dair izin alınmış. Nede olsa altı üstü taş parçaları Osmanlı Hükümeti vermiş gitmiş izini. Ama izin bir belgeye dayanmadığı için kayıtı kuyutu yok. Bu yüzden de bir belgesi yok, biz de haklı olarak eseri geri istiyoruz. Almanlar’da çareyi, herhalde sunağı biraz gözden uzaklaştıralım diye restorasyon yolunu seçmişler. Abi tamirattayız 2023’e kadar uğramayın kapalıyız diyorlar. Bizde kapalı kapılar ardına girmeden yetişelim diyoruz. Yurdumun topraklarından kesilip kesilip taşındığı ve sergilendiği yerde görelim diye geldik bunca yolu.

Berlin Müzeleri- Pergamon Müzesi Açık Olduğu Zamanlar

Pazartesi-Çarşamba   10.00-18.00

Perşembe                   10.00- 20.00

Cuma -Pazar               10.00-18.00

Pergamon Müzesi Giriş Ücreti 2020

Tam       : 19,50 €

İndirimli :   9,50 €

Pergamon Müzesi rezervasyon

Museum Pass Berlin-Berlin Müze Kart

3 Günlük Museum Pass Berlin

Berlin Gezisi’nde eğer Berlin Müzeler Adasında birden fazla müze gezmeyi düşünürseniz;

Tam       : 29,00 €

İndirimli : 14,50 €

biletlerden alabilirsiniz. Sonra gezin gezebildiğiniz kadar müzeleri.

Müzeler Adasındaki tüm müzelere rezervasyon

Berlin Gezilecek yerler Pergamon Müzesi önünde çok uzun bilet kuyruğu oluyor. İki saate yakın kuyrukta beklemek istemiyorsanız biletlerinizi online almanızı tavsiye ederim. Müze bahçesine girip karşımızda kalan Pergamon Müzesi’nin girişine ilerlerken sağımızda The Alte Nationalgalerie, solumuzdaki binada Neues Museum. Pergamon Müzesi bilet kuyruğu açık ara önde.

Berlin Pergamon Müzesi nde üç ayrı bölüm bulunuyor. Pergamon Klasik Antik Çağ Koleksiyonu (Antikensammlung), Pergamon Antik Yakın Doğu Müzesi (Vorderasiatisches Museum), Pergamon İslam Sanatı Müzesi (Museum für Islamische Kunst).

Pergamon Müzesi Gezisi

Müzeye girince sırt çantalarımızı 1,00 € karşılığında dolaplara bırakıyoruz, çıkışta eşyanızı aldığınızda paranızı da geri alıyorsunuz. Müzeyi, girişte verilen elektronik sesli rehber ile dolaşıyoruz. Neyse Almanlar o kadar eserlerini kaçırdık Türkçe açıklamalarını dinlesinler de anlasınlar garipler, kafaları dank etsin demiş, bu sefer Türkçe kıyağını çekmişler.

Babil İştar Kapısı (Ishtar) ve Babil Tören Yolu

Pergamon Müzesi nde bizi ilk olarak Babil Şehrinin 8 kapısından biri olan muhteşem çift kanatlı kapısı Babil İştar Kapısı (Ishtar) ve Babil Tören Yolu karşılıyor.

Dünyanın yedi harikası olan asma bahçeleri ile bilinen günümüzde Irak’ta Dicle ve Fırat Nehirleri arasında yer alan antik Babil kenti 6. Yy ’da II. Nebukadnezar zamanında yeniden inşa edilir. Kapılar bu zamanda yapılır. O Kral ki sırf sevgili karısı Semiramis sıla hasreti çekmesin diye Babil’in Asma Bahçelerini yaptırmış. Babil Kraliçesi Semiramis bahçeyi görünce “Ne bu? Kadnezar ” demiş. O’da senin için yaptırdım birtanecik karıcım mı demiş acaba her neyse onun gibi bir şeyler demiştir herhalde. Görüyor musunuz hanımlar adamı? Nasıl düşkünmüş ki karısına hasretlik çekmesin diye dünyanın yedi harikasından birini dikmiş. Hoş bendeki de akıl nereden göreceksiniz adam mevta olalı yüzyıllar olmuş. Ne bu su kalmış nede kadnezarı. Bahçe desen tarla tapan olmuş, şimdiki durumu ise malum. İçler acısı.

   Pergamon Müzesi Babil Ishtar Kapısına gelirsek, yapımında mavi üzerine yine mavi, sarı, turuncu, kahverengi, yeşilin tonlarında sırlı ve kabartmalı tuğlaların kullanıldığı kapı,  aşk ve savaş tanrıçası Ishtar’a adanmış. Kapının duvarlarında fırtına ve bereket tanrısı Adad’ın kutsal hayvanı boğa ve Babil’in baş tanrısı, şehrin koruyucusu Marduk’un kutsal hayvanı ejder Muşuşu’nun kabartmaları bulunuyor. Tören yolunda ise iki tarafınızda savaş ve aşk tanrıçası Ishtar’ı temsil eden aslan figürleri ile ilerliyorsunuz.

Almanlar Mezopotamya’nın bereketli topraklarında 1989’da başladıkları kazı çalışmaları sonucu 2500 yıllık Babil Kentinin Ishtar Kapısına 1902 yılında ulaşmışlar. Birinci Dünya Savaşına kadar süren çalışmalarda eksik olmasınlar yine bulduklarını gemiler ile taşıyarak, başlarına bir şey gelmesin diye de Berlin’de korumaya almışlar. Yangından mal kaçırır gibi yükledikleri taşlarla dolu iki gemi de ağırlıkları yüzünden Şattülarap Körfezinde batmış. Duvarda yer alan Ejder figürünün ön ayakları aslan, arka ayakları şahin, gövdesi vahşi balık, kuyruğu yılan, başı ise ejderha. Babilin insanları ejder denen mahlukatı nasıl tahayyül ettilerse artık.

Milet Güney Agora Kuzey Kapısı

     Pergamon Müzesi Gezimize devam edince yine bizim topraklardan yürütülen Milet Güney Agora Kuzey Kapısı çıkıyor.

M.S II. Yy’da İmparator Hadrian döneminde inşa edilen, 1903 yılında Alman arkeolog Theodor Wiegand tarafından bulunup, kaçırılan muhteşem yapıyı pazaryeri kapısından çok bir tiyatro veya bir kütüphane girişine benzetebilirsiniz. İki katlı üç kapılı yapı devrin sanatının inceliklerini gözler önüne seriyor. Efes ören yerinde bulunan Celcus Kütüphanesinin ön yüzünün benzeri. Dönemin estetik anlayışı o biçim anlıyacağınız. Bu kadar büyük mermer kapıyı (yaklaşık 16 m yüksekliğinde ve 30 m genişliğinde) kapalı yere nasıl sığdırmışlar diye şaşırıyoruz. Theodor Wiegend isimli Alman arkeolog 1903 yılında yaptığı kazıda önemsiz malzeme diyerek 1600 ton ağırlığındaki bu yapıyı Alman Devleti’nin yardımıyla yurt dışına çıkarabilmiştir.

Roma Mezar Yeri Anıtı (Cartinia Tomb)

Milet Pazaryeri Kapısının karşısında İtalya Falerii’den Roma mezar yeri anıtı

ortadaki alanda ise Milet’deki bir şahsa ait evin yemek odasında yer alan mozaik yer döşemesi (Orpheus Mosaic) sergileniyor.P7280840

Orpheus Mosaic

Mozaiğin üst tarafında çaldığı lir benzeri çalgı (cithara) ile hayvanları, bitkileri, hatta insanları büyülediğine inanılan Orpheus bir elinde çalgısı, bir elinde mızrabı kayanın üzerine oturmuş. Mozaiğin alt tarafındaki uzun dikdörtgen kısımda ise dört Eros tarafından yönetilen efsanevi av sahnesi yer alıyor. Romalılar ne kadar eğitimli, ne kadar kültürlü olduklarını göstermek için evlerini Yunan Mitolojisinden dekore ederlermiş.

Bergama Sütunları

Berlin’de gezilecek yerlerin başında gelen Bergama Müzesinde salondan salona dolaştıkça gözünüze birçok yurdum eseri takılıyor. Pergamon Müzesi Bergama Sütunları,

Athena Tapınağı Propylon Girişi

II. Eumenes dönemine ait olan ( M.Ö. 197 – 159 ) Pergamon Athena Tapınağı Propylon Girişi ve sonrasında geldiğimiz bölüm Pergamon Müzesinin başyapıtı, çalınmış tarihimiz görkemli Pergamon Altar, Bergama Zeus Sunağı‘nın bulunduğu devasa alan.

Pergamon Altar- Bergama Zeus Sunağı

Pergamon Müzesi Gezi Notlarımıza göre Bergama Krallığı M.Ö 3.yy’da Büyük İskender’in ölümünün ardından Makedonya’dan Hindistan’a uzayan 3 milyon km² lik imparatorluğunun, generalleri arasındaki paylaşım savaşları zamanında kurulmuş, kral II.Eumenes ve ardından II. Attalos zamanında gücünün zirvesine ulaşmış. Galatlara ( Keltlere) karşı kazanılan zaferleri ölümsüzleştirmek, Zeus ve Athena gibi tanrılara bağlılıklarını göstermek için Bergama’lı ve Atina’lı sanatçılara, Marmara Bölgesi mermerinden yaptırılan dini anıt U biçiminde.

Merdivenler ile çıkılan sunak içten ve dıştan rölyefler ile kaplı. Dış tarafta bulunan kabartmalarda kazanan Bergamalıları simgeleyen Olimpos tanrıları ve yendikleri Galatları simgeleyen devler (Gigantlar) savaşıyor. İç taraftaki kabartmalarda Attalos Hanedanlığının efsanevi kurucusu Telephos’un hayatı canlandırılmış.

Pergamon Müzesi Gezisine  Asur, Babil, Sümer, Hitit uygarlıklarına ait pek çok eserle devam ediyoruz.

Kapı aslanları, İnsan kafalı, yarı aslan yarı kartal gövdeli Asur bekçileri (lamassu), işlenmiş taş bloklar, heykeller ve daha niceleri.

Sonraki Sayfaya Geçmek İçin Tıklayın

Leave a Comment