Füssen, Dağlar, Göller ve Lech Arasında Romantizm-ARABAYLA ROMANTİK YOL#5

Arabayla  Avrupa Turu” Füssen 24 Ağustos Pazartesi Yolculuğumuzun 16. Günü Devam Ediyor.

Sonunda yolculuk bağı bağladı ayağımı -Furuğ Ferruhzad-

Yalnız
Yeryüzünde birçok
Yol ve sokak vardır,
Fakat hepsinin
Varacağı yer aynıdır.

Gezip dolaşırken türlü şekilde
İki ya da üç kişi olursun;
Son adımı ise
Yalnız atmaya mecbursun.

Bu yüzden çok faydalı değildir
Hiçbir yeti, hiçbir bilgi,
Yalnız başına yaptıktan sonra
Zor olan her bir şeyi.

HERMANN HESSE
Çeviri : Hilmi Tezgör

Harika bir gün geçiriyoruz. Sabahtan çıktığımız Arabayla Romantik Yol Gezisinde önce Hohenschwangau Kalesini dışından gezdik sonra Romantik Yol’un en güzel Peri Masalı Şatosu Beyaz Kuğu Neuschwanstein Şatosunu hem dışından hem de içinden Rehberli Tur ile gezdik. Ardından Bavyera Rokoko Mimarisinin Başyapıtı Wieskirche Hac Kilisesini ziyaret ettik.

Gezimiz tüm romantikliği ile sürüyor. Hava mis, doğa enfes, gezmek ise şahane. Ancak artık gün de bir yandan yavaş yavaş ilerlemekte. Güneşin pırıltılarını kıskanmadan verdiği şu saatlerde daha ileri gitmeyi bırakıp geri dönerek köyümüzdeki evimize geçmeden Romantik Yolun ucundaki yaklaşık 15,000 nüfuslu Füssen Şehrini de gezmek niyetindeyiz. Bu demek oluyor ki 27 km daha yol yapılmalı arabayla. Hoş bu yollarda insan tüm gün boyunca da gitse sıkılmaz ya…

Romantik Yolun Güney ucunda yer alan Füssen 4 km. uzaklıkta bulunan masal şatolarını ziyaret etmek için iyi bir konum. Tabi yalnızca şatolara yakınlığı değil onu cazip yer haline getiren. Hemen yanı başından akan Lech Irmağı, kıyısında yer aldığı Forggen Gölü (Forggensee) ve Alp Dağlarının eşşiz manzaralarını da unutmamak gerekir. Hatta şöyle diyebiliriz birbirinden enfes güzellikteki göllerin yer aldığı Göller Bölgesinin tam da ortasındadır Füssen.

Tarihi Romalılar devrine uzanan şehir Ortaçağ’da Benedictine keşişlerinin önemli merkezi olmuş. Romantik Yolun en güney uç noktası. Ayrıca Almanya’nın “Alp Yolu” ve Almanya Bavyera’dan İtalya’ya uzanan “Via Claudia Augusta” turist rotalarının mola yeri olarak gezginlerin uğrak yeri olmuş. Eski Şehrin Doğu kıyısında yer alan Fransizkan Manastırı Romantik Yolun resmen son noktası.

Füssen Gezilecek Yerler

Füssen’in Gotik ve Barok karışımı caddelerinde yürümekten büyük keyif alacaksınız. Alplerin koyu yeşilinin yansıması mı artık yoksa suda çözünmüş kireç taşının verdiği bir özellik mi çarpıcı metalik mavi-yeşil rengi almış Lech Nehri’ni çok seveceğinizi garanti ederim.

Ekleyelim bunlara içlerini gezmeseniz de dışından seyretmesi bile çok hoşunuza gidecek Barok kiliseleri, Eski Benedictine Manastırı St. Mang, Yüksek Kale (Hohes Schloss) ve Belediye Müzesini. Daha da yetmez ne var başka diyenlere su sporları, kış sporları ve spa turizmi.

Eh Arabayla Füssen Gezisinde artık sizleri nasıl güzelliklerin beklediğini sanırım biraz gözünüzde canlandırmışsınızdır. Turistler, bisikletliler ve yürüyüşçüler için çekim noktası şehri Arabayla Avrupa Seyahatinde mutlaka bir gezin derim artık ben.

Yukarıda saydığımız yerlerden bahsetmeye geçmeden Füssen Gezi Notlarımızda yazdığına göre şehrin Avrupa’nın ut ve keman ustalarının yetiştiği yer olduğunu da belirtelim. Öyle ki Barok çağda Füssen Alman keman yapımının önemli bir merkezi imiş, ut yapımının ise beşiği sayılıyormuş. 18. Yy’da kasabada 80 usta kemancı çalışıyormuş ve diğer Avrupa şehirlerine de buradan giden ustalar yeni atölyeler kurarak telli çalgı yapımında Füssen sanatını Avrupa’ya yaymışlar.

Füssen Yüksek Kale (Hohes Schloss)

Arabayla Füssen Gezi Rehberine göre Yüksek Kale, Augsburg Prens-Piskoposların yazlık sarayı. Swabia Alplerinin en büyük ve en iyi korunmuş Ortaçağ kale komplekslerinden. 1931 yılından bu yana, kuzey kanadı Bavyera Devlet Resim Koleksiyonları dalında bir galeriye ev sahipliği yapıyor. 15. yüzyılın sonlarından kalma görkemli oyma ahşap tavanlı büyük Şövalyeler Salonu (Knight’s Hall), Swabian-Bavyera ve Allgäu bölgesinden Geç Gotik panel tabloların ve heykellerin sergilendiği mekan. Yüksek Sarayın kulesi ise şehir ve dağların manzarasını seyreylemek isteyenlere. Saray kompleksinin şapeli Veitskapelle Almanya’nın en yüksek kale şapeli olup çalışma saatleri boyunca ziyaret edilebilir.

Füssen Yüksek Kale (Hohes Schloss) Ziyaret Saatleri

04 Kasım 2019- 31 Mart 2020 (Cuma-Pazar) 13:00-16:00

01 Nisan – 08 Kasım 2020 (Salı – Pazar) 11:00 – 17:00

Füssen Yüksek Kale Giriş Ücretleri

Tam      : 6 €

İndirimli: 4 €

Füssen St Mang Benedictine Manastırı

Manastırın muhteşem Barok kompleksi Yüksek Sarayın aşağısında yer alıyor. Geçmişi 8. yüzyıla kadar uzanan manastır Augsburg Prens-Piskoposun özel bir manastırı olarak kurulmuş. Manastırın Füssen’de kurulmasında şehrin Augsburg’dan Yukarı İtalya’ya Alpler boyunca uzanan Ortaçağ yolunun kilit noktasında olması yanı sıra Lech Nehrinin Alplerden dışarı çıktığı yer olması da önemli rol oynamış. Bu yüzden şehir hem Kutsal Roma İmparatorları, hem de Augsburg Piskoposları için, stratejik açıdan önem taşımış.

Füssen St Mang Benedictine Manastırı bu bölgenin lordluk, ekonomi, kültür ve inanç yaşamında belirleyici rol oynamış. 1803 yılına kadar süren Manastırın rolü Napolyon Savaşları ile bozulmuş 1909 yılında Füssen şehri tarafından satın alınan manastırın Kuzey kanadı belediye binası olarak kullanılmış Güney-Batı kanadında ise Füssen Müzesi (Museum der Stadt Füssen) yer almakta. Bir zamanlar rahiplerin kaldığı odalarda artık eski sanat eserleri ve arkeolojik eserler sergilenmekte. Manastırın 9. Yy’dan kalma Anna Şapeli Jakob Hiebeler’in 20 resim serisinden oluşan Füssen Ölüm Dansı (Totentanz-Dance of Death) adlı eseri ile meşhurdur. Eser Bavyera’da korunmakta olan en eski Ölüm Tarlası Döngüsü kabul edilmektedir. Füssen Müzesinde bir de etkileyici tarihi müzik enstrümanları koleksiyonu yer almaktadır.

Füssen Müzesi Ziyaret Saatleri

04 Kasım 2019- 31 Mart 2020 (Cuma-Pazar) 13:00-16:00

01 Nisan – 08 Kasım 2020 (Salı – Pazar) 11:00 – 17:00

Füssen Müzesi Giriş Ücretleri

Tam      : 6 €

İndirimli: 4 €

Füssen Kutsal Ruh Hastane Kilisesi ( Heilig-Geist-Spitalkirche )

Manastırdan nehre yürürken köprüye gelmeden sol köşe başındaki dışı gösterişli Rokoko freskler ile süslemeli 18. Yy’da inşa edilmiş Kutsal Ruh Hastane Kilisesi yer alır. Kilisenin kapısını açıp içeri girerseniz iç mekan dekorunun da hayli zengin olduğunu göreceksiniz.

Füssen Gezi Rotasındaki Kilisenin bitişiğindeki bina ise Kutsal Ruh Hastanesi imiş.

Biz Arabayla Füssen Seyahatimizde kısa zaman aralığında Füssen’i yürüyerek gezdik. Siz de bizimki kadar veya daha uzunca bir süre ayırarak doyulmaz sokaklarında gezebilir, güzel binalarını görebilirsiniz.

İnanın bana Füssen, dağlar, göller ve Lech arasında romantizmi tatmak için biçilmiş kaftandır.

Sürgün

Bir ölüyüm ben, dolaşıp duran
artık hiçbir yerde kaydım yok
bilinmiyorum mülki amirin görev yerinde
sayı fazlasıyım altın kentlerde
ve yeşeren taşra yörelerinde.
Vazgeçilmişim çoktan
ve hiçbir şeyle anımsanmamışım.
Yalnızca rüzgârla ve zamanla ve sesle
ben insanlar arasında yaşayamayan
Ben Almanca diliyle
çevremde kendime mesken
edindiğim bu bulutla
bütün dillerde sürüklenmekteyim.
Nasıl da kararıyor bulut
yağmurun tonları da koyulaşmakta
çok azı yağıyor
O zaman bulut ölüyü daha aydınlık bölgelere taşıyor.

Ingeborg BACHMANN / Almanya
Çeviren: Ahmet CEMAL

En yorgun yerini yanında taşır yolcu -Hakan Keysan-

Arabayla  Avrupa Turu” 24 Ağustos Pazartesi Yolculuğumuzun 16. Günü Sonu

Leave a Comment