NOT: Budapeşte Gezi Yazılarımı; Budapeşte,

Budapeşte II ve

Budapeşte III Linklerinden Okuyabilirsiniz.

ÖLÜME DOĞRU
Dere tepe aşarak, ovalardan geçerek
Askerler uzaklara, savaşmaya gittiler.
Dinlediler uğursuz top gürültülerini,
Sonunda içlerinden dedi ki yaşlı bir er:

Ne mutlu genç olan kimseye, kuzum
Ne kansı vardır, ne de çocuğu,
Ölürse geride kalmayacaktır,
Ne dulu, ne öksüz bir yavrucuğu.

Dere tepe aşarak, ovalardan geçerek
Askerler uzaklara, savaşmaya gittiler.
Dinlediler uğursuz top gürültülerini,
Cevap verdi bir ara içlerinden genç bir er:

Ne mutlu sizlere ey ihtiyarlar,
Yetmez mi, güldünüz, kederlendiniz.
Başlangıçta bile değiliz henüz,
Aşkın tan vaktinde ölüyoruz biz.

Jösef Erdélyi Şiiri

Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?

  Arabayla Avrupa Turu yerine  Budapeşte Gezisine uçak ile gitmeyi tercih ederseniz İstanbul Atatürk Havaalanından THY ile veya Sabiha Gökçen Havaalanından Pegasus Havayolları ile direk uçuş yaparak 2 saatte ulaşılabilir. Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı (Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér) ismini ünlü Macar besteci Franz Liszt’den (Liszt Ferenc) almıştır. Macaristan Gezisinde haha çok Ferihegy olarak anılan kısaca BUD olarak gösterilen Budapeşte Havaalanı şehrin 16 km güney doğusunda yer almaktadır.

Budapeşte Havalimanından Budapeşte Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?
Budapeşte Havaalanından Budapeşte Şehir Merkezine Toplu Taşıma ile Ulaşım

Havaalanından 04.00-23.00 saatleri arasında 200E no’lu otobüs Terminal 2 ile Kőbánya-Kispest metro durağı arasında sefer yapar. Yolculuk süresi 30 dakikadır. Kőbánya-Kispest metro istasyonundan M3 metro hattını kullanarak 20-25 dakikada şehirdeki Deák Ferenc tér durağında olursunuz ve burada M1 ve M2 metro hattına geçebilirsiniz. Saat 23.00- 01.00 arası 200E no’lu otobüs, 01.00-04.00 arası ise 900 no’lu gece otobüsü Havaalanı Terminal 2 ile Güney Pest otobüs garajı (dél-pesti buszgarázs) arasında çalışmaktadır. Buradan 950 ve 950A gece otobüsleri ile şehir içine ulaşmak mümkündür.

    Budapeşte toplu taşıma araçlarında geçerli bilet ücreti tek yön 350 HUF olup havaalanında BKK müşteri hizmetleri noktalarından, postaneden, gazete bayilerinden, otobüs duraklarındaki bilet makinelerinden alabileceğiniz gibi otobüste şoförden 450 HUF ödeyerek de alabilirsiniz. Postane Terminal 2A’nın asma katında bulunmakta olup Budapeşte toplu ulaşımı için 24, 72 saatlik, haftalık, aylık biletler satılmaktadır. Gazete bayileri yalnızca tek bilet, 10 parçalı bilet broşürü ve kısa yol bileti satışı yapmaktadır. Terminal 2A ve 2B’nin Gelişinde bulunan Turist Bilgilendirme noktalarında da 24, 48, 72 saatlik Budapeşte Kartı satışı yapılmaktadır.

Budapeşte Havalimanından Budapeşte Şehir Merkezine Taksi

Havaalanından şehir merkezine taksi kiralarsanız trafiğe bağlı olarak yaklaşık 22 € civarında tutmaktadır. Terminal 2A ve 2B çıkışında Főtaxi kabinlerini görürsünüz. Taksilerde POS terminal cihazları da olduğundan kredi kartı ile de ödeme yapabilirsiniz.

Budapeşte Şehrini Toplu Taşıma ile Gezmek

Arabayla Avrupa Seyahatinde Budapeşte’de şehrin hemen her yerine toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz.

4 metro hattı olup, bunlardan Hat1, Hat2, Hat3 ”Deák Ferenc tér” durağında buluşur. Ulaşımda metronun yanı sıra otobüs, tramvay da kullanılmaktadır.

Macar metro ve banliyö hatları haritası için TIKLAYIN

Metro, hafta içi ve hafta sonu sabah 04.30 ile gece 23.30 saatleri arasında, yoğun saatlerde ortalama 3-5 dakika aralıklarla çalışmaktadır.

Tramvay çalışma saatleri de aşağı yukarı metro ile aynıdır. Duraklarda çalışma saatlerini gösteren afişler bulunuyor. 2 nolu tramvay hattı ile Tuna Nehri kenarında harika bir tur atabilirsiniz.

Otobüsler sabahın erken saatinden gece yarısına kadar çalışmaktadır. Ayrıca  belli bir saatten sonra işleyen gece otobüsleri de bulunuyor.

  Budapeşte Toplu Ulaşım Biletleri 

Araba ile Avrupa Seyahatinde  Budapeşte’de toplu taşıma biletleri  gazete bayileri, tütün dükkanları, otomatik makinelerden ve metro istasyonlarından alınabilir. Ancak kullanmadan önce mutlaka turuncu, bazı yerlerde de kırmızı renkli makinelerde onaylattır malısınız.

Günlük kart kullanıyorsanız yanınızda bulundurmak zorundasınız. Metro istasyonlarının girişindeki görevliler tarafından bilet kontrolü yapılabiliyor. Biletsiz seyahat etmenin cezası 8000 HUF.

Bilet Otobüslerde şoförden de alınabilir.

Budapeşte Metro, Tramvay ve Otobüslerde Geçerli Bilet Çeşitleri ve Ücretleri

Tek Kullanımlık  Bilet (vonaljegy): 350 HUF, eğer otobüs şoföründen alırsanız 450 HUF oluyor.

10’luk bilet (10 darabos gyűjtőjegyz) alırsanız 3000 HUF.

Bileti makineye onaylattığınızda 60 dakika içinde seyahati tamamlamak durumundasınız.

Tek kullanımlık biletlerle aktarma yapılmıyor. Bunun için 530 HUF vererek 90 dakika geçerli transfer bileti (átszállójegy) almalısınız.

24 saat geçerli bilet (napijegy) 1650 HUF

Üç günlük bilet (turistajegy)  4150 HUF. Bilet fiyatlarına ulaşmak için TIKLAYIN

Budapeşte Gezi Rotasında bilet yerine; 24, 48 veya 72 saatlik Budapeşte Kartlardan alarak hem ulaşımda hem de bazı müze ve termal banyolara girişi ücretsiz veya indirimli yapabilirsiniz. Budapeşte Kart ile ilgili ayrıntılı bilgi için  – Budapeşte Kart

Eğer bizim gibi 5 kişilik veya daha küçük bir grupsanız ve Budapeşte Gezilecek Yerlerini  birlikte dolaşacaksanız 24 saatlik grup kart (Budapest csoportos 24 órás jegy) 3300 HUF almak en uygunudur. Bu kartlarla süresi dahilinde sınırsız yolculuk yapabiliyorsunuz. Grup kart hariç diğer günlük kartlar tek kişilik olup, birden fazla yolcu kullanamaz.

NOT: Alacağınız biletin Macarca adını bir kağıda yazarsanız metro istasyonlarında gişe görevlileri ile aranızdaki dil sorununu kolayca aşabilirsiniz.

 Budapeşte Araç Park Yeri  

Araba ile Avrupa Gezisinde Budapeşte Caddelerinde araç park yerleri, genellikle hafta içi sabah 8 ile akşam 6 arası ücretlidir. 1. Bölge olarak adlandırılan; Peşte yakasındaki Tuna Nehri ile Büyük Bulvar (Nagykörút) arasında kalan bölge ve Buda yakasındaki Kale Tepesi civarındaki caddelerde ise araç park etmek sabah 8 den akşam 8’e ücretlidir.

 

Budapeşte Gezi Notlarımıza göre şehirde aracınızı park ettiğiniz bölgeye göre saatlik park ücreti 175 HUF ile 525 HUF arasında değişir.

Budapeşte’de  Cumartesi ve Pazar günleri ile ulusal bayramlarda caddelerde park etmek ücretsizdir.

KAÇAK

Pencereden bir dağ görüyorum,
beni görmüyor dağ;
saklanıyorum, kalemimden şiir sızıyor,
gerçi hiçbir şey fark etmiyor ya;
ve görüyorum,ama biliyorum nereye dek
bu eski moda merhamet:
eskiden olduğu gibi ay salınıyor gökte
ve çiçek açıyor vişne.

MİKLOS RADNOTİ Şiiri (1909-1944)

Arabayla Avrupa’da bir sonraki durağımız Slovakya’nın başkenti Bratislava. Bu şirin kentin gezilecek yerlerini sizin için yazdım. Okumak için → Bratislava (Slovakya)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin