Romantik Yolun Büyüsü Rothenburg Ob der Tauber-ARABAYLA ROMANTİK YOL#8

Arabayla  Avrupa Turu” Rothenburg Ob der Tauber, 25-26 Ağustos Yolculuğumuzun 17. ve 18. Günleri

Bir kere yolunuzu kaybetmektense, iki kere sormak daha iyidir. -Danimarka Atasözü-

MELANKOLİ
Sakın silmeyin, silmeyin boşuna
Ölümsüz aşkların gözyaşlarını!
Silinmiş, ölgün gözlerle bakınca
Öylesine boş, anlamsızdır dünya.
Dokunmayın, ah! Silmeyin boşuna
Umutsuz aşkların gözyaşlarını!

Johann Wolfgang von Goethe (1749 – 1832)

Çeviri: Tüzün Gürson

Arabayla Avrupa Turu Romantik Yol Gezisinde bugün önce Dinkelsbühl ardından Landsberg am Lech gezildi

Mevsimlerden yaz, aylardan Ağustos, Arabayla Avrupa Turu Romantik Yol ve muhteşem bir yaz gecesi aman Allahım her şey romantik. Schillingsfürst’te konaklama yapıyoruz. Romantik Yolun en güzel, en romantik şehri Rothenburg Ob der Tauber arabayla on beş, yirmi dakikalık mesafede. Bundan daha güzel ne olabilir ki? Romantik Yolda Arabayla Rothenburg Ob der Tauber Turu. Yalnız gece mi gezeceğiz bu güzel şehri tabi ki hayır. Bu güzellik neredeyse kaldığımız yerin yanı başında üstüne üstlük Arabayla Romantik Yol Gezi Güzergahımızda. E böyle olunca biz de hem gece hem gündüz, hem giderken hem gelirken fırsat oldukça gezelim tadını çıkartalım istiyoruz.

Rothenburg Ob der Tauber

11.000 kişilik nüfusu ile ben diyeyim şehir siz deyin kasaba bu küçük sevimli yer Tauber Nehri platosuna kurulmuş, isminin manası da Tauber’in üzerindeki kırmızı kale. Nehrin oradan bakıldığında surların üzerinden görünen kentin kırmızı çatıları yüzünden denilmiş böyle. 1000 yıl öteye giden bir tarihi var. Orta Çağ’dan 1803’e kadar Özgür İmparatorluk Şehri olmuş. Protestan Lutheran Rothenburg, 30 Yıl Savaşlarında komutan Tilly’nin komutasındaki Katolik birliklerince ele geçirilmiş. Yakılıp, yıkılmaktan, yerle bir edilmekten de sözüm ona bir bahis ile kurtulmuş. Rivayet şöyle ki 3,25 litre şarap dolu maşrapayı kafasına dikip bir solukta içme bahsini belediye başkanı Nusch, Tilly’e karşı kazanınca Tilly sözünü tutarak askerlerini geri çekmiş. Bu efsaneye dayanarak, yerel bir şair Adam Hörber’in yazdığı ve ilk kez 1881 yılında oynanan bir gösterileri de varmış “Meistertrunk”. Günümüzde Temmuz Yaz Festivali ve Eylül İmparatorluk Şehir Festivali sırasında bu oyun sergilenmekteymiş.

Rothenburg her ne kadar savaştan sağ çıkmayı başarsa da ardından gelen Veba salgınından kurtaramaz kendini ve fakirleşir. 19. Yy’da Romantizm sanatçılarının keşfettiği şehir 20. Yy’da Nazilerin örnek ve gözde şehirleri arasına girer ve Nazi Gençlik Örgütünün büyüdüğü kentlerden biri olur. II. Dünya Savaşında yok olmaktan ise kenti savunan komutanın Hitler’in sonuna kadar direnin emrini dinlemeyerek teslim olması ile kurtulur. Savaş sırasında aldığı yaralar savaştan sonra dünyanın dört bir yanından alınan bağışlar ile hemen sarılarak şehir sakinlerince kent tekrar ayağa kaldırılır. Şehrin onarımına destek olanların adlarını şehir duvarlarındaki hatıra tuğlalarda görebilirsiniz.

Artık Başlasın Yürüyerek Rothenburg Gece Turu

Yemeğin ardından yola çıkarak otobandan çok kısa bir süre içinde ulaştığımız şehirde aracımızı surların dışına park ederek Rothenburg’u yürüyerek gezmek için Gallows Kapısı’ndan (Galgentor) Eski Şehre giriyoruz.

Almanya Romantik Yol’da ilk gece turumuz. Gecenin karanlığında sokak lambalarının sarı loş ışıkları ile aydınlanmış şehrin sokaklarına adım atmamız ile birlikte adeta bir Orta Çağ hazinesine dalıyoruz.

Çok ama çok iyi korunmuş kuleler, burçlar, mazgallar, kapılar, evler. Daha vakit çok erken bile olsa Arnavut kaldırımlı taş sokaklarda kimsecikler yok. Yaşadığımız alemden kopmuş masal dünyasının büyülü atmosferine adım atmışız gibi. Turistlerce böylesine revaçta olan bir yeri böyle kimsecikler yokken yakalayabilmek büyük bir şans bizim için. Bu gece Rothenburg sokakları bizim yaşasın.

Yolun sonunda görünen Beyaz Kule’ye (Weißer Turm) yaklaştıkça ortalığın sessizliğini uzaktan gelen büyüleyici bir org sesi bozuyor. Bu masalsı atmosferde ayaklarımız bizi o sesin geldiği yere götürünce karşımıza çıkan bir kilise. Artık müziğin içindeyiz sanki. Bugün şanslıyız dedim ya.

Aziz James Kilisesi (St.-Jakobs-Kirche-St. James’ Church)

Yapımı 1485’de biten Protestan-Lutheran Aziz James Kilisesi burası. Şehrin en büyük kilisesi olması yanı sıra İspanya’daki Santiago de Compostela’ya giden hac yolunda bulunmasıdır onu önemli kılan. Kilise ağaç oyma ustası Tilman Riemenschneider’ın oyma eseri Kutsal Kan Sunağı ile ünlüdür. Sunağın sağ kanadında Kudüs’e giriş, ortada Son Akşam Yemeği, sol kanadında ise Zeytin Dağı tasvir edilmiştir. Şimdi bizim kilisenin yanındaki banklara Aziz Jakob’un bronzdan yapılmış heykeline karşı oturarak büyüleyici sesini dinlediğimiz muhteşem orgu ise Avusturyalı Rieger Orgelbau tarafından 1968’de yapılmış.

Rothenburg St.-Jakobs-Kilisesi Gezilebilecek Saatler

Ocak- Mart Ayları Arasında ve Kasım Ayında: 10:00-12:00 ve 14:00-16:00

Nisan-Ekim Ayları Arasında                            : 09:00-17:00

Aralık                                                              : 10:00-16:45

Kimbilir gittiğiniz vakit ücretsiz girebileceğiniz bir konsere denk gelir de hoşça vakit geçirirsiniz.

Müzik ziyafetinin ardından Rothenburg’u yürüyerek gezmeye devam. Olabildiğince bize kalmış sokakların keyfini çıkartıyoruz. Yolumuzun üzerine kah bir kule, kah bir kilise çıkıyor. Evlerin güzelliğini anlatmaya ise sözcükler yetmez.

Rothenburg ob der Tauber Gezilecek Yerler

Rothenburg Şehir Surları

Eski Kent’in en büyük çekim noktalarından biri tarihi şehrin yarı ahşap mimarisini gözler önüne seren,  şehrin merkezini tamamen çevreleyen surları ve kuleleri.

Yaklaşık 4 kilometre tutan surlarda yürüyerek 40 farklı kule ve kule geçidinden geçerek bir dairesel tur gerçekleştirilebilir, yürüyüşünüz sırasında geleceğiniz kale kapısında Tauber Vadisinin efsanevi güzelliğini seyredebilirsiniz.

Gündüz olsun gece olsun yapabileceğiniz bu gezide en az iki saatlik rota boyunca 22 noktada İngilizce ve Almanca olarak şehrin tarihi, kuleleri, kapıları, surları hakkında açıklayıcı bilgilere rastlayacaksınız.

Rothenburg Şehir Surları Giriş Ücreti: Ücretsiz

Killingen Kapısı (Klingentor- Killingen Gate) ve Aziz Wolfgang Kilisesi (St. Wolfgangskirche-St. Wolfgang’s Church

Eski Şehrin masalsı gece turunda karşımıza çok güzel bir şehir kapısı daha çıkıyor. Killingen Kapısı Eski Şehrin Kuzey kapısı.  37 m yüksekliğindeki kule 16.yy ile 19. Yy arasında şehrin çeşmelerine su sağlayan su kulesi görevi görmüş. Kulenin bitişiğinde 1475-1492 yıllarında inşa edilen çobanların koruyucu azizi Wolfgang’a ithaf edilmiş Çoban kilisesi bulunuyor. Ortaçağ da Rothenburg koyun yetiştiriciliği ve yün ticareti ile ünlüymüş. Kilisenin giriş kapısında koyun çiftçiliği hakkında ilginç sergileri olan küçük bir müze de varmış.

Rothenburg Aziz Wolfgang Kilisesi ve Müzesi Açık Olduğu Zamanlar

Nisan-Eylül: Salı hariç her gün 11:00 ile 13:00 ve 14:00 ile 17:00 arası açıktır.

Ekim          : Her gün 11:00-16:00 arası açıktır.

Rothenburg Aziz Wolfgang Kilisesi ve Müzesi Giriş Ücreti

Tam                          : 1,50 €

Çocuk                       : 0,50 €

(6 yaşa kadar) Çocuk: Ücretsiz.

Issız sokaklara gölgelerimizi düşürerek dolaşırken tek tük insan ile karşılaşıyoruz. Şehir Meydanı görece daha kalabalık ama yine de sakin ve lambaların aydınlığında çok güzel.

Rothenburg ob der Tauber Pazar Meydanı (Marktplatz)

Muhteşem Belediye Binasının ve aristokrat evlerinin çevrelediği, haftalık pazarın kurulduğu, festivallerin, havai fişek gösterilerinin düzenlendiği şehrin kalbi meydan.

Rothenburg Belediye Binası (Rathaus)

Rönesanas cepheli Belediye Binası Rothenburg Pazar Meydanının en görkemli yapısıdır. Balkonu çiçekler ile süslü bu güzel binanın merdiven basamakları yerel halk için bir buluşma noktası iken turistler için de meydanın güzel atmosferinde dinlenme yeridir. 1572-1578 yılları arasında Leonhard Weidmann tarafından tasarlanıp inşa edilen binanın doğu kısmı 1501’de yanarak kül olmuş, çan kulesi ile batı kısmı ise günümüze kadar gelebilmiş. Barok tarzı kemerler 1681’de eklenmiş.

Rothenburg Belediye Binası Kulesi (Rathausturm)

Bu güzel Orta Çağ şehrini kuşbakışı izleyebilmek için 52 metre yüksekliğindeki Belediye Binası Kulesinin 220 basamaklı merdivenlerini tırmanabilirsiniz.

Rothenburg Belediye Binası Kulesi Açık Olduğu Zamanlar

Ocak ve Mart ayları arası ve Kasım ayında: Cumartesi ve Pazar Günleri 12:00 – 15:00

Nisan- Ekim arası     : Her gün 09:30 – 12:30 ve 13:00 – 17:00

Noel pazarı sırasında: 10:30 – 14:00 ve 14:30 – 18:00 (Cuma ve Cumartesi 19:00’a kadar)

Rothenburg Belediye Binası Kulesine Çıkış Ücreti

Tam                            : 2,50 €

Çocuk (14 yaşa kadar): 1,00 €

Rothenburg Şehir Zindanı ile Tarih Müzesi (Historiengewölben mit Staatsverlies -History Museum with Town Dungeon)

Belediye Binasının altında gardiyan odası, işkence odası ve hücresi olan ve Başkan Toppler’in mahkumiyeti sırasında öldüğü şehrin en eski hapishanesi olan İmparatorluk Zindanı yer almaktadır. Orta Çağ tarihi ve Otuz Yıl Savaşları sırasındaki kentin durumu hakkında çok kapsamlı bilgilerin verildiği müze.

Rothenburg Şehir Zindanı ile Tarih Müzesi Ziyaret Saatleri

Şubat                       : Cts ve Paz. 10:00 – 16:00

Mart                         : 11:00 – 16:00 (Cts ve Paz 10:00 – 16:00)

Nisan                        : 10:00 – 16:30

Mayıs- Ekim              : 09:00 – 18:00

Kasım                        : 11:00 – 16:00

Aralık                         : 10:00 – 17:00 (Cts ve Paz 10:00 – 19:00)

01 Ocak – 06 Ocak    : 12:00 – 16:00

Rothenburg Şehir Zindanı ile Tarih Müzesi Giriş Ücreti

Tam                               : 3,50 €

Çocuk (6-10 yaş)           : 2,00 €

Öğrenci                         : 3,00 €

Aile(2 Yetişkin, 2 Çocuk): 8,00 €

Rothenburg Kent Meclisi Meyhanesi (Ratstrinkstube)

Eski zamanlarda Belediye Meclisi üyelerine hizmet veren meyhane günümüzde herkese açık. Zamanın yanı sıra günü de gösteren saatin geçmişi 1683’e uzanmakta. Saatin üzerinde bir güneş saati ve şehrin arması da bulunuyor. Ayrıca binada turizm bilgilendirme ofisi de bulunmaktadır. Unutmadan eğer Arabayla Romantik Yol Seyahatinde Rothenburg festivallerine denk gelmediyseniz şehir meydanındaki Kent Meclisi Meyhanesi’nin üçgen çatısı altındaki saatin solunda ve sağındaki açılan pencerelerde birkaç dakikalığına kukla Nusch ve Tilly’nin şarap içme efsanesinin canlandırıldığını görebilirsiniz. Yalnız bunun için sabah saat 10:00 ile akşam 10:00 arasında saat başlarında meydanda olmalısınız.

Rothenburg Et ve Dans Evi (Fleisch- und Tanzhaus)

Pazar Meydanındaki 1446 tarihli sekiz metre derinliği ve 100 ton su kapasiteli Aziz George Çesmesi’nde tabi ki yine Aziz George ejderhayı (şeytanı) öldürmekle meşgul. Çeşmenin ardında yer alan kırmızı ahşaplı binanın üst kat tonozlu odalarında geçmiş zamanlarda dans ve kutlamalar yapılıyormuş, alt katı ise kasapların durduğu yermiş.

Rothenburg Aziz Mary Eczanesi (Marienapotheke)

Rothenburg Et ve Dans Evine bitişik, binanın sanki devamı iken başka renkte boyanmışı gibi duran siyah ahşaplı bina ise 1812’den beri Rothenburg sakinlerinin sağlık gereksinimlerini karşılayan eczanedir. Binanın asıl adı Jagstheimerhaus. Belediye Başkanı Jagstheimer’in 1448’de yaptırdığı ev. İmparator Maximilian gibi pek çok ünlü isim burada ağırlanmış.  Hem biliyor musunuz şu efsanevi başkan Nusch da bu evde oturmuş.

Rothenburg ob der Tauber’in en önemli caddelerinden Schmiedgasse

Rothenburg Usta Evi (Baumeisterhaus)

Rothenburg’daki en güzel Rönesans Evlerinden biri olan Rothenburg’un ünlü mimarı ve taş ustası Leonard Weidmann ‘ın yaşadığı ve stüdyosu ev meydandan güneye yöneldiğinizde Obere Schmiedgasse 3 Numarada bulunuyor. Kapının üzerindeki işaretten 1596’da inşa edildiği anlaşılan evin cephesinde 7 erdem (inanç, umut, hayırseverlik, basiret, adalet, ölçülülük ve sebat), 7 ölümcül günah (kibir, haset, hiddet, tembellik, açgözlülük, pisboğazlık ve şehvet) tasviri işlenmiştir. Orijinalleri İmparatorluk Kent Müzesinde görülebilir. Bu güzel bina günümüzde kafe ve restoran olarak hizmet veriyor.

Baumeisterhaus’un hemen bitişiğindeki yeşil bina ise yine günümüzde otel ve restoran olarak hizmet veren, 1400’ler de yapılan Rothenburg’un en yüksek refah düzeyine sahip olduğu zamanların yöneticisi ünlü belediye başkanı Heinrich Toppler’in evi. Toppler 1408’de eski Rathaus’un zindanına hapsedilmiş ve efsaneye göre karısı onu kurtarmak için hapishaneye bir tünel kazmaya çalışmış. Gerçi zavallı başkan hapse atıldıktan iki ay sonra esrarengiz şekilde ölüvermiş. Tünelin bu kadar kısa sürede yetişmesi imkansızdı pek tabi. Efsanevi başkanın 1388 yılında Tauber Vadisi’ne yaptırdığı Çift Köprü veya Barbarossa Köprüsü’nden ya da Kale Bahçesi’nden yürüyerek yaklaşık 30 dakikada ulaşabilecek bir evi daha varmış. Tamamen korunmuş yarı kule yarı ev bu bina 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar mobilyalarla döşeli imiş. Kasım Ayı hariç Cuma – Pazar Günleri 13:00-16:00 arası istek üzerine gezilebiliyormuş.

Rothenburg Küçük Meydan – Plönlein

Schmiedgasse’nin güney ucunda dünyanın en çok fotoğraflanan meydanlarından Plönlein enfes manzarası ile sizi beklemektedir. Küçük Meydanın orta yerindeki çeşmenin yanındaki bina bir zamanlar balıkçıların tuttukları balıkları Pazar kurulana dek sakladıkları yermiş.

Meydanın ilerisindeki her iki kapı kulesi de 1204 yılında şehrin ilk genişlemesinin bir parçası olarak inşa edilmiş. Aşağıda kalan Kobolzeller Kulesinden çıkıldığında Tauber Vadisi’ne ve meşhur Çift Köprüye erişilir. Yukarıdaki kule ise Siebers Kulesidir.

Rothenburg Aziz John Kilisesi (St. Johannis Kirche- St. John Church)

Schmiedgasse’nin orta yerlerine denk gelen kilise Protestan Rothenburg’un birkaç Katolik kilisesinden biri olan Aziz John Kilisesidir. 1200’lerde kurulan kilise zaman içinde birkaç kez mezhep değişikliği geçirse de 1803’de Bavyera’nın laikleşmesi ile tekrar Katolik Kilisesi olmuş. St. John Kilisesi her zaman açıktır. Yanındaki çeşme Johannis Çesmesi (Johannisbrunnen).

Rothenburg Ortaçağ Suç Müzesi ( Mittelalterliches Kriminalmuseum-Medieval Crime Museum)

Aziz John Kilisesi’nin arka bitişiğinde yer alıyor. Avrupa’nın tek hukuk müzesidir. Geçmiş zamanda mahkemelerde yargılamalar nasıldı?, 1000 yıllık ceza, işkence, Orta Çağ cadı avı ilginizi çekiyorsa müze tam size göre.

Rothenburg Ortaçağ Suç Müzesi Açık Olduğu Zamanlar

Nisan – Ekim: 10:00 – 18:00

Kasım – Mart: 13:00 – 16:00

Rothenburg Ortaçağ Suç Müzesi Giriş Ücreti 2020

Tam                       : 7,50 €

Yaşlı                       : 6,50 €

Öğrenci                  : 4,50 €

Aile                         : 18,50 €

6 yaşa kadar Çocuk: Ücretsiz.

Noel Müzesi (Deutsches Weihnachtsmuseum- Christmas Museum)

Gezmekten büyük, küçük, kadın, erkek herkesin hoşlanacağı Noel olmasa bile o havaya sokacak bir müze.  Nasıl bulurum diyorsanız Belediye Binasının Herrngasse tarafında önünde duran hediye paketleri ile yüklü arabadan hemen fark edersiniz zaten.

Rothenburg Noel Müzesi Çalışma Saatleri

Nisan-23 Aralık: Her gün 10.00 – 17.00 Ayrıntılı çalışma zamanı için bakınız https://www.weihnachtsmuseum.de/en/oeffnungszeiten

Rothenburg Noel Müzesi Giriş Ücreti

Tam                    : 4,00 €

İndirimli              : 2,50 €

Çocuk (6-11 yaş) : 2,00 €,

Aile*                    :7,00 €

(*) 2 yetişkin ve 14 yaşa kadar çocuklar):

15 Ocak-31 Mart ve 15 Ekim-22 Kasım arası giriş ücretleri indirimlidir.

Fransisken Kilisesi (Franziskanerkirche-Franciscan Church)

Herrngasse’den batıya yürüdüğünüzde solda kalan Meryemana ’ya adanmış Fransiskan Kilisesi, 1309’a dayanan tarihi ile Rothenburg’daki en eski bazilikalardan biridir.

Fransisken Kilisesi Ziyaret Saatleri: 10:00 – 12:00 ve 14:00 – 16:00 (Ocak- Mart yalnızca Crt. ve Paz.)

Not: Fransisken Kilisesi, kapsamlı yenileme çalışmaları nedeniyle 2020’de tamamen kapalı olacak

Herrn Çeşmesi – Herrnbrunnen

Herrngasse üzerinde kafasının üstünde altın bir taç ve elinde altın bir asa tutan iki balık kuyruklu  deniz kızı bulunan Herrn Çeşmesi geç Rönesans eseridir.

Gece Bekçisi Turu

Rothenburg’u anlatmışken Gece Bekçisi Turundan bahsetmeden geçmek olmaz. Gerçeğine rast gelmediğimizden biz de kuklasını paylaştık sizinle:) Eğer gecenizi burada geçirirseniz her akşam saat 20:00’de Belediye Binasının önünden başlayan siyah giysili Gece Bekçisinin rehberliğinde İngilizce Eski şehri keşif turuna katılabilirsiniz. Tur için rezervasyon gerekmez ve ödeme turun bitiminde yapılır. 07 Ocak – 11 Mart arası Gece Bekçisi Turu yalnızca Cumartesi akşamları yine aynı saatte, saat 20:00’de yapılmaktadır.

Rothenburg Gece Bekçisi Turu Ücreti 2020

Tam                         : 9,50 €

(12-18 yaş) Öğrenci : 4,50 €

12 yaşa kadar Çocuk: Ücretsiz

Rothenburg ob der Tauber’in güzellikleri anlatmakla bitmez. Parkları, bahçeleri, kuleleri, kapıları, surları, evleri.

En iyisi siz kendiniz gelin görün ancak o zaman ne kadar haklı olduğumu anlarsınız. Bir tavsiye gündüz tur otobüslerinin şehre bıraktığı onca turist kalabalığına yakalanmamak için ya daha kent uyanmadan erken saatlerde dolaşın yada mutlaka ama mutlaka Rothenburg’u gece de gezin.

Arabayla Avrupa Turu Romantik Yol yazı dizimiz Würzburg ile devam ediyor.

DUVARA TEBEŞİRLE YAZILAN

“Savaş istiyoruz!”
En önce vuruldu
Bunu yazan

Bertolt BRECHT

Hayatın, üstüne üstüne geldiğini düşünüyorsan “yolculuk vakti” gelmiş demektir…-Figen Karaaslan-

1 thought on “Romantik Yolun Büyüsü Rothenburg Ob der Tauber-ARABAYLA ROMANTİK YOL#8”

  1. Şehri çok güzel tanıttınız. Ben de yıllar önce gezmiştim. Hatıralarım canlandı. Teşekkürler.

    Gece Bekçisi Turuna katılarak şehrin orta çağ yaşamını oldukça detaylı öğrenmek mümkün. Bu türlü turlar Almanya’da çok yerde yapılır.

Leave a Comment