Beyaz Şehir’de 2 Gün-ARABAYLA BELGRAD

Arabayla Avrupa Turu” Belgrad – 5-6 Ağustos Yolculuğumuzun 24. ve 25. Günleri

Turistler nereye gittiklerini, gezginler nereye gideceklerini bilemezler.

Paul Theroux

SENİN GÖZLERİN OLMASA

Senin gözlerin olmasa
gökyüzü
inmez ıssız evimize hiç

Senin gülüşün olmasa
duvarlar
yaşamaz gözlerinde hiç

Senin kuşun olmasa
salkımsöğüt
geçmez eşiğimizden hiç

Senin ellerin olmasa
güneş
gecelemez düşlerimizde hiç

Vasko Popa Şiiri (çeviren: Necati Zekeriya)

Araba ile Avrupa Turunda tatil çok güzel ama günler geçe geçe, yolda gide gide yolculuğun sonuna yaklaşıyoruz. Bugün Szeged’den ayrılacağız. Sakinlik ve huzur içinde kargaşa yaşamadan gezeceğiniz güzel bir şehir arıyorsanız Szeged’e mutlaka uğramalısınız derim ben.

Szeged Ve Macaristan’a Veda

Szeged’teki evimizin sessiz ve huzurlu gecesinde çektiğimiz uyku herkese iyi geliyor. Gayet güzel dinlenmiş, kendimize gelmiş vaziyette uyanıyoruz. Bundan sonraki kalacağımız evlerde çamaşır makinesi yok bu yüzden gece evimize gelir gelmez ilk işlerimizden biri çamaşır makinesine kirlileri atıp yıkamak oldu. Sabaha kadar hepsi kurudu sayılır. Bugün epey sıcak bir gün. Önümüzde yaklaşık 220 km olduğundan pek de acele etmiyoruz. Yola çıktıktan 17-18 km kadar sonra Macarista’a veda, Sırbistan’a merhaba yeri Horgoš – Röszke Sınır Kapısındayız. Günlerdir kapı mapı olmadan geçip gidiyorduk, alışmıştık da ne güzel, yine kontrollere başlayacağız. Önce Macar sınırında evrakların damgalanması, ardından Sırp gümrüğünde rutin kontroller. Yine çarçabuk işlemler sona eriyor ve yolumuza devam ediyoruz. Biz Avrupa’ya gelirken yurda giden işçi kardeşlerimiz artık dönüş yolunda, dolayısı ile diğer yön bir hayli kalabalık vaziyette.

Arabayla Szeged (Macaristan)- Belgrad (Sırbistan) Arası Otoyol Geçiş Ücretleri

Sınırdan Belgrad‘a kadar Sırbistan otoyollarında

Subotica- Novi-Sad  arasında 330 RSD veya 3 €

Novi-Sad- Belgrad arasında ise 240 RSD veya 2,5 € otoban ücreti ödüyoruz.

2019 Subotica- Belgrad Otoyol Ücreti: 560 RSD veya 5 €

Gezdiğimiz ülkelerin 2019 Avrupa Otoyol Geçiş Ücretleri

Belgrad Ulaşım ve Park Yeri

Belgrad  

Önümüzdeki iki gün boyunca konaklayacağımız yer Sırbistan’ın başkenti ve 1,2 milyonluk nüfusu ile en büyük şehri olan Belgrad. Vize istemiyor. Ulaşım kolay ve ucuz. Balkanlar Gezisinin en canlı gece hayatına sahip. Bunlara ek damak zevkimiz de uyuşuyor. Bu yüzden biz Türklerin Balkanlar Gezi Rotasında gözdesi.

Belgrad, Tuna ve Sava Nehirlerinin kucaklaştığı yerde kurulmuş. Yeşil ile mavinin harmanlandığı, Sırpça ismi Beyaz Şehir anlamına gelen şehir. İsminin aksine griden siyaha yüz tutmuş kırık panjurlu evleri ile ilk anda, eski, bitkin izlenimi bırakıyor bizlerde. Yılların getirdiği yorgunluktan mıdır, savaşların adresi olduğundan mıdır acaba? 21. Yy’a bile savaşarak girdi ya kim bilir?

Arabayla Belgrad Balkanlar’ın gezilecek yerleri arasında yer alıyor kent. Bir zamanlar Sırbistan’ın yanı sıra Hırvatistan, Karadağ, Slovenya,  Bosna-Hersek, Kosova ve Makedonya’yı kapsayan büyük ve çok güzel ülke Yugoslavya’ya başkentlik yaptı. Komünizmin çökmesinin ardından ne yazık ki dinsel ve mezhepsel ayrılıklar öne çıkarıldı. Eski kinlerin diriltilmesi ile çok kanlı ve sancılı bölünme süreci geçirdi ülke. Bölünmenin sonrasında daha küçülerek ve daha az sevilerek çıkan Sırbistan’ın başkenti olmayı sürdürdü ve bölgenin ana metropolü oldu.

Tarihlerden 1521. Kanuni Sultan Süleyman zamanı. Şehrin Osmanlılar tarafından fethedilmesi, Macar Ovasını Türklere açmıştır. 1541’de Budin’in fethine kadar Avrupa içlerine yapılacak akınlar için önemli bir askerî üs konumundadır. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde yazdığına göre şehirde bulunan 217 cami, 13 mescit, 7 tekke, 9 din bilimi medresesi (dârülhadis), 8 medrese, 7 hamam, 6 kervansaray, 21 han ve çarşı Osmanlılar döneminde Belgrad’ın nasıl canlı bir yerleşim yeri olduğu hakkında bir fikir vermektedir.

300 yıl sonra yarı bağımsızlığı tanınmış ve 1871’de de tam bağımsızlığına kavuşarak Sırbistan Krallığı adını almış ülke. Arabayla Belgrad Gezilecek Yerler arasında günümüzde Türk mimarisinden çok az örnek kalmış. Ancak günlük yaşamda kullandıkları pek çok kelime size tanıdık, bildik gelir. Sırpçada Türkçeden gelme 8965 sözcük bulunmaktaymış. Kiril alfabesini kullanmaları işi biraz bozuyor ya hadi neyse. Şehre varmadan kalacağınız adresi tam olarak öğrenmenizde fayda var.

Belgrad Konaklama

  Arabayla Belgrad Balkanlar Gezi Rotasında şehri gezmeyi dönüşe bırakmıştık. O yüzden bu defa kalacağımız evimizi şehir merkezinden seçtik ve yine Airbnb’den kiraladık. Evimize giriş saatimiz en erken 13.00. Yolculuğun süresini ona göre ayarlayıp eve vardığımızda ev sahibimizi evde bizi bekliyor bulduk. Arabayla Belgrad Gezisinde aracınıza park yeri bulmanız bir hayli zor. Şehir içinde sokaklar çoğunlukla tek yönlü ve yol kenarları park etmiş arabalarla dolu. Hemen eşyalarımızı indiriyoruz, çünkü çok az bir süre evin önünde durabiliriz. Arabayla Belgrad Gezisi yapmaya karar verirseniz kalacak yerinizin park yerinin olmasına özen gösterin.

Eşim ev sahibimiz ile birlikte giderek aracımızı birkaç sokak ilerideki bizim için ayrılan park yerine koyup geliyor. Sonrası malum ev sahibimiz ile Belgrad ve ev üzerine konuşmalar, ev sahibimizin bize iyi tatiller dileyerek ayrılması. Arabayla Belgrad Evimiz oldukça geniş. Ön tarafta sokağa bakan yataklarla dolu kocaman bir oda bulunuyor. Arka tarafta bahçeye bakan yine çift kişilik yataklı bir odası, orta yerde salon, mutfak ve banyosu var.

Yürüyerek Belgrad Gezisi Başlasın

Arabayla Balkanlar’da Belgrad gezimizde hemen bir şeyler atıştırıp kendimizi dışarı atıyoruz. Sokağımızın bağlandığı Makenzijeva (Мекензијева) Caddesinden şehir merkezine doğru yürüyüşümüze başlıyoruz.

Aziz Sava Katedrali (Храм светог Саве- Hram svetog Save) 

Belgrad Gezi Rotasında ilk durağımız haritamıza göre evimize çok yakın olduğunu anladığımız Aziz Sava Katedrali olacak. Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu Sava’ya ithaf edilen katedrale varmamız 10 dakika bile sürmüyor. Katedral Balkanların en büyük, dünyanın da ikinci büyük Ortodoks kilisesiymiş. Görünüş olarak Ayasofya’yı çağrıştırıyor. Ayasofya’nın beyaz renklisi diyelim. Söylenildiğine göre Sinan Paşa’nın Aziz Sava’nın naaşını gömüldüğü yerden çıkartarak halkın gözü önünde yaktığı yere yapılmış katedral. Bu olaydan 300 yıl sonra 1895’de yapımına başlanan katedralin dışındaki ihtişamı içeriye girince son buluyor. Çünkü iç dekorasyonu bitmemiş, büyük bir kısmı hala yapım aşamasında.

Katedralden ayrılıp Makenzijeva Caddesinden yürüyüşümüze devam ediyoruz ama bir sorunumuz var gibi görünüyor. Bugün yola çıkarken havanın çok sıcak olduğunu söylemiştim. Szeged’ten ayrılırken artık bildiğimiz yollar diye bagaja koyduğumuz kalın dosyam önümde olmadığından yol boyunca en soğukta çalıştırdığımız klimanın azizliğine uğramışım ve belim tutulmuş, yürümekte zorlanıyorum hadi hayırlısı.

Slavija Meydanı (Трг Славија / Trg Slavija )

Yolun sonu Belgrad’ın en büyük ve en yoğun meydanlarından Slavija Meydanına çıkıyor. Bir meydan getirin gözünüzün önüne her bir taraftan bir sokak, cadde, bulvar ne varsa buraya bağlanmış olsun. Ben yedi bağlantı saydım yanılmıyorum herhalde. Tramvaylar, troleybüsler, otobüsler, arabalar ve tabi ki yayalar öyle bir karmaşa içinde harmanlanıyor ki öyle böyle değil. Yine de trafik bir şekilde akıyor ya nasıl başarıyorlar anlayamadım. Meydan yeniden düzenlenecekmiş herhalde o zaman bu karmaşada bir son bulur.

Yıkık Savunma Bakanlığı Binaları

Belgrad Gezi Rehberine göre geldiğimiz yolun karşısında kalan Nemanjina (Немањина) Caddesine yürüyoruz. Sırpların savaşta  kendilerine haksızlık edildi iddiası ile anıtlaştırdıkları Savunma Bakanlığı Binalarına gidiyoruz. 1999’da Nato Güçleri tarafından bombalandılar.  Sırplar hala kendilerine haksızlık yapıldığını düşündüklerinden bombalanmış binaları olduğu gibi bırakıp bir yandan olanları protesto ediyorlar bir yandan da yapılanların unutulmamasını istiyorlar.

Yıkık binaların diğer yanlarında Sırbistan Hükümetine ait binalar yer almakta. Yol aşağıya doğru eğimli olarak devam ediyor yani bu demek oluyor ki bu inişin bir de çıkışı olacak. Sağ tarafta da güzel bir park uzanıyor. Zor yürürken daha fazla ileriye gitmeyi gözüm yemiyor yürüyüşü gençlere bırakarak Belgrad Gezisinde biz parktaki banklarda dinlenmeyi tercih ediyoruz. Burası Belgrad’ın parklarından 1931-1933 yıllarında kurulan 26,457 m²lik alanı kaplayan Manjez (Мањеж) Parkı. Park adını daha önce burada bulunan binicilik okulu Fransızca manege’den almış. Manjez Parkın bir köşesinde bulunan Ortaçağ Kalesi görünümünde bir bina yer alıyor. 1895’te Kral Aleksandar I Karadjordjević’in emriyle ordu için Subaylar kulübü olarak zamanın en önemli mimarlarından Jovan Ilkić’e yaptırılmış. Romantizm tarzında inşa edilmiş bir köşe kulesine sahip sarı tuğla bina 1971’den bu yana Öğrenci Kültür Merkezi olarak kullanılmakta.

Grubun üyeleri gezip geldiklerinde benim durumumda bir düzelme olmadığından oy birliği ile bugünkü gezimizi sonlandırıp yarın iyileşmiş olmamı umut ederek evimize dönüyoruz.

Belgrad’da İkinci Günümüz

Arabayla Avrupa Gezisinde güzel bir dinlenmenin ertesinde sabah daha iyiyim. Kahvaltının ardından arayı kapatmak için yine düşüyoruz yollara.

Nikola Tesla Müzesi (Музеј Николе Тесле / Muzej Nikole Tesle)

İlk uğrak yerimiz Krunska (Крунска) Caddesindeki Nikola Tesla Müzesi oluyor. Burası Sırp kökenli Amerikalı büyük mucit, fizikçi Nikola Tesla’nın tanıtıldığı, icatlarının sergilendiği küçük ama şirin bir müze. Sırp kökeninden dolayı Edison kadar tanınmamış. Edison tarafından aldatılmış, bugün günlük yaşamda kullandığımız her şeyde payı olan değeri bilinmemiş, bildirilmemiş dahi.

Ölümünden sonra Amerikan mahkemesince eşyaları o zamanlar New York’ta sürgünde bulunan Kraliyet Yugoslav Hükümeti üyesi yeğeni Sırp politikacı, gazeteci ve diplomat Sava Kosanović’e verilir. Sava Kosanovic’in girişimi üzerine Nikola Tesla’nın tüm kişisel eşyaları ve yazıları Belgrad‘a gönderilir ve daha sonra devlete bağışlanır.

Gemiyle ülkeye gelen eşyalar tren ile Belgrad’a getirilir ve Belgrad Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Fakültesi’nde depolanır. Sonrasında şimdiki müze haline getirilen Genčić Villa’ya taşınır. 1955’te halka açılan müze, Yugoslavya’daki ilk teknik müzedir. Müzeyi yılda 70.000 den fazla ziyaretçi gezmektedir.

Nikola Tesla Müzesi rehber eşliğinde geziliyor. Tur her saat başı tekrarlanır ve o anki ziyaretçilerin isteği doğrultusunda Sırpça veya İngilizce olabilir.

Pazartesi’den Cumaya 10:00’dan 15:00 arası +381 11 2433 886 numaralı telefondan arayarak veya E-Posta ile tur tur programı hakkında bilgi alabilir ve kayıt yaptırabilirsiniz.

Nikola Tesla Müzesi Açık Olduğu Zamanlar

Pazartesi Günü kapalı, Diğer günler: 09:45-20:00 arası gezilebilir.

Nikola Tesla Müze Giriş Ücreti 2019

Sırpça rehberli tur: 250 RSD, 10 kişi üstü grup için: 150 RSD/kişi

İngilizce rehberli tur: 500 RSD, 10 kişi üstü grup için: 300 RSD/kişi

Öğrenci (ISIC’li): 300 RSD, 7 yaşa kadar ücretsiz. Adres: Krunska 51, Beograd 11000.

Kral Aleksandar Bulvarı (Булевар краља АлександраBulevar kralja Aleksandra )

Belgrad Gezi Notlarımıza bakarak müzenin yanında uzanan Prote Mateje (Проте Матеје) Caddesine dönüyoruz. Krunska Caddesine paralel olan ve Belgrad kentsel sınırları içinde 7,5 km uzunluğu ile en uzun cadde olan Kral Aleksandar Bulvarına çıkıyor ve sola yürüyoruz. Caddenin karşısındaki bina Belgrad Üniversitesi Hukuk Fakültesi Binası (Правни факултет- Pravni fakultet).

Devam edince geldiğimiz yer, adını Osmanlılar zamanında burada bulunan taş ocaklarından alan Belgrad Taşmeydan Parkı (Tašmajdan). Söylenildiğine göre Belgrad’ın eski taş yapıları buradan çıkarılan taşlar ile yapılmış. Taş bloklarından boşalan mağaralar ise askeri cephanelik, sığınak, yaralı askerlere ilk yardım uygulanan yerler olarak kullanılmış. 1830 Kasımında Sırbistan’ın içişlerinde bağımsız olmasını sağlayan Osmanlı padişahı II. Mahmut’un imzaladığı Hatt-ı Şerif bu parkta okunmuş. Bugün Taşmeydan Parkının içinde 1909’da inşa edilen ilk Sismoloji İstasyonu, Ana Posta Dairesi, Spor Merkezi, Metropol Sarayı Oteli, Sırbistan Radyo-Televizyonu, çocuk eğlence parkı ve Aziz Mark Kilisesi gibi yapılar yer almaktadır.

Belgrad Aziz Mark Kilisesi (Црква Светог Марка/Crkva Svetog Marka)

Aziz Mark Kilisesi Belgrad Gezilecek Yerleri arasında. 1835 yılında inşa edilen kilisenin yerine 1931-1940 arasında Krstić kardeşler tarafından Sırp-Bizans stilinde inşa edilmiş. Mimarisi bakımından Kosova’daki Gračanica Manastırını çağrıştıran kilise Sırp Ortodoks kilisesidir. Kilisenin arkasında yer alan küçük Rus Kilisesi Bolşevik Ekim Devriminden kaçan mülteciler tarafından inşa edilmiş. Belgrad’taki tek Rus kilisesi olup paha biçilmez ikon ve kutsal eşya koleksiyonu bulunmaktadır.

Nikola Pašić Bulvarı

Sırbistan Belgrad Gezisi nde Kral Aleksandar Bulvarın’da yürüyüşümüze devam ederek Nikola Pašić Bulvarına geliyoruz. 1950’lerde inşa edilen meydan ünlü komünist teorisyenlerin onuruna Marx ve Engels Meydanı olarak adlandırılır. Sosyalist Yugoslavya döneminin kapanışıyla 1992 den itibaren meydana Belgrad belediye başkanı, Sırbistan başbakanı ve Yugoslavya Başbakanı olarak görev yapan Nikola Pašić’in adı verilir. Meydanın ucunda Nikola Pašić’in heykeli bulunuyor.

Sırbistan Ulusal Meclis Binası ( Дом Народне Скупштине / Dom Narodne Skupštine)

Avrupa Gezisinde Meydanı süsleyen yapılardan biri Ulusal Meclis Binası. Yapımına 1906’da başlanan ancak Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşının araya girmesi nedeni ile 1936’da tamamlanmış. Yugoslavya Parlamentosuna, Sırbistan Karadağ Parlamentosuna ve en nihayetinde 2006’dan bu yana Sırbistan Parlamentosuna ev sahipliği yapıyor.

Meclis Binasının karşısında Pioneer (Pionirski) Parkı yer alıyor.

Parkın diğer yanında Meclis Binasına karşı Eski Saray ve Yeni Saray bulunuyor.

Belgrad Eski Saray (Стари Двор- Stari Dvor)

1882-1884 arasında Aleksandar Bugarski’nin tasarımına göre, 19. yüzyıl akademisi tarzında inşa edilmiş. Saray Obrenoviç hanedanının kraliyet ikametgahı imiş. Günümüzde Belgrad Belediye Meclisine ev sahipliği yapıyor. Şehrin çeşitli yerlerinde konumlanmış turist noktalarında kayıt yaptırarak bu güzel binayı gezmek mümkünmüş.

Belgrad Yeni Saray (Нови Двор-Novi Dvor)

Stojan Titelbah’ın tasarımına göre 1911-1922 arası inşa edilmiş. Sırp Cumhuriyeti Karađorđević hanedanının ve daha sonra Yugoslavya Krallığı’nın kraliyet ikametgahı olarak kullanılmış. Günümüzde Sırbistan Cumhurbaşkanı Ofisi olarak hizmet vermekte.

Yeni Saray’ın yan tarafında Ivo Andric‘in Heykeli yer alıyor. Türkiye’de de büyük ilgi gören Drina Köprüsü adlı romanın yazarı ve 1961 nobel edebiyat ödülünün sahibi Sırp-Hırvat kökenli Yugoslav yazar Ivo Andric. Heykelin yanından geçerek King Milan (Kralja Milana Caddesine) çıkıyoruz.

Her iki sarayın köşelerinde bulunan yeşil kuleler dikkat çekiyor.

Belgrad Terazi Meydanı (Terazije)-Terazije Çeşmesi (Terazijska česma)-Otel Moskova

Avrupa Seyahatinde Eski Saray’ı geçince yol Terazije Caddesi olarak devam ediyor. Caddenin ve 5-6 dakikalık bir yürüyüşün ardından geldiğimiz meydan ise Terazi Meydanı. İsmini Türklerin buraya su getirmek için yaptırdığı su kulelerinden almış. Suyu yüksekte kalan mahallelere dağıtmak için yapılan ölçekleri (su terazileri) ve yükseklikleri 3 ile 10 metre arasında değişen su kuleleri varmış.

Prens I. Miloš Obrenović’in 19. Yy başlarında Sırp zanaatkârlardan Türklerle çevrili eski şehirden ayrılmalarını ve bugünkü meydanın olduğu bölgede evler ve dükkanlar inşa etmelerini emretmiş. Bunun üzerine meydan kentsel bir kimlik almaya başlamış.

Meydandaki yeşil çatılı zarif bina Otel Moskova (Хотел Москва- Hotel Moskva ). Rus ayrılma tarzında inşa edilmiş. 1908 yılında Kral Petar I Karadyordyeviç tarafından hizmete açılan ve 1968 yılından bu yana devlet korumasına alınan otel. Pek çok ünlü isme hizmet veren otelin önündeki çeşme su kulesinin yerine yapılan çeşme Belgrad Terazije Çeşmesi.

Knez Mihailova Caddesi

Arabayla Belgrad Gezisi; Yürüyüşe devam ederek hemen kentin en eski ve en değerli yerlerinden birine geliyoruz. Burası Sırbistan Cumhuriyeti tarafından korunmaya alınan ve Mekansal Kültür-Tarih Birimleri listesine dahil edilen 1 km uzunluğundaki Knez Mihailova Caddesi. Diğer adı ile Prens Michael Caddesi (Улица Кнез Михаилова-Ulica Knez Mihailova). İsmini Sırbistan Prensi Mihailo Obrenoviç III’ten alan cadde araç trafiğine kapalı. 1870’li yılların sonlarında inşa edilen binaları barındırıyor.

Belgrad’a gelince yolunuzun mutlaka ama mutlaka düşeceği, düşmesi gereken bu cadde Belgradlılar ve turistlerin gözde mekanı. Pek çok mağaza, restoran ve kafelerin olduğu, gece gündüz kalabalık ve canlı, mimarisi korunmuş çok güzel bir cadde. Osmanlılar zamanında çeşmeler, bahçeler, camiler olan bu yer 19.yy sonlarına doğru yerini Avrupa mimarisi tarzında binalara bırakmıştır.

Arnavutluk Sarayı ( Палата Албанија-Palata Albanija)

Knez Mihailova Caddesinin girişinde bulunuyor. Adını burada daha önceden bulunan Arnavutluk adlı bir lokalden almış. Arnavutluk Sarayı olarak bilinen yüksek bina 1940’ta tamamlandığında Sırbistan’ın ve Güneydoğu Avrupa’nın en yüksek binası imiş. 20 Ekim 1944 tarihinde, Saraya Arnavutluk Kızıl Ordu ve Yugoslav Partizan güçleri tarafından kırmızı yıldız ve Yugoslav bayrağı asılmış ve Belgrad’ın Nazilerden kurtuluşu duyurulmuş.

Belgrad Özgürlük Meydanı (Трг републике / Trg republike)

Saray Arnavutluk’un bulunduğu ada geçilince gelinen aradan çıkılan meydan Belgrad Özgürlük Meydanı. Sırbistan Ulusal Müzesi, Ulusal Tiyatro ve Prens Mihailonun heykelinin yer aldığı bu işlek, kalabalık meydan Belgradlıların buluşma noktası. Eskiden burada Avusturyalılar tarafından yaptırılan İstanbul Kapısı varmış. Kapının bulunduğu yol İstanbul’a gittiği için bu isim verilmiş. İsyancı Sırpların halka açık infazlarının gerçekleştirildiği kapı Osmanlıların şehirden ayrılmasından sonra yıkılmış.

Sırbistan Ulusal Müzesi (Народни музеј Србије, Narodni Muzej Srbije)

Sırbistan ve önceki Yugoslavya’nın en büyük ve en eski müzesi. 1844 yılında Sırp yazar Jovan Sterija Popović’in isteği ile inşa edilmiş. Birçok çizim, resim ve diğer ilginç eserlerden oluşan 400.000 adetlik koleksiyona sahip. Bu eserlerden biri de 12. Yy’dan kalma Miroslav İncili. UNESCO Dünya Mirası  korumasındaki Nikola Tesla Müzesi’nin arşivine ev sahipliği yapmakta.

Sırbistan Ulusal Müzesi Ziyaret Saatleri

Salı, Çarşamba, Cuma, Pazar: 10:00-18:00

Perşembe ve Cumartesi        : 12:00-20:00

Pazartesi Kapalı

Sırbistan Ulusal Müzesi Giriş Ücreti 2019

Kalıcı Sergi Giriş Ücreti                        :300 RSD

Tematik Sergi Giriş Ücreti                    : 500 RSD

Kalıcı Sergi+Tematik Sergi Giriş Ücreti: 600 RSD

Pazar Günleri Ücretsiz

Leave a Comment