Arabayla Avrupa Turu Yol Haritası ve Maliyeti

Arabayla Avrupa Yol Haritası Maliyet yazımıza konu olan gezimizi 5 kişi ile 28 günde gerçekleştirdik. Niçin yolculuğun başlangıç ülkesi olarak Yunanistan’ı seçtik? Çünkü o tarihlerde Bulgaristan Yollarının kötü şöhreti (yol kalitesi ve yol güvenliği) hakkındaki yazılar biraz gözümüzü korkutmuştu.

Arabayla Avrupa Seyahatinde Güvenlik sizin için de önemli mi? O halde Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat – Güvenlik- yazıma bir göz atabilirsiniz.

Avrupa Seyahati Yol Haritası

Haritayı daha büyük görüntülemek için tıklayın.

Arabayla Avrupa Turu Maliyet Dökümü

Arabayla Avrupa Gezisinde Konaklama Yerleri ve Giderleri

TARİH BAŞLANGIÇ VARIŞ MESAFE (Km) KONAKLAMA TUTAR (TL)
13 Tem. Eskişehir İpsala 572 DSİ Misafirhanesi 150
14 Tem. İpsala Üsküp 568 Onyx Apartment. 180
15 Tem. Üsküp Belgrad 442 Danube House 90
16,17,18 Tem. Belgrad Budapeşte 379 Gallery Apartment 500
19 Tem. Budapeşte Bratislava 202 YOL ÜSTÜ GEZİ
19,20,21 Tem Bratislava Viyana 79 The Art Apartment 857
22 Temmuz Viyana Brno 145 YOL ÜSTÜ GEZİ
22,23,24 Tem. Brno Prag 204 Veleslavin               Apartment 975
25,26 Tem Prag Dresden 148 Dresden Apartment 680
27,28,29 Tem. Dresden Berlin 187 New City  Apartment 947
30,31 Tem. Berlin Poznan 266 MS. Apartment 360
1 Ağus. Poznan Wroclaw 167 YOL ÜSTÜ GEZİ
1,2 Ağustos Wroclaw Krakow 270 Berka  Apartment 395
3 Ağus. Krakow Donovaly 192 Spiezovec Apartment 192
4 Ağus Donovaly Szeged 379 Rona Apartment 215
5,6 Ağus. Szeged Belgrad 221 Positive Apartment 433
7 Ağus. Belgrad Üsküp 442 Onyx Apartment 200
8 Ağus. Üsküp Tychero 565 Hotel La Strada 140
9 Ağus. Tychero Eskişehir 600 EVİM EVİM GÜZEL EVİM

SEYAHAT TARİHİ                                      :  13.07.2014-09.08.2014

GEZİYE KATILAN KİŞİ SAYISI                    :  5 KİŞİ

TUR SÜRESİ                                              :  28 Gün+27 Gece    

KATEDİLEN YOL                                       :  Yaklaşık 6400 km 

GEZİ SIRASINDA GÜNLÜK € KURU          :  2,84 TL – 2,88 TL

KONAKLAMA MALİYETİ                           :  6.314 TL ~ 2.207€     

ARAÇ BENZİN MALİYETİ                          :  1.810 TL ~ 632€

VIGNET + OTOYOL+PARK YERİ ÜCRETİ  :  505 TL ~ 176,57€

KULLANILAN TOPLU TAŞIMA MALİYETİ  :  130 TL ~ 45,45€

YİYECEK + İÇECEK  MALİYETİ                   :  2.200 TL~769,23€

*DİĞER HARCAMALAR                             :  1.535 TL ~ 536,71€

 TOPLAM HARCAMA                                :  12.494 TL~ 4.367€

*Diğer Harcamalar;

1-Yurt dışı araç kaskosu.

2-Yurt dışı araç zorunlu trafik sigortası (green card).

3-Uluslararası ehliyet.

4-Araçtaki yolcular için yaptırılan yurt dışı sağlık sigortası. 

5-Pasaport harçları. 

Avrupa Turu Yol Maliyetinin iyi bir bütçe planlaması ve doğru konaklama ile düşeceğini sakın unutmayın

Arabayla Avrupa Turunda keyifli bir seyahat için ekonomi, bütçe, konaklama, güvenlik yazılarıma tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Peki…

Arabayla Avrupa Yol Haritası Maliyet farklı rotalarda değişiklik gösterir mi? Merak ediyor musunuz? O halde şu yazım ilginizi çekebilir.

Avrupa Turunu neden arabayla yapalım merak ediyorsanız bir sonraki yazım Neden Arabayla Avrupa Turu nda görüşmek üzere.

“Gezmek yürek ister, fedakarlık ister. Gezgin barışçıdır, doğayı sever, insanı sever, yaratıcıdır, biraz yalnızdır, biraz tutkulu, biraz da çılgındır.”

29 thoughts on “Arabayla Avrupa Turu Yol Haritası ve Maliyeti”

 1. Merhabalar,

  Öncelikle Teşekkürler bilgileri paylaştığınız için. İşin turistik kısmını pek çok kişi paylaşırken ekeonmik kısmı biraz havada kalıyor. Referans olması açısından güzel bir rehber olacak bize ve bu tür bir tur yapmak isteyenlere 🙂

 2. Harika bir paylaşım olmuş. Araba ile avrupaya gitmek isteyenler için güzel bir rehber olur. Ben eşim ve 1 çocuğumla birlikte gitmeyi planlıyorum. Bu masraflarda TAHMİNİ ne kadarlık bir azalma olur? Aslında ben aşağı yukarı hesaplayabilirim ama bu konuda sizin gibi tecrübeli birinin de fikri önemli. Teşekkürler.

  • Güzel yorumlarınız için teşekkürler. Sizin de fark edeceğiniz gibi konaklama, masraflarımızın hemen hemen yarısını teşkil etmiş. Biz 5 kişi olduğumuz ve çocuklarda artık çocukluktan çıkıp delikanlı olduklarından rahatımız için mümkün olduğunca geniş evler kiralamaya çalıştık. Daha küçük evler veya sadece oda kiralamanız bu kalemi düşürecektir. Evleri kiralarken erken davranmak gezilecek yerlere yakın evler bulmanızı kolaylaştırıyor ki böylece şehir içinde ulaşıma pek fazla para vermiyorsunuz. Çocuğunuz yürümekten yorulacak yaşta ise mutlaka yanınıza puset alın. Kiraladığınız evlerin ücretsiz otoparkı olmasına dikkat ederseniz park yeri ücretleri de olmuyor. Biz tatilin herkese uyması için turist bakımından en yoğun zamana denk geldik. Siz ayarlayabilirseniz tenha zamanlarda geziye çıkmanız halinde konaklama daha da ucuz olur. Mutlaka ama mutlaka önceden kiralayın. Yola çıkarken arabanızı mümkün olduğunca ihtiyaçlarınıza göre doldurursanız orada gereksiz masraflardan kaçınırsınız. Birde gezeceğiniz ülkelere göre masraflar değişiyor. Kıyaslarsanız bir aya yakın bir süren gezi için çok da değil aslında yapılan masraf. Arabayla Avrupa Turu Hazırlıkları yazımı da okuduğunuzu düşünüyorum https://gezipgeldim.wordpress.com/2016/01/26/arabayla-avrupa-turu-hazirliklari/. Şimdilik aklıma gelen bunlar daha başka sorularınız olursa da çekinmeyin. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Ne olursa olsun hayalinizi gerçekleştirip seyahate çıkın.

 3. Iste tam olarak aradigim ‘Avrupa Turu’ maliyeti! Harikasiniz cok tesekkurler, ancak merak ettigim ”Diger Masraflar” tam olarak ne acaba?

  • Merhaba,
   Yazdıklarımın size yararlı olması beni de sevindirdi. Burada diğer masraflar altında topladığım kalemler otomobil yurtdışı kasko, yurtdışı otomobil zorunlu trafik sigortası( green card), uluslararası ehliyet, herkes için ayrı ayrı yaptırılan yurtdışı sağlık sigortası, pasaport harçları yani yolculuk öncesinde yapılan zorunlu hazırlık masraflarıdır.

 4. Merhaba Didar Hanım,
  Sizin yaptığınız gezinin Prag’a kadar olan kısmını bu yaz ailemle yapmak istiyorum.Ben,eşim ve iki çocuğum yeşil pasaport sahibiyiz.Büyük çocuğum yaşından dolayı yeşil pasaporttan yararlanamıyor.Normal pasaport çıkaracağız.Onun için sadece Çek vizesi alsak diğer ülkelerden geçişte sıkıntı olur mu?Güzergahtaki ülkelere bildirmek gerekir mi?Önerilerinizi bekliyorum.Teşekkürler.

  • Merhaba Osman Bey,
   Schengen kurallarına göre vizeyi ilk gidilecek ülkeden almak gerek diyorlar ama hangi ülkede daha fazla kalacak iseniz o ülkeden de alabiliyormuşsunuz. Bunun dışında Çoklu Giriş (Multi) Schengen vizesi için başvuracağınızdan sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum. Yalnız vizeye başvuru tarihinizi geciktirmemeye ve evraklarınızın tam olmasına dikkat edin. Diğer ülkelerden geçişte seyahat planınızın olması, kalacak yerlerinizi gösterir fotokopilerinizin bulunması yararlı olur. İyi seyahatler dilerim.

 5. Merhabalar doğrusu paylaşımlarınızı okurken heyecanlandım çünkü bu yaz ağustos ‘ta sizin rotanızı takip ederek önerileriniz doğrultusunda hazırlık yapmayı kafaya koydum iki küçük çocuk ki biri henüz bebek sayılır ve eşimle.sadece bir sorunumuz var ikimizde de ingilizce yahut herhangi bir yabancı dil yok:)) bu ne kadar sorun teşkil eder geziyi sekteye uğratır mi sizce

  • Merhaba Ahmet Bey,
   Yazılarım ile sizleri de heveslendirip, böyle yolculukları aklınıza düşürmeyi başardığım için mutluluk duydum. Cesaretiniz için sizi ayrıca kutluyorum Biz sizin yaşınızda iken Cumhuriyet hafta sonu eki ile heves edip o zamanlar pek kimsenin denemediği trekkinge başlamıştık. Karadeniz’in bakir doğasında Kaçkar Dağlarında yaptığımız gezilerimizin anıları en güzel yolculuk anılarımızın arasında saklı. Yurt dışına çıktığınızda göreceksiniz sizin gibi pek çok çocuklu aile yollarda. Düşünsenize çocuklarınız ile yapacağınız bu gezi hayatınızın en güzel piknik gezisi olabilir. Çocuklarınız için araç koltuğunun olması şart unutmayın. Basit katlanabilen hafif pusetler gezinizi çok kolaylaştıracaktır. Yabancı dil bilmeden yurt dışına gidilir mi gidilir. Dil bilmeden onca insan nasıl dolaşıyor. Gideceğiniz ülkelerin yerel dilinde veya ingilizce basit bir kaç temel kelimeyi öğrenmeye çalışın. Merhaba, teşekkür ederim, lütfen, musluk suyu içilebilir mi. Geçtiğiniz ülkelerdeki yerel halk da yabancı dil bilmiyor olacak büyük ihtimalle anlaşamayacak mısınız? İşaret dili ne güne duruyor. Google translate işinize yarayacaktır. Biz Slovakya dağlarında İngilizce bilmeyen otelci yaşlı amca ile Ipad de çeviri yaparak anlaşmıştık. Acil bir durumda kullanmak zorunda kalacağınız cümleleri dosyanıza ekleyin. Daha nereden bakarsanız bakın yolculuğunuza bir ay var hadi çalışmaya başlayın. Sorularınız olursa zevkle yanıtlarım. Size çok güzel bir yolculuk diliyorum. Kolay gele.

 6. Uluslar arası ehliyet demişsiniz. Ehliyetler normalde yurtdışında 6 ay kullanılıyor diye İnternette bazı haberler var. Uluslar arası almaya gerek var mıydı?

  • Fırat Bey, Ehliyetinizi yeni çipli ehliyetler ile değiştirirseniz uluslarası ehliyet almanıza gerek kalmaz. Bizim gezimizi yaptığımız tarihlerde henüz yeni ehliyetler çıkmadığından almak zorundaydık. Sizin belirttiğiniz ehliyetlerin yurt dışında 6 ay (bazı Avrupa ülkelerinde 12 ay) kullanılma meselesi, bir ülkede bu süreden fazla kalacaksanız her halukarda o ülkenin ehliyet sınavlarına girip başarılı olmalı ve o ülkenin ehliyetini almanız gerektiğidir.

   • Hızlı cevap için teşekkür ederim. Sitenizi vakit buldukça detaylı şekilde inceleyeceğim. Harika bilgiler içeren başlıklar var. Tecrübelerinizden faydalanacağım.

    • Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim. Takıldığınız başka noktalar olursa elimden geldiğince yine yardımcı olmaya çalışırım.

 7. Oncelikle yazınız muthis guzel olmus, cok ayrıntılı. Cok tesekkurler 😉
  “Neden arabayla Avrupa turu” yazınızı kaldırmıssınız sanırım. Tıklayınca hata veriyor cunku.
  Biz de bu yıl Ağustos ayında Sofya’ya gideceğiz arabayla, kuzenimin düğünü için. Simdi de ogrendik ki 3 gun sonra Lyon’da bir arkadasımız evleniyormus. Neden arabayla Sofya’dan Lyon’a gitmeyelim olduk. Ama suremiz az oldugu icin acaba arada feribot mu kullansak diyoruz, mesela Yunanistan’dan Italya’ya. Ne onerirsiniz?
  Bir de kalacaginiz otelleri seyahata cikmadan once ayarlamis miydiniz? ve kac gun kalacaginizi filan.
  Cok tesekkurler

  • Merhaba Serpil Hanım,
   Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Beğenmenize çok sevindim. Neden Arabayla Avrupa Turu yazıma yönlendirmede hata oluşmuş. Uyarınıza teşekkürler şimdi okuyabilirsiniz.
   Yaz mevsimi düğün mevsimi tabi. Sizin düğünler ise şahaneymiş. Neden olmasın ne iyi düşünmüşsünüz. Siz yazınca baktım da Sofya-Lyon 1850 km en az 19 saatlik bir yolunuz var. Arabada ehliyeti olan kişi birden fazlaysa düşünülecek bir şey yok bence. Şoför bir tane ise bile sorun olmaz sanırım. Türkiye’de hangi şehirden çıkacaksınız varsayalım İstanbul desek Sofya’ya 550 km yolunuz var ve bir sınır kapısı. Ağustos ayı gurbetçilerin Avrupa’ya dönüş zamanı o yüzden mutlaka sınır kapısının yoğunluğunu hesap edip yola çıkmalısınız hatta belki yoğunluğu az olanları kullanarak geçiş yapabilisiniz. Sonrasında Sofya. Buraya düğünden bir kaç gün önce varırsanız ki varın hem Sofya’yı hem çevresini gezer hem de dinlenme fırsatı bulursunuz. Sofya’dan sonra ise erken yola koyularak iki günde olmadı üçüncü günde diğer düğüne yetişirsiniz. Biz yolculuğumuz esnasında gün içinde en çok 600 km de kaldık ama şöyle diyeyim sabah saat 9 gibi çıkınca öğleden sonra saat 3 gibi yerimizdeydik. Üstelik zorlanmadan. Arada dinlenme molaları vererek akşama kadar rahatça gidilebilir. Dönüştede gezerek gelirsiniz. Feribota gelirsek İgoumenitsaza’ dan bineceksiniz Venedik’te ineceksiniz diyelim ona ulaşmak için 600 km gideceksiniz feribot saatini bekliyeceksiniz bir gün gemide yol alacaksınız sonrasında yine 700 km lik bir yol daha yorucu göründü bana.
   Diğer sorunuza gelirsek evet çıkmadan önce tüm kalacağım yerleri ayırttım. Gideceğiniz mevsim turistik sezon size de ayırtmanızı salık veririm. Arabayla keyifli seyahat yazılarım bu konularda size yardımcı olacaktır. Size çok güzel bir seyahat, düğünde ve gezinizde iyi eğlenceler diliyorum. Aklnıza takılan başka konu olursa seve seve yardımcı olmaya çalışırım. Bu arada seyahatinizi gerçekleştirip döndüğünüzde İtalya ve Fransa hakkında da siz bize yardımcı olursunuz olmaz mı. Selamlar.

 8. Didar hanım merhaba,
  2021 Temmuz’da Kurban Bayramı tatilinde arabayla çekirdek aile olarak 16 gecelik Avrupa turu yapmayı düşünüyoruz. 2 çocuğumuz (6 yaş, 3 yaş) var. İlk kez yurtdışına çıkacağız (yeşil pasaportla). Benim size sorum rota ile alakalı olacak. Rotayı ve konaklamayı şu şekilde düşünüyorum.
  Kütahya – Edirne (1) – Belgrad (1) – Budapeşte (3) – Bratislava – Viyana (2) – Prag (3) – Hallstatt (1) – Salzburg (1) – Bled – Zagreb (1) – Belgrad (2) – Edirne (1) -Kütahya
  Gezimin ilk yarısından çok endişem yok, ancak 2. yarısı olan Salzburg-Hallstatt-Bled-Zagreb kısmında şüpheliyim. Örneğin Zagreb yerine Bled’de mi konaklasam? Salzburg’a 1 gece yeter mi? Ayrıca en sonda Belgrad’a 2 gece ayırdım, yoksa gezemeyeceğim. Çünkü Belgrad’a varışlar genelde yolda geçecek. (Edirne-Belgrad 700 km)

  Bu rota ile alakalı önerilerinizi yazabilirseniz çok sevinirim.

  • İbrahim Bey,
   Süreyi iki gün uzatmışsınız bu çok güzel ancak gördüğüm kadarı ile sizin de uzak mesafeler için kuşkularınız var. Çok haklısınız bu kadar güzel yerleri koşturarak gezeceksiniz. Bir yandan size hak vermiyor da değilim. İlk kez aracınız ile yurtdışına çıkmanın verdiği heyecanla mümkün olduğu kadar çok yer görmeyi istiyorsunuz. Daha önce de yazdığım gibi büyük şehirler için üç gün bile yeterli değil. Salzburg’a bir gün yeter mi diyorsunuz bence yetmez. Dönüş yolu epey sıkışık olmuş. Bled doğal güzelliği ile öne çıkan yer. Bled’i gezerek Ljubljana görmeden geçilmez ve hatta kalınır ama yine de siz bilirsiniz.
   Sabah yola çıkmak yerine bir önceki günün akşamında hareket etmeyi de bir düşünün derim. Böylelikle tanıdık bildik yollarda sürebildiğiniz kadar gidip yorulduğunuz yerde kalabilirsiniz ertesi gün de sınırı geçip belki Bulgaristan içinde konaklayarak Belgrad yolunu kısaltabilirsiniz.

   • 2 gün uzatttığımı bildiğinize göre sanırım önceden de sormuştum. Ama hangi konu altına sorduğumu bulamıyorum. 🙂 Rotayı 1 gece uzatabiliriz belki dediğiniz gibi. Peki siz bütün bu yerleri deneyimlenmiş biri olarak, bu rotada 16 yada 17 geceyi nasıl değerlendirirdiniz? Yani “1 geceyi şurdan silin şuraya ekleyin”, “Hallstatt yerine 2 gece Salzburg yapın.” ya da “Ekstra 1 gece Lubliyana’ya ekleyin” vs. Bu şekilde bir tavsiyeniz nelerdir?

   • Şu konuda çok haklısınız, araba ile çıkmışken maksimum yer görelim istiyorum ama aşırı acele etmek ye istemiyorum. Bu sebeple gezimin önemli kısmı olan ilk kısım (Prag’a kadarki) daha ferah. 2. kısım ise (Salzburg ve sonrası) dönüş yolunu değiştirerek değişik manzaralar görmek amaçlı daha çok. Ama yine de arada konaklamak gerekecek. Her halükarda Lubliyana, Zagreb, Bled’den birini feda etmek zorunda kalacağım gibi duruyor. (17 gece bile yapsam) Cumartesi dönüş ayarlamıştım nolur nolmaz diye. Onu da pazar yaparsam 18 geceyi zorlarım belki. 🙂
    Bu durumda (18 gecede) gezinin 2. kısmı (Salzburg, Hallstatt, Bled, Lubliyana, Zagreb) için 5 gecem kalır. Sanırım burada Zagreb elenir gibi duruyor. Siz bu 5 günü nasıl kullanmayı önerirdiniz?

    • İbrahim Bey,
     Öncelikle bu sizin geziniz o yüzden tercihi kendi beğenilerinize göre yapmalısınız. Zagreb’i gezmedim ancak güzel bir şehir olduğunu biliyorum. Yolunuzun üzerinde olunca uğranılmadan geçilmese iyi olur düşüncesindeyim. Saydığınız yerleri kalmasanız da birkaç saatinizi ayırıp gezmek de fayda var. Küçük şehirlerin, yerlerin çabuk gezme avantajını kaçırmayın derim.
     Rotayı Prag’a kadar uzatıp ve oradan doğruca Salzburg veya Hallstatt deyince Çekya’daki birçok güzel yeri de es geçeceğinizi söylemeden edemeyeceğim. Ancak başta da dediğim gibi bu sizin geziniz olacak.

     • Didar hanım, yeniden merhaba. Sizi son kez rahatsız ettiğimi umuyorum. Eşimle yeni bir planlama yaparak, tatili 21 güne çıkarmaya karar verdik. (ctsi çıkış, ctsi dönüş)
      Bu durumda;
      Kütahya, Edirne (1), Belgrad (2), Budapeşte (3), Bratislava (yolüstü), Viyana (3), Prag (4), Karlovy Vary (günübirlik), Chesky Krumlov (yolüstü), Salzburg civarı (3), Bled (2), Ljublijana (yolüstü), Zagreb (1), Belgrad (1), Edirne (1)

      Son olarak bunla ilgili yorumunuzu yaparsanız sevinirim. Evet bu bizim gezimiz ancak bu yerlerin hiçbirini görmediğimiz için, gören birinin fikri çok önemli oluyor haliyle.. Şuraya da uğrasanız dediğiniz yerler varsa belirtirseniz sevinirim. Bir de sizden Salzburg bölgesi hakkındaki düşüncelerinizi bekliyorum. (taşra da mı konaklamalı, Salzburg’da mı vs)

     • İbrahim Bey,
      Bu defa yazınızı biraz geç gördüm kusura bakmayın. Ne demek rahatsızlık vermek her zaman seve seve elimden geldiğince yardıma hazırım. Sormaktan çekinmeyin
      Öncelikle sürenizi uzatabilmenize sevindim
      Güzergah da güzel görünüyor. Prag’a 3 gün yapıp Chesky Krumlov’a bir gün ayırın bence. Çekya’nın bütün köylerinin kasabalarının güzel olduğunu siz de göreceksiniz. Hallstatt’ı bu defa yazmamışsınız mutlaka uğrayın. Biz konaklama yerlerini gezilecek yerlere yürüyerek gidip gelmek için mümkün olabildiğince yakın yerlerde ayarlamıştık. Siz toplu ulaşımı kullanırım derseniz biraz daha uzak yerleri seçebilirsiniz. Bizim gibi araçları ile seyahat edenler için en önemli konu konakladığımız ortamın sessiz, sakin, güvenli olması, park yeri olanakları, tabi bir de tamamen duygusal yanı 🙂
      Bir diğer önemli konu çocuklarınız çok küçük mutlaka yanınıza katlandığında yer kapatmayan basit puset bebek arabası almayı unutmayın. Gezinizi tamamladığınızda da yorumlarınızı duymak isterim. Yazarsanız sevinirim.

 9. Didar hanım mehaba
  Yazınızı okudum ve çok beğendim. Eşimle yurtdışında araç kiralayıp dolaşmak gibi bir fikrimiz var. İlk olarak Almanya romantik yol zürih ve colmar planlıyoruz. Otoyol ücretleri araç kullanırken dikkat etmemiz gereken hususlar var mıdır? Aydınlatırsanız çok sevinirim. Özellikle Almanya romantik yol da kilometreler çok kısa o yüzden genelde 1 gece konaklama tercih ettik çoğu güzergahta bu çok yorucu olur mu?

  • Merhaba Göker Bey,
   Yazılarımı incelediğinizde aklınıza takılan bir çok konuya yanıt bulacağınızdan eminim. Almanya Romantik Yol’da mesafeler kısa ancak görülecek gezilecek güzel yerler için bir gün yetmez bence en az iki gün ayırın. Fransa ve İsviçre’ye gezi yapmadık ancak 2020 otoyol ücretleri yine sayfamda var. İyi günler.

 10. Didar Hanım merhaba. Bu yaz biz de Eşim ve 1.5 yaşındaki kızımla Toyota Corolla arabamla Avrupa turu yapmak istiyoruz. 2017 yazında otobüsle 15 ülke gezmiştik. Şimdi de arabamızla gezmek istiyoruz. Biontech aşılarımızı olduk. Seyahat yasaklarının kalkmasını bekliyoruz. Planlamalarımızı yapmaya başladık. Her türlü fikre ihtiyacım olacak.

  Düşündüğümüz rotayı sizlerle paylaşmak istiyorum

  1. gün Kavala Selanik İgumenica (668 km)
  (İgumenica dan gece feribotla İtalya Brindisi ye geçeceğiz)
  2. gün Brindisi Roma 546 km
  (Roma 2 gece konaklama)
  4. gün Roma Venedik 526 km
  (Venedik 1 gece konaklama)
  5. gün Venedik Milano 279 km
  (Milano 1.gece konaklama)
  6. gün Milano Zürih 290 km
  (Zürih 1 gece konaklama)
  7. gün Zürih Münih 310 km
  (Münih 1 gece konaklama)
  8. gün Münih Viyana 435 km
  (Viyana 1 gece konaklama)
  9. gün Viyana Budapeşte 280 km
  (Budapeşte 1 gece konaklama)
  10. gün Budapeşte Saraybosna 550km
  (Saraybosna 1 gece konaklama)
  11. gün Saraybosna Kotor 350 km
  (Kotor 1 gece konaklama)
  12. gün Kotor Sofya 650 km
  (Sofya 1. gece konaklama)
  13. gün Sofya Edirne 310 km

  Tavsiyelerinizi dört gözle bekliyorum.

  • Merhaba Kubilay Bey,
   Arabayla Avrupa kararınızı sonuna kadar destekliyorum. Rotanız çok güzel, bayıldım. Seçtiğiniz yerler herkeste merak uyandırıp görmek için can atılan yerler. Ancak nacizane fikrim bu kadar güzel şehirleri kısacık bir zaman dilimine sığdırmaya çalışmak büyük haksızlık. Küçük çocuklu bir aile olarak 13 günde yapacağınız yaklaşık 5200 km sonunda size gezinin yalnızca yorgunluğu kalır. Büyük şehirleri gezmek için 3 gün yeterli gelmezken siz bir tam gün bile ayırmamışsınız. Seçtiğiniz noktalar arasındaki yerlere odaklanırsanız ve rotanızı kısaltırsanız çok daha iyi bir gezi yapacağınız kanısındayım. Tabi ben sizin aklınızdakileri okuyamam en son kararı siz vereceksiniz.İyi günler.

 11. Merhabalar,

  Öncelikle yapmış olduğunuz seyahat yazıları ,bilgi ve dikkat edilmesi konular hakkında ki paylaşımlarınız için teşekkürler.

  Okurken imrendim.

  Biz 2021 Eylül ayı için Lyon’a arabayla gitmek istiyoruz. Amaç büyük şehirlerden önce sahil şeridini ve küçük yerleşim yerlerini görmek. Büyük şehirler uçakla ulaşılması kolay yerler çünkü.

  Düşündüğümüz bu seyahat için düşünce ve önerilerinizi bilmek isterim.

  Şimdiden teşekkürler ☺️

  • Merhaba Nurhayat Hanım,
   Gün geçtikçe seyahatlerinde uçak yerine arabası ile yapmak isteyenlerin çoğaldığını görmek sevindirici. Bu tercihlerinde benim de ufak bir katkımın olduğunu düşünmek ayrı bir mutluluk.
   Zaman sınırlaması koymamanızdan bu seyahatin özgürce planlanabilir olduğunu düşündürdü bana. Sahil şeridi ve küçük yerleri tercih ettiğinizi belirttiğiniz için de başlangıçta bizim ikinci Arabayla Avrupa Turunda izlediğimiz rotayı takip edebilirsiniz. Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk sonrasında Dalmaçya Kıyıları, Slovenya. Sonrasında İtalya üzerinden Fransa’ya devam edersiniz. Ana rotanızı haritada oluşturduktan sonra yolunuz üzerinde veya yakın çevrelerinde ne güzellikler var araştırın zamanınız elverdiğince hangilerine uğrayabilirsiniz veya rotanızda ufak değişiklikler yapabilirsiniz bir bakın. Günlük gideceğiniz mesafe, kalacağınız yerlere göre ayarlamalarınızı yapıp rotanıza son şekli verin. Dönüş planlıyorsanız farklı güzergah tercih ederek değişik yerleri rotanıza dahil edin. Kolay gelsin. İyi günler.

Leave a Comment