Krakow Ortaçağ Büyüsü-Krakow’u Keşfet-ARABAYLA KRAKOW

Arabayla Avrupa Turu” – Arabayla Polonya Krakow Gezisi Rehberi Gezi Rotası, Krakow Gezilecek Yerler 1 Ağustos Yolculuğumuzun 20. Günü.

Polonya Gezi Rotası nda Krakow tarihi zenginliği, doğal güzellikleri ile ruhunuzu besleyen, acı geçmişi ile kalplerinizi hüzünlendiren Ortaçağ Büyüsü kent. Gezmek için zamanın yetmediği bu şehri elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Bağlantılara tıklayarak okuyabilirsiniz.

Keyifli Okumalar.

Yıpranmış bavullarımız bir kez daha kaldırımda sıralanmıştı; daha yolumuz uzundu. Ama önemli değil, yol hayattır. -JackKeroua “Yolda”-

Ars Poetica

İçimdedir şiir, kemdir, ecnebidir, belalıdır
ve nefret doludur; kavurucu bir ateşle yakar gecelerimi,
yanımdan geçip gider güruh halinde, bağırmaktan kısıktır sesi
sokaklarda meşaleli bir nümayişteymiş gibi.

Habistir şiir, nefret doludur, çatlatmaya çalışır
biçimini (nasıl da zordur zincirlemek özgür birini),
ve ateşli iç organlarımdan çekip çıkarsam da şiiri
tam olarak ustası olamam şiirin hiçbir zaman.

Haykırılana dek, bükülür, bağırır ve baş ağrıtır;
yabancı olur sonra, asla arkadaşın olmamış biri misali,
durur donmuş, alazlı eşikte, ve vücuda gelmiştir artık,
ve akşam kırağılarında katılır diğerlerine.

Krzystof Kamil Baczyński Şiiri (Polonya, 1921-1944)
Çeviren: İsmail Haydar Aksoy

Arabayla Polonya Krakow Gezisi; Bugün yine yol göründü bize. Önümüzde yaklaşık 450 km. var kat edilecek. Çarçabuk hazırlanıp düşüyoruz yollara. Ancak kalbimizin bir köşesi takılı kaldı Poznan’da. İstikamet Polonya’nın ikinci en büyük ve en eski kentlerinden birine, Krakow’a.

Rogalin Sarayı (Pałac w Rogalinie)

Arabayla Polonya Gezisi ne çıkmışsanız rotanız Poznan’dan Krakow ise uğramanız gereken yerlerden biri bu saray. Biz programımıza almadık çünkü yıl sonuna dek onarımda olacaktı.

Rogalin Sarayı Polonya Gezi Rotası nda Poznan’ın yaklaşık 23 km kadar güneyinde. Raczyński ailesi için 18. Yy’ da yapılmış Barok Saray. Polonyalı ve dünyaca ünlü ressamların eserlerinin sergilendiği muhteşem bir sergiye ev sahipliği yapıyor. 1000 yıllık meşe ağaçlarının gölgelendirdiği harika bir bahçesi var birde.

Meşe ağacı Slav Halkları ve ilk Hristiyan Avrupalılar için kutsal bir ağaçmış. Yüzyıllar önce Rogalin’e gelen üç erkek kardeşi (Çek, Leh ve Rus) temsil eden meşe ağaçları varmış çevreleri 10 metreyi bulan. Ne yazık ki Çek 1992’den bu yana kurumuş.

Polonya Gezi Rehberi mize göre yeşillikler arasındaki  bir diğer sürpriz St. Marcellinus Kilisesiymiş. Fransa, Nîmes’de ki Maison Carrée tapınağından esinlenilerek Roma tapınağı formunda yaptırılmış.   Kilisede gayrimenkulün son sahibi 1979-1986 yıllarında  sürgünde olan Polonya Cumhurbaşkanı Kont Edward Bernard Raczyński’nin lahiti bulunuyormuş. Kont vasiyetinde sarayı ve araziyi Polonya Halkına bağışlamış.

Rogalin Sarayı Ziyaret Saatleri 2020

07 Ocak-30 Nisan

01 Ekim-30 Kasım

01 Mayıs-30 Haziran

01 Eylül-30 Eylül

01 Tem.-31 Ağustos
Pazartesi         Kapalı          Kapalı          Kapalı
Salı-Çar-Per-Cuma      09.30-16.00       09.30-16.00       10.00-17.00
Cumartesi-Pazar      09.30-16.00       10.00-17.00       10.00-17.00

Rogalin Sarayı Giriş Ücretleri 2020

            Tam           İndirimli 7-26 Yaş Çocuk ve Öğrenci
Saray Turu (45 dak.)          15 PLN           10 PLN 1 PLN
Resim Galerisi Turu (30 dak.)          15 PLN           10 PLN 1 PLN
Londra Ofisiı ve Portre Galerisi (15 dak.)           5 PLN           3 PLN 1 PLN
Araba Evi (15 dak)           5 PLN           3 PLN 1 PLN
Kombine Bilet (Saray+Londra Ofisi ve Portre Galerisi+Araba Evi)           35 PLN           25 PLN 1 PLN

Cuma günleri Rogalin Sarayı Girişi Ücretsizdir. Ücretsiz biletler müze bilet ofisinden alınabilir.

Rogalin Sarayı Bahçesi Giriş Ücreti

Ücretsiz.

Dziekanowice Wielkopolska Etnografik Müzesi (Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach)

Arabayla Polonya Gezi Rotası nda eğer yolunuz Poznan’dan Varşova’ya doğru olursa bu defada size başka bir önerim olacak. Yolunuzu bir saat uzatarak, seçeceğiniz yola bağlı Poznan’a 35-50 km uzaklıktaki bu yer Polonya Krakow Gezi Rehberi.nin yazdığına göre Lednica Gölü kıyısında. Dziekanowice Wielkopolska Etnografik Müzesi.

Açık hava müzesinde Büyük Polonya’nın dört bir yanından getirilmiş en eskisi 1602 yılına, en yenisi 1935 yılına ait mimari ögeleri görme şansınız olur. Köy evleri, değirmenler, şapel, han gibi tipik bir Wielkopolska köy yaşamına dair birçok şeyi bulabileceğiniz müzeyi gezmeniz 2-3 saatinizi alabilir.

Dziekanowice Wielkopolska Etnografik Müzesi Ziyaret Saatleri 2020

07.01-14.04 15.04-30.04 01.05-30.06 01.07-31.08 01.09-15.10 16.10-18.12
Pzt Kapalı Kapalı Kapalı Kapalı Kapalı Kapalı
Sal-Cum Kapalı 09.00-17.00 09.00-17.00 09.00-17.00 09.00-17.00 Kapalı
Crt, Pz, Bayram Kapalı 09.00-17.00 10.00-18.00 10.00-18.00 09.00-17.00 Kapalı

Dziekanowice Wielkopolska Etnografik Müzesi Giriş Ücreti 2020

Tam: 12 PLN, İndirimli: 6 PLN

Bazylika Świętogórska ( Meryem Ana Kilisesi)

Arabayla Polonya Gezi Rotası Krakow yolunda Wroclaw Şehrine uğrayıp gezmeyi istiyoruz. Wroklaw Poznan’a yaklaşık 170 km. Yolda bir ara yol bulucumuz bizi ana yoldan ayırıp kendi aklınca kısa yola sokuyor. Polonya’nın enfes güzellikte kır yaşamını yakından görüp yola devam ederken Poznan’dan aşağı yukarı 80 km sonra önümüze Bazylika Świętogórska kilisesi çıkıyor. Durup biraz mola veriyoruz. Polonya Krakow Gezi Rehberi bazilikanın bulunduğu Gostyń kasabasının eski tarihlerden bu yana azizlerin mekanı olduğunu yazıyor. Kilisenin bulunduğu tepe ise kutsal kabul edilen bir yermiş. 15. Yy da inşa edilen yarı ahşap kilise Meryem Ana’ya ithaf edilmiş. Şimdiki kilise ise 17.yy’da Barok olarak yapılmış.

Polonya Gezi Rotası Krakow yolunda saat tam 12’de ileride Wroklaw görünüyor. Bu arada yağmur da fena bastırdı. Bardaktan ne demek, kovadan boşalıyor mübarek. Yolun üstünde Shell görünce önce yakıtımızı alalım yağmur da biraz yavaşlar umuduyla istasyona giriyoruz. Polonya’da benzinin litresi 5,25 PLN. Yağmurun dinmeye niyeti yok. Bu kadar ağır yağmur altında Wroklaw’ı dolaşmamıza maalesef imkan yok. Evdeki hesap çarşıya uymuyor ve biz yolumuza devam ediyoruz.

Polonya otoyolları güzel. Gidişte Poznan’dan Krakow’a otoyol ücreti olarak 16,20 PLN+ 9 PLN+ 9 PLN olmak üzere toplamda 38,20 PLN ödeme yapıyoruz. Vinyet yerine otoyol ücreti alan ülkeler kullandığınız yolun parasını ödeyeceğinizi söyleyerek bu uygulamanın çok daha avantajlı olduğunu iddia etseler de bana göre yanılıyorlar. Vinyeti ödüyorsun istediğin kadar dolaşıyorsun ama böyle olunca bir alışveriş bir fiş misali, canınıza okuyorlar.

Krakow

Arabayla Polonya Krakow Gezisi; Vistül Irmağı’nın kıyısında, Wawel Tepesi eteklerinde küçük Polonya’nın  (Malopolska) güneyinde yer alan Krakow’un tarihi 7. Yy’a kadar uzanmaktadır. Polonya Krallığına başkentlik yapmış bir şehir Krakow. Polonya’nın akademik, kültürel ve sanatsal yaşamında önemli bir merkez olmuş. Yaklaşık 800.000 nüfuslu şehir 2000 yılında Avrupa’nın kültür başkenti seçilmiş. II. Dünya Savaşı sırasında Polonya’nın işgalinin ardından Nazilerin başkenti yapılmış. Krakow, Almanların kendileri gibi üstün ırktan saymadıkları halklara yapılan soykırımın acılarını fazlası ile yaşamış şehirlerden birisi.

Krakow Konaklama

  Arabayla Krakow Polonya Gezi Rotası nda mesajlaştığımız ev sahibimize saat 4-5 arası orada olacağımızı bildiriyoruz. Krakow’daki evimizi booking.com’dan kiralamıştık. Ana cadde üzerinde yer alan evimize ulaşınca ev sahibimiz evde bizi beklediğinden hemen aşağı inerek arabamızı park edeceğimiz yeri gösterdi.

Anlaşmamıza göre aracımızı yakın bir yerdeki özel otoparka günlük 25 PLN’ye bırakacaktık. Ancak hafta sonu olması nedeni ile sokakta park etmek bir kaç saat sonra ücretsiz olacakmış. Ev sahibimiz caddede park etmenin de güvenli olduğunu söyleyerek park yeri endişelerimizi giderdi. Hemen bedava saate kadar ödeme yaparak bize jest yaptı ve bizde pek çok kişinin yaptığı gibi caddeye park ettik. Krakow Ulaşım hakkında merak ettiklerinizi tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Kiraladığımız dairenin bulunduğu ev 130 yıllıkmış, inanabiliyor musunuz. Evin duvarları neredeyse yarım metre kalınlıkta. Apartmanın dev ahşap kapısı, vitraylı merdiven pencereleri çok hoştu.

Delikanlı dairenin içini çok modern bir şekilde yenilemiş.

  Arabayla Krakow Polonya Gezisinde biraz prensiplerimin dışına çıkarak bu sefer banyonun fotoğrafını da sizin ile paylaşacağım.

Efsane Marilyn Monroe’nun duvarını süslediği bir banyonun fotoğrafı paylaşılmayı hak ediyor bence. Ne dersiniz?

Yürüyerek Krakow Gezisi

Eve yerleşip pratik bir şekilde karnımızı doyurduktan sonra Krakow Gezilecek Yerler keşfi için kendimizi Krakow Caddelerine atıyoruz. Ev sahibimizin verdiği Krakow Rehberi haritalar ve yol tarifine göre şehir merkezine doğru yürümeye başlıyoruz.

Evimizin bulunduğu Krakow Starowiślna Caddesinin ortasında geliş gidiş araçlara da açık tramvay yolu bulunmakta. Caddenin iki kenarındaki geniş kaldırımların yol tarafları araç parkı. Yol boyunca sıralanmış üç dört katlı apartmanların alt katları çoğunlukla dükkân. Diğer evlere bakınca bizim evimiz aralarında yeni bile kalabilir. Caddedeki pek çok ev bir asrı çoktan devirmiş görünüyor. Tramvayların durumu da pek farklı sayılmaz hani. Eski tramvaylar üzerlerinde yılların yorgunluğu homurdanıp yeri titreterek bütün haşmetleri ile yanımızdan gelip geçiyor.

Krakow Gezi Rehberi ne göre Krakow Eski Şehir Meydanına kadar yaklaşık 1 kilometre yolumuz var. Caddeden doğru devam ediyoruz. Eski Şehir Meydanına gelmeden hemen önce Krakow’un en büyük parklarından biri olan Krakow Planty Parkından geçiyoruz. 19. Yy ’ın başlarına kadar şehri saldırılardan korumak için bulunan surların yerini almış park. 21.000 m²lik alanı ile Stare Miasto (Old Town) Eski Şehri çepeçevre kuşatıyor.

Krakow Barbakan (Barbakan Krakowski)-Krakow Gezilecek Yerler-

Barbakan, Planty Park üzerinde Eski Şehir’in kuzey doğusunda şehrin Orta çağ savunmasının çok güzel bir örneği. Şehrin ana girişi Krakow Florian Kapısını korumak için 15. Yy sonlarında yapılmış. 24,4 m çapı ve 3m kalınlığındaki duvarları ile Orta çağ askeri mühendislik harikası olarak tanımlanıyor. Aynı zamanda Avrupa’da ayakta kalan türünün tek örneği. Gotik tarzda inşa edilmiş olan Barbakan çevreleyen hendek üzerindeki asma köprü ile Floriańska Kapısına bağlı. 500 yıllık sur günümüzde tiyatro ve konser etkinliklerinde kullanılmakta.

Krakow Barbakan Açık Olduğu Saatler 2020

Yaz sezonu (Nisan-Ekim) Her gün: 10.30-18.00 açık.

Her ayın ikinci Pazartesi günü kapalı.

Kış sezonu (Kasım-Mart): Kapalı

Barbakan ve yanında yer alan Şehir Savunma Surları tek bilet ile gezilebiliyor.

Krakow Barbakan Giriş Ücreti 2020

Tam       : 12 PL

İndirimli : 8 PLN

Aile*       :24 PLN

* 2 büyük yanında 16 yaşa kadar 2 çocuk veya 1 büyük yanında 16 yaşa kadar 3 çocuk

Florian Kapısı (Brama Floriańska)-Krakow Gezilecek Yerler-

Arabayla Polonya Krakow Gezi Rotası; Yürüyerek Krakow Gezisi nde Barbakan geçilince Eski Şehrin ana giriş kapısı olan Florian Kapısı var. 14. Yy da şehir surlarını Tatarların  saldırılarından korumak için inşa edilmiş gotik kule.

33,5 m yüksekliğindeki kule 17. Yy’da eklenen metal tepelik ile bir metre daha yükselmiştir. Kulenln güney tarafına 18. Yy’da Aziz Florian yarı kabartma olarak bezenmiş. Kuzey yüzüne ise 1882 yılında ressam Jan Matejko’nun tasarımına göre Zygmunt Langman tarafından yapılan taş oyması kartal figürü eklenmiş.

Krakow Gezi Rehberi Krakow Kraliyet Yoluna işaret ediyor. Kraliyet törenleri Aziz Florian Kilisesinde başladığını söylüyor bize. Krallar ve prensler, ardından yabancı elçiler ve seçkin misafirler, ardlarında taç giyme kafilesi Florian Kapısından girermiş. Kafile St. Florian Caddesinde yürüyerek meydandan geçer Grodzka Caddesinden (Kale Caddesi) yukarı Wawel Kalesine gidermiş.

19.yy’a kadar Krakow, 2,4 m genişlikte 6-7 m yükseklikte Ortaçağ surları ile çevriliymiş. İçteki duvarın dışında daha az yüksek bir duvar daha varmış ve 10m yükseklikte savunma kuleleri bulunuyormuş. 19. Yy’da Avusturyalı yetkililer tarafından yıkılmadan önce surların 47 gözetleme kulesi ve 8 kapısı varmış. Günümüzde yalnızca Florian Kapısına bağlı üç kule kalmış.

Grunwald Anıtı (Pomnik Grunwaldzki)-Krakow Gezilecek Yerler-

Krakow Gezisinde  Barbakan’ın önünde uzanan meydan Krakow Jan Matejko Meydanı (plac Jana Matejki). Meydanın ortasında Grunwald Anıtı  yer alıyor. Grunwald Polonya ve Litvanya birleşik kuvvetlerinin Töton Şovalyelerine*  karşı 1410 yılında yaptıkları, Orta çağ Avrupasında yapılan en büyük savaşlardan biri olarak kabul edilen savaştır.

* Roma Katolik kilisesi adına haçlı seferleri düzenleyen Alman şövalyeler topluluğu. Avrupa’da 8 yy a varan hüküm sürmüşlerdir ve Ortaçağ Avrupasında bir mit olmuşlardır.

Grunwald Polonya tarihinin dönüm noktası olarak kabul edilen savaştır. 500. anma yıl dönümü 1910’da  Ignacy Jan Paderewski tarafından Polonyalı heykeltıraş Antoni Wiwulski’ye Polonya’ya armağan olarak yaptırılmış. Krakow Gezi Rehberi Paderewski’nin  Polonya’nın en ünlü piyanist ve bestecilerinden birisi olduğunu, 1919’da bir yıl süre ile Polonya başbakanı ve dış işleri bakanı olarak görev yaptığını yazıyor. II. Dünya Savaşında Nazilerin zulmüne uğramaktan kurtulamamış anıt. 1976 yılında kopyası yapılmış. Anıtın Tepesinde atının üzerinde sağ elinde ucu aşağı dönük kılıcı ile Polonya Kralı Władysław Jagiełło yer alıyor. Önde kuzeni Litvanya Prensi Vytautas (Vitold) ve her iki tarafta  kahraman askerler bulunuyor. Öndeki ölü adam figürü ise Töton Şovalyelerinin lideri Urlich von Jungingen’dir.

Krakow Florian Kilisesi (Kościół św. Floriana w Krakowie)-Krakow Gezilecek Yerler-

Arabayla Krakow Polonya Gezisi; Matejko Meydanının kuzey tarafında yer alan Krakow Florian Kilisesinin  yeri şimdi Krakow’un ilçesi olan Orta çağ kenti Kleparz ‘ın merkeziymiş. 1185-1216 yıllarında yapılan kilise birçok yangın atlatmış 1528 yılındaki büyük yangında kilisenin Aziz Florian emanetleri yangından kurtulunca itfaiyecilerin koruyucu azizi kabul edilmiş. O gün bugündür Aziz Florian heykel ve resimlerde su taşıyan Roma lejyon subayı olarak tasvir edilmiş. Kilise 16. Yy’dan itibaren üniversiteye ait olmuş. Taç giyme üniversite senatosu rektörünün krala hoş geldin demesi ile başlarmış. Bazı kral ve kraliçelerin geçici bazılarının da daimi defnedildikleri kiliseymiş.  Zamanında Papa II. John Paul’de burada papaz olarak görev yapmış.

Jan Matejko Güzel Sanatlar Akademisi (Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki)

Matejko Meydanını süsleyen diğer yapıtlara gelirsek Barbakan’dan bakınca hemen soldaki ilk bina  Jan Matejko Güzel Sanatlar Akademisi binası. Polonya’nın en eski sanatsal binasıdır. 1818 yılında kurulan Akademinin başlangıç tarihi 1364. Jagiellonian Üniversitesi Edebiyat Bölümü bünyesinde Resim ve Çizim Okulu olarak başlar. 1873’te bağımsız bir birim olan Akademinin o zaman başında ünlü Polonya tarihsel ressamı Jan Matejko bulunuyormuş. 1979 yılında Akademiye Jan Matejko’nun adı verilmiş. Akademiye girip dolaşabilirsiniz.

Yine aynı sıradaki ikinci bina PKP Polonya Demiryolları Ofis Binası, Barbakan’dan bakınca hemen sağdaki bina ise Polonya Ulusal Bankasının (Narodowy Bank Polski) şubesine ev sahipliği yapmaktadır.

Küçük Pazar Meydanı (plac male rynek)-Krakow Gezilecek Yerler-

Yürüyerek Krakow Polonya Gezi Rotası nda  Starowiślna’dan Eski Şehre girdiğimizde hava artık kararmaya yüz tutmuştu. Günün bu son ışıkları altında binalar daha bir muhteşem göründü. Bilinmeyen bir güç tarafından Ortaçağ’ın büyülü atmosferine ışınlanmış gibiydik adeta.

Önümüze çıkan Krakow Küçük Pazar Meydanı hoş binaları, dini yapıları, yeme, içme yerleri ile şirin bir meydan.

Krakow Cizvitler Manastırı (Konwent Jezuitów)

Küçük Pazar Meydanında  bizi karşılayan Krakow Cizvitler Manastırı

Aziz Barbara Kilisesi (Kościół św. Barbary w Krakowie)

14. Yy Aziz Barbara Kilisesi 1583’te Cizvitlere geçmiş. Komşu Gotik evlerden üçü daha satın alınarak Barok stilde yenilenmiş. Krakow Jagiellonian Universitesine rakip ünlü Cizvit koleji yapılmış.

Milli Eğitim Komisyonu tarafından Cizvit mallarına el konulmasından sonra birkaç el değiştirmiş ve 1910’da gerçek sahipleri Cizvitlere geri verilmiş.

Kilisenin bodrumunda kilise baş rahiplerinin, Kral III. Sigismund’un vaizi Piotr Skarga’nın, İncili Lehçeye çeviren Jakob Wujek’in ve 138 Cizvit’in naaşları gömülüymüş. Mikolaj Wierzynek tarafından 14. yüzyılda kurulan Aziz Barbara Kilisesinin ön tarafına yönelip içerisine göz atıyoruz.

Siz de merak ediyorsanız buradan bakabilirsiniz.

Leave a Comment