Arabayla Bratislava (SLOVAKYA)

 “Arabayla Avrupa Turu” – 19 Temmuz 2014 Yolculuğumuzun 7. Günü

 “Yolculuğa çıkmak her bedele ve fedakârlığa değer.”

Elizabeth Gilbert

(…)

SPARTA
neye yarar yontular ve şiirler
işimize yaramıyorsa kale artık
erkek yüreklerimiz yaşam için güvence veriyor artık bize
ve her erkek bir savaşçıdır bizde

ölü gözler bile söylüyor kendi yanlışlarını
bütün kemiklerimiz toza dönüştüğü zaman
çöken Atina yaşıyor şiirlerde
ve hayasız heykellerde

František Lipka  Şiiri(d.1946)

Türkçesi: Özdemir İnce

Budapeşte’ye Veda, Yeni Ufuklara Merhaba

Saat 10 gibi Budapeşte’deki evimiz Gallery Apartmana veda ediyoruz. Anahtarları Dragana’nın daha önce tarif ettiği şekilde posta kutusuna bırakıyoruz.  Bugün Arabayla Avrupa Seyahati yolculuğumuz Avusturya’nın başkenti Viyana’ya. Budapeşte Viyana arası mesafe 243 km. Yolumuzu 40 km kadar uzatırsak ne derler, bir taşla iki kuş vurup Slovakya’ya geçip bu ülkenin başkenti Bratislava’yı da gezebiliriz diyoruz.

Gökyüzü pırıl pırıl. Hava bugün de sıcak olacak.

Güzeller güzeli Budapeşte, hoşça kal.

Bratislava’ya Arabayla Nasıl Gidilir?

Budapeşte- Bratislava Yolu ve Yolculuk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Budapeşte’den çıkışta Mol’de durup yakıtımızı alıyoruz. Macaristan’da benzinin litre fiyatı  444,90 HUF. Macaristan otoyolu nasıl derseniz çok güzel.  Yol boyunca iki tarafta da mısır ve ayçiçek tarlaları uzanıyor. Arabayla Avrupa Gezisi yapıyorsanız yolda giderken yerleşim yerlerini ancak, uzaktaysa görebiliyorsunuz. Evler yola yakınsa yol kenarlarında ses önleyici duvarlar var. Bu yüzden yakınından da geçseniz yerleşim yerlerini görmeniz mümkün olmuyor. Macaristan Gezi Rotasının  sonuna gelip Rajka sınırından geçerek Slovakya topraklarına giriyoruz. Sınır dediysem kapılar durmasına rağmen artık kontrol falan yapılmıyor. Tabelalarla vinyet almamız gerektiği hatırlatılıyor. Slovakya Vinyeti sınırdaki büfelerden alınabiliyor.

10 Günlük Slovakya Vinyeti : 10€

Bir Aylık Slovakya Vinyeti    :14€

Biz Avrupa Gezisinden dönüşte de Slovakya yollarından geçeceğimiz için aylık vinyet almayı tercih ediyor ve hemen arabamızın camına yapıştırıyoruz.

Slovakya Trafik Kuralları

 Slovakya Yollarında Hız Limitleri; otoyollarda ve birinci sınıf yollarda 130 kilometre. Ana yollarda 90, yerleşim yerlerinde ise 50 kilometre. Araç kullanan sürücüler için alkol tolerans sınırı sıfır, 12 yaşından küçük çocukların ve 1.50 cm’den kısa boylu olanların ön koltukta oturması yasaktır. Ayrıca arka koltuklarda oturanların da emniyet kemeri takması ve araçların 24 saat far yakmaları zorunludur.

Haritayı tam boyutuyla görüntülemek için tıklayın.

Bratislava 

Avrupa Gezi Rotasında Budapeşte’den çıkmamızdan hemen hemen 3 saat sonra Bratislava’daydık. Zaten sınırı geçince şehir çok yakın. İçinden Tuna Nehrinin geçtiği Bratislava, 5.500.000’luk Slovakya devletinin başkenti ve 425.000 nüfusu ile en büyük şehri Bratislava’da Slav kökenli Avrupalılar yaşıyor. Ülkenin resmî dili Slovakça, yanı sıra Almanca da burada, özellikle başkentte konuşuluyor ve halkın çoğu İngilizce bilmiyor. Para birimi €. Avrupa Turunda Viyana ile Budapeşte şehirleri arasında yol üstü durup dinlenme molası vereceğiniz,  birkaç saat içinde yorulmadan rahatça gezebileceğiniz, küçük, güzel, şirin bir kent.

UFO Köprüsü

Bratislava’nın yeni yerleşim bölgesi olan Petrzalka tarafından Bratislava Eski Şehir bölgesine Tuna Nehri üzerindeki SNP Köprüsünden (Novy Most) geçerek giriyoruz. Asimetrik köprünün Yeni Şehir tarafındaki ayaklarının üstüne UFO konmuş!  Bu yüzden UFO Köprüsü de deniyor. Restoran olarak kullanılan buradan Bratislava’yı kuşbakışı görebilirsiniz tabi yer bulmak için önceden rezervasyon yaptırmanız şartmış.

Bratislava’da Park Yeri

   Slovakya Gezi Rotası üzerindeki Bratislava’nın geniş güzel caddeleri var. Şehir merkezinde saati 0.70 € gibi saatlik park yerleri var ama bulabilirseniz! Park yerlerinin çoğunda rezerve işareti görüyorsunuz. En iyisi park levhaları ve navigasyonun uyarılarına dikkate alarak aracınızı müsait bir park yerine çekin ki bu genellikle otellerin park yerleri oluyor. Biz arabamızı Hotel Bratislava’nın altındaki park yerine çektik. 2.5- 3 saate yakın park ücreti olarak 3,90 € ödedik. Resepsiyondaki kibar Beyefendi de çıkışta bize miktar düşük olsa da kocaman bir fatura kesti.

Bratislava’yı Yürüyerek Gezmek için otelden ayrılıp yanındaki Poštová sokaktan yürümeye başlıyoruz. Arnavut kaldırımı döşeli, ağaçların gölgelendirdiği, geniş, sadece yayalara açık bir cadde.

Bratislava’nın Gezilecek Yerleri

SNP Meydanı

Bratislava Gezi Rotasında yürüyerek 5 dakika kadar sonra caddenin sonunda Bratislava SNP Meydanına geliyoruz. SNP Meydanı şehrin en büyük meydanlarından biri. Pek çok konserin düzenlendiği bu meydan, 1944 yılında ki Nazilere karşı başkaldırı olarak yapılan Slovak Milli Ayaklanması, 1989 daki Kadife Devrim gibi birçok protestoların yapıldığı meydan olarak da biliniyor. Meydandaki parkın içinde Slovak Ayaklanmasının anısına Komünistler tarafından yaptırılan heykeller bulunuyor.

 Merhametli Kardeşler (Merciful Brothers) Kilisesi

Meydana çıkarken solda SNP Meydanına bakan 1728 yılında barok tarzda yapılmış Bratislava Merhametli Kardeşler Kilisesi, manastır ve hastane olan yapı var.

Heykellerin bulunduğu yerden yolun karşısına geçip Uršulínska sokağından Bratislava Eski Şehire giriyoruz. Sokaklar dar ve Arnavut kaldırımı; Arabayla Avrupa Gezisi Rotasında uğradığımız güzel şehirlerin olmazsa olmazı.

Franciscan church

Bratislava Gezisinde yürüyüşe devam edilince dikkatleri çeken bir yapı, 13. yy dan kalma Bratislava’nın en eski kilisesi “Franciscan church” bulunuyor. Başlangıçta gotik tarzda yapılan kilise zaman içinde meydana gelen depremlerle yıkıldığında Rönesans, ardından barok stilde yenilenmiş ve 16.-19. yy lar arasında seçilmiş kişilerin şövalye ünvanı aldıkları kiliseymiş.

Yoldan devam edince Bratislava Gezi Noktalarından, kesme taşlarla döşenmiş çok güzel bir meydana varıyoruz. Meydanın solundaki köşe başındaki binanın altında turizm bürosu yer alıyor. Büroya girip hem broşürlerimizi alıyor, hem de sıcak havadan bunalmışken Bratislava Seyahatinde büronun klimalı ortamında ferahlıyoruz.

Meydandaki binalar harika. Bunlardan biri Bratislava Primatial Sarayı.

Primatial Sarayı-Bratislava Belediye Binası

 

Neoklasik tarzda 1778-1781 yılları arasında inşa edilen saray günümüzde Bratislava Belediye Binası olarak kullanılıyor. Sarayın bugün konserlerin düzenlendiği Aynalı Salon 4 Pressburg Barışının imzalandığı salonmuş. Biz Sarayın kapısına vardığımızda Bir Beyefendi içerdeki sergiye davet edince, içeriye giriyoruz.

 

Sergi salonunda bizim Telkâri Sanatı olarak bildiğimiz işler var, ancak bizdeki klasik kolye, bilezik, küpe gibi işlerin yanı sıra, büyük boyda eserler de sergileniyor. Gümüş işlemeciliğinin günümüze uyarlanmış hali.

Bratislava Kent Tarihi Müzesi ( Museum of the City History-Múzeum dejín mesta)-Eski Belediye Binası  (Stará radnica)

Meydanın bir tarafında Bratislava Kent Tarihi Müzesi  bulunuyor Araba ile Avrupa Seyahatinde, bu müze de yine etkileyici mimarisi ile olduğu kadar, zengin arkeolojik ve tarihi eser varlığı ile de ilgi çekiyor. Şimdilerde Kent Tarihi Müzesi olarak kullanılan bina  Eski Belediye Binası imiş.

Bratislava Kent Tarihi Müzesi Ziyaret Saatleri: Pazartesi: Kapalı

Hafta içi 10.00-17.00, Cumartesi ve Pazar 11.00-18.00

Bratislava Kent Tarihi Müzesine Giriş Ücreti (2018): Tam: 5 €, İndirimli: 2,50 €

Aile Bileti(2 yetişkin+14 yaşa kadar 2 çocuk): 10 €

Belediye binası kulesine giriş: 2,50 €

Sergi (bilet Old Town Hall sadece sergi): 1 €

Bratislava Şehir Kartına %50 indirim.

Eski Belediye Binası  (Şehir Tarihi Müzesi) ve Apponyi Evi (Bağcılık ve Dönem Odaları Müzesi Müzesi) Kombine Bilet: Tam: 6€, İndirimli: 3€, Aile Bileti:12€

Bratislava Şehir Kartına %50 indirim.

Hlavne Meydanı (Hlavné námestie) ve Bratislava Maximillian Çeşmesi  (Maximillian Fountain)

Şehir Müzesinin yan tarafından geçerek geldiğimiz meydan Eski Şehrin kalbinin attığı Bratislava Hlavne Meydanı.

Bratislava Gezi Rehberimize göre Hlavne Meydanı Mozart ve Franz Liszt’in çocukken ilk sahne gösterilerini yaptıkları meydanmış ve aynı zamanda ilk Macar Kraliyet üniversitesi “ Academia Istropolitana’’ nin kurulduğu yermiş. Renkli binaların çevrelediği meydanın ortasında Bratislava Maximillian Çeşmesi bulunuyor.

St. Michael Kapısı (Michalska Brana)

Bratislava Gezisinde Pek çok dükkan, kafe bulunan bu meydandaki hediyelik eşya satıcılarının stantlarının arasından geçip ara sokaklardan  Michalska caddesine ulaşıyoruz. Sağlı sollu kafelerin yer aldığı caddenin sonunda Bratislava St. Michael Kapısı var.1300 lü yıllardan kalma bu kapı şehrin en eski giriş kapısı olup, Eski Şehir ile Yeni Şehiri birbirinden ayırmakta.

 St. Michael Kapısı Kulesi Silah Müzesi (Museum of Arms, Michal´s Tower-Múzeum zbraní – Michalská veža)

St. Michael Kapısı Kulesi üzerindeki Aziz Michael ve ejderhasıyla dikkat çekerken, silah müzesine de ev sahipliği yapıyor. Arabayla Avrupa Gezisinde kulenin altıncı katındaki balkondan, Bratislava’yı seyredebilirsiniz.

St. Michael Kapısı Kulesi Silah Müzesi Ziyaret Saati: Pzt: Kapalı

Sal-Cum: 10.00-17.00, Crt-Paz: 11.00-18.00

St. Michael Kapısı Kulesi Silah Müzesi Giriş Ücreti (2018): Tam: 4,50 €, İndirimli: 2,50 €, Aile: 9€

Bratislava Şehir Kartına %50 indirim

Not: Bilet Eczacılık Müzesi-Kırmızı Kerevit ( Múzeum farmácie – lekáreň U červeného raka) için de geçerlidir

Sıfır Noktası

Kapı geçişinde sıfır noktası diye bilinen Bratislava’nın 29 başkente uzaklığının gösterildiği altın halka bulunmaktadır.

 Župné Meydanı

Bratislava Kalesi (hrad Červený Kameň)

St. Michael Kapısından geçerek geldiğimiz Bratislava Župné Meydanında bulunduğumuz yerden bembeyaz rengiyle tepeden şehire hâkim Bratislava Kalesi görülüyor. Şehrin en eski yapısı olan kale 9. yy dan kalmadır.

Kış Sezonu; 01 Kasım-31 Mart, Pazartesi hariç Her gün:09.00-17.00 (Son Giriş saat 16.00)

Yaz Sezonu;01 Nisan-31 Ekim, Pazartesi hariç Her gün:10.00-18.00 (Son Giriş saat 17.00)

Bratislava Kalesi Giriş Ücretleri:

Tam: 8 €, 6-18 yaş: 4 €,  Aile (2 yetişkin+2 çocuk): 11 €, Aile (2 yetişkin+3 çocuk): 19 €, Engelliler ve 6 yaş altı çocuklar: Ücretsiz, Bratislava Karta %20 indirim

 

Biraz ileriden merdivenlerden aşağı inerek, Klariská sokağından tekrar Eski Şehire dalıyoruz. Aşağı inince hemen orada bulunan bir dükkânın şirin kepenklerini görünce fotoğrafını çekmeden duramıyoruz.

Bratislava Clarissine Kilisesi (Kostol Klarisiek)

Bratislava Seyahatinde Klariská sokağından devam edince yol Bratislava Clarissine Kilisesine çıkıyor. 14. yy’ın ilk yarısında inşa edilen Katolik kilisesi günümüzde konser ve sergi alanı olarak kullanılıyor. Kostol Klarisiek’in gotik kulesi ve Bratislava Kalesi.

 Slovak Ulusal Tiyatrosu

Bratislava Gezilecek Yerleri görmek için devam edince 5 dakikalık bir yürüyüş le Hviezdoslavovo Meydanına geliyoruz. Heykel ve çeşmelerin süslediği meydanda Tarihi Slovak Ulusal Tiyatrosu buluyor. 1885-1886 yıllarında Neo-Rönesans tarzında yapılan tiyatroda sahne alabilmek Avrupalı sanatçılar arasında önemliymiş.

St. Martin’s Katedrali

Tiyatroya sırtınızı verdiğinizde ileride meydanın sağ tarafında ki paralel sokakta Bratislava St. Martin’s Katedrali var. Bu kilise Bratislava’nın en eski ve en büyük kilisesi olup Macar Krallarının taç giydiği kiliseymiş. 12. yy da Romanesk tarzda yapılan daha sonra gotik olarak değiştirilen katedral de başpiskoposların, kardinallerin mezarları da bulunuyormuş. 85 m lik kulesi ile Eski Şehire hâkim. Ayrıca klasik müzik severler için hemen ilave edeyim, Beethoven’ın Missa Solemnis eseri ilk defa burada icra edilmiş.

Ursuline Kilisesi

Bratislava Gesi Rotasında dönüşte  Franciscan Kilisesinin yanından geçerken bir başka kilise dikkatimizi çekiyor. Burası 17. yy da yapılmış Protestan kilisesi olup adı Ursuline Kilisesiymiş.

  Sizin de gördüğünüz gibi Bratislava Eski Şehri yürüyerek çok kısa sürede gezilebilecek yerlerden üstelik de çok güzel ve sevimli. Bizim Slovakya Gezisinde Bratislava Gezilecek Yerlere  ayıracağımız süre de bu kadar. Yolcu yolunda gerek. Ancak henüz ne gün bitti ne de Arabayla Avrupa Turunda Gezilecek Yerler…

Artık hedefimizde sanatın ve müziğin başkenti Viyana var. Yaşasın! Yeni Hedefler!..

 

  “Dünyayı dolaşın. Görebileceğiniz bütün rüyaların en muhteşemi”

Ray Bradbury

BABA TOPRAĞI

İniyordu barışçı, sessiz gece
Gri ormanlar üstüne
Alçalan güneşin ölgün pırıltısında
Kankırmızısı tarlalar
Ürkek, yabansı basıyorum toprağa, işsiz güçsüzün biri
Gurbetten geliyorum
Yüzüyor güneş, denizde kandan bir gemi
Sonsuza kadar

Toprak üstünde nemli ağırlığı ekin yığınlarının
Titrek ve hışırtılı
Yok kimse, el eden, adımı seslenen
Alnı kırış kırış biri
Gözlerinde bir soru, yumuşak, içten
Konuşmasız, azarsız, incitmeyen
Neden kodun gittin tarlaları
Kim görüp gözetiyor şimdi onları

Güpegündüz, öğle sıcağında güneşin, yine nemlisin
Toprak yığınında oluşan önsezi
Birikmiş gözyaşları yüzlerce yıldan
Mutsuz kullardan
Nasıl kuruyabilir onlar çoktandır
Tutsaktır gözyaşlarına
Kızgın güneş yakıp kavurmak ister hala
Bir ağrıdır hala sürüp gider

Yaşlı elma ağacına bakıyorum
Bir yabancı, daha şimdi gelmiş
Kanlı toprakları atalarımın
Yurda döndüğümü anlıyorum
Acılı bir ses, bir iç çekiş, atalardan yükselen
Kalpte yeşeren
Toprakta çimleniyor ejderha dişlerinin izi
Tutsak eden önsezi

İvan Krasko Şiiri (1876-1958)
Türkçesi Kemal Kandaş

NOT: Gezmesini birkaç saate sığdıracağınız ve Budapeşte- Viyana güzergahında görmeden geçilmemesi gereken şirin kent olarak düşündüğüm Bratislava hakkında sizlerin görüşlerini de öğrenmek isterim. 

“BEĞEN” e tıklayarak yazımı beğenenler arasına katılırsanız ve beğendiğiniz yazılarımı kendi sosyal medya hesaplarınızda paylaşırsanız çok sevinirim.

Arabayla Avrupa Turu Avusturya’nın Başkenti Viyana’da Devam Edecek. Bratislava’dan Viyana’ya Yol ve Yolculuk Detayları, Viyana Konaklama, Viyana’da İlk Gün Hakkındaki Yazıma  Viyana Linkinden Ulaşabilirsiniz.

 

.

Leave a Reply