Üsküp Sen misin Vardar Güzeli? ARABAYLA ÜSKÜP

“Arabayla Avrupa Turu” Üsküp-14 Temmuz Pazartesi Yolculuğumuzun 2. Günü

Dünyanın diğer yarısında ay ışığını gördükten sonra ben eski ben değilim.

– Mary Anne Radmacher-

HABER

8 Mart 1986’da
şöyle bir haber yayınladı Üsküp Radyosu:
Kabul sokaklarında anneler
sakin geçen bir gösteride
ölen çocuklarını gömebilmek için
yalvardılar izin verilsin diye
şu sözleri söyleyerek:
İzin verin de rüzgârı kamçılayan
ve başlarında saç yerine çimen biten
yaşıtları arasına inebilsinler yer altına,
izin verin çünkü
kendi kurbanının haçıdır her biri
çivilerse haçı bile delerler.

Ante Popovski Şiiri (Makedonya 1931-2003)

Çeviri: Suat ENGÜLLÜ

Arabayla İlk Kez Yurt Dışına Çıkışımız

Sabah erkenden kalkıp yolluklarla kahvaltımızı yapıp 7.30’da sınır kapısına doğru yola koyulduk.

Yol haritamız ve güzergahımızı veya Arabayla Avrupa Turu Hazırlıklarımızı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Biz gittiğimizde başka araba yoktu dolayısı ile kolayca işlemleri yaptırdık. Ay yıldızlı bayrağımız gönderinde nazlı nazlı dalgalanırken eşim Bülent Uluslararası ehliyet ve araç Yeşil Sigortasını yaptırmak için Turing Bürosuna gitti. Yarım saat sonra gümrük kapısında pasaportlarımızı ve diğer evraklarımızı gösterip Türk tarafından çıktık.

Askerlerimizi selamlayıp nöbet yerlerinden geçerek Meriç nehri üzerindeki köprüde Yunan askerlerinin beklediği tarafa doğru arabamızı sürdük. Tırlar uzun bir kuyruk oluşturmuştu. Binek arabalar onları arkasına takılmayıp devam ediyorlar, böylece beklemiyorlar. Yunan gümrüğünde de evraklarımızı gösterip kayıtlarımızı yaptırıp yola koyulduk.

Geliyoruz Bekle Bizi Avrupa

Yunanistan Otobanı

Avrupa Gezi Rotası üzerinde önümüzde Yunanistan otobanı var. Yol çok güzel. Selanik’e kadar bu yoldayız. Araçlarına yakıt almak isteyenler çıkışları kullanarak otobandan çıkıp benzin istasyonlarının bulunduğu tabelaları izlemeli. İnternette sürekli bir biçimde tekrarlanan otoyol üzerinde benzin istasyonu yok şeklindeki uyarıların işin içine girince hiç önemli olmadığını anlıyorsunuz. Çıkışı kullanıp benzin istasyonuna varmak size en fazla 10-15 dakika kaybettirir ama Yunanistan’ı görürsünüz fena mı? Tabi bunun gündüz yapılan yolculuklar için geçerli olduğunu hemen belirteyim. Gece yolculuklarında açık benzin istasyonu bulamazsınız ona göre gece yola çıkacaksanız önceden tedbirinizi alın.

Otoban da ilerlerken sağlı sollu yan taraflarda köyler var. Minareler bize Türklerin yaşadığını anlatıyor. Sanki başımız sıkışırsa girip kolayca derdimizi anlatırmışız gibi geliyor nedense bana minareler. Yaklaşık 55 km sonra Dedeağaç’a (Alexandroupolis)   geliyoruz. Merak edip yoluna sapıyor, otobandan çıkınca da hemen ulaşıyoruz. Caddelerinde ilerleyip meraklı bir şekilde nasıl bir yer olduğuna bakıyoruz. Tıpkı bizim Ege bölgesi yazlık kentlerimiz gibi olduğunu görüp fazla zaman kaybetmemek için geri dönüp otobana çıkıyoruz. Arabayla Balkanlar‘da yolumuz uzun. 55 km.sonra Gümülcine (Komotini), Gümülcine’den 99 km. sonra Kavala (Kavolos) ve Kavala’dan 153 km. sonra Selanik. Gümülcine’yi geçince  gişelerde ilk Yunanistan otoyol ücreti olarak 2,40 € veriyoruz. Selanik’te otobandan ayrılana kadar iki kere daha 2,40 € bayılıyoruz Yunanlılara.

Arabayla Avrupa Turunda Gezdiğimiz Ülkelerin 2020 Otoyol Geçiş Ücretleri

Selank’i Pas Geçiyoruz

Pazartesi Selanik’teki Atatürk Evi Müzesinin kapalı olduğunu öğrendiğimizden gidiş programında Selanik yok. Dönüşte uygun olursa uğrayacağız. O yüzden hiç Selanik’e uğramadan yönümüzü kuzeye çeviriyoruz. Arabayla Yunanistan Yolculuğumuzda buraya kadar solumuzda bize eşlik eden Ege Denizi ile vedalaşıp ardımızda bırakıyoruz. Selanik’ten Makedonya sınır kapısı Gevgeli 77.5 km. Üsküp’teki ev sahibimiz Pane, bizden sınırı geçince haber vermemizi SMS atarak istiyor.

Balkanlar Gezi Rotasında sınır kapısına yaklaşırken benzin istasyonu görüp depoyu doldurmaya karar veriyoruz. İnternette yurt dışındaki benzin istasyonları hakkındaki olumsuz yazılar var. Benzincilerin kazıklamaya çalıştıkları vs. O yüzden bizde Makedonya’da kazıklanmayalım dedik. İyi bir karar mıydı? Hayır. Birkaç km daha gidip Makedonya’dan alsaydık benzini çok daha ucuza gelecekmiş. Üstelik Makedonya sınırını geçince çok daha modern bir benzin istasyonu vardı. Kolayca Yunanistan gümrüğünden çıkış yapıp Makedon gümrüğünden giriş yaptık. Sınırda görevliler arasında Makedon Türkleri oluyor ve iyi Türkçe konuşuyorlar. Zaten hemen hemen tüm ülkede Türkçe konuşarak yolculuk yapabilirsiniz.  Sınırda önce pasaport kontrolünden geçiyor ardından gümrük kontrol yerine geliyorsunuz. Görevli memur bagajınızı aramak isteyebilir. Gümrük kontrolünden geçince sınırda para bozdurabilirsiniz. Makedon para birimi Makedon Denarı.

 Üsküp Ulaşım

Arabayla Avrupa Üsküp Gezi Rotasında saatler 15:30’u gösterdiğinde Makedonya’ya girdik ama saatlerimiz bir saat geri alındı. Heyooo bir saat kazanmıştık. Pane’ye sınırı geçtiğimizi mesaj atarak haber verdik. Balkan ülkelerinden Makedonya Yolları da sözde geliş gidiş ayrı ama delik deşik. O kadar kötüydü ki arabanın amortisörleri gidecek diye endişelendik. İnternette Avrupa’dan Türkiye’ye gelen arkadaşlar Bulgaristan yolunun çok bozuk olduğunu paylaşmışlardı ama hemen hiçbir yerde Makedonya yollarından bahsetmemişlerdi. Acaba geliş yolu farklı mı ki diye düşündüm. Çok çok az yol çalışması yapılan yerler vardı o kadar yetersizdi ki bu çalışmayla, bu ekipmanla kaç yılda biter acaba? Makedonya sınırından çıkana kadar otoban daha doğrusu oto bam yola en az 5 kez para aldılar. Arabayla Üsküp Makedonya Otoyol Ücretleri 1 ile 1.5 € arasında değişiyordu. Eğer Makedon dinarınız varsa çok daha ucuz yoksa € olarak ödüyorsunuz. Makedonya topraklarında da camileri olan köyler görmeye devam ettik. 2019 Makedonya Otoyol Ücretleri

Üsküp Konaklama

Google da “Makedonya” haritası Üsküp şehri girişine kadar. Şehir içi yollar gösterilmiyor. Ev sahibimizin Arabayla Üsküp Balkanlar Gezisine çıkmadan önce gönderdiği mesaja göre yolumuza devam ettik. Üsküp’te sokak ve cadde isimleri Kiril alfabesi ile yazıldığından İngilizce adres bulmamız biraz uğraştırdı ama evi bulduk.

Pane bizim “arabayla avrupa gezisi” nde ilk ev sahibimiz olacaktı bu yüzden çok heyecanlı idim. İlk ev sahibimiz ile ilk telefon görüşmemiz. Pane’yi aradım hemen aşağı geleceğini söyledi.

Tanışmamızın ardından ertesi sabah kaçta evden ayrılacağımızı sordu ve evinin önünde park yerini bizim için ayırttı. Evet Arabayla Üsküp Balkanlar Turumuzdaki ilk evimiz 3. Kat 5 numaralı daire, üç oda bir salondan oluşuyordu. Pane bize Üsküp şehir haritalarını ve bir telefon bıraktı. İhtiyacımız olursa kendisini arayabileceğimizi söyledi. Bizim için meyveler ve kahvaltılık malzeme bırakmıştı. Banyoda her türlü ihtiyaç duyabileceğimiz malzeme vardı. Gidişte ve dönüşte birer gün kalacağımız evi sevmiştik. Bir süre dinlendikten sonra Üsküp Gezilecek Yerlerini keşfetmek için kendimizi şehrin sokaklarına bıraktık.

 Yürüyerek Üsküp Gezisi

Vardar Ovası Türküsüne ilham olan Vardar nehrinin ortasından geçtiği Üsküp, Makedonya’nın en büyük şehri ve başkenti. İki milyonluk Makedonya’nın dörtte birinden fazla nüfusu Üsküp’te yaşıyor. 500 yılı aşkın Osmanlı hâkimiyetinde kalması nedeni ile Türk izlerine çok çok tanık oluyorsunuz. Makedonya etnik kimlik olarak %65’i Makedon (Ortodoks), %24’ü Arnavut (Müslüman), %4’ü Türk (Müslüman), kalanı ise Boşnak (Müslüman), Sırp (Ortodoks), ve Romanlardan (ekseriyeti Müslüman) oluşmaktadır.

Şehrin nüfusu az olmasına rağmen çok hareketli bir şehir. Üsküp Şehrinin Vardar kıyısı kafelerle dolu.

Üsküp Eski Türk Çarşısı (Çarşiya)

Üsküp’te Müslüman nüfus Vardar’ın kuzeyinde yaşıyor. Bu tarafta yer alan gelenekselliğini hala koruyan Üsküp Eski Türk Çarşısı var. Çarşıda dolaşırken kendinizi Anadolu kentlerinden birinde zannedebilirsiniz.

Üsküp Gezilecek Yerlerinden  Eski Çarşının ortasında Üsküp Murat Paşa Camii, Üsküp Kalesi, yanında Üsküp Mustafa Paşa Camii, Üsküp Davut Paşa Hamamı, Üsküp Çifte Hamamı, Yahya Paşa Camii, Vardar nehrinin üzerindeki Üsküp Taş Köprü önemli tarihi yapılardır. Ancak nacizane fikrim Üsküp Gezisinde Çarşı ile kalmayıp turistlerin pek gezmediği sokaklarda gezip, kaybolmalı.

Üsküp Heykelleri

Çarşıdan ayrılıp Makedonların yaşadığı tarafa gideyim derseniz, Makedon kimliği yaratmak amacı ile dikilen anıtların çokluğu sizi şaşırtabilir…

Ülke isminde olduğu gibi Yunanlılar ve Makedonlar arasında büyük çekişmelere neden olan Üsküp Büyük İskender’in anıtı da bunlar arasında en büyükleri.

1963 depreminde yıkılan birçok neo-klasik bina yeniden inşa ediliyor.. Kentte yaşayan Müslüman nüfusa rağmen artık Hristiyan kimliğinin ön plana çıkarılarak kentin sırtını dayadığı Vodno Dağına 66 metrelik dünyanın en büyük haçı ( Milenyum Haçı) dikilmiş.

Evimiz Hristiyan mahallesindeydi. Herkesin ev hakkındaki düşüncelerinin iyi olması beni çok sevindirmişti. Ne de olsa evleri ben seçmiştim. Yolculuğumuz boyunca böyle olmasını diledim.

Üsküp Köftesi ve Tetova Fasulyesi

Bu akşam dışarıda yiyecektik. Arabayla Üsküp Gezisi Türk damak tadına uygun yemekleri Çarşı’da bulabilirsiniz. İnternette methini okuduğumuz Destan Restoran da Makedonya köftesinin tadına bakmak istedik. Üsküp Gezi Rotasında restoran köprüden geçip  Çarşıya girince önümüze çıktı.  Köftelerimizi ”Balkanlar’da kebap olarak adlandırılıyor” ve güveçte kuru fasulyelerimizi  (tavçe gravçe)  ısmarladık. Meşhur Kalkandelen ”Tetova” kuru fasulyesi tencerede pişirildikten sonra birer porsiyonluk küçük güveçlere konularak kömür ateşi üzerinde suyu çektiriliyormuş. Köfteler adet hesabı, bizim İnegöl köftesine benziyor. 5 porsiyon köfte, 2 güveçte kuru fasulye, yoğurt ve içeceklere 1300 MKD’ ı bugünkü kura göre yaklaşık 68 TL ödedik. Geleneksel Üsküp yemeği sunulan lokantalarda çorba bulunmuyor. Yemeğin üzerine tatlı yiyeyim, güzel bir çay içeyim derseniz bu lokantalarda yok. Tatlıyı pastanede, çayı kahvehanede bulabilirsiniz. Çarşıda Türk usulü çay, kahve içebileceğiniz yerler var. Biz çay keyfini evimizin balkonunda yaptık. Ertesi günde yolumuz uzun olduğundan vakitlice yattık.

Hızlı ve hafif bir şekilde seyahat etmek istiyorsan, bütün düşmanlıklarını, kıskançlıklarını, bencillik ve korkularını geride bırakıp yola hafif bir şekilde çıkmalısın. – Cesare Pavese-

BEKLEYECEĞİM
Nâzım Hikmet’e

Bir kayınağacı altında?
Bir kayınağacı altında değil –
kayınağacı üç yüz yıl yaşar yalnızca!
Bir kavak altında?
Bir kavak altında değil –
kavak yedi yüz yıl yaşar yalnızca!
Bir çınar altında?
Bir çınar altında değil –
çınar bin yıl yaşar yalnızca!
Bir kestane altında?
Bir kestane altında değil?
kestane üç bin yıl yaşar yalnızca!
Bir selvi altında?
Bir selvi altında değil?
selvi beş bin yıl yaşar yalnızca!
Bir yıldızağacı altında
Tanrı sürdürdükçe bekleyeceğim
yalnız kendim için beklemiyorum çünkü
aynı vücudun kemiklerinin
nasıl birleştiklerini görmeyi,
bir de nasıl yüceldiğini
ululuğunda – Vatanın!

Ante Popovski Şiiri

Çeviri: Suat ENGÜLLÜ

“Arabayla Avrupa Turu” – 14 Temmuz Yolculuğumuzun 2. Günü Sonu

NOT: Arabayla Avrupa Turu Yazılarım Arabayla Üsküp’ten Belgrad’a ile devam ediyor.

15 thoughts on “Üsküp Sen misin Vardar Güzeli? ARABAYLA ÜSKÜP”

  • http://www.mfa.gov.tr/makedonya.tr.mfa

   Makedonya’da vatandaşlarımızın kullandıkları otoyol üzerindeki geçiş ücretleri aşağıda sunulmaktadır:

   Binek Otomobil Minibüs
   Kumanovo – Mladinovci 60 Denar veya 1,5 Euro 80 Denar veya 2 Euro
   Skopje-Petrovec 40 Denar veya 1 Euro 50 Denar veya 1 Euro
   Petrovec -Veles 80 Denar veya 2 Euro 120 Denar veya 2,5 Euro
   Veles-Gradsko 60 Denar veya1,5 Euro 100 Denar veya 2 Euro

   Sınır kapılarında otoyol ve köprü geçiş ücretinin toptan ödenmesi uygulaması bulunmadığından, vatandaşlarımızın Makedonya’ya girişte döviz bozdurarak mahalli para (Makedon Denarı) almaları ve her otoyol geçiş noktasında ayrı ayrı ödeme yaparak karşılığında mutlaka makbuz ve kasa fişi almaları gerekmektedir. Ödemeler Euro olarak ta yapılabilmekle beraber, küsurat geri ödemesi zorluk yaratacağından, gerek otoyol geçiş ücretlerinin ödenmesi, gerek yolda ortaya çıkabilecek zorunlu ihtiyaçlar için 20 Euro civarında bir meblağın bozdurulmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

   Ücretler düşük olduğu için kredi kartı ile ödeme olup olmadığına bakmadım.

 1. merhaba makedonya gezisi yapmayı dusunuyoruz.üdküp belgrad yolu kaç saat sürüyor.Gidip 1 gece yatıp rahatgelinebilir mi

  • Merhaba, Üsküp’ten Belgrad 440 km. civarında. Bu yolun bir kısmı tek gidiş gelişli dolayısı ile pek hızlı gidilemiyor. Oto yolları da çok güzel sayılmaz ama idare eder. Ayrıca yaz ayları yol çalışmalarının da yapıldığı aylar.Yine de siz bilirsiniz ama vaktiniz varsa bence iki gece ayırırsanız daha rahat olur.

 2. Çok güzel bir yazı olmuş 🙂 Vize ile ilgili detaylı bir bilgi rica edebilir miyim lütfen? Biz de eşimle düşünüyoruz yaza Avrupa turu fakat hangi ülkeden shengen vizesi alsak kaç gün veriyorlar bilemedik 🤔

  • Merhaba, Hakan Bey.
   2014 senesinde yaptığımız yolculukta Airbnb’den kiraladığımız Onyx Apartment da 5 kişi 180TL ye, 2015 senesinde ise booking.com’dan kiraladığımız Central Apartments Skopje’de 4 kişi 40 €’ya kalmıştık. Aradığınız özelliklere göre çok daha fazlasını bu sitelerde bulabilirsiniz. İyi günler.

 3. Merhabalar. Araba ile Makedonya turu yapmak istiyorum fakat benim merak ettim kısım araba için gerekli olan evraklar neler. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

 4. merhaba en son 2017 de yazılmış hala birileri varmı bilmiyorum ama,şansımı bir deneyeyim.defalarca avrupaya seyahat ettim ancak hiç tr plakalı araca denk gelmedim ki bisiklet otobüs tren uçak yayan 🙂 araba dışında her şekilde seyahat ettim,her gidişimde 3-4 ülke dolaştım.bu kez aracımla gitmek istiyorum güzergahım yunanistan makedonya sırbistan macaristan slovakya ve polonya.sorum şu avrupa yollarında cadde veya sokaklarında tr plakalı araç kullanmak güvenli midir.hiç taciz veya düşmanca tavırlarla ( diğer şöförler veya trafik polisleri gibi) karşılaştınız mı?teşekkür ederim

  • Merhaba, Özgür Bey.
   Seyahat ettiğiniz tarihlerde yurt dışına araçları ile gidenler oldukça azdı. Dolayısı ile biz de Yunanistan ve Makedonya’da önümüzde tr plakalı araç görünce çok sevinmiştik. Türkiye’de sinir olduğumuz Türk tırlarıyla bile Sırbistan ve Macaristan yollarında selamlaşmak büyük keyif vermişti. Yollar gayet güvenli. İki seyahatimizde de yol boyunca dediğiniz sorunlardan hiçbiri ile karşılaşmadık. İçiniz rahat olsun trafik kurallarına uyduğunuz sürece sizin de karşılaşmayacağınızı umarım. Güzel bir gezi yapmanızı diliyorum. Keyfini çıkarın. İyi günler.

Leave a Comment