Elbe’nin İncisi Dresden-Neustadt-Kunsthof Pasajı-ARABAYLA DRESDEN#2

 Arabayla Avrupa Turu 26 Temmuz Yolculuğumuzun 14. Günü Dresden Neustadt

Yolculuk ederken, gözlerini yanına almayı unutma.

Amos Bronson Alcott

Bir Dilek

Ben bir baharda ölmek isterim,
Yeni yaşam halkası döndüğü zaman.

Yaprakların sarardığı bir zamanda değil,
Değil, toprağın yorgun olduğu bir anda.

Değil, bir işte başarıya ulaşıldığı zaman,
Parıldayan gözler kapandığında.

Rainer Maria Rilke Şiiri

Çeviri: Meneviş Köylü

Dresden’de İkinci Günümüz-Dresden Neustadt-

Almanya Gezi Rotasındaki Dresden Şehrinde güzel güne uyanıyoruz. Sessiz sakin bir gecede çekilen güzel bir uyku bütün yorgunluğumuzu almış, yeni güne başlamaya hazırız. Dün akşamüstü çıkan  rüzgar, eve dönüş yolunda bize hırkalarımızı giydirmişti ama bugün sıcak olacak anlaşılan.

Yürüyerek Dresden Turumuzda başlıca gezilecek tarihi yerler dün gezdiğimiz Altstadt tarafında. Evimizin yer aldığı Dresden Neustadt ise alışveriş merkezleri, gece hayatı ile hayatın daha canlı, daha renkli olduğu bir bölge. 14. Yy da Elbe’nin bu tarafında kalan Altendresden (Eski Dresden) küçük bir yerleşim yeri imiş. 1403’te şehir olur ve iki yakadaki şehirler birleşir. 1685 yılında çıkan büyük yangında neredeyse tüm Altendresden yanar. 18. Yy da Neustadt ( Yeni Şehir) adı altında imar edilir. Dresden Gezilecek Yerler den önceden şehir surları içinde olan kısıma Innere Neustadt (İç Yeni Şehir) denir. Dış tarafda kalan yerler ise Äußere Neustadt (Dış Yeni Şehir) diye adlandırılır.

Neustadt Tren İstasyonu (Bahnhof Dresden Neustadt)

Dresden Gezi Rotasında bugün Neustadt tarafını gezmeyi, Altstsdt tarafına da bir ara geçip geri gelmeyi düşünüyoruz. Bunu gerçekleştirmek için de düşüyoruz yola. İlk durağımız Araba ile Avrupa Seyahatinde Dresden’deki evimize gelirken yakınından geçtiğimiz Neustadt Tren İstasyonu (Bahnhof Dresden Neustadt). Burası Dresden’in Hauptbahnhof istasyonundan sonra ikinci büyük tren istasyonu. Elbe’nin kuzeyindeki demir yollarının kavşak noktası olan istasyon 1901 yılında açılmış. İstasyona gelmemizin bir diğer nedeni de evimize yakın market yerlerini belirleyelim istiyoruz. Evet, istasyonda Spar market var, üstelik akşam 9.30-10.00 a kadar açık. Avrupa’da marketler akşam erkenden kapandığından ve hafta sonları da kapalı olduğundan günlük alışverişinizi zamanında yapmak zorundasınız.

Albertplatz-Dresden Neustadt-

Dresden Gezisinde Marien köprüsünden gelip istasyonun önünden devam eden Antonstraße Caddesinden yürümeye devam ediyoruz. Geldiğimiz yer Neustadt’ın en hareketli yeri olan Albertplatz. Meydanda sakin sular (Still Waters) ve fırtınalı sular (Troubled Waters) diye adlandırılmış fıskiyeli iki havuz bulunuyor.

Üç Kral Kilisesi (Dreikönigskirche) -Dresden Neustadt-

Büyük Yangının ardından Güçlü August şehri Barok inşa ettirir. O zamandan kalan Barok binaları bu meydandan Elbe’ye uzanan caddelerde özellikle Königstraße üzerinde görebilirsiniz.  Ağaçlıklı, Arnavut kaldırımlı Königstraße’de ayrıca 1732-1739 yıllarında George Bähr ve Matthäus Daniel Pöppelmann tarafından yapılan Üç Kral Kilisesi bulunuyor. Kilise savaşta hasar almış ve 1994’de onarılmış. Kilise 1536 yılından Cristoph Walter eseri Gorgentor’un orijinal parçası Rönesans çalışması Ölüm Dansı (Death Dance) adlı parça ile ilgi çekiyor. 100 yıl sonra kiliseye eklenen 87 m yüksekliğindeki Neo-Barok kulesi eşsiz Dresden manzarası sunmaktadır.  Kilise günümüzde daha çok kilise toplantıları için kullanılmakta, bir bölümü yine kilise olarak hizmet vermektedir. Kuleye çıkış için merdivenleri kullanmak zorundasınız, asansör yok.

Dresden Üç Kral Kilisesi (Dreikönigskirche) Kulesinin Açık Olduğu Zamanlar:

Mart-Ekim:
Pazartesi Günleri Kapalı
Her ayın birinci ve üçüncü Salı günü saat: 11:30-16:00
Çarşamba – Cumartesi 11:00 – 17:00
Pazar ve resmi tatil günleri: 11.30 – 17.00
Kasım – Şubat
Pazartesi ve salı günleri kapalı
Çarşamba: 12: 00-16: 00
Perşembe – Cumartesi 10:00 – 16:00
Pazar ve resmi tatil günleri: 11.30 – 16.30
Son giriş kapanış saatinden yarım saat öncedir.

Dresden Üç Kral Kilisesi (Dreikönigskirche) Kulesi 2020 Giriş Ücreti: Tam: 4 €, İndirimli: 2,50 €, 8 yaşa kadar ücretsiz.

Japanisches Palais (Japon Sarayı) -Dresden Neustadt-

Dresden Gezisinde Königsstraße, Elbe tarafında Palaisplatz (Saray Meydanı)’da son buluyor. Burada 1714’te yapımına başlanan 1723-1733 yılları arasında büyütülen Barok Japon Sarayı yer alıyor. Güçlü August’un Japon porselen koleksiyonu için yapılmış. Günümüzde Dresden Etnoğrafya Müzesine (Museum für Völkerkunde Dresden) ve geçici sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Müzeye giriş Ücretsiz.

Hauptstraße -Dresden Neustadt-

Albertplatz ‘dan Augustus Köprüsüne uzanan bir diğer güzel yol ise araç trafiğine kapalı. Kocaman ağaçların gölgelendirdiği yolun iki yanında mağazalar, restoran ve kafeler sıralanıyor. Yürümekten yorulduğunuzda oturup dinlenebileceğiniz bankları, güzel binaları ile Hauptstraße burası. Dresden’de Ulaşımı ve Dresden Kartlarına dair merak ettikleriniz varsa tıklayabilirsiniz.

Dresden Neustadt Kapalı Pazarı (Neustädter Markthalle)

Elbe yönünde yürürken Hauptstraße’yi kesen Dresden Metzer Straße’de görülmesi gereken Dresden Gezi noktalarından biri Dresden Neustadt Kapalı Pazarı’dır. İlk olarak 1899’da açılan pazarın ikinci açılışı 2000. Pazar yerinde yiyecek, içecek, sebze, meyve, hediyelik eşya gibi şeylerin satılıyor. Oturarak bir şeyler atıştırılacak yerler de mevcut.

Dresden Altın Süvari (Goldener Reiter- Golden Rider)

Dresden Gezilecek Yerler inden Hauptstraße’nin sonundaki meydanda karşınıza ışıl ışıl parlayan zırhlı Dresden Altın Süvari Heykeli çıkıyor. 1694’ten 1733’e kadar Saksonyayı yöneten Güçlü August’un heykeli. Dresden’i birbirinden eşsiz güzellikte yapılarla kültür ve sanat şehri yapan krala vefa borcu olarak 1734’te yapılmış..

Heykeli geçince önümüzde Dresden August Köprüsü uzanıyor. Buraya kadar gelmişken karşıya geçmemek olmaz diyoruz, geçiyoruz.  Siz geçmez Elbe’ye paralel yoldan devam ederseniz sağda Elbe tarafında Eğitim ve Finans Bakanlıklarının binasına gelirsiniz. Yolun diğer yanında Neustadt’daki en eski bina olan Jägerhof yer alır. 1568-1613 yıllarında yapılan Rönesans yapının dört orijinal kanattan biri ayaktadır ve günümüzde Dresden Saksonya Halk Sanatları Müzesi olarak kullanılmaktadır. Bakanlık binalarının ön tarafındaki alanda akşam Dresden Brühl Teras’tan gördüğümüz konser alanı ve açık hava sineması bulunmaktadır. Yaz gecelerinde Dresdenlilere Elbe’ye karşı yıldızlar altında sinema ve konser ziyafeti yaşatır. Yürümeyi sürdürürseniz Carola Köprüsünün diğer tarafındaki bina Saksonya Eyalet Meclisi binası, karşısında da çeşitli bakanlık binalarıdır. Yani anlayacağınız bu bölge devlet dairelerinin bulunduğu bölgedir.

August Köprüsünden gündüz gözüyle geçip dün dolaşırken kapıları kapalı olan Katedrali bu sefer açık görünce hemen içeriye giriyoruz.

Ardımızdan kapılar tekrar kapanıyor. Şansımıza bir düğün törenine denk geliyoruz. Bir süre töreni izleyip, katedrali gezip çıkıyoruz.

Dresden Sanat Pasajı (Kunsthof Passage -Art Courtyard Passage) -Dresden Neustadt-

Bu sefer istikamet Neustadt tarafında kalan Dresden Gezilecek Yerler in başında yer alan Dresden Sanat Pasajı. Bunun için Albert Meydanına (Albertplatz) geri gelip meydandan Alaunstraße’ye girmek gerek. Mesafe olarak sorarsanız Altın Süvariye yaklaşık 1,5 km. Bu taraflar daha çok öğrenci mahallesi diye bilinen dış Yeni Şehir Bölgesi. Sanatçıların, göçmenlerin yaşadıkları mekanlar. Çok sayıda bar, restoran, dönerci bulunan Dresden’in alternatif kültür merkezi. Buradaki en sıra dışı yerlerden biri Kunsthof Pasajı. Pasaja Alaun Strasse 70 numaradan veya ona paralel Görlitzer Strasse 23-25 numaralardan girmeniz mümkün.

Dresden Gezi Notlarımıza göre 1990’larda başlayıp 2001’de bitmiş. Mimar, heykeltıraş ve tasarımcıların birlikte çalıştıkları Ginkgo proje olarak adlandırılan proje. İki sokak arasında kalan eski evlerin ele alınarak cepheleri farklı temalarda özel motifler ile bezenmiş. Kunsthof Pasajı birbiri ile bağlantılı beş ayrı avludan oluşan uzun bir pasaj. Her bir avlu farklı sanatçının elinde şekillenmiş ve o sanatçının verdiği isim ile anılıyor. Avlular sokaktan görünmüyor ancak evlerin kapısından girip, pasajlardan geçerek ulaşabiliyorsunuz. Saklı avlular sizi, hayal gücünün renkli, sıra dışı dünyasına götürüyor.

Kunsthof Pasajı ve Evleri

Elementler Avlusu – Müzik Çalan Ev

Kunsthof Pasajı Elementler Avlusundaki Müzik Çalan Ev suyu temsil ediyor.

Yağmur yağarken çıkardığı sesin müziğe dönüşmesi için drenaj borularının tasarımı çok ilginç. Olukların başında büyük birer huni şeklindeki yağmur suyunun toplanıyor. Buradan dökülen suyun aşağıdaki uca kadar kat ettiği yolda, yağmurun şiddetine göre çıkardığı ses bir çeşit müzik olarak nitelendirilmiş. Yağmurun şiddetli yağdığı zamanlarda apartman sakinleri nasıl uyuyor acaba? Eh! her zaman yağmur yağacak değil ya o işi de yukarıdan su göndererek çözmüşler.

Işıklar Avlusu

Elementler Avlusunun karşısındaki Işıklar Avlusunda altın sarısı binanın duvarlarına güneş geldiğinde gözlerinizi altın gibi kamaştırması için alüminyum paneller eklenmiş. Işıklar Avlusundaki binanın pek çok yerine yerleştirilen aynalarda güneş ışık oyunları oynuyor.

Kunsthof Pasajı Hayvanlar Avlusu

Hayvanlar Avlusunda zürafa binanın yeşil cephesini adeta bir kumaşmışcasına ağzıyla çekiyor. Zürefanın üst kısmında atlayan, hoplayan maymunlar ve uçan turnalar görülmekte. Hayvanlar doğal yaşamın simgesi. Evin balkon sütunları da doğal yaşamdan bir parça. Doğa ile uyumlu olması için ağaçtan yapılmış.

Kunsthof Pasajı Fabl Karakterleri Avlusu

Evin duvarları Sgrafitto yöntemi ve mozaik kullanılarak desenlendirilmiş. Bir yanda masal kahramanları, diğer yanda yıldızlar, kuyruklu yıldızlar, kozmik elementler. Hayal gücünüzü çalıştırın çalıştırabildiğiniz kadar.

 Kunsthof Pasajı Başkalaşım Avlusu

Burada ise iki adet on beş metrelik paslandırılmış çelik ile kaplı galvanize çelik sütun duvara tek bir noktada temas ettirilmiş. Yirmi dört adet kağıt parçası duvarlara susam yağına batırıldıktan sonra çerçevelenerek asılmış. Aralara gerilmiş ve gece yanan ışık demetleri. Bir yandan sizi eğlendirecek, bir yandan düşündürecek ama mutlaka hoş vakit geçirtecek bir mekan. Avlularda yer alan kafelerde bir şeyler yiyip içebilir veya küçük dükkanlar da zevkinize göre alışveriş ederek zaman geçirebilirsiniz. Avlularda gezinen insanlar çok olmasına rağmen ortamın sakin ve sessiz olması da bir diğer artısı.

Pfunds Süt Dükkanı

Arabayla Dresden Seyahatinde günümüz burada sona eriyor ama sizin vaktiniz olursa Dresden Gezilecek Yerler listesinize Pfunds Süt Dükkanını da ekleyebilirsiniz. Buraya on on beş dakikalık mesafedeki Dünyanın en güzel süt dükkanı. Ünvanını Guinness Rekorlar Kitabına girerek teyit ettirmiş. 1880’de Paul Gustav Leander Pfund tarafından kurulan dükkanın iç dekoru Neo-Rönesans tarzında. Duvarlar, yerler ve tezgahta kullanılan çiniler Villeroy & Boch fabrikasının sanat departmanında el boyaması ile yapılmış. Dresden’e gelen turistlerin uğramadan dönmediği bu mekanı maalesef biz göremedik siz bizim yerimize de görün. İçi saraylar gibi süslü süt dükkanında gözlerinize ziyafet çekerken leziz süt ürünlerinden de tadabilirsiniz. Adresi Bautzner Straße 79, 01099 Dresden.

  Seyahat etmek, hayal gücümüzü gerçeklerle dengeler ve bazı şeylerin nasıl olduğunu düşünmek yerine onları görmemizi sağlar. -S.Johnson-

Bugün Değil

Biliyorum bu vakitte bana
Ne söylemek istediğini-
Söyleme! Gör kararan zeminini
Küçük gölün ve telaşını dümdüz bulutların
İhtişamlı ve kapkara-
Söyleme! Bu gece kötü bir gece

Biliyorum bu vakitte
Zorlanıyor için ta derinden
Sormak zorunda olduklarından.
Sorma! Tereddüt etmekte
Dilinde üzüntü verici kelimeler-
Söyleme! Bu gece kötü bir gece

Ne söyleyeceksen yarın söyle-
Bilemeyiz ki, belki yarın
Çok kolay olur her şey,
Bugün hiçbir yüreğin kaldıramayacağı
Ve beni çok üzecek şey için-
Söyleme! Bu gece kötü bir gece

Hermann Hesse Şiiri

Arabayla Avrupa Turunda 14. Dresden’de 2. Günümüzün sonu.

Bir Sonraki yazım Dresden Ulaşım, Şehir İçi Ulaşım, Dresden Kart‘da buluşmak üzere.

Leave a Comment