Prag Şehir İçi Ulaşım, Park Yeri, Prag Kart

Prag Seyahati ister arabayla ister uçakla yapılsın 2019 Prag Ulaşım, Prag Şehir içi Ulaşım, Havalanından Kent Merkezine Ulaşım, Park Yeri ve Prag Kart konusunda merak edilenler hakkında bilgiyi vermeye çalışacağız.

Avrupa Turunda biz Prag Gezisini kendi aracımız ile gerçekleştirdik. 3 gün süren Prag Seyahatimizi sizler ile paylaştım.

Viyana-Prag Yolculuğumuzu, Yol Detaylarını, Prag Konaklamayı, Prag’da ilk Günümüz için, 

Bir Büyülü Masal Prag.

Prag’da II. Günümüz için Prag Gezilecek Yerler

Prag’da III. Günümüz  için Prag Kalesi ve Saraylar

yazılarına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Keyifli Okumalar.

Prag’a karayolundan arabayla gideceklerin

Avrupa Otoyol Geçiş Ücretleri,

Almanya’dan Danimarka’ya Otoyol Ücretleri

Estonya’dan İzlanda’ya Otoyol Ücretleri göz atmasında yarar var.

Uçak ile Prag

Prag’a  Arabayla Avrupa Seyahati yerine uçak ile gitmeyi tercih ederseniz uçuş yaklaşık 2,5 saat kadar sürüyor. Prag Gezisinde Václav Havel Havalimanının (Letiště Václava Havla) şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 20 km.

Prag Václav Havel Havalimanından Prag Şehir Merkezine Ulaşım ve Ücretleri

Havalimanından şehir merkezine ulaşım için en ucuz seçenek toplu taşıma.

Otobüs İstasyonu Terminal 2’nin (D Çıkışı) hemen önünde. Otobüs bileti istasyonda bulunan sarı renkli bilet makinelerinden alınabilir. Transferler ile birlikte size 90 dakika süre veren bilet ücreti (90 Dakikalık Bilet) 32 CZK dır. Aynı bilet otobüs, metro ve tramvayda geçerlidir. Bileti nakit veya kredi kartı ile almak mümkündür.  Ancak havaalanında para bozdurmamanız tavsiye olunur. Ayrıca otobüse binince bileti onaylatmayı unutmayın.

119 Numaralı Otobüs Nádraží Veleslavín’e gider. Burada yeşil renkli A Metro Hattına geçerek şehir merkezi Mustek veya Muzeum duraklarına ulaşılabilir. Artı bu istasyonlardan B ve C Metro Hatlarına aktarma ile otelinizin olduğu semte ulaşma imkanınız olur. En çok tercih edilen hattır. Ancak Nádraží Veleslavín’de yürüyen merdiven olmadığını, bavullarınızı kendinizin taşıması gerektiğini veya hamal tutabileceğinizi hatırlatalım. Otobüs her 6 dakikada bir hareket eder yolculuk 35 dakika sürer. Hafta sonu dahil her gün saat 04:23 ile 23:42 arasında çalışır.

119 Numaralı Otobüs Saatleri

100 Numaralı Otobüs ile Zličín Metro İstasyonu sarı renkli B Metro Hattına ulaşarak buradan geri kalan yolculuğunuzu metro ile sürdürebilirsiniz. Şehrin Batı yakasına veya B Metro Hattı üzerinde herhangi bir noktaya örneğin Andel’e gitmek için elverişlidir. Zličín’e 20 dakika + bir 20 dakikada Andel’e kadar tutar. 05:41 ile 23:36 arası çalışır.

100 Numaralı Otobüs Saatleri

191 Numaralı Otobüs havaalanı ile Na Knizeci istasyonu (Andel’e yakın) arasındadır. Prag dışına çıkacakların tercih ettiği hat olup Na Knizeci’ye yolculuk 50 dakikadır. 04:57 ile 23:31 arası çalışır.

191 Numaralı Otobüs Saatleri

119-100-191 Numaralı Otobüs Güzergahları

Gece Otobüsü

Eğer Prag Seyahatinize gece uçuşu ile gelmişseniz ve yine de toplu taşıma araçları ile şehre ulaşmak isterseniz tercihiniz Gece Otobüsü olacaktır.

910 Numaralı Gece Otobüsü her 30 dakikada bir kalkar. 45 dakikada şehir merkezindeki I.P. Pavlova İstasyonuna gider Na Beránku’ya devam eder. Toplam süre 73 dakika. 23:50 ile 03:54 arası çalışır ve yolculuk 45 dakika sürer.

910 Numaralı Gece Otobüsü Saatleri

910 Numaralı Gece Otobüsü Güzergahı

Havaalanı Ekspres Otobüsü (AE Otobüs)

Şehir merkezine daha çabuk aktarma yapmadan ulaşmak isteyenler tarafından tercih edilen otobüstür. Terminal 1 ve Terminal 2’nin hemen dışında AE Otobüs durakları bulunur. Yolculuk şehir merkezinde Hlavni Nadrazi Ana Tren İstasyonu’nda sonlanır. Çek Demiryolları tarafından işletilmektedir. Bileti çevrimiçi, otobüs şoföründen veya Prag Havaalanı Bilgi Merkezi’nden satın alınabilir. Her iki terminaldeki Bilgi Ofisleri saat 07:00 ile 22:00 arası açıktır. AE Hattı her 15-30 dakikada bir, saat 05:30 ile 22:00 arasında çalışır. Yolculuk süresi 33 dakika.

AE Otobüs Saatleri

AE Otobüs Güzergahı

AE Otobüs Bilet Ücreti 2020

Tam                          : 60 CZK

Çocuk (6-15Yaş)       : 30 CZK

Çocuk (6 yaşa kadar): Ücretsiz

Valiz                          : Ücretsiz

Prag Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Çek Cumhuriyeti Gezisinde Prag’da tarihi şehir merkezinde çoğu yer taşıt trafiğine kapalıdır. Tramvay ve metro ile çok yakınında inebilir sonrasında da yürüyerek ulaşabilirsiniz. Zaten Prag yürüyerek  dolaşabileceğiniz şehirlerden.

Prag Şehir İçi Ulaşım – Otobüs

Prag’da şehir içi ulaşımda otobüsler (100-299 numaralı) 04:45-00:15 arası yoğun saatlerde 6-15 dakikada bir, diğer zamanlarda 10-30 dakikada bir çalışır. Yolcular otobüse herhangi bir kapısından binebilir.

Gece otobüsleri (901-915 numaralı) gece yarısından sabah 4:45’e kadar her yarım saatte veya saatte bir çalışır.

=M= işaretli otobüs durakları otobüsü bırakıp metro ile devam edeceğinizi gösterir.

Prag Şehir İçi Ulaşım – Tramvay

Prag Gezi Rotasında gündüz tramvayları (1-26 numaralı) sabah 05:00 den gece yarısına kadar çalışır. Sefer aralıkları yoğun saatlerde 8-10 dakikada bir, diğer zamanlarda 10-20 dakikada birdir. En yoğun hatlar (9, 17, 22 numaralı) kalabalık saatlerde 4 dakikada bir, diğer zamanlarda 5-10 dakikada bir geçer.

Araba ile Avrupa Turunda Prag’da turistlerin en çok kullandığı tramvay güzergahları Prag 9 numaralı tramvay ile yapılan Yeni Şehir tarafında Wenceslas Meydanından başlayıp Ulusal Tiyatro’nun oradan nehir geçilerek Küçük Şehre giden, Prag 22 numaralı tramvay ile yapılan Ulusal Tiyatro’nun oradan nehir geçilerek Küçük Şehir Meydanı ve yukarı Belvedere’den geçerek Prag Kalesine gidenlerdir. Oteliniz şehir merkezinde olup yürüyerek yukarıya gitmekte zorlananlar için 22 numaralı tramvay çok uygundur.

23 Numaralı Nostaljik Tramvay

Mart 2017’den itibaren yeni turistik tramvay hattı seferlerine başlamıştır. Yolculuk tamamen çok popüler olan T3 Tramvayları ile gerçekleştirilmektedir. 08:30-19:00 saatleri arasında her 30 dakikada bir yapılır. Turistin yoğun olduğu sezonda seferler 15 dakika aralıklarla gerçekleşir.

Gece tramvayları ( 91-99 numaralı) gece yarısından 05:00 e kadar her 30 dakikada bir çalışır Hafta sonları Cuma/Cumartesi ve Cumartesi/Pazar geceleri sefer aralıkları 20 dakikaya iner.

Şehir haritasında caddelerde işleyen tramvay numaraları işaretlenmiştir.

Prag Şehir İçi Ulaşım – Metro

Prag Toplu Taşıma araçlarından  Prag Metrosu 05.00-24.00 arası çalışır. Prag Metro Hatları   yeşil (A), sarı (B), kırmızı (C) olmak üzere üç hattır. Şehir merkezinde iki metro hattının birleştiği üç istasyon vardır. Bunlar A ve B hatlarının birleştiği Prag Můstek İstasyonu (Wenceslas Meydanı aşağı ucunda), A ve C hatlarının birleştiği Prag Muzeum İstasyonu (Wenceslas Meydanı yukarı ucunda), B ve C hatlarının birleştiği Prag Florenc İstasyonu (Ana Otobüs İstasyonu) dur.

Prag’da tüm kamu taşıtlarında aynı bilet kullanılmaktadır.

Biletlerinizi sarı bilet satış makinelerinden, gazete bayilerinden ve metro istasyonlarından satın alabilirsiniz. Biletlerinizi tramvaylara binince veya metro istasyonlarındaki sarı makinelere damgalatmanız gerekmektedir

Araba ile Avrupa Gezisinde Prag’da taksi kullanmak isterseniz üstünde taksi yazan lambası olan ruhsatlı taksileri kullanın. Yolculuk yapmadan önce şoförden gideceğiniz mesafeye kaça gideceğini sorun. Böylece her seferinde otelinize farklı ücret ödeyerek dönmezsiniz.

Toplu Taşımada Kullanılan Bilet Çeşitleri ve Ücretleri

Bilet Tipi Tam 6-15 yaş Çocuk Açıklama
Krátkodobá (Short-term- Kısa Süreli) 24 CZK 12 CZK 30 dk. yolculuk
Základní  (Basic) 32 CZK 16 CZK 90 dk. yolculuk
1 den (1 day-Günlük-24 saat) 110 CZK 55 CZK
3 dny (3 days-3 Günlük-72 saat) 310 CZK

Tekne Turu 

Prag ‘da ayrıca Karl Köprüsü ve Cechuv Köprüsü ayaklarından kalkan tekneler ile gece, gündüz Vltava nehrinde tekne turu yapabilirsiniz. Geziler yemekli ve yemeksiz oluşuna göre 300 CZK ile 1100 CZK arasında değişmektedir.

Prag Kart

Prag Gezi Rotasında 2, 3, 4 günlük Prag Kart alarak, geçerli olduğu sürede hava alanı expres otobüsüne ücretsiz binebilir, toplu taşımayı ücretsiz kullanabilir, ücretsiz otobüs turuna katılabilir, Prag Kalesini, Yahudi Müzesini dolaşabilir, 50 turistik yeri ücretsiz gezebilir, tekne turlarında, restoranlarda, konserlerde indirim sağlayabilirsiniz.

2020 yılı Prag Kart Ücretleri

2 Günlük Prag Kart Ücreti: Tam: 62 € (1550 Kč), Çocuk/ Öğrenci: 46 € (1.150 Kč)

3 Günlük Prag Kart Ücreti: Tam: 72 € (1.810 Kč), Çocuk/ Öğrenci: 53 € (1.330 Kč)

4 Günlük Prag Kart Ücreti: Tam: 83 € (2.080 Kč), Çocuk/ Öğrenci:61 € ( 1.520 Kč)

6 yaş altı çocuklara toplu taşıma ve çoğu turistik yer ücretsiz.

(Çocuk: 6- 16 yaş arası, Öğrenci: 26 yaşa kadar)

Prag Kart ile birlikte turistik yerler hakkında 7 dilde bilgilendiren rehber kitapta ücretsiz olarak veriliyor.

Prag Şehir İçi Ulaşım-Araç Park Yeri

Prag’a yapacağınız geziyi aracınız ile yapmayı planlıyorsanız kalacağınız otelin ücretsiz park yeri olmasına dikkat edin. Diğer büyük Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Prag’da  şehir içinde park yeri bulmanız zor olabilir. Yine de Prag’da caddede park etmek zorunda kalırsanız Prag şehir içinde park yeri bölgesi üç çeşittir.

Prag Turuncu Bölge: ( 08.00-18.00 arası max. 2 saat park edilebilir) 1,60 € (40 CZK) / saat

Prag Yeşil Bölge: (08.00-18.00 arası max. 6 saat park edilebilir) 1,25 € (30 CZK) / saat, 120 CZK/6 saat

Prag Mavi Bölge: Sadece o bölgedeki ev ve işyeri sahiplerinin park edebileceği uzun süreli park yeri.

Ayrıca alışveriş yerlerinde olsun, Rudolfinum, Ulusal Tiyatro gibi yerler de olsun aracınızı saatliğine 40-50 CZK ödeyerek park ederek Prag Gezi Noktalarına ulaşmanız mümkündür.

Prag Gezilecek Yerlerine gitmek için bunların dışında Prag Park&Ride (P+R) sistemi kullanarak şehir dışındaki metrolardaki park yerlerine aracınızı günlüğü 10 CZK gibi bir ücrete bırakarak şehir merkezine metro ile gidebilirsiniz.04.00 dan 01.00 a kadar aracınız kalabiliyor ama gece bırakmamaya özen gösterin aksi halde 100 CZK ceza ödemek zorunda kalırsınız. Park Yerleri hakkında ayrıntılı bilgi. http://www.myczechrepublic.com/prague/parking.html

NOT:

Araba ile Avrupa Turunda aracınızı caddede park etmek zorunda kalırsanız içinde görünür şekilde eşya bırakmamaya dikkat edin.

Toplu taşımada özellikle turistlerin çok kullandığı hatlarda ve kalabalık yerlerde yankesiciliğe karşı dikkatli olun.

Prag’da döviz bozdurmak istediğinizde döviz bürolarının önlerinde yazan oranlara inanmayın. 0 komisyon dense bile istenmeyen bir durum ile karşılaşmamak için bozduracağınız miktara verecekleri karşılığı sorun, dil sorununuz varsa bir kağıda bozdurmak istediğiniz para miktarını yazın onlardan da karşılığına size verecekleri para miktarını yazmasını isteyin.

Prag Gezi Notlarımıza göre Prag Ulaşımı hakkında size aktaracaklarım bu kadar. Keyifli gezmeler.

AŞK

Gün yaş döker… Çiseler çayırın üzerine
Oğlanlar ve kızlar bağlamaya giderler ot demetlerini
Dönmezler geri
Çayır yeşildir gözle mavi
gözler tıpkı bir tutam menekşe demeti
Oğlanlar ve kızlar sarmaş dolaş
Aşar başlarını menekşenin mavisi
Aşkla ve orakla yaşamak zor gelir bize
Aşkı yaralar keskindir orak
Çanın sesi duyulunca avlularda
Gözlerin bunca güzelliği kalmayacak
Er geç saat gelecek
gecenin içinde solan peygamber çiçekleri için
gelecek mutluluk saati
Küçük bir çocuk kaldırır başını yastığından
anne tutsaktır aynanın içinde
Acıdan ve güzellikten çatlar
acıdan çiçeklenir güzellik
Gökyüzü yıldızlarla dolu püskürtme
Gül rengi bulutlar döner otlamaya çayırda
Gece yaş döker … çiseler çayırın üzerinde
Oğlanlar ve kızlar otların arasında öpüşmeye gitmişlerdi
Sabah çocukları açacak onlara kapıları
Döner mi oğlanlarla kızlar
Dönmezler geri

Vitezslav Nezval Şiiri (1900-1958)
Çeviri: Eray Canberk

Arabayla Avrupa Turumuz bundan böyle Almanya’da sürecek

Bir Sonraki yazım ►►► Arabayla Dresden  ◄◄◄

1 thought on “Prag Şehir İçi Ulaşım, Park Yeri, Prag Kart”

Leave a Comment