Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat -Konaklama-

Arabayla Avrupa Turu Keyifli Seyahat Konaklama

Sevgili gezginler, gezmeyi sevenler ve gezerken arabasının rahatlığından vazgeçemeyenler Arabayla Avrupa Turunda keyifli seyahat için neler yapılmalı merak ediyorsanız bu yazı dizisi sizin için.

Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat Bütçe, Güvenlik, Ekonomi  

hakkında yazılarımı tıklayarak okuyabilirsiniz

Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat Konaklama İçin Rezervasyon

Arabayla Avrupa Seyahatinde yol güzergahınızı belirledikten, seyahati yapmayı düşündüğünüz tarihlere, ne zaman, nerelerde kalacağınıza karar verdikten sonra sıra geldi kalacak yerlerinizi belirleme işine. Rezervasyon veya kiralama işini mümkün olduğunca erken halletmelisiniz.

Aracınız uygunsa, seyahat eden kişi sayısı azsa bazı yerde aracımızda da idare ederiz diyebilirsiniz fakat geceyi bir yatakta uyuyarak, dinlenerek yolculuğa daha verimli bir şekilde devam edebileceğinizi unutmayın.

Arabayla Avrupa Turu Keyifli Seyahat Konaklama da Dikkat Edilecek Noktalar

Konaklama Seçenekleri

Konaklama yerleri seçiminde otel, ev, kamp yeri, hostel, bir başkasının evine konuk olmak (couchsurfing) gibi alternatiflerin olduğu pek çok farklı sitelerden yararlanabilirsiniz ancak ben sizlere bizim deneyimlediğimiz booking.com’u ve Airbnb’yi önereceğim. Biz seyahatlerimizde her ikisini de kullandık ve hiçbir aksilik yaşamadık.

Kalacağınız yeri kiralarken ön ödemesi olmayan ve ücretsiz iptal edilebilir olanları tercih ederseniz daha iyi bir yer bulduğunuzda veya herhangi bir aksilik olursa yolculuğa çıkmamanız halinde iptal durumlarında para kaybınız olmaz. Yine de iptal etme tarihlerini kaçırmamanız gerekir.

Airbnb’de hizmet bedeli altında komisyon kesilmekte. İptal politikası ise esnek-orta-katı olarak üç çeşittir. Rezarvasyonu yaptığınızda kurallarını kabul etmiş olacağınızdan dikkatli inceleyerek karar vermenizde yarar var. Booking.com’a üye olduktan sonra zamanla yaptığınız rezervasyonlar sonrasında indirimler alınmakta.

Arabayla Avrupa Turu konaklama olarak sizlere nacizane tavsiyem ev kiralamanız yönünde olacaktır. Arabayla gittiğinize göre büyük ihtimalle yalnız değilsiniz, yolculuğu aileniz veya arkadaşlarınız ile gerçekleştiriyorsunuz. Otel odasına tıkışıp kalmaktansa ev konforunda kalmak her bakımdan rahatlıktır.

Rahatlık

Arabayla Avrupa Turu adı üstünde arabayla kendiniz geziyorsunuz. Arabayı kullanan büyük ihtimalle sizsiniz. Eğer şanslıysanız araçta ikinci bir sürücü daha bulunuyordur. Eh onca yol gittikten sonra vardığınız yerde zinde olabilmeniz için kalacak yerinizin rahat olması gerekmektedir.

Rahatlık için en önemli konulardan biri de gezi süresince kalacak yerlerinizin gece sessiz, sakin olmasıdır ki iyi dinlenebilesiniz.

Arabayla Avrupa Turunda keyifli seyahat için konaklama yerleri konusunda karara varmadan, daha önce aynı yerde kalanların yorumlarını mutlaka okuyarak inceleyin, verdikleri puanlara bakın. Bu yorumlardan pek çok ipucu edinerek kalacağınız yerin temizliği, ısınması, ulaşılabilirliği, rahatlığı, sessizliği v.b. hakkında detaylı bilgi sahibi olursunuz.

Yorumlarda önem verdiğiniz konularda olumsuz eleştiri olup olmadığından emin olun. Olumsuz eleştirilere nasıl geri dönüldüğü bile karar vermenizi etkileyecektir.

Arabayla Avrupa Turunda keyifli seyahat için konaklamada kiralayacağınız yerin fotoğraflarına bakarak ve kiraya verenin açıklamalarına göre kiralayacağınız yerdeki yatak, mutfak eşyası, banyo malzemesi v.b aradığınız nitelikleri taşıyıp taşımadığına bakın, farklı seçenekler sunuluyorsa isteğinizi belirtin.

Park Yeri

Arabayla Avrupa Turu yaptığınıza göre aracınızın emniyeti de önemli oluyor ayrıca Avrupa’da park yerleri çoğunlukla ücretli. Bu nedenle kalacağınız yerlerin park yeri olanaklarını da göz önüne almanızda fayda var. Park yeri olanları tercih ettiyseniz bile rezervasyon esnasında bunu bildirmeli ve onaylandığından emin olmalısınız.

Ulaşabilirlik

Arabayla Avrupa Turunda keyifli seyahat için kalacağınız yerlerin gezeceğiniz yerlere yakın olması her zaman avantajlıdır. Ancak bazen merkezdeki yerler fiyat yönünden yüksek olabilir. O zaman daha uzak mesafede ancak toplu taşıma ile kolay ulaşılabilir olması veya aracınız ile belli noktaya kadar giderek daha sonrasında yürüme mesafesinde olan, yada araçtan inince kolaylıkla park edip toplu ulaşımı kullanabileceğiniz yerleri araştırmalısınız.

Garanti Altına Almak

Arabayla Avrupa Seyahatinde konaklama yerlerini bütün bunları dikkate alarak seçim yaptınız, kiraladınız veya ayırttınız. Konaklayacağınız yerden mutlaka konaklamanızın onaylandığına dair bir yazı alın.

Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat Konaklamada Doğru İletişim

Gezi başlamadan önce mutlaka yer sahibi ile tekrar yazışarak doğru, detaylı adresi öğreniniz.

Sırbistan, Makedonya gibi bazı ülkeler de Latin alfabesi kullanılmıyor veya haritada tam olarak sokak adları görünmüyor. Kalacağınız yerin açık adresini, nasıl gideceğinizin ayrıntılı tarifini alınız.  Adresleri doğru bir şekilde navigasyona yükleyiniz.

Konaklayacağınız yer birkaç gün öncesinde mesaj göndererek kaçta geleceğinizi öğrenmek isteyecektir.

Tahmini varış saatinizi belirterek varmadan örneğin bir saat öncesinde veya karşı tarafın istediği bir saatte tekrar mesajlaşmak üzere anlaşınız ki gittiğiniz zaman kapı duvar olmasın.

Konaklayacağınız adrese varışınız geç bir saate kalacak ise yine bunu önceden bildirmelisiniz.

Hatırlatma:

Konaklama yeri giriş çıkış saatlerine uyunuz.

Konakladığınız yerde kurallara uyunuz.

Konakladığınız yerleri temiz bırakınız.

Arabayla Avrupa Turunda keyifli seyahat için ev sahibinizin gözünde olumlu imajınız daha sonraki gezilerinizde ve kiralayacağınız yerler için size referans olacaktır.

*Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat yazı dizisinin devamına aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz*

Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat -Bütçe-

Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat – Güvenlik-

Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat -Ekonomi-

Leave a Comment