Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat -Ekonomi-

Arabayla Avrupa Turu Keyifli Seyahat Ekonomi

Sevgili gezginler, gezmeyi sevenler ve gezerken arabasının rahatlığından vazgeçemeyenler Arabayla Avrupa Turunda keyifli seyahat için neler yapılmalı merak ediyorsanız bu yazı dizisi sizin için.

Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat Konaklama, Güvenlik, Bütçe

hakkında yazılarımı tıklayarak okuyabilirsiniz

Türk lirasının dolar ve Euro karşısında gün be gün değer kaybetmesi herkes gibi biz gezginler için de kötü olmasına rağmen enseyi karartmayalım da seyahatimizi nasıl daha ekonomik hale getirebiliriz onlara bakalım.

Arabayla Avrupa Turu Keyifli Seyahat Ekonomi İçin Doğru Seyahat Zamanı

Yolculuğunuzun festivallere denk gelmesi sizlere çok eğlenceli anlar yaşatacağı bir gerçek. Ancak sizin gibi düşünüp şehri ziyaret edecek birçok kişinin olması kentteki fiyatların tavan yapmasının da nedeni olacaktır.  O yüzden yapacağınız seyahati turistik sezon dışında resmi tatillere, festivallere denk gelmeyecek şekilde ayarlarsanız geziniz ekonomik olduğu kadar aynı zamanda sakin ve karmaşadan uzak olacaktır.

Doğru Rota Planlaması

Seyahate kısa zamanda çok ülke, çok şehir sığdırmak yerine bir ülkenin değişik şehirlerini gezmek veya sınırdaş olan birkaç ülkenin komşu şehirleri olarak rotanızı düzenlemek hem zaman hem de harcayacağınız para yönünden daha ekonomik olacaktır.

Tur Ortaklığı (masrafları bölüşmek)

Adı üstünde zaten arabayla çıktığınız bir seyahat. Öyleyse ne yapmalısınız? Arabayı doldurmalısınız. Nasıl mı? Anlaştığınız kişiler ile bir grup oluşturarak tura 3, 4 kişi birlikte çıkarsanız otoyol, tünel geçiş, vinyet, park yeri, konaklama, şehir içi ulaşım masraflarını azaltırsınız. Bu arada ama biz ailecek çıkmayı istiyoruz çok mu pahalıya mal olur diye de gözünüzü korkutmayın sakın. Yurt içinde aileniz ile beş yıldızlı bir otelde yapacağınız masrafa dünyanın ülkesini, onca şehrini gezip geleceğiniz garanti..

Yakıt Ekonomisi

Geziye çıkmadan geçeceğiniz ülkelerdeki petrol fiyatlarını inceleyerek ucuz olanlarda deponuzu tam doldurmak bir yere kadar size ekonomiyi getirir. Avrupa’da şehirler arası mesafe kısa olduğundan belki bir sonraki ucuz yakıt bulabileceğiniz ülkeye kadar yakıt almanız bile gerekmeyebilir.

Aracınıza yakıt almayı otoyollar dışında yaparsanız litre fiyatı biraz daha ucuza gelecektir.

Avrupa’da pek çok noktada petrol istasyonlarında yakıtı kendiniz dolduruyorsunuz. Aracınıza yakıt koydurmak için pompacı gelsin isterseniz bunu ilave işçilik ücreti olarak size yansıtırlar haberiniz olsun.

Arabayla Avrupa Turu Keyifli Seyahat İçin Park Yerinde Ekonomi

Avrupa şehirlerinin pek çoğunda Eski Kent dediğimiz tarihi bölgelere araç ile girilmesi yasaktır. Şehir merkezlerinde park yeri çok az olduğundan yer bulabilmek de bir o kadar zordur ve park etmek pahalıdır. Bu yüzden konaklayacağınız yerlerin size ücretsiz park yeri sağlaması büyük avantaj olur.

Park yerlerinin özelliklerini tabelalardan ya da parkomatlardan öğrenebilirsiniz. Parkomatlara genelde 2 saatlik ödeme yapıp çıkan fişi ön camdan görünür şekilde koyacaksınız. Süre bittiğinde yine gelip para atmanız gerekir. Parkomat olmayan park yerlerinde ödemeyi yakınlarda bulunan “Tabac” bayilerine yapmanız gerekmektedir.

Akşam iş saatleri bitiminde, resmi tatil ve hafta sonları çoğu yerde caddelerde park etmek ücretsizdir. Böyle yerlerde akşamdan sabaha aracınızı ücretsiz park edebilirsiniz.

Bazı park yerlerine 2-3 saatliğine ücretsiz park edilebiliyor ki buralarda park edince camdan görünecek şekilde konsola park etme saatinizin başlangıcını yazıp bırakın.

Merkezde park yerleri ücretli ve pahalı iken biraz daha kenarda kalan caddelerde park yerleri daha ucuz veya ücretsiz olabiliyor.

Kenar semtlerde toplu taşımanın park yerine (P+R) aracınızı ucuza park ederek şehir merkezine metro veya otobüsler ile devam edebilirsiniz.

Yasak olan yere park etmemelisiniz. Bu konuda uyarıcı tabelalara dikkat edin.

Ekonomik Konaklama

Arabayla Avrupa Turunda konaklama giderleri toplam giderler arasında hayli büyük bir oran tutmaktadır. O zaman konaklamayı nasıl ekonomik hale getirebiliriz bir bakalım.

Eğer yapabiliyorsanız seyahat tarihinizi düşük sezona gelecek şekilde ayarlayın böylece turistin az olduğu zaman otellerin indirimli fiyatlarından yaralanarak daha ekonomik ve daha uzun süreliğine tatil yapabilirsiniz.

Kalacağınız yer için tercihlerinizi belirledikten sonra araştırma yapın, bulduğunuz yerleri olanakları yönünden kıyaslayın, hakkında yapılan yorumları mutlaka okuyun artılarını eksilerini bilerek karar verin.

Önceden teminat istemeyen varış zamanınız yaklaşıncaya kadar ücret kesmeyen, ücretsiz iptal seçeneği olan yerler seçmeye dikkat edin.

Karar verdiğiniz konaklama yeri için erken rezervasyon yapmaya çalışın. Gecikme yaptığınızda beğendiğiniz düşük fiyatlı yerler büyük olasılıkla tutulmuş olacaktır.

Kalacağınız yerin park yerinin olması sizi büyük bir masraftan kurtaracaktır. Park yeri sağlamıyorsa bile yakınında ucuza park edeceğiniz bir yer olması iyi olur.

Kalacağınız yerin ücretsiz internet bağlantısı sağlamasına dikkat edin.

Seyahate genç arkadaşlar birlikte çıkmış iseniz konaklama yeri olarak diğer ülkeden gençler ile sosyalleşebileceğiniz, ortak mutfağından yararlanabileceğiniz hostelleri tercih edebilirsiniz. Ancak düşük sezonda gayet uygun fiyatlara bulabileceğiniz paylaşımlı odalar yüksek sezonda hayli fiyatlı olabiliyor.

Arabayla Avrupa Turunda ekonomik konaklama için ev veya evde oda seçeneğini mutlaka düşünmelisiniz. Evin mutfak avantajı kahvaltılarınız ve istediğiniz zaman akşam yemekleriniz için büyük kolaylık ve ucuzluk sağlayacaktır.

Kalacağınız yer gezilecek bölgeye yakın olursa şehir içi ulaşımına para harcamayacağınız için ekonomik olacaktır.

Şehir merkezine uzak konaklama yerlerinin fiyatları daha uygun olacaktır ancak bu durumda toplu taşıma hatları üzerinde olmasına dikkat etmelisiniz.

Kamp alanlarında konaklamayı da gözden geçirebilirsiniz. Kamp alanları Avrupa’nın her tarafında çok yaygın biçimdedir. Sıcak ve soğuk su, elektrik, çamaşır yıkama ve daha birçok olanakları bulunan kampların havuzlu olanları Arabayla Avrupa Turunda çocuklarınıza daha farklı güzellikte bir tatil yaşatabilir.

Araçta az kişiyseniz, gençseniz çok daha ekonomik yöntem arabanızda da uyumayı deneyebilirsiniz ancak geziye dinlenmiş olarak devam edebilir misiniz orasını bilemem.

Şehir Gezisinde Ekonomi

Şehri gezmeye başladığınızda ilk uğrak yerlerinizden biri ücretsiz şehir haritası edinmek ve ücretsiz şehir etkinliklerinden haberdar olabilmek için turist bilgilendirme bürosu olsun.

Arabayla Avrupa Turu yaptığınız şehirlerde müzeler, saraylar ücretli olabilir ama kısıtlı süreniz hepsini gezmek için zaten yeterli gelmez. İlgi alanınız dâhilinde merak ettiğiniz yeri saptayarak biletinizi internetten alırsanız hem daha ucuza gezmiş olursunuz hem de uzun can sıkıcı kuyruklarda beklemek zorunda kalmazsınız. Bazı şehirlerdeki müzeler haftanın belli günlerinde indirimli veya ücretsiz olabiliyor gitmeden önce incelemekte yarar var. Şehrin ücretsiz gezeceğiniz pek çok ilgi çekici noktası olacağından kuşku duymayın. Sokaklarda kaybolarak bunları keşfedin. Sokak festivalleri, sergileri, gösteriler, sarayların bahçeleri, parklar daha pek çok yer sizleri bekliyor olacaktır.

Avrupa’da pek çok şehirde 1-2 saatlik süren ücretsiz şehir turu yürüyüşleri düzenlenmektedir. Şehri tanımanıza yardımcı olacak tur hoşunuza gittiyse gönüllü rehberinize bir bahşiş ile teşekkür edebilirsiniz.

İndirimli Kartlar

Şehir Kartı (City Card)

Şehrin müzelerine indirimli veya ücretsiz girebileceğiniz, bazı eğlence yerlerinde, restoranlarda ve alışverişlerde indirim alacağınız, toplu taşımayı ücretsiz ve sınırsız yapabileceğiniz, Hop on hop off bus denilen çift katlı turistik otobüslere ücretsiz veya indirimli binebileceğiniz turizm ofislerinde satılan 24 saatlik, 48 saatlik, 72 saatlik gibi çeşitleri bulunan şehir kartlarını alarak şehri gezebilirsiniz.

Ancak Şehre daha çok müze ziyareti için gittiyseniz işe yarayabilir aksi takdirde almanız pek ekonomik olmaz. Almadan önce sunduğu olanakları gözden geçirerek karar verin.

Müze Kart

Birden çok müze gezmeyi düşündüğünüzde her müze için ayrı ayrı giriş ücreti yerine daha az ücret ödeyerek belli bir süre zarfında birçok müzeye giriş olanağı sağlayan kart

Öğrenci Kartı (ISIC)

Yükseköğrenime devam eden veya 12 yaşını doldurmuş tüm orta öğretim öğrencilerinin alabildiği yurt dışında konaklama, ulaşım, müze, sinema ve tiyatro gibi birçok yerde indirimden faydalanacağı Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartıdır. Öğrencilerin yurtdışına çıkmadan önce bu karttan almaları iyi olur.

Arabayla Avrupa Turu Keyifli Seyahat Toplu Ulaşımda Ekonomi

Bir şehri gezmenin, tanımanın en iyi yolu sokaklarında yürümekten geçer. O yüzden mümkün olduğunca şehir içinde bir yerden bir yere gitmek için araç kullanmayın. Avrupa ülkelerinde bisiklet kiralayarak da çok rahat gezebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Zorunlu hallerde ise tabi ki toplu taşımadan yararlanacaksınız. Toplu taşıma bilet ücretlerini inceleyerek ekonomik olanını almanızda yarar var. Yerine göre Avrupa şehirlerinde satılan günlük, iki, üç günlük biletler, çeşitli indirimler veren “WelcomeCard”lar işinize yarayabilir. Bazı şehirlerde 5 kişiye kadar birlikte gezen kişiler için günlük grup biletleri de şehri bir baştan bir başa tanımanız için gayet ekonomik olmaktadır.

Yeme, İçme, Market, Pazar Ekonomisi

Avrupa’da siz siz olun alışveriş için marketleri tercih edin. Hosteller olsun, evler olsun kaldığınız yerlerin mutfağından yararlanın. Marketten, yerel pazarlardan alacağınız malzemeler ile mutfağınızda sabahları yapacağınız doyurucu bir kahvaltının ardından yeni güne gezmeye enerjik olarak başlamanız kolaylaşır.

Esnaf lokantalarının daha ucuz, yemeklerinin lezzetli olduğunu biliriz. Yurt dışında yemek yiyeceğimiz yerleri seçerken turistik yerlerden ziyade yerel halkın tercih ettiği lokantalarda, merkezden ziyade daha kenarda, ara sokaklardaki yerlerde yemek fiyatları kısmen daha hesaplı olacaktır. Arabayla Avrupa Turunda dışarıda yemek yemeyi günde bir kez ile sınırlamanız ve bunu öğle yemeklerinden ziyade güzel menüler verilen akşama bırakmanız daha doğru olur. Kendi yemeğinizi yapmanız ise Arabayla Avrupa Turunu gayet ekonomik hale getirmenizi sağlayacaktır. Ekmek arasına peynir vb. koyarak hazırlayacağınız sandviçler, yine market veya pazarlardan alacağınız meyveler ve içecekler ile öğlen üstü acıkan karnınızı doyurmak için güzel bir park molası iyi gider.

Yemek kadar bir diğer önemli konu da su meselesi. Kaldığınız yerde ilk iş musluk suyunun içilebilir olup olmadığını öğrenin büyük ihtimalle içiliyordur. Avrupa’da birçok yerde sular içilebilir kalitede. Restoranlarda da su istediğinizde özellikle musluk suyu “tap water” diye belirtirseniz iyi olur. Aksi takdirde suya da ücret ödersiniz. Gezerken yanınızda mutlaka su şişesi bulundurun ki şehirlerin pek çok noktasında önünüze çıkacak çeşmelerden suyunuzu doldurarak su parasından tasarruf edebilesiniz.

Ayağını yorganına göre uzat demiş atalarımız. Sonuç olarak herkes kendi bütçesini ayarlayarak olabildiğince gezmeye çalışacaktır. Zaten benim de amaçladığım işte bu. Mümkün olduğunca çok insanın cesaretini toplayarak yola koyulması. Bakın yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz bu amcaya Budapeşte’de rastladım. Yaşına aldırmamış, azmetmiş, seyahate çıkmış. Öyle dkkatli öyle güzel fotoğraf çekiyordu ki hayran kaldım ve sizlerle de paylaşmak istedim. Gezmek için hiç bir zaman geç değil.

Carpe Diem ”Günü Yakala, Anı Yaşa”

*Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat yazı dizisinin devamına aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz*

Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat -Konaklama-

Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat – Güvenlik-

Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahat -Bütçe-

Leave a Comment