Zümrüt Yeşili Güzel Bled-ARABAYLA BLED GÖLÜ

Arabayla Avrupa Turu” Bled Gölü – 19 Ağustos Çarşamba Yolculuğumuzun 11. Günü

Arabayla Bled yolculuğumuzda yağmur yol boyunca hem de adamakıllı yağarak bize eşlik ediyor. Bulutlar yine yeryüzüne inmiş vaziyette. Ancak yağış ne kadar çok olursa olsun yeşil Slovenya’nın güzelliğine o kadar doyum olmuyor. Yolda giderken gözümüze ilişen kasabalar ise bir başka güzel. Öyle ki insan her birini ayrı ayrı dolaşıp gitmek istiyor. Ne yazık ki buna ne zamanımız var, nede hava koşulları uygun.

Slovenya Yolları

Slovenya Yollarını merak edenler için biraz anlatalım. Slovenya’ya girişte vinyet aldığımızı hatırlatalım.

Bir Haftalık Slovenya Vinyet Bedeli 2019: 15 €. Ayrıntılı Avrupa Otoyol Ücretleri 2019 için bakınız

Arabayla Ljubljana Bled arası mesafe 60 km’ye yaklaşıyor. Yolun hemen hemen hepsi otoyolda geçiyor. Bled’e yaklaşınca otoyoldan çıkıyorsunuz. Otoyol iki şeritli ve bir hayli trafik var. Trafik var dediysem kalabalık ama sıkışık değil. Yalnız Bled’e girerken trafik ışığından dolayı birkaç dakika beklememiz gerekiyor. Ağır araçlar sol şeritten kesinlikle çıkmıyorlar bu da diğer araçların çok rahat bir sürüş yapmasını sağlıyor tabi ki. Tom tom bizi Bled ‘de konaklama yapacağımız evimize getirdiğinde evin bahçesindeki yere park edip arabadan inerken yolda haberleştiğimiz ev sahibimizin aynı anda evin önüne geldiğini görüyoruz. Zamanlama mükemmel.

Bled Konaklama

Memleketteyken Avrupa’da konaklama için evlerimizi seçtiğimizde Bled Evimizin çok güzel olduğunu biliyordum ama gelince beklediğimden de güzel olduğunu anladım.

Üç katlı evimizin orta katındaki daire bize ayrılmış vaziyette.

Evimizin biri kocaman salonundan çıkılan enfes güzellikteki bahçesine ve komşu evlere bakan, diğeri sevimli mutfağından yola bakan iki tane balkonu var.

Bahçemiz rengarenk çiçekleri ve meyve ağaçları ile ömre ömür katacak cinsten.

Üstelik balkonumuzun manzarasına Bled Kalesi de dahil.

Şöyle diyebilirim ki booking.com dan kiraladığımız, rahatlığı, konforu, güzelliği, sahip olduğu donanımı ile 2015 Arabayla Avrupa Seyahatinde Bled evimiz kaldığımız en güzel ev listesinin en iyi üç listesine girmeye hak kazandı.

Evi bize gezdiren ev sahibimiz kendisinin de eşi ile Türkiye’ye gelip gezdiğini anlatıyor. Ancak biz Türkleri çok rahat insanlar, çalışmak için aceleleri yok diye tanımlıyor. Doğru söze ne denir.

Arabayla Bled ‘de İlk Günümüz

Evimize yerleşmenin ardından hemen karnımızı doyurup azalan yağmuru fırsat bilip hemen kendimizi dışarıya atıyoruz.

Ancak yağmurun azizliği gene fena bastırıyor. Biz yağan yağmura bir süre aldırmadan şemsiyelerimizi açıp gezmeye çalışsak da daha öncelerde de yazdığım gibi Avrupa yağmuru bir bastırınca ne şemsiye, ne yağmurluk kar etmiyor. Çaresiz göle kadar yürüdükten sonra vaz geçip eve geri dönüyoruz.

Islanan giysiler kuruması için çamaşırlığa asılıp, şemsiyeler de balkonun kuytusuna açarak yağan yağmur da balkonumuzda kahvelerimizi içip manzaranın keyfini çıkartarak dinleniyoruz. Hevesimizi yarına saklamak ve güzel bir güne uyanmayı dilemekten başka çaremiz yok gibi görünüyor.

Arabayla Avrupa Turu ” Bled – 20 Ağustos Perşembe Yolculuğumuzun 12. Günü

Arabayla Bled İkinci Günümüz

Slovenya Gezisinde güzel Bled Evimizin rahat yataklarında misler gibi uykumuzu alıp yeni bir Bled sabahında dualarımız kabul görmüş olmalı ki güneşli bir güne başlangıç yapmanın keyfi ile çok şahane bir kahvaltının ardından Slovenya Gezi Rotasında Bled ve Bled Gölü Turumuz başlıyor. Bugün bulutlar yüzlerini ağartmış vaziyetteler ama sütten ağzı yananlar olarak biz bugün yoğurdu üfleyerek yemeyi tercih ediyoruz. Dün üç şemsiye yetmemişti bugün evimizdeki şemsiyelerden birini daha alarak herkesi şemsiyeli hale getiriyoruz. Kim korkar artık yağmurdan. Bekle bizi Bled GELİYORUZ…

Pek çoğunuz Bled’i daha doğrusu Bled Gölünün resmini bir yerlerde görüp de hayran kalmayacak yoktur herhalde. Zümrüt yeşili suları ile inanılmaz güzellikte bir göl ve bu gölün ortasında masalsı adası ile Bled. Evet biz işte şimdi tam da buradayız.

Bled Gölü

Slovenya Gezi Rehberimize göre son Buz devrinin sona ermesinin ardından Bohinj Buzulunun olduğu yerde oluşmuş Bled Gölü, ılık kaplıca sularına sahip olması nedeniyle 1800’lü yılların sonlarından itibaren dünyanın dört bir yanından gelen aristokratların sağlık kazanmak için geldikleri yerken günümüzde güzelliği ile de pek çok turisti kendisine çekmekte.

Bled Gezilecek Yerler

Nüfusu 5 binlerin biraz üzerinde olan Bled ise. sevimli, birbirinden güzel, zarif evleri ile insanda büyük hayranlık bıraktıracak cinsten.

Sizlere evimiz çok çok güzel diye anlattım ama Bled’de çirkin ev, çarpık mimari diye bir şey yok ki. Yolculuğumuzun buraya kadar olan kısmı harikaydı ama bundan sonra ki kısmı fevkaladenin fevkinde olacağa benziyor. Arabayla Avrupa Gezisinde seçmiş olduğum rota için yaptığım seçim oldukça başarılı görünüyor.

Sokakların tertip ve düzeni, evlerin ev değil de birer çiçekçi dükkanı kadar rengarenk çiçeklerle süslü olması ve tabi ki de mis gibi her tarafın temizliği görülmeye değer.

Bled Gezi Rotasında evimize çok yakın bir mesafede yer alan Bled Gölü kıyısına güzel evlerin arasından yürümeye başlıyoruz. Bled İtfaiyesinin yanından geçerek ilerleyince az ilerde Bled Spor salonu yer alıyor. Buz hokeyinden buz dansının zarif gösterilerine bir çok spor etkinliğinin yanı sıra konser ve kültürel olayların da düzenlendiği mekan 2003 yılında Avrupa Gençlik Kış Olimpik Şölenine de ev sahipliği yapmış. Spor salonundan biraz ilerde de Bled Belediyesi yer alıyor.

Göl kıyısına çıkınca ortalık hareketleniyor.  İnsanlar güneşli havanın keyfini çıkartmakla meşgul. Göl çevresinde yürüyüş yapanlar, güneşlenenler, biraz ilerdeki küçük tekneler ile adaya gidip gelenler, tüm bu güzellikleri anılara kazımak isteyerek fotoğraf çekenler. Oteller sol yakada sıralanmış şehir merkezi de o tarafta. Biz kalenin olduğu sağ tarafa göl kıyısından yürümeye başlıyoruz. Amacımız Bled Gölü Adasına gitmek.

Bled Gölü Adasına Ulaşım

Adaya Pletnalar İle Ulaşım

Bled Gezi Rehberine göre gölü ve adayı gezmenin yollarından biri yerel halk tarafından yapılan ve pletna adı verilen küçük ahşap botlara binmektir. 20 kişilik güneşten ve yağmurdan korunmak için tenteli yapılmış botlar “Pletnarstvo” denilen pletna kürekçileri tarafından iki kürek çekilerek kullanılmakta. Tarihi 1590’lara giden pletna kürekçiliği belli başlı aileler tarafından nesiller boyu yapılan ve çok saygı duyulan bir meslekmiş. Pletnalara Vila Preseren, Hotel Toplice, Mlino Pansiyon, Zaka’daki Camping Bled ve Kürek Kulübünün önünden binilebilir. Adaya pletneler ile yolculuk yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Adada ziyaretçilere gezmeleri için 30 dakika süre verilir ve dönüş yolculuğu başlar.

Pletnaların Hareket Saatleri:

09:00-19:00

Aşırı rüzgarlı ve kötü havalarda tekneler çalışmamaktadır.

Pletnalar ile Bled Adasına Gidiş Geliş Ücreti

Kişi başı 14 €

Adaya Kayık ile Ulaşım

Bled Gezilecek Yerlerinden Bled Adasına bizim niyetimiz kayık ile geçmek. Bunun için çok az daha yürüyerek göl kıyısında Bled Kalesinin tam altına denk gelen yerde bulunan ücretli plajın (Spa Park) hemen öncesinde yer alan kayık kiralama yerinden (Grajska Kayıkhanesi) sandalımızı kiralıyoruz. Grajska Kayıkhanesi Mayıs- Eylül arası saat 10.00-18.00 arası açıktır. Adresi: Veslaska promenada 11, 4260 Bled

Pansiyon Pletna Kayık Kiralama Her gün Açık. Adresi: Cesta svobode 37, 4260 Bled

Grand hotel Toplice Kayık Kiralama. Her gün açık. Adresi: Cesta svobode 12, 4260 Bled

Bled Gölü Sandal Kiralama Ücretleri Bir Saatlik

Küçük sandal: 15 € , Büyük Sandal: 20 €, İlave saat 10 €

Unutmadan söyleyelim kayıkların kürekçisi siz oluyorsunuz.

Çevresini kaplayan koyu yeşil orman dokusunun ötesinde Julian Alplerinin karlı dorukları, gökyüzünün maviden griye, beyazdan sarıya dönen renkleri ile büyüleyici güzelliğini yakalamış kimi yerde zeytuni yeşil, kimi yerde açık yeşil, kimi yerde renklerin hepsini yansıtan ve ılık termal suları ile bu güzelliğini taçlandırmış güzeller güzeli Slovenya’nın cennet köşesi Bled Gölünde adaya doğru kürek çekerken Bled’in kar beyazı zarif kuğuları da zaman zaman bize eşlik ediyor.

Bled Yaz Aktivitesi Toboganning

Karşı tepede Bled’e gelenlerin adrenalin tutkularını karşılayabilmek için yapılmış yaz kızak pistinde kayanlar görünüyor. (Summer Toboganning) Kızak pisti parkuru 52 m olup yükseklik farkı 131 m dir.

Bled Summer Toboganning Çalışma Saatleri Nisan-Ekim

08-26 Nisan Cumartesi ve Pazar günleri, Paskalya Pazartesi 11:00-17:00

27 Nisan-02 Mayıs Her gün 11:00-17:00

03 Mayıs-02 Haziran Cuma, Cumartesi, Pazar 11:00-17:00

03-30 Haziran Her gün 11:00-19:00

01 Temmuz-31 Ağustos Her gün 10:00-20:00

01-17 Eylül: Her gün 11:00-18:00

18-30 Eylül: Cumartesi Pazar 11:00-18:00

15 Ekim’e kadar Cumartesi Pazar 11:00-17:00

Gece Kızağı: 01 Temmuz-20 Ağustos Salı, Cuma Cumartesi 21.00-23.00

Kızak pisti yoğun yağış, sis ve 10 derecenin altında çalıştırılmamaktadır.

Bled Summer Toboganning Ücretleri

Telesiyej+Kızak (1 biniş) Tam: 8 €, Çocuk: 5 €

Telesiyej+Kızak (2 biniş) Tam: 11 €, Çocuk: 7 €

Telesiyej+Kızak (3 biniş) Tam: 14 €, Çocuk: 9 €

Telesiyej-1 biniş: Tam: 4 €, Çocuk: 2 €

Telesiyej+ Gece Kızağı (1 biniş) Tam: 10 €, Çocuk: 7 €

Telesiyej+ Gece Kızağı (2 biniş) Tam: 14 €, Çocuk: 9 €

Bled Gölü Adası ve Kilisesi

Bled Adası Gezisinde adaya varınca kayığımızı iskeleye bağlayıp, diğerleri ile karıştırmamak için de numarasını iyice belleyip yukarıda bulunan Meryem Ananın doğumuna kutsanan kiliseye ulaşabilmek için 99 taş basamağı tırmanıyoruz. Eski çağlarda aşk ve doğurganlık tanrıçası Živa’nın tapınağı bulunuyormuş burada. Yerel halkın Hıristiyanlığa geçmesinden sonra pek tabi antik Slav tapınağının yerini de Meryem Ana’nın doğumuna kutsanan bir kilise almış. 1465’te inşa edilen Gotik kilise bugünkü Barok tarzını 17. Yy sonunda almış.

Dünya evine girecek çiftlerin evlenmek için tercih ettikleri yerlerden biri olan kilisenin 99 basamaklı merdiveninden eğer damat gelini kucağında yukarıya kadar taşırsa ve gelin bu sırada hiç konuşmaz ise çok mutlu bir evlilik hayatları olacağına inanılıyormuş.  Bir başka inanış ise kilisenin çanını çalarken dilek tutarsanız gerçekleşeceğine dairmiş.

Meryemana Varsayım Hac Kilisesinin (Pilgrimage Church of the Assumption of Mary-Cerkev Marijinega Vnebovzetja) yer aldığı adada kilisenin yanında bir hediyelik eşya dükkanı ve kafeterya dabulunuyor.

Bled Adasını Gezmek: Ücretsiz

Bled Meryemana Varsayım Hac Kilisesi Giriş Ücreti

Tam: 6€, İndirimli: 4 €

Adaya yüzerek de gitmeniz mümkün ancak o zaman kiliseye girecekseniz bir başkasının sizin kıyafetlerinizi getirmesi şart.

Küçük adayı gezerken bizim memlekette saksılarda yetiştirmeye çabaladığımız sıklamenlerin adada sarmaşık olup yamaçlarını kapladığını görünce haliyle çok şaşırıyoruz. İşte böyle güzel bir doğa var buralarda.

Bled Gölü Adası Turunun dönüş yolunda tekrar enfes manzaralar eşliğinde kürek çekerek yolculuğumuzu bitiriyoruz.

Bled Gölü sandal sefasını iki saat boyunca sürdürdüğümüzden ilave saatin ücreti olan 10 €’yu da ödeyerek kayıkhaneden ayrılıyoruz.

Leave a Comment