Mavi Tuna İhtişamlı Budapeşte, Budapeşte Gezilecek Yerler-ARABAYLA BUDAPEŞTE#2

  “Arabayla Avrupa Turu” Budapeşte Gezilecek Yerler- 17 Temmuz Yolculuğumuzun 5. Günü.

Yolculuk bizi kendimize geri getirir. –Albert Camus-

AĞAÇ OLACAĞIM EĞER
Ağaç olacağım, ağacın çiçeğiysen.
Eğer çiysen: ben çiçek olacağım.
Çiy olacağım, sen güneş ışığıysan…
Yeter ki varlıklarımız birleşsin.

Eğer, kızım sen cennetsen
O zaman ben yıldıza dönüşürüm,
Eğer, kızım sen cehennemsen:
(Birleşelim diye) günah işleyeceğim.

Sandor Petofi Şiiri (1823-1849)

Yürüyerek Budapeşte Gezilecek Yerler 2. Gün 

Budapeşte Gezilerimizi anlattığım diğer yazılara Budapeşte Merhaba, Aheste Gez Budapeşte’yi, Budapeşte Ulaşım’ı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Budapeşte’de 3 gün kalacağız. Araba ile Avrupa Seyahatinde ardı ardına 4 gün boyunca yaptığımız araba yolculuğundan sonra bir es verme zamanı. Ev ahalisinin biraz daha fazla uyumasına göz yumuyoruz.  Bu arada biz dışarı çıkıp bir önceki gün kebapçıdaki delikanlının tarif ettiği yeri buluruz belki diye yürüyelim diyoruz. Çocuk 5 durak sonra demişti ama durakların arası da epey varmış yani. Yürü yürü yol bitecek gibi değil, vazgeçip dönüyoruz. Şaka maka nereden bakarsak bakalım yine de iki saat yürümüşüz.

Kahvaltıdan sonra bu sefer hep birlikte yollara düşüyoruz. Budapeşte Gezisi Andrássy Caddesinin Octagon Meydanından sonraki bölümünde devam ediyor. Hava bir hayli sıcak, öyle ki güneşten korunmak için taktığımız şapkalar daha çok terletiyor. Caddenin gölgede kalan sol tarafından yürümeyi tercih ediyoruz, ama eninde sonunda güneşe çıkmak zorunda kalacağız. Meydanda, yerini sorup öğrendiğimiz turizm bürosuna soldaki ilk sokaktan döner dönmez ulaşıyoruz. Bürodan ücretsiz şehir haritalarımızı alıp, tekrar caddeye dönüyoruz.

Budapeşte Andrássy Caddesi

Budapeşte ‘nin Peşte Yakası Gezilecek Yerler-inden olan Andrássy Caddesi, 2002 de Dünya Kültür Mirasına alınmış bir cadde. Şehir merkezi ile şehir parkını bağlamak için 1872 yılında inşasına başlanmış ve 1885 te açılmış. Cadde devrin en seçkin mimarları tarafından yapılan saraylar ve evlerine ev sahipliği yapıyor. Büyükelçilikler, şık kafe ve restoranlar olduğu gibi, aynı zamanda lüks giyim mağazaları ile de Budapeşte’nin ana alışveriş caddelerinden biri.

Macaristan Devlet Opera Binası (Hungarian State Opera House-Magyar Állami Operaház)

Budapeşte Gezi Rotasında Tuna Nehri yönünde yürümeye devam ediyoruz. Sağda bütün görkemi ile Budapeşte Gezilecek Yerler den Macaristan Devlet Opera Binası olarak bilinen Budapeşte Opera Binası yer alıyor.

 

Macar mimar Nicholas Ybl’nin tasarladığı binanın dekorasyonunda 24 ayar altın kullanılmış. Dönemin tüm teknik yeniliklerine sahip olarak inşa edilmiş ve bu yıl 130. Yaşını kutluyormuş.

Macaristan Gezi Rotasında dünyadaki en iyi akustiğe sahip 3. Opera binası özelliğine sahip Budapeşte Opera Binası. Bir opera izlemek isterdik doğrusu. Ama opera sezonu Eylül’de başlayıp Haziran sonuna dek sürdüğünden bu şimdilik olanaksız. Ne diyeyim bir başka sefere inşallah.

Rehberli Opera Turu;

Her gün, saat 14.00, 15.00 ve 16.00’da  İngilizce, İspanyolca

Her gün, saat 15.00, 16.00’da İtalyanca, Fransızca

Pazar günleri saat 14.00’de Macarca

Çarşamba ve Cumartesi saat 14.00’de Almanca veya Rusça

olarak düzenlenmektedir.

Budapeşte Opera Binası Tur Ücreti (2020)

HUF 2500

Macar Ulusal Marşı’nın bestecisi, opera binasının ilk yöneticisi ve Macar tarihsel temaları olan Macar grand-opera janrının babası sayılan Ferenc Erkel. Heykeli binanın önünde bulunuyor.

Macarların sanata verdikleri önem müthiş. 1,7 milyonluk Budapeşte’yi Gezerken şehirde 40’ın üzerinde tiyatro, 100’ün üzerinde de müze ve galeri olduğunu öğrenince daha iyi anlıyoruz bunu. Çarpın, bölün bizim şehirlerde olması gereken adedi varın siz bulun.

Budapeşte St. Stephen Bazilikası

Yürümeyi sürdürünce, yine aynı sırada büyük bir kilise ile karşılaşıyoruz. Kilisenin yanındaki sokağa daldığımızda etrafından dolaşarak önüne çıkıyoruz. Burası Budapeşte Gezilecek Yerler den olan Budapeşte’nin en büyük kilisesi St. Stephen Bazilikası.

Kilisenin koruyucu azizi Stephen (İstvan) Macaristan’ın ilk kralı. Mumyalanmış sağ eli, ana altarın sol tarafında camekan içinde. Yapımı sırasında kubbesinin çökmesi, inşaat süresini 50 yıl üzerine uzatmış. Katedrali tamamlamak Opera Binasının mimarı Nicholas Ybl’ye kısmet olmuş. Kubbenin yüksekliği 96 m. Budapeşte mevcut bina yönetmeliklerine göre şehirdeki hiçbir bina bundan daha yüksek yapılamazmış.

Bu yükseklikte bir ikinci bina da Budapeşte Parlamento Binasıymış. İki binanın aynı yükseklikte olması devlet ve kilise arasındaki dengeyi sembolize ediyormuş. İşte yine can evimden vuruldum. Güzelim İstanbul’umu hatırladım. Tarihi dokuyu katlederek kazık misali bağrına saplanan çirkin gökdelenler geldi aklıma. Niye biz böyleyiz, niye değerlerimizi hoyratça yok ediyoruz, niye…

St. Stephen Bazilikasına Giriş: Ücretsiz.

Bazilikanın iki kulesi olup, güney kulede Macaristan’ın en büyük çanı (9,5 ton) yer almaktadır. Şehir manzarası seyredeyim derseniz 364 basamak ile ya da asansörle kubbe gözlem kulesine çıkmalısınız.

Panoramik Seyir 

01 Ekim-30 Haziran: 10.00-16.30

01 Temmuz-30 Eylül:10.00-18.30

Budapeşte St. Stephen Bazilikası Kubbesine Çıkış Ücreti (2020)

Tam: HUF 500 

Öğrenci: HUF 400 

Budapeşte St. Stephen Meydanı (Szent István tér)

Bazilikanın önündeki meydan yine aynı adla anılıyor. Meydanda etkinlikler, sergiler, tanıtımlar yapılıyor. Meydan ve çevre sokaklar da hayat gece gündüz canlı. Arabayla Avrupa Geziniz de yorgunluğunuzu gidermek için oturabileceğiniz çok sayıda güzel kafe var. Meydanın Tuna boyuna bağlandığı sokak (Zrinyi Utca) dan devam ederseniz Budapeşte Széchenyi István Meydanına (eski adı Roosvelt Meydanı) na gelirsiniz.

 Széchenyi István Meydanı ve Gresham Sarayı ve Macar Bilimler Akademisi

Sol köşede Tuna’ya bakan, şimdi Four Seasons Oteli olarak hizmet veren çok güzel bir bina, Budapeşte Gresham Sarayı var. Bina 1907 yılında tamamlanmış. Ön cephede “Kirli para iyi parayı kovar” iktisat kuralının yaratıcısı Sir Thomas Gresham’ın büstü yer alıyor. Budapeşte Gezi Rotasında yönünüz Tuna’ya çevrili durumda iken meydanın sağında Macar Bilimler Akademisi bulunuyor. Neo Rönesans tarzda yapılmış bu binanın cephelerinde farklı bilim dallarını temsil eden süslemeler ve ünlü bilim adamlarının  heykelleri  dikkat çekiyor.

Zincir Köprü (Chain Bridge / Széchenyi Lánchíd )

 Şimdi de karşımızda Budapeşte Gezilecek Yerler-in başında yer alan meşhur güzeller güzeli Budapeşte Zincir Köprüsü. Peşte tarafındaki Budapeşte Széchenyi István Meydanı ve Buda tarafındaki Budapeşte Àdám Clark Meydanını ( Clark Ádám tér) birbirine bağlayan köprü.  

Köprü, meydanda heykeli bulunan Kont István Széchenyi’nin isteği üzerine 1839 -1849 yılları arasında yapılmış. Mühendisler William Tierney Clark ve  Àdám Clark’ın eseri.  

  Köprünün her iki yanında girişlerde aslan heykeli var. II. Dünya Savaşında büyük oranda yıkılmış, 1949 yılında tekrar inşa edilmiş köprü Budapeşte’nin en önemli sembollerinden biri haline gelmiş.

Buda Kraliyet Sarayı ve Tuna Nehrinin çok güzel görüntülerini kaçırmamak için mutlaka bizim yaptığımız gibi siz de köprüyü yürüyerek geçin.

Yavaş yavaş bulutlanmaya başlayan gökyüzü yürüyüşümüzü kolaylaştırıyor.

Mavi Tuna

  Budapeşte Gezisinde biraz da coğrafya bilgilerimizi tazeleyelim. Avrupa’daki en büyük 2. Akarsu olma özelliğine sahip olan Tuna Nehri, Almanya’nın güneyinden doğuyor. Almanya, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan, Romanya, Moldova, Ukrayna’dan geçiyor. 10 ülkede 2780 km. lik yol kat edip Karadeniz’e dökülüyor. 100’e yakın limanı bulunmaktadır. Nehrin tamamına yakın kısmında, gemiyle ilerlemek mümkün olduğundan, su yoluyla yapılan ticaret için de, önemli bir geçit görevi görmektedir. Yurt dışındaki nehirleri görünce, ülkemizin ne kadar su fakiri bir memleket olduğunu daha iyi anlıyoruz. Olan nehirlerimizi de kirletip kullanılamayacak hale getiriyoruz, bir de HES belası var tabi…

Leave a Comment