Bir Büyülü Masal Prag-ARABAYLA PRAG

   Arabayla Avrupa Turu Prag Gezisi 22 Temmuz Yolculuğumuzun 10. Günü Prag’da I. Günümüz Strahov Manastırı, Prag Kale Meydanı, Prag Kalesi

Çok yaşayan çok görür, çok gezen daha çok görür. -Arap Atasözü-

Adsız

Belki de bugünkü kadar hiç
duyumsamadık avuçlarımızda
bize özgürlük getiren
kızarmış ellerin sıcaklığını.
Henüz yitmedi kulaklarımızda daha
yıpranmış silahlarının uğultusu.
Sokaktaki insanlarımızın kolları
Gene açık eskisi gibi kucaklamaya.
Yüzünüzde bunca gerçek gözyaşları,
kucak açtığında ölülerine toprağımız,
hâlâ sıcak ve yakıcı gözyaşlarımız.
Evet, söylüyorum bunu bütün dünyaya!
Ve bütün yüreğimle haykırıyorum size:
Yaralamayın n’olur bu sevdayı!
Hayalleri paramparça olan ülkemizde
bir o kaldırabilir bunca acıyı

Jaroslav Seifert Şiiri
Çeviren : Özdemir İNCE

Viyana’dan Prag’a – Arabayla Prag –

Arabayla Avrupa Seyahatinde Sabah erkenden uyanıyoruz. Kahvaltıdan sonra yola koyulacağız. Evimizi derleyip, toplayıp, çöplerimizi döktükten sonra son kalan eşyalarımızı da arabaya yerleştirip, düşüyoruz yollara.

   Avrupa Gezi Rotasında Viyana Prag arası mesafe 379 km. Viyana’dan bir süre sonra yol bulucumuz bizi ana yoldan ayırıp kasabalar arasında giden yola sokuyor. Ana yola tekrar çıktığımız yerin yol çalışmasının bitişine denk geldiğini görüp seviniyoruz. Girdiğimiz kasaba yolunda öyle güzel manzaralara denk geldik ki otobandan gitsek bu şansı kaçırırdık.

Çek Cumhuriyeti’nde otoyolları kullanmak için vinyet alınarak ön cama yapıştır malısınız.

2020 Çek Cumhuriyeti Vinyet Ücretleri

10 Günlük: 12,50 € / 310 Kč

Aylık         : 17,50 € / 440 Kč

Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliği ülkesi olsa da kendi para birimleri Çek Kronunu kullanıyorlar.

   Arabayla Avrupa Gezisinde niyetimiz, yolumuz üzerindeki Brno şehrini gezip Prag’a öyle gitmek. OMV den benzin almak için duruyoruz. Vakit tam öğlen üstü. Brno’ya ha vardık ha varacağız. Çek Cumhuriyetinde aldığımız benzinin litre fiyatı 39,90 Çek Kronu. Hafif çiseleyen yağmur Brno’ya yaklaşınca bardaktan boşanırcasına yağışa dönüyor. Havanın azizliği yapabileceğimiz bir şey yok. Brno’ya uğramaktan vazgeçip Prag’a devam ediyoruz.

Çek Cumhuriyetinde trafik kurallarından da biraz bahsedelim. Çek Cumhuriyetinde hız limitleri; yerleşim birimlerinde 50 km, ana yollarda 90 km ve otoyollarda 130 km’dir. Araç kullanan sürücüler için alkol tolerans sınırı sıfırdır. Emniyet kemeri takılması zorunlu olup, 12 yaşından küçük çocukların aracın ön kısmına oturmaları yasaktır.

 Avrupa Gezi Rotamızdaki, yaklaşık 10,500,000 nüfusu olan Çek Cumhuriyetinin başkenti Prag, 1,250,000’lik nüfusu ile ülkenin en büyük şehri. Şehir 10 bölgeden oluşuyor. Bizim Airbnb’nin sitesinden kiraladığımız evimiz 6. Bölgede. Prag’a bir saatlik yolumuz kaldığında ev sahibimiz Milena’ya mesaj yazarak yaklaştığımızı bildiriyoruz. Milena turist rehberi, sözleştiğimiz saatte evde olacağını bildiriyor. Yetişemezse komşusundan yedek anahtarı alacağız. Tam vaktinde evin önündeyiz. Sokak, aracımızı park etmek için gayet uygun. O sırada Milena’da geliyor.

Prag Konaklama – Arabayla Prag –

Arabayla Avrupa Turu PragGezisinde kalacağımız evimiz iki katlı, alt katta Amerikan mutfaklı büyük bir salon

iki tek kişilik yatağı olan sevimli bir oda, duş ve tuvalet,

ikinci katta çift kişilik yatakları olan iki kocaman oda ve küvetli banyosu var.

Mutfaktan çıkılan çok güzel bir balkonu da bulunuyor.

Bahçe tarafı zeminden yüksek, burasının altı çamaşırlık olarak değerlendirilmiş. Ayrıca bahçeye çıkılan kapısı da var. Her yer pırıl pırıl, yeni evimize bayıldık. Bulunduğumuz mahalledeki evler hep bahçeli ve bahçeler her zaman bizim olmasını düşlediğimiz gibi. Duvarlar veya teller arasına hapsolmamış, yabancılaşmamış birbirine. Ağaçlar, çiçekler iç içe geçmiş öyle ki hangi evin bahçesi nerede başlıyor nerede bitiyor belirsiz. Yani biteviye bir yeşillik. Üç afacan çocuk özgürce koşturuyor rengârenk çiçekler arasında. Temiz hava, sakin, dingin, huzur dolu. İnsanın ömrüne ömür katılır burada.

Prag Keşfi Başlasın-Arabayla Prag –

İşlerimizi halledip bir an önce dışarı çıkmaya gayret ediyoruz. Güneş batıp gecenin karanlığı şehre çökmeden Prag’ın Gezilecek Yerlerinden bir kaçını görme telaşındayız. Milena’nın tarif ettiği gibi arabamızla gidip ücretsiz park yerine park ettikten sonra gezmeye başlayacağız. Prag Ulaşım ve Park Yeri hakkında daha fazla bilgi için üzerine tıklayabilirsiniz. Bu bölüm her zaman ki gibi bugün göreceğimiz yerler hakkında. Arabayla Prag Gezisi nin ikinci ve üçüncü günlerini üzerlerine tıklayarak okuyabilirsiniz.

Caddeler muazzam geniş, geliş ve gidiş yolları tramvay yolu ile ayrılmış. Yolumuz üzerinde evimizin hemen yakınında arabamızın önüne ne çıkıyor tahmin edin. Kocaman sarı, bej renkli çok güzel bir tavşan. Tavşanın yoldan geçmesi ve yol kenarındaki çiçeklerin arasına dalıp gitmesi. Geriye Araba Prag Gezisinde unutamayacağımız bir anı kalıyor bize.

Arabamızı Orea Hotel Pyramida’nın karşısındaki bölgeye park ediyoruz. Burası Eski Şehir’e (Staré Mĕsto) girmeden ücretsiz park yerlerinin bulunduğu son bölge. Prag gezilecek görülecek yerler az ilerisinde başlıyor. Haydi, artık yürüyerek Prag’ı keşfedelim, sesini dinleyip, ruhunu hissedelim.

Milena’dan almış olduğumuz haritalara göz atarak yola koyuluyoruz. Bulunduğumuz yer tramvayların manevra yaptığı yer. Hemen yanında spor salonu bulunuyor. 100-150 m sonra da Eski Şehir başlıyor.

Prag Gezilecek Yerler – Arabayla Prag –

Prag Strahov Manastırı (Strahovský Klášter)

Yürüyerek Prag Gezisi nde Eski Şehre giden geniş caddeden çıkıp, sağda bulunan kale surlarının başlangıcında yer alan kilisenin bahçesine giriyoruz.

Burası Prag Strahov Manastırının bahçesi. 1140’lı yıllarda Roma Katolik Azizler Grubu olan Pramonstratenlerin manastırı. Prag Gezisi Rehberimize göre Komünist dönemde kapatılan manastır, komünizmin çökmesinden sonra tekrar kullanılmaya başlamış. İçinde birkaç kilisesi bulunan manastırın en önemli yeri de 130.000 eseri barındıran 800 yıllık Barok tavan freskleri ile süslenmiş kütüphanesi.  Kütüphanede 1500 yılından önce basılan 2500 eser, el yazması 3000 eser varmış. Ayrıca 9. Yy dan kalma el yazması Strahov İncili de buradaymış.

Manastırın güzel bahçesindeki tek katlı, iki katlı binalar bulunuyor.  Bunlar günümüzde sanat galerisi, otel, hediyelik eşya satış yerleri, restoran ve kafe olarak kullanılıyor. Bahçenin şehir tarafında bulunan kapısından çıkınca harikulade Prag Şehri ile karşı karşıyayız. Hemen manastırın dibinde bulunan restoranın yeri güzelmiş doğrusu. Büyüleyici Prag manzarası ile yenecek yemek de bir başka güzel olur.

Prag Gezi Rotasında karşımızda Prag Şehri ve Prag Kalesi. Sağımızda göz alabildiğince uzanan koyu yeşil vaha Prag Petrin Tepesi (Petrínská sady). Kral Charles’ın bağlarının olduğu yermiş Prag’a hakim Petrin Tepesi. Petrin Tepesinde televizyon kulesi, küçük boy Eyfel Kulesine benzeyen bir kule, Ayna Labirenti (Mirror Maze) bulunuyor. Prag’ı tepeden görmek isteyenlerin yürüyerek ya da füniküler ile ulaşabilecekleri yeşillik alan.

  Prag Gezimizi yeşillikler içindeki patika yoldan geçip yanında uzanan yola geçiyoruz. Petrin Tepesi manzaralı binaların bulunduğu dar, Arnavut kaldırımlı yoldan yokuş aşağı inerek sürdürüyoruz Yürüyerek Prag Gezisi ni.

Söylememe gerek var mı bilmem binaların her biri birbirinden güzel duruyor. Akşamın karanlığının çökmeye başlaması ile yanmaya başlayan ışıklar altındaki bu yer bir şehir mi? Yok yok imkânsız, olsa olsa bir peri masalı ülkesi burası.

Biraz yokuş aşağı iniyoruz. Yol kenarında sıralanmış binalar yine otel, restoran, kafe, hediyelik eşya dükkânları olarak hizmet veriyor. Yürümekte olduğumuz yol arada dar merdivenler ile bir üst yola bağlanıyor.

Prag Kale Meydanı (Hradčanské náměstí)

Yol aşağı devam ederken küçük bir meydan var. Üst yoldan meydana geniş merdivenler ile iniş var bu defa. Sol yanımızda kalan kaleye varabilmek için bu sefer biraz yokuş tırmanıyoruz. geldiğimiz kocaman meydan Prag Gezilecek Yerler den Kale Meydanı.

Evet işte Çek Cumhuriyeti Prag Gezisi nde önümüzde dünyanın en büyük tarihi kalesi Prag Kalesi.

Meydanda kale kapısının çaprazında, önünde heykel olan bina var. Heykel Çekoslavakya’nın kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Tomáš Garrigue Masaryk’nin heykeliymiş. Bina ise Prag Gezi Noktalarından Prag Salm Sarayı.

Prag Salm Sarayı (Salmovský palác)

Arabayla Avrupa Turu Prag Gezi Notlarımızda yazdığına göre 1800- 1811 yılları arasında inşa edilen saray, bugün Ulusal Galeri olarak hizmet veriyor. Neo-klasisizmden romantizme, 19. yy sanatına ait kalıcı bir serginin yanı sıra, geçici sergilere de yer verilir.

Prag Salm Sarayı-Ulusal Galeri Ziyaret Saatleri

Pazartesi hariç her gün saat 10.00- 18.00 arası gezilebilir.

Prag Salm Sarayı-Ulusal Galeri Giriş Ücreti

Tam:150 CZK, İndirimli: 120 CZK

Kalıcı sergiyi gezmek çocuklara, 26 yaş altı öğrencilere ve 18 yaş altı çocuklara ücretsiz.

Prag Gezi Rehberimize göre Kale kapısının diğer çaprazında da Prag Başpiskoposluk Sarayı (Arcibiskupství  palác) bulunuyor.

Prag Kalesi (Pražský hrad-Praque Castle)

M.S 880 yıllarında yapılan kalenin alanı 70.000 metrekare. Ne Bohemia kralları, ne Kutsal Roma imparatorları gelip geçmiş buradan. I. Dünya Savaşından sonra Çekoslavakya Cumhuriyetinin Devlet Başkanlığı Sarayı, II. Dünya Savaşı esnasında Nazi komutan Reinhard Heydrich’in idare merkezi olmuş. Soğuk Savaş döneminde komünist hükümetin idare merkezi olarak kullanılmış. Çekoslavakya’nın dağılmasının ardından günümüzde de Çek Cumhuriyeti’nin Devlet Başkanlığı Sarayı olarak kullanılmaya başlanmış. Bohemia Kral Hazinesi de kale içinde gizli bir odadaymış. Ne denir, ah duvarların dili olsa da anlatsa bize neler yaşandı bunca sene, neler gördü acaba?

Arabayla Avrupa Turu Prag Gezi Rotasında yolunuz Prag’a düşerse ki mutlaka düşsün, göreceksiniz Prag Kalesi zaten şehir içinde bir başka şehir. Prag Gezilecek Yerlerin başında geliyor. Bizim kaleye girdiğimiz Batı Kapısı Merasim Kapısıymış.

Prag Kalesi Merasim Kapısı ve Birinci Avlu

İki tarafı devlerin ellerinde bıçak ve sopalarla düşmanlarını yendiklerinin figüre edildiği heykellerle süslü bahçe kapısının önünde nöbetçi kulübeleri var. Ama biz gittiğimizde vakit geç olduğundan mıydı acaba içleri boştu. Nöbet değişimleri törenle yapılıyor. Birinci avlu,  Prag Kalesi Matthias Kapısı (Matyášova brána) ile ikinci ve daha büyük bir avluya bağlanıyor.

Prag Kalesi İkinci Avlu

Avlunun ortasında Kohl Çeşmesi diğer adı ile Kral Çeşmesi yer alıyor. Avlunun bir tarafında Prag Kalesi Kutsal Haç Şapeli (Chapel of Holy Rood) var. Sol tarafta eskiden kalenin ahırları olarak kullanılan binalar günümüzde resim galerisi yapılmış, çeşitli sergilere ev sahipliği yapıyor. Diğer taraf da Cumhurbaşkanının yaşadığı bölüm.

Prag Kalesi Üçüncü Avlu ve Prag Saint Vitus Katedrali (Chrám Sv.Vita)

İkinci avludan üçüncü avluya geçince gecenin karanlığında ışıl ışıl parlayan, heybetli, büyüleyici yapı bizi karşılıyor. Burası iki gotik kulesi ile Prag Saint Vitus Katedrali.

Arabayla Avrupa Turu Prag Gezisi Rehberimize göre 1344 yılında Bohemia kralı IV. Charles zamanında temelleri atılmış. Ancak  tamamlanması 1929 yılını bulmuş. Katedral, kral ve kraliçelerin tac giydikleri yer. Bohemia mücevherleri de burada saklanıyormuş. Ayrıca birçok aziz, kral, kraliçenin mezar yeri de burasıymış.

Katedral Gotik tarzda planlanmış, daha sonra Barok tarzı dış süslemeler ilave edilmiş. Olağanüstü güzellikteki pencere vitrayları Çek sanatçı Alfons Mucha’nın eseri.

Şehri kuşbakışı görmek için 100 m lik katedralin güney kulesine çıkılabilirsiniz. Katedrale şöyle bir göz atmak isterseniz:  sanal tur için tıklayın

Prag Kalesi Yaz Sezonu Ziyaret Saatleri (01 Nisan-31 Ekim)

Prag Kale Kompleksi              : 06.00-22.00

* Tarihi Binalar                        : 09.00-1.00

** St. Vitus Katedrali               : Pazartesi-Cumartesi: 09.00-17.00, Pazar:12.00-17.00 Son giriş 16.40.

St. Vitus Katedral Hazinesi      :10.00-18.00

St. Vitus Katedrali Güney Kule: 10.00-18.00 Son giriş 17.30.

*** Sergi Salonları                    : 10.00-18.00

Prag Kalesi Bahçeleri               : 10.00-18.00

Prag Kalesi Kış Sezonu Ziyaret Saatleri (01 Kasım-31 Mart)

Prag Kale Kompleksi               : 06.00-22.00

****Tarihi Binalar                     : 09.00-16.00

** St. Vitus Katedrali                : Pazartesi-Cumartesi: 09.00-16.00, Pazar: 12.00-16.00 Son giriş 15.40.

Biletleri olmayan ziyaretçiler kiliseyi batı müzik galerisinin altındaki yerden görebilirler.

St. Vitus Katedral Hazinesi      : 10.00-17.00

St. Vitus Katedrali Güney Kule: 10.00-17.00 Son giriş 16.30.

*** Sergi Salonları                   : 10.00-18.00

Prag Kalesi Bahçeleri

Bastion Bahçesi                       : 06.00-22.00

(*) Eski Kraliyet Sarayı,  sergi “Prag Kalesi’nin Öyküsü”, Aziz George Bazilikası, Daliborka Kulesi ile Altın Yol, Prag Kalesi Resim Galerisi, Rosenberg Sarayı

(**) Biletleri olmayan ziyaretçiler kiliseyi batı müzik galerisinin altındaki yerden görebilirler. Fakat içerisini dolaşamazlar. Ayrıntılı bir şekilde dolaşayım derseniz bilet almalısınız.

(***) Prag Kalesi Binicilik Okulu, İmparatorluk Ahırları, Theresian Binası, Kraliyet Yazlık Sarayı

(****) Eski Kraliyet Sarayı,  sergi “Prag Kalesi’nin Öyküsü”, Aziz George Bazilikası, Daliborka Kulesi ile Altın Yol, Prag Kalesi Resim Galerisi, Barut Kulesi. Rosenberg Sarayı

Prag Kalesi Bilet Çeşitleri

Prag Kalesi Tur A 

St. Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, “Prag Kalesi’nin Hikayesi” Sergisi, St. George Bazilikası, Daliborka Kulesi ile Altın Yol, Rosenberg Sarayı

Prag Kalesi Tur B

St. Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, St. George Bazilikası, Daliborka Kulesi ile Altın Yol

Prag Kalesi Tur C

“St. Vitus Katedrali Hazinesi” Sergisi, Prag Kalesi Resim Galerisi

“Prag Kalesi’nin Hikayesi” Sergisi

“St. Vitus Katedrali’nin Hazinesi” Sergisi

Prag Kalesi Resim Galerisi

Büyük Güney Kulesi ve Manzaralı Galeri

Prag Kalesi 01 Haziran 2019’dan itibaren geçerli bilet ücretleri

BİLET TÜRÜ            TAM      * İNDİRİMLİ       ** AİLE
Prag Kalesi Tur A          CZK 350         CZK 175         CZK 700
Prag Kalesi Tur B          CZK 250         CZK 125         CZK 500
Prag Kalesi Tur C          CZK 350         CZK 175         CZK 700
Prag Kalesi’nin Hikayesi Sergisi           CZK 140         CZK 70         CZK 280
Prag Kalesi Resim Galerisi          CZK 100         CZK 50         CZK 200
Barut Kulesi          CZK 70       CZK 70         CZK 140
St. Vitus Katedrali Hazinesi Sergisi          CZK 250         CZK 125         CZK 500
Büyük Güney Kulesi ve Manzaralı Galeri          CZK 200            —           —

(*) 6- 16 yaş arası Çocuk, 26 yaş dahil Öğrenci, 65 yaş+

(**) 16 yaşa kadar 5 çocuk ile en fazla iki yetişkin

Arabayla Avrupa Turu Prag Gezisi; Üçüncü avluda Katedralin etrafında dolaşmaya devam ediyoruz. Avlunun güney tarafında I. Dünya Savaşı kurbanları anısına yaptırılan tek parça granit dikilitaş yer alıyor.  Ayrıca 14. yy dan kalmış Aziz George’un ejderhayı öldürmesi tasvir edilen bronz heykel de bulunuyor. Prag Saint Vitus Katedralinin Rönesans Güney Kulesi de çok heybetli duruyor. Kraliyet mensuplarının ve azizlerin mezarlarının bir kısmı buradan görülebiliyor. Katedralin yine güney tarafında çok etkileyici bir kapı var.14. yy da yapılmış, üst kısmında cam mozaiklerle süslenmiş üzerinde mahşer tasviri bulunan Altın Kapısı. Bu kapı 1950’li yıllara kadar katedralin ana giriş kapısı olarak kullanılmış, sonrasında üzerinde burç tasvirlerinin bulunduğu parmaklık ile kapatılmış.

Meydanın bir ucunda Prag Kalesi Eski Kraliyet Sarayı Girişi var. Biz Katedralin etrafını turlayıp geldiğimiz yerlerden geçerek Kaleden çıkıyoruz.

Gecenin karanlığında ışıldayan estetik meydan lambalarına, güzel binalarına bakmaya doyamadık, Masallar Şehri Prag‘ın. Arnavut kaldırımlı sokaklarından yürüyerek arabamızın olduğu yere gelip, evimize dönüyoruz.

Seyahat, gençlerde eğitimin, yaşlılarda da görgünün bir parçasıdır. -Francis Bacon-

KİM BULDU BU İKİ SÖZCÜĞÜ

Kim buldu bu iki korkunç sözcüğü:
sakin ol!
O haklı! Biz de haklıyız:
Bunun için sakiniz
birisi hakkımızı çiğnediğinde,
sakin ol,
göz kapakların mı titriyor?
sakin ol,
görüşleriniz mi bulanıklaşıyor
sakin ol,
gözlerimize yaşlar mı doluyor?
sakin ol,
kanın mı kaynıyor damarlarında?
sakin ol,
Acılar mı basıyor her yanını?
sakin ol,
kanın mı basıyor her yanını?
sakin ol, dilin ağzında bir kurşun gibi mi?
sakin ol,
tanklar sana doğru mu ilerliyor?
sakin ol,
silâhlar sana mı nişan almış?
sakin ol,
oğlunu eve ölü mü getirdiler?
sakin ol,
kardeşlerin çok mu sıkı tutuyor seni
ölümsü kucaklayışında?
Aldırma, sakin ol,
yaralarından kanın mı fışkırıyor?
sakin ol,
kertenkeleler mi kemiriyor seni,
yılanlar başını mı kaldırmış?
biz kovacağız yılanları,
üzülme, yalnız sakin ol.

Biz her an
sakinlik vahası değil miydik,
bir, iki, üç yüzyıldır?
Sevgili halk, sakin ol,
bir gün biz de
sakinliğin dev gibi bir kayası olacağız,
ezeceğiz bu az bulunur yosunları,
doğrayacağız hançerlerimizle:
Onlar her zaman sakindiler.
Bana gelince, söz veriyorum ki
öldüğüm zaman
bu kayalaşmış yüzümde,
bir kas bile titremeyecek,
ve emin olmak için şu anda
suskun bir iğrenmeyle,
dudaklarım kenetli,
dişlerim gıcırdamakta,
incinmiş ve üzgün olarak
ben de sakin durmaktayım.
Biz, ozanlar sizi destekleyeceğiz,
ama sıranız geldiğinde siz de bizi,
kilise kuleleri zıpkınımız,
sessizlik içimizi kemirmede,
ve sessizlik azarlamada bizi,
korkunçluğumuz gözlerimizde,
sessizlik azarlamada bizi.
Belki yalnız kalacağız,
ama son nefesimizde bile
sizden uzak olmayacağız.

Oldřich Mikulášek Şiiri (1910-1985)

Türkçesi: Sabri Koç”

Arabayla Avrupa Turu Prag ’da 1., yolculuğumuzda 10. Günün Sonu.

Prag Gezisi →→→ Prag Gezilecek Yerler, Prag Küçük Şehir, Prag Eski Şehir←←←ile sürecek

2 thoughts on “Bir Büyülü Masal Prag-ARABAYLA PRAG”

Leave a Comment