“Arabayla Avrupa Turu” – 24 Temmuz 2014 Yolculuğumuzun 12. Günü

Viyana-Prag Yolculuğumuzu, Yol Detaylarını, Prag Konaklamayı, Prag’da ilk Günümüzü Prag,

Prag Kalesi, Karl Köprüsü, Eski Şehir Meydanı ve diğer Prag gezilecek Yerleri Prag II,

Prag Ulaşımı Prag Ulaşım, Park Yeri ve Prag Kart Linklerini tıklayarak okuyabilirsiniz. 

 “Seyahatin önündeki tek engel kapının eşiğidir.” Bosna Atasözü

    VE İŞTE ELVEDA

Pek az birşey ekleyebildim dünyadaki milyonlarca mısraya.
Ve fazlası yoktu onların cırcırböceğinin dediklerinden.
Biliyorum, bağışlayın, işte yolun sonuna geldim.

Ay tozunun üstündeki ilk ayak izleri bile olamadılar
Parlasalar bile şavkları kendilerinin değil
Sevdiğim bu dilindi.

Genç aşıkları öpüştürecek suskun dudakları titreten o güç
Kızıl yaldızlı kırlardan gelip geçerken
Ekvatordakilerden daha ağır bir gün batımında.

Şiir baştan beri bizimle
Sevgi gibi, açlık gibi, veba gibi, savaş gibi
Mısralarım bir çocuk gibi utandırdı bazen beni.

Ama asla özür dilemiyorum
Güzel sözcükler aramanın
Kan dökmekten iyi olduğunu biliyorum

Jaroslav Seifert Şiiri (1901 – 1986)

Prag’da Son Gün

Bugün bu güzel şehirdeki son günümüz. Elimizden geldiğince iyi değerlendirelim, Prag’ın Gezilecek Yerlerini görelim istiyoruz. Sabah biraz geç kalkıyor, güzelce dinlenmiş olarak yeni günde Prag’ın daha önce gezemediğimiz Kale de dolaşarak Prag’a inmeyi düşünüyoruz. Prag bugün daha bulutlu ve rüzgarlı. Daha öncede yaptığımız gibi arabamıza atlayıp Piramit Otelin karşısına geliyor ve yürüyüşümüze başlıyoruz. Bu sefer Prag Strahov Manastırı bahçesine girmeden Dlabacov Caddesinden yürümeye devam edip Prag Pohořelec Meydanına geliyoruz. Meydanda tramvay durağı bulunuyor. Caddeden devam ediyoruz. Burada yine kafeler, restoranlar, Bohemya kristalleri, müzik aletleri, oyuncak gibi her türlü hediyelik eşya satan dükkânları, sergi salonlarını bulabilirsiniz. Meydanın bitiminde yol bir binanın sağından ve solundan olmak üzere ikiye ayrılıyor. Sağ taraftaki daha önce şehre inmek için takip ettiğimiz Uvoz sokağının başlangıcı. Biz soldaki Loretánské  sokağına girip Prag Loretánské Meydanına geliyoruz. Meydanın sol tarafında Prag Czernin Sarayı , karşısında Prag Loretto Kilisesi (Loreta) bulunuyor.

Czernin Sarayı (Černínský palác)

Araba ile Prag Turunda Czernin Sarayı Prag’ın en büyük Barok sarayı olup günümüzde Çek Dışişleri Bakanlığı Binası olarak kullanılmaktadır.

Bohemya’nın en soylu ailelerinden biri olan Czernin ailesinden gelen, imparatorlukta diplomat olan Kont Czernin’in Prag Kalesine rakip olabilecek şaşaada bir konut yaptırmak istemesi ile inşasına 1669 yılında başlanan saray, 30 yarım sütunlu, 150 m lik cephesi ile Prag’ın en uzun sarayıdır. Şimdilerde Prag’ın Barok mücevheri kabul edilen saray, yapımı sırasında imparator Leopold tarafından kapısız ahıra benzetilince ailenin yıllarca imparatora küs kalmasına neden olmuş. Arabayla Avrupa Seyahatinizde Czernin Sarayının yanından geçerseniz, Sarayın bahçesine bir göz atabilirsiniz. Mayıs- Ekim aylarında her gün saat 10.00- 17.00 arası ücretsiz dolaşılabilir.

Prag Czernin Sarayı ve bahçesine şöyle bir göz atmak isterseniz

Czernin Sarayı Sanal Tur

Czernin Sarayının önündeki meydandaki heykel Çekoslovak bağımsızlık hareketi lideri, Dışişleri Bakanı ve Çekoslovakya ikinci Cumhurbaşkanı Edvard Beneš’in heykelidir.

Prag Loretto Kilisesi (Loreta)

Prag Gezi Rotasındaki Prag Loretto Kilisesi, Hz. Meryem’in Filistin Nasıra’daki evi, melekler tarafından kafirlerden korumak için önce Dalmaçya’ya ardından Kuzey İtalya’da Santa Casa’ya taşınır ve burası Hıristiyanlar tarafından hac mekanı kabul edilir. Daha sonra pek çok Katolik Şehrinde Hz. Meryem’in kutsal evi yapılmış. Bunlardan Mikuluv Şehrindekini ziyaret eden kontes Kateřina Benigna gördüklerinden çok etkilenerek Prag’daki bu alanı aynı hac yeri mabedinden yapılması için bağışlamış. 1626’da yapımına başlanan kilise 1631’de Kardinal Harrach tarafından kutsanmış ve yapımı daha sonrada devam etmiş. Barok Kilisenin saatli kulesinde bulunan 27 çan sabah 9’dan akşam 6’ya her saat başı “Seni bin kez selamlıyoruz’’ ilahisini çalmaktadır. Prag Seyahatinizde Hac kilisesinde oldukça şatafatlı dekore edilmiş Meryem Evi’ni, bu evi çevreleyen şapel ve manastırı, 16.yy dan 18.yy a dini objelerin ve 6222 elmas ile süslü kutsama asasını (Prag Güneşi)  içeren nadide Loreta hazinesini görebilirsiniz.

Prag Loreta Kilisesi Ziyaret Saatleri (Her gün):

01 Kasım-31 Mart: 09.30- 12.15 ve 13.00-16.00, 01 Nisan- 31 Ekim: 09.00- 17.00

Prag Loreta Kilisesi 2018 Giriş Ücreti: Tam: CZK 150 , +70 yaş: CZK 130 ,Öğrenci: CZK 110, Çocuk (6-15 yaş) CZK 80

Aile(2 yetişkin+15 yaş altı çocuklar):CZK 310, 6 yaş altı ve engelliler: Ücretsiz

Toskana Sarayı (Toskánský paláce)

Loretánské  sokağından devam ediyoruz. Sokak Prag Kale Meydanına (Hradčanské náměstí) çıkıyor. Geldiğimiz günün gecesinde geçtiğimiz meydanda gecenin karanlığında dans eden ışık ve gölge perileri gün içinde yerini turist gruplarına bırakmış görünüyor. Meydanın Prag Kalesine karşı yerinde boydan boya Prag Toskana Sarayı uzanıyor. Bu sarayda yine soylu zengin ailelerin Kraliyet Sarayına yakın olmak istemelerinden dolayı bu bölgede bulunan evlerin yıkılarak yeniden yapılanması sonucu inşa edilen saraylardan biri. İnşasına 1690 yılında başlanan Barok Toskana Sarayı’nın cephesi iki Toskana arması ve heykellerle süslenmiş. Günümüzde bina Çek Dışişleri Bakanlığı tarafından kullanılmakta.

Martinik Sarayı (Martinický palác)

 Prag Gezilecek Yerlerden Kale Meydanında Toskana Sarayına komşu 16. Yyda yapılan Prag Martinik Sarayı, 16.yydan günümüze gelen en güzel Rönesans yapılardan biridir. Dış yüzeyinde sgrafitto (kazıma sıva resim) tekniğinden zengin işlemesi ile, iç mekanında kirişli tavanları, duvar freskleri ile dikkat çeker. Prag Kalesindeki Kraliyet Sarayı ile yarım ölçekli aynı düzene sahip olduğu görülmektedir. Saray yalnızca (777 798 040) tel. dan randevu alınarak gezilebilir.

Prag Martinik Sarayı Giriş ücreti: Tam: 150 CZK, İndirimli: 75 CZK

Martinik Sarayı sanal tur

Schwarzenberg Sarayı (Schwarzenberský palác)

Meydanın kuşkusuz en güzel ve iyi korunmuş Rönesans yapılarından birisi de Prag Schwarzenberg Sarayı.

Saray siyah beyaz sgrafitto duvarları ile çok dikkat çekici. 16. Yy’da Kont Jan Lobkowicz tarafından yaptırılan saray günümüzde Ulusal Galeriye bağlı sergi salonu olarak hizmet vermekte olup Bohemya Geç Rönesans ve Barok dönemine ait heykel ve resimler sergilenmektedir.

Schwarzenberg Sarayı Açık Olduğu Saatler: Pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00

Daimi sergiler 18 yaş altı çocuk ve gençlere, 26 yaş altı öğrencilere ücretsiz olup geçici sergilerde ücret alınmaktadır.

Schwarzenberg Sarayı 2017 Giriş Ücreti: Tam: CZK 220 , İndirimli: CZK 120

Prag Kalesi Haritası

 

X1. Prag Kalesi- I. Avlu ve Matthias Kapısı (I. nádvoří)

X2.  Prag Kalesi- II. Avlu (II. nádvoří)

X3.  Prag Kalesi- III. Avlu (III. nádvoří)

X4.  Prag Kalesi- Resim Galerisi (Galerie Pražského hradu)

X5.  St. Vitus Katedrali (Katedrála sv. Víta)

X6.  Eski Kraliyet Sarayı (Starý královský palác)

X7.  St. George Bazilikası (bazilika sv. Jiří)

X8.  Prag Kalesi– St. George Manastırı (Klášter sv. Jiří)

X9.  Rosenberg Sarayı-Institute of Noblewomen (Rožmberský palác)

X10. Barut Kulesi – Mihulka (Prašná věž – Mihulka)

X11. Daliborka Kulesi (Věž Daliborka)

X12. Altın Yol (Zlatá ulička)

X13. Yüce Burgrave Evi (Nejvyšší purkrabství)

X14. Prag Kalesi Bahçeleri (Zahrady Pražského hradu)

X15. Prag Kalesi- Binicilik Okulu (Jízdárna Pražského hradu)

X16. Top Oyun Salonu (Míčovna)

X17. Yazlık Kraliyet Sarayı (Letohrádek)

X18. Eski Başkanlık Sarayı (bývalý prezidentský domek)

   Eski Kraliyet Sarayı (Starý Královský Palác)

Prag Gezi Rotasında Kale Meydanından Prag Kalesine girip üçüncü avluya geçiyoruz. Avlunun güney ucunda 16. Yy a kadar Bohemyalı prens ve krallarının yaşadığı günümüzde devlet törenlerinde kullanılan Prag Eski Kraliyet Sarayı yer alıyor.

12. Yyda yapılmış ve pek çok tadilat görmüş olan saray daha çok Gotik ve Rönesans mimari özelliklerine sahiptir. 14. yy. da Kutsal Roma İmparatorluğunun ilk imparatoru olan IV. Karl (Charles) sarayı konforlu oturulacak hale getirtmiş. Bir efsaneye göre Prag’a çok önemli yerler kazandıran imparator öldüğünde bütün Prag kuleleri çanları ve St. Vitus ölüm çanı kendiliğinden güle güle dercesine aynı anda çalmaya başlamış. 1500 lü yıllarda yapılan Eski Kraliyet Sarayı Vladislav Salonu (Vladislavsý Sál) 62 x 16 x 13 m lik sütunsuz alanı ve tonozlarla desteklenmiş tavanı ile ortaçağ Prag’ında en büyük sivil amaçlı salon olmuştur. Zamanında taç giyme festivalleri ve şövalye turnuvaları yapılan yermiş öyle ki şövalyelerin at üstünde salona gelebilmeleri için hafif eğimli binici merdiveni bile yapılmış. Arabayla Avrupa Gezisinde Sarayı gezerken uğrayacağınız ilginç salonlardan birisi de Orta çağda parlamento salonu olarak kullanılan Eski Kraliyet Sarayı Diet Salonu (Stará Snĕmovan) dur. Ayrıca sarayın güneyindeki gözlem terasından güzel Prag’ı seyredebilirsiniz.

Aziz George Meydanı (Svateho Jiri Namesti) ve St. George Bazilikası

Eski Kraliyet Sarayının yanındaki kemer altından geçerek avlunun doğu tarafına Prag Kalesi Aziz George Meydanına çıkıyoruz.

Meydanda Prag’taki en önemli Romanesk eserlerden birisi olan şehrin en eski ikinci, kalenin de en eski kilisesi olan kırmızı krem renkli Prag St. George Bazilikası bulunuyor. 920 yılında Prens Vratislav tarafından yaptırılan kilise daha sonra St. George’s Benedictine Manastırının ilave edilmesi ile genişletilmiş, 1142 yılında bir yangın sonrası tekrar yapılmış, 1600 lerin sonunda da ön cephesi bugünkü Barok görünümünü almıştır. Kilisenin iki taştan kuleleri Adem ve Havva olarak adlandırılmaktadır.

Kilisede Bohemya’nın koruyucu azizesi kabul edilen Prenses Ludmilla’nın, Prens Vratislav’ın ve daha başka önemli şahsiyetlerin mezarları bulunmaktadır. Kilisenin akustiğinin çok güzel olmasından dolayı klasik müzik konserleri de verilmektedir.

 Altın Yol (Golden Lane- Zlatá ulička)

Prag Gezisinde Meydandan solumuzda kilise ve manastır, sağımızda Rosenberg Sarayının Maria Theresia girişi (Queen Maria Theresa Entrance) kalacak şekilde Jiřská Sokağına giriyoruz. Biraz ilerde solda ara yoldan Prag Altın Yola varıyoruz. Adına aldanıp altın ile ilgili bir şeyler bulacağınızı sanmayın. Prag Gezi Rehberimize göre 16. Yy dan kalan bu dar, kısa sokakta küçücük, renkli evler bulunuyor. Evler o zamanlar kale muhafızlarının ve altını döverek inceltenlerin barınmaları için yapılmış. 18. ve 19. Yy da fakirlerin yaşadığı yer olmuş. Sokağın atmosferi ilham verici olduğundan bazı yazarların ve ressamların da yaşamak için bu evleri seçtiği söyleniyor. 22 nolu ev 1917’de Kafka’nın kaldığı evmiş, 12 nolu evin yanındaki yer ise Jaroslav Seifert, Frantisek Halas, Vitezslav Nezval gibi dönemin önemli Çek şahsiyetlerinin toplandıkları yermiş.

Günümüzde evlerin bazıları kitap, hediyelik eşya ve mücevher satıcılarının mekânı. 12 numaralı evin merdivenlerinden Prag Daliborka Kulesinin önündeki terasa ulaşabilirsiniz. Silindirik Daliborka Kulesi 1496 yılında Kale tahkimatı için yapılmış alt katı o devirde ısıtması ve lüks sayılabilecek koşulları ile suçlu asillerin hapishanesi olarak kullanılmış. Adını da ilk ve en meşhur mahkum olan şövalye Kozojedy Dalibor’dan almıştır.

Rosenberg Sarayı (Institute of Noblewomen -Rožmberský palác – Ústav šlechtičen)

Prag Gezi Noktalarından biri olan Altın Yoldan ayrılıp tekrar Jiřská sokağına geri çıkıyoruz. Karşı tarafta Prag Rosenberg Sarayına giriş var. 1545-1574 yıllarında Rosenberg’ler tarafından yaptırılan Rönesans saray 1753’te Maria Theresia tarafından aristokrat ailelerin kızlarının eğitimi için enstitüye dönüştürülmüş. 1919 ‘da enstitüye son verilmiş ve bina içişleri bakanlığına devredilmiş.

Yüce Burgrave Evi (Supreme Burgrave’s HouseNejvyšší purkrabství) ve Prag Oyuncak Müzesi (Toy Museum-Muzeum hraček)

Sarayın kapısından yaklaşık 50 m sonra ise Prag Yüce Burgrave Evi yer alıyor. Burgrave; kale komutanı ve kralın yokluğunda ülkeyi yöneten en yetkili kişi olup burasıda ofis olarak kullandıkları yermiş. 14. Yy da IV. Karl Eski Kraliyet Sarayı tekrar yapılırken burada kalmış. Günümüzde binada dünyanın ikinci en büyük oyuncak koleksiyonuna sahip Prag Oyuncak Müzesi yer alıyor. Binada ayrıca yaratıcı sanat, çoğunlukla fotoğraf sergileri için kullanılan bir galeri bulunuyor.

Prag Oyuncak Müzesinin Açık Olduğu Saatler: Her gün 10.00- 18.00

Prag Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti: Tam: CZK 70  İndirimli: CZK 50

Not: Prag Kalesi Yüce Burgrave Evi yenileme çalışmaları nedeni ile 2018 senesi sonuna dek Clam-Gallas Sarayı (Clam-Gallasův palác) , Husova 20, Praha 1 – Staré Město, 110 00 adresindeki yerinde bulabilirsiniz.

Kara Kule (Black Tower)

Prag Gezisinde bahçenin bir yanında görülen kule Prag Kara Kule Prag Gezi Notlarımıza göre öncelerdeki adı kurşun yaldızlı levhalarla kaplı çatısından dolayı Altın Kuleymiş ama 1541’de kale yangınından sonra bir süre kara kaldığı için Kara Kule denmeye başlanmış. Prag Kalesinin tahkimatı için 1135 yılında doğu kapısı olarak Romanesk inşa edilmiştir. Prag Kalesinde bulunan diğer pek çok kule gibi burasıda cezaevi olarak kullanılmış, öyle ki duvarlarında hala mahkûmların yazdıkları yazılar varmış. Günümüzde Prag Kalesinin arkeolojik kazılarının dokümanlarının saklandığı yer olarak kullanılıyormuş.

Lobkowicz Sarayı (Lobkowiczký palác)

Burgrave Evi’nin karşısında kalan bina Prag Lobkowicz Sarayı. Saray, Kale içinde mülkiyeti özel şahsa ait tek bina olup Lobkowicz ailesinin 700 yıllık geçmişine ait bilgilerin, aile koleksiyonunun, Canaletto, Brueghel the Elder, Cranach, Velázquez gibi usta ressamların eserlerinin, 16., 20.yy lar arası porselen, seramik, diğer süsleme sanatlarının, 16.,18.yy lara ait tüfek koleksiyonunun, Mozart ve Beethoven’a ait müzik eserlerinin orijinal el yazmalarının sergilendiği yerdir. Saat 13.00-14.00 arası klasik müzik konserleri verilir. Panoramik terası ise harikulade bir Prag manzarası sunar.

Lobkowicz Sarayının Açık Olduğu Saatler: her gün 10.00- 18.00 arası açıktır.

Lobkowicz Sarayı Müze Giriş ÜcretiTam: 275 Kč , İndirimli: 200 Kč,

Lobkowicz Sarayı Konser Bilet Ücreti: 390 Kč’den başlar

Lobkowicz Sarayı Panoramik Seyir Terası Bilet Ücreti: 150 Kč

Kombine Bilet (Müze+Konser): 530 Kč’den başlar,   Kombine Bilet (Müze+ Panoramik Seyir Terası): 350 Kč’den başlar, Kombine Bilet (Panoramik Seyir Terası+Konser): 490 Kč’den başlar,

 Prag Turunda Jiřská Sokağının sonundaki Prag Kara Kule’nin altındaki kemerden geçip bir meydana geliyoruz. Burası Prag Kalesi’nin doğu kapısı. Kapıda iki Çek askeri nöbet tutmakta. Bu meydandan yine enfes Prag manzaraları ile aşağı şehre inilebilecek merdivenler bulunuyor ama biz aşağıya yürümeden önce saray bahçesini gezmek istiyoruz.

Saray Bahçeleri

Prag Turistik Yerlerinden Saray bahçeleri 1534’de I. Ferdinand Habsburg zamanında İtalyan tasarımlardan ilham alınarak düzenlenmiş, 19.yyda İngiliz uyarlaması eklenmiş. Kuzeydeki bahçeler içinde yer alan Kraliçe Ann’in Yazlık Sarayı, İtalyan Rönesansının İtalya dışındaki en güzel örneği olup günümüzde güzel sanatlar ve uygulamalı sanatların sergilendiği yer olarak kullanılmaktadır. Biz bu gezimizde ancak güney bahçelerini gezmeye fırsat bulabiliyoruz. Jiřská Sokağından geri gelip üçüncü avluda bulunan Eski Kraliyet Sarayının merdivenlerinden inerek güney bahçesine çıkıyoruz.

Prag’ın eşsiz manzarası yine tüm güzelliğiyle önümüzde. Bir süre şehri seyrettikten sonra harika güzel bahçede yürüyerek Prag Kalesinin Doğu kapısına dönüyoruz.

İnsanların bazıları merdivenlere yönelirken bazıları üzüm bağlarının girişindeki kapıyı tercih ediyor bizde kapıdan geçip bir müddet bağların yanından giderek daha sonra merdivenlerle birleştiği noktada merdivenlere geçiyoruz. Aşağıda merdivenlerin bittiği yer Pod Bruskou caddesi. Karşı çaprazda duran saat kuleli bina Prag Çek Jeolojik Araştırmalar Binası (Česká geologická služba).

Yanı başındaki meydan Prag Malá Strana Meydanı. Metro ve tramvay durakları bulunuyor. Sağımıza dönüp parkın yanından geçerek ilk sokağa Valdštejnská’ya giriyoruz. Solumuzda Prag Wallenstein Sarayı ve bahçesi yer alıyor.

Prag Wallenstein Sarayı (Valdštejnský palác) ve Bahçesi

Saray, günümüzde Çek Senatosu binasına ev sahipliği yapıyor. Bina, 1624-1630 yılları arasında Çek soylusu ve başarılı komutan Albrech von Wallenstein tarafından Prag Kalesi ile yarışacak şekilde yaptırılmış Prag’daki erken Barok sitilde ilk dini olmayan yapıdır.

Sarayın dikkat çekici yerlerinden biri olan Wallenstein Sarayı Şövalyeler Salonunda tavanda kendisini savaş arabası üzerinde tanrı Mars olarak resmettiren komutan, çok hırslı birisiymiş nitekim bu hırsı başını yemiş. Bohemya tacına göz diken komutan düşman ile işbirliği yapınca sonu ölüm olmuş.

26 ev, 3 bahçe ve 2 tuğla fabrikası yerle bir edilerek açılan alana inşa edilen sarayı gezmediğimiz için bir şey söyleyemem ama bahçesi Arabayla Çek Cumhuriyeti Gezisinde uğrayacağınız Prag’da mutlaka gezmeniz gereken yerlerden birisi olsun. İtalyan tarzı düzenlenmiş Wallenstein Saray Bahçeleri, Sala Terrena bahçe köşkü,

çeşmeleri, havuzları, bronzdan heykelleri, bahçede dolaşan güzel tavus kuşları ile görülmeye değer. Kaleden inerken bile dikkat çeken, merak uyandıran bir bölümü var ki yakından gördüğünüzde sizi daha da şaşırtabilir. Bahçenin huzur veren, dingin havasıyla tezat yapay bir sarkıt duvar üzerinde yılanlar, baykuşlar, çarpılmış maskeler.

Bahçede bulunan heykeller replika olup gerçek olanlar Prag’ın pek çok yerinde olduğu gibi 1648’de İsveçliler tarafından çalınmış. Asıllarını görmek isterseniz İsveç’in Mälaren gölü kıyısındaki Lovön adasında bulunan Drottningholm Sarayını ziyaret edeceksiniz. İsveçliler saraylarını süsleme işini ucuz yoldan halletmişler anlaşılan:)

Wallenstein Saray Giriş:Nisan-Mayıs  Haziran-Eylül          Ekim

…………..Crt.-Pz.      :  10.00-17.00       10.00-18.00        10.00-17.00

Kasım ayından Mart ayı sonuna kadar ise saray yalnızca her ayın ilk hafta sonu 10.00-16.00 arası gezilebilir.

Saray Bahçesine Giriş:  Nisan-Mayıs    Haziran-Eylül      Ekim

………..Pzt.- Cu.        :   07.30-18.00      07.30-19.00          07.30-18.00

………..Crt.- Pz.        :  10.00-18.00       10.00-19.00           10.00-18.00

Saray ve bahçeyi gezmek ücretsizdir.

  Avrupa Gezisinde Wallenstein Sarayı bahçesini gezimiz esnasında yerel halk   oyunları gösterisi sergilenecek. Banklarda oturarak hem biraz dinleniyor hem de ortamın keyfini çıkartıyoruz. Gösteri başladıktan sonra bölmemek için, öncesinde kalkarak bahçeden tekrar Malá Strana tarafına çıkıyoruz. Klárov caddesinden Vltava’ya yürüdüğümüzde nehrin üzerinde uzanan köprü Prag Manes Köprüsü

Prag Manes Köprüsü (Mánesův most)

186 m uzunlukta ve 16 m genişlikteki köprü 1868-1869 da yayaların geçişi için yapılmış. Demir köprü 1914’te yaya, tramvay ve araç trafiğine imkân vermesi için değiştirilmiş. İsmini 19.yy ressamlarından ünlü Çek ressam Josef Mánes’ten almıştır. Vltava nehrinin yüzen tekneleri, Karl Köprüsü ve nefis Prag manzaraları eşliğinde Manes Köprüsünün mozaikli yaya yolundan yürüyerek Eski Şehir tarafına geçiyoruz.

Mozaik yol bir ara asfalt kaplanmış ama neyse ki düştükleri yanlışı fark edip yolu asıl haline döndürmüşler. Darısı benim şehrimin asfalt kaldırımlarının başına.

 Jan Palach Meydanı ve Meydandaki Yapılar.

Köprünün bağlandığı yer Prag Jan Palach Meydanı.  köprüden meydana baktığımızda soldaki bina, mimar Josef Zítek ve öğrencisi Josef Shulz tarafından 1876-1884 yıllarında Neo-Rönesans tarzında yapılan, dünyanın en ünlü konser salonlarından biridir ve Çek Filarmoni Orkestrasına ev sahipliği yapmaktadır. 1896 yılında ünlü Çek besteci Antonín Dvořák yönetiminde Çek Filarmoni Orkestrasının konserinden sonra konser salonunun ismi Dvořák Salonu olarak adlandırılmıştır. İki dünya savaşları arasında parlamento binası olarak iş gören binada günümüzde birçok konser ve festival organizasyonları yapıldığı gibi, birde çağdaş sanatın sergilendiği galeri bulunuyor.

Karşıda bulunan bina Prag Karlova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi binası, sağımızdaki bina ise Sanat Mimarlık ve Tasarım Akademisi. Meydandaki bronz heykel Antonín Dvořák’ın heykeli.

Sağımızda bulunan nehir kenarındaki yeşil alandan yürümeye başlıyoruz. Kıyıda restoran tekneler duruyor. Biraz böyle gittikten sonra yine Eski Şehrin sokaklarına kaybolurcasına dalıyoruz. O sokak bu sokak kalabalığın içine karışıp dolaşıyoruz. Bugün Prag ara sıra güneş açsada, serin ve rüzgarlı ama yine güzel yine güzel. Prag’daki son günümüzü ve gecemizi en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz.

İstemesek de zaman geçiyor, gün bitiyor. Gecenin karanlığında son bir kez Karl Köprüsünden Prag’ı beynimize kazırcasına seyredip karşıya geçiyoruz. Köprü yine çok kalabalık, canlı, neşeli tıpkı Eski Şehir Meydanı gibi. Maalesef daha fazla kalmamıza imkân yok güzel Prag. Sana hiç ama hiç doyamadık. Yeni bir ülke, yeni bir şehir, yeni maceralar bizi beklese de, bunun için içimiz kıpır kıpır olsa da, Sen kalplerimizde hep apayrı bir yerde olacaksın.

İyi Geceler Periler Şehri. İyi Geceler…

Dünyadaki yüz bin şehrin her birinde güneş benzersiz şekilde batıyor. Sadece bir defa buna şahit olmak için seyahat etmeye değer. -Ryu Murakami-

O GÜN GELİNCE

O gün bir gelsin bak, bize artık aç kalmak yok.
Geçeceğiz vitrinlerin, sergilerin önünden, küçülmeden.

Portakalları yığacağım önüne senin, tepeleme,
şarapları yığacağım, etli börekleri, salamları.

Elden geçireceğiz hepsini bir bir, unutalım diye
senin çektiğin acıları, benim gördüğüm işkenceleri.

Sevgili işçi kadın, şapka yapan makine,
artık bu elbiseler kaça diye sorma.

Kumaşı dokudun, elbiseyi diktin ya, giyinmek de hakkın.
Artık kunduracı da yürümeyecek yalnayak karda.

İpekli gömlekler uçuracak bizi rüzgârda kuş gibi.
Lâfta kalacak sanma, taş çatlasa bunlar olacak.

Bir kurtulalım hele tüm asalaklardan,
nasıl seveceğiz birbirimizi, şiirler okuya okuya!

Çekip gidince soyguncular, bir başka dünya kuracağız.
Yaşamak neymiş, yaşamak, sen o zaman gör bak!

Vitezslav Nezval Şiiri
Çeviri: A. KADİR – Asım BEZİRCİ

Araba ile Avrupa Turumuzda 12. Prag’da 3. günümüzün sonu

Prag sözcüklere sığmayacak derecede güzel bir şehir. Sizlerin Prag hakkında düşünceleriniz nedir. Yorum yaparak bildirirseniz sevinirim. Sorularınız olursa sormaktan çekinmeyin elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bir Sonraki yazım→→→ Prag Ulaşım, Park Yeri ve Prag Kart ←←←

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin