Arabayla Üsküp’ten Belgrad’a

“Arabayla Üsküp’ten Belgrad – Ulaşım ve Belgrad Konaklama 15 Temmuz Yolculuğumuzun 3. Günü

Belgrad Şehir Gezisini Dönüş Yoluna Bıraktığımızdan Belgrad Şehri Gezilecek Yerler için Arabayla Belgrad (Sırbistan) 

Belgrad Havalimanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir, Belgrad Şehir içi Toplu Taşıma, Bilet Ücretleri, Araç Park Yerleri Hakkında Merak Ettikleriniz için de

Belgrad Ulaşım, Şehir içi Ulaşım ve Park Yeri

yazılarımı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki yazımın içeriği Üsküp’ten Belgrad’a yol koşulları, otoban ücretleri, kaldığımız yer hakkındaki bilgilerdir. İyi okumalar.

Seyahat etmek sana tolere etmeyi öğretir. – Benjamin Disraeli –

GÜNEŞ BATIYOR
Güneş batıyor
çocuklar bağırıyor altında pencerenin
soğuk havada oyunlar

Gök yakaladığında
korumasız bırakılan biri
korku göstermemeye uğraşır
veya gülmeye

Tutuklu

Eğil
salla elini
bırak kuzgun kemirsin
yumuşak avucundan

Korkma rüzgârdan ya da taştan
her yara bir kıymığıdır alevin
karanlıkla yüz yüze geldiğin zaman

Özgürlük
akan kan
arasında gündüzün ve gecenin

Memnuniyet
arayan seni
boyunca bütün ömrünün

Memnuniyet

Miodrag Pavlovic Şiiri (Çeviren: Vehbi Taşar)

Arabayla Üsküp’ten Belgrad Yol ve Yolculuk Detayları

Arabayla Üsküp’ten Belgrad Ulaşım

Arabayla Balkanlar Gezisinde Üsküp Belgrad arası kat edeceğimiz yol 442 km.

Üsküp ‘ten sonra Sırbistan sınırına kadar olan yaklaşık 60 km. yol bir gün önce geldiğimiz yoldan çok az daha iyice. Üsküp otoyolu ücreti olarak gişelerde önce 40 MKD, daha sonra da 60 MKD  yol ücreti alınıyor. Yada  1€ ve 1,5 € olarak ödüyorsunuz. Ödemeler nakit olarak yapılıyor, kredi kartı geçmiyor. Üsküp’ten ayrılırken Eskişehir’den buraya kadar 1154 km. yol yaptığımızı görüyoruz.

Makedonya ile “Sırbistan” arasındaki Tabanovce sınır kapısına geldiğimizde yine heyecanlanıyoruz. Önce Makedonya görevlilerine pasaportlarımızı gösterip çıkış yapıyoruz. Ardından Sırp görevlilerinin bulunduğu gişelere ilerliyoruz. Bundan sonra yolumuza “arabayla Sırbistan” topraklarında devam edeceğiz. Kafamızda yıllardır yerleşmiş ön yargılar devreye giriyor, rahat değiliz. Sırplar nasıl insanlar, bize nasıl davranacaklar, merakla sıramızı bekliyoruz. Neyse, kısa bir süre sonra evraklarımız görülüyor, pasaportlarımız damgalanıyor, sıra bagaj kontrolüne geliyor. Sorun çıkmıyor, rahatlıyoruz. Görevliler daha ziyade şüphelendikleri araçların bagajlarına bakıyor. Diğerlerine sigara, içki var mı gibi sorular soruyorlar. Araba ile Avrupa Gezisi boyunca hiçbir gümrük kapısında aranmadığımızı, rahatlıkla geçtiğimizi belirteyim.

Sırbistan Trafik Kuralları

Sırbistan trafik kurallarına göre gündüz arabanızın farlarını yakmak zorundasınız. Avrupa ülkelerinde arka koltukta oturanların da emniyet kemerlerini takarak seyahat etmeleri gerekiyor. Tekrar hatırlatayım başta hız sınırı olmak üzere tüm trafik kurallarına mutlaka uyun ki bir tatsızlık yaşamayasınız. Ayrıca öğrendiğime göre Sırp polisi sizi durdurursa o istemeden sakın aracınızdan aşağı inmeyin cezası varmış. Eklemek istediğim bir başka detay da hangi ülkeye giderseniz gidin mutlaka rezervasyon detaylarını gösteren bilgisayar çıktısının bir fotokopisini yanınızda bulundurun. ınırdaki görevlilere sorduklarında göstermek için . Bize sormadılar ama bazılarına sorduklarını okumuştum.

Artık Sırbistan’dayız

Balkanlar Gezi Rotasında Makedonya sınırını geçince yol ovalardan ayrılıp vadiye giriyor. Tek gidiş ve tek geliş şeklinde devam ediyoruz. Yol dağlar arasından kıvrılarak ilerliyor. Hız yapmanıza imkan vermeyen ama güzel bir yol. Her yer yeşil, her yer ağaçlık. Köylerin, kasabaların yanlarından geçiyoruz. Otoban başlıyor. Hafif hafif yağmur çiseliyor. Daha sonra da ağır bir yağışın içinde kalıyoruz. Arabayla Sırbistan’ı bir baştan bir başa geçip “Belgrad” a geliyoruz. Hava giderek açıyor, Belgrad’a vardığımızda her yer günlük güneşlik.

ve Belgrad

Tuna ve Sava nehirlerinin birbirlerine kavuştuğu yerde kurulu Beyaz Kent Belgrad.

İlk dikkatimizi çeken evlerin değişik mimarisi oluyor. Eski ve süslü binalar hoşumuza gidiyor.

Belgrad Konaklama

Balkanlar Gezisi durağımız olan Belgrad’ın sokak ve cadde adları da Kiril Alfabesi harfleri ile yazılmış. Bu yüzden adres bulmak zor ama biz yola çıkmadan hemen önce ev sahibimizin gönderdiği detaylı adres tarifi ve Tomtom yardımı ile evi rahatlıkla buluyoruz.

“Arabayla Avrupa gezisi”ndeki ikinci evimiz Belgrad şehir merkezine 6 km uzaklıkta Tuna nehri kıyısında sayfiye yerinde. Evimizi Airbnb aracılığı ile kiraladık. Dönüş yolunda Belgrad’da kalmaya 2 gün ayırdığımızdan Belgrad Gezilecek Yerlerini şimdi gezmeyip dönüşe sakladık. Evimize Tuna nehrini Belgrad Pancevo’s köprüsünden geçerek gittik. Ev sahiplerimiz karı koca olan Olivera ve Mica ile tanıştık. Eşyalarımızı indirdikten sonra bizi bir şeyler içmeye davet ettiler. Evleri kocaman bahçesi olan triplex bir ev. Bahçesi arabamızı park etmeye müsait, korunaklı.

Üst katını misafirlere ayırmışlar. Mica alt katı kendisine ofis ve çalışma odası olarak düzenlemiş yeni inşaatların bire bir maketini hazırlıyor. Çok cana yakın, hoş sohbet insanlar. Sohbet dediysem çok az İngilizce biliyorlar. Konuşmaya başlıyorlar fakat farkında olmadan İngilizce başladıkları konuşmaya Sırpça devam eder buluyorlar kendilerini. O kadar doğal oluyor ki herkes gülmeye başlayınca fark edip onlar da kahkahalar atmaya başlıyor. Anlaşamayınca bilgisayardan destek alıyoruz. Sohbetten sonra evimize çıkıyoruz.

Dairemiz Amerikan mutfaklı bir oda bir salondan oluşuyor. Tertemiz ve çok şirin.

Arabayla Avrupa Turunda Keyifli Seyahatin olmazsa olmaz şartlarından biri konaklama yerinin doğru seçimidir. Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Belgrad Evimize yerleştikten sonra çocuklarla aşağı inip çevreyi gezmeye çıkıyoruz.

Belgrad Gezi Rotasında kaldığımız bölge Tuna nehrinin durgunlaşıp göl gibi bir hal aldığı yer. Ağaçlar gölün içinde ve kıyısında, yeşillikler içinde tek katlı, iki katlı bahçeli yazlık evler var. Olivera ve Mica evlerini yeni kiraya vermeye başlamış, bizde ilk kiracıları oluyoruz. Evlerinde çok rahat ediyoruz. Su kenarı ve yeşilliği bol olduğundan sivrisinek nüfusu biraz fazla. Evin pencerelerinde sinek telleri olduğundan bize zarar veremiyorlar.

Balkanları Arabayla Gezmek isteyenler için

Sırbistan Otoyol Ücretleri

Arabayla Üsküp’ten Belgrad Seyahatinde otobanda önce Leskovac (Leskofça)- Nis (Niş)  arasında 190 Sırp Dinarı

Nis- Belgrad arasında da 730 Sırp dinarı otoban ücreti ödüyorsunuz. € olarak ödemek isterseniz 2€ ve 6,5€. Kredi kartı ile de ödeyebilirsiniz.

Belgrad’a yaklaşık 100km.kala OMV de durup benzin alıyoruz. Sırbistan’da benzinin litre fiyatı 164,40 dinar.

Gezdiğimiz Ülkeler Arabayla Avrupa 2020 Otoyol Geçiş Ücretleri

Para harcayarak sizi zengin yapacak tek şey seyahat etmektir. – Anonim –

NE ÇIKAR

Ne çıkar, yaşasam bin yıl daha
Benzeyeceğim öldükten sonra
Hiç doğmamışlara
Ne çıkar mutlu yaşasam ömrümce
Benzeyeceğim öldükten sonra
Ömrünce gözyaşı dökenlere
Ne çıkar lekelenmiş olsam iftirayla
Benzeyeceğim öldükten sonra
Hep övgü duymuşlara
(…)
Ne çıkar dünya bilgeliğini içmiş olsam
Daha az bilge olacağım öldükten sonra
Yoldaki bir toprak parçasından
(…)
Ve şimdi, yaşamın bilinciyle dopdolu
Bilemeyeceğim öldükten sonra
Bir zaman yaşamış olduğumu …

Desenka Maksimoviç Şiiri(1898-1986)

Türkçesi: Ataol Behramoğlu

Arabayla Avrupa Turu  15 Temmuz Yolculuğumuzun 3. Günü Sonu.

NOT: Bir Sonraki Yazım Yolculuğumuzun en güzel şehirlerinden biri olan Budapeşte’de  devam edecek. Arabayla Belgrad-Budapeşte Yol ve Yolculuk Detaylarını, Budapeşte Konaklamayı da içeren Tuna’nın incisi Budapeşte’de geçen üç günümüzün ilk gün yazısını okumak için linki tıklayın  Arabayla Budapeşte

2 thoughts on “Arabayla Üsküp’ten Belgrad’a”

  1. Kalınan yerlerin bu sayfadaki gibi ayrıntılı bilgilerini vermeye ve fotograflarını yayınlamaya devam ediniz lütfen. Bizler de kalacağımız yerleri ona göre planlayabiliriz.

    Saygılarımla,

Leave a Comment