Berlin Ulaşım ve Park Yeri.

Berlin Ulaşım, Berlin Şehir İçi Ulaşım, Araç Park Yeri hakkında merak edilenler.

Arabayla Avrupa Turunun Almanya ayağında düştü yolumuz Berlin’e. Üç gün konakladığımız bu güzel şehri sizlere elimden geldiğince anlatmaya çalıştım.

Arabayla Dresden-Berlin Arası Yol ve Yolculuk Detayları, Berlin Konaklama, kentte ilk gün gezdiğimiz yerleri, Merhaba Berlin

Berlin Müzeler Adası, Pergamon Müzesi, Bundestag ve diğer Berlin Gezilecek Yerleri anlattığım Berlin’deki ikinci günümüzü, Adım Adım Berlin-Müzeler

Berlin’de Postdam ve Ku’damm Gezilecek Yerleri anlattığım üçüncü gün gezilerimizi, Berlin’de Bir Gün- Postdam Ku’damm’ı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Berlin Ulaşım; Havalimanı – Şehir Merkezi

Berlin’e karayolu ile gelecekler için

Avrupa Otoyol Geçiş Ücretleri,

Almanya’dan Danimarka’ya Otoyol Ücretleri

Estonya’dan İzlanda’ya Otoyol Ücretleri göz atmasında yarar olabilir.

Berlin şehrine Türkiye’den havayolu ile haftanın her günü yaklaşık 3 saat süren uçuş sonrası ulaşmak mümkün. Berlin’de Tegel ve Schönefeld adında iki havalimanı bulunuyor.

Tegel Havalimanı (TXL) şehrin 8 km kuzey kısmında yer alıyor ve şehre daha yakın olanı.

Tegel Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Tegel Havalimanı’ndan şehir merkezine doğrudan S-Bahn veya U-Bahn bağlantısı yok. Havalimanından şehre ulaşmanın en hızlı yolu terminalin hemen dışından kalkan TXL ve X9 Nolu Ekspres Otobüsler.

TXL Ekspres Otobüs;

Tegel Havalimanından altı dakika aralıklar ile kalkar ve Merkez Gar (Hauptbahnhof) üzerinden Alexanderplatz’a gider. Yolculuk süresi yaklaşık 37 dakikadır.

X9 Nolu Ekspres Otobüs;

Her 10 – 20 dakikada bir Tegel Havalimanından kalkar ve Hayvanat Bahçesi Durağına (Bahnhof Zoo) gider. Yolculuk süresi yaklaşık 20 dakikadır. Hayvanat Bahçesi İstasyonundan S-Bahn ve U-Bahn ağlarına geçerek şehirdeki istenilen noktaya kolayca ulaşılabilir.

X9 otobüsü ayrıca şu noktalarda durur: Jakob-Kaiser-Platz Metro İstasyonu (U-Bahn hattı U7 ile bağlantılı). Jungfernheide İstasyonu (S-Bahn bağlantılı). Ernst-Reuter-Platz İstasyonu (U2 ile bağlantılı)

109 Nolu Otobüs;

Ekspres değildir. Tegel Havalimanı ile Hayvanat Bahçesi (Bahnhof Zoo) arasında çalışır. Yolculuk süresi çok fazla durakta durduğundan yaklaşık 30 dakikadır.

TXL ve X9 Nolu Ekspres ve 109 Nolu Otobüsler için Bilet Ücreti:

Tegel Havalimanı B bölgesinde yer aldığından AB bilet alınması gerekir.

Tek yön Tam: 2,90 €,

6-14 yaş arası: 1,80 €

Taksi ücretleri ise Tegel Havalimanı’ndan  Bahnhof Zoo’ya yaklaşık 20 €, Alexanderplatz’a yaklaşık 26 € tutar. Tegel Havalimanı- Schönefeld Havalimanı  taksi ücreti ise yaklaşık 55 € dur.

Tegel Havalimanı İnternet

Ziyaretçiler ve yolcular için Tegel Havalimanı’nda 60 dakikalık ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunulmaktadır.

Schönefeld Havalimanı’ndan Berlin Şehir Merkezine Ulaşım

Tren 

Schönefeld Havalimanı (SXF) şehrin 18 km güneyinde yer alır.

SXF terminal binasına 5 dakikalık yürüyüş mesafesindeki tren istasyonundan şehir merkezine S9 ve S45 nolu banliyö trenleri ile yaklaşık 40 dk süren yolculuk ile ulaşılabilir.

Merkez Gar Hauptbahnhof’a gitmek istiyorsanız, S9’a binerek Ostkreuz İstasyonunda inip S5, S7 veya S75 ‘e binmelisiniz.

S9 Güzergahı: (Spandau – Charlottenburg – Zoologischer Garten – Hauptbahnhof – Friedrichstraße – Alexanderplatz – Ostbahnhof – Schöneweide – Adlershof – Flughafen Schönefeld)

S45 Güzergahı: (Südkreuz – Neukölln – Baumschulenweg – Schöneweide – Adlershof – Flughafen Schönefeld)

Airport Express

04.30 ile 23.00 arasında çalışan Airport Express denilen bölgesel trenler R E7 ve RB 14 trenler ile Ostbahnhof, Alexanderplatz, Berlin Merkez İstasyon ve Berlin Hayvanat Bahçesi güzergahı ile 30 dakikada Berlin Charlottenburg’a gidebilirsiniz. RB 22 treni saatte bir Potsdam ve Schönefeld Havaalanı arasında çalışmaktadır.

Airport Express Tren Bilet Ücreti: ABC Day Ticket 7,70 €

RE 7 Tren Güzergahı: (Dessau Hbf – Bad Belzig – Michendorf – Potsdam Babelsberg – Berlin Wannsee – Berlin Zoologischer Garten – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Friedrichstraße – Berlin Alexanderplatz – Berlin Ostbahnhof – Berlin Ostkreuz – Flughafen Schönefeld – Blankenfelde – Zossen – Wünsdorf Waldstadt)

RB 14 Tren Güzergahı: (Nauen – Falkensee – Berlin Spandau – Berlin Zoologischer Garten – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Friedrichstraße – Berlin Alexanderplatz – Berlin Ostbahnhof – Berlin Ostkreuz – Flughafen Schönefeld)
RB 22 Tren Güzergahı: (Berlin Friedrichstraße – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Zoologischer Garten – Potsdam Hauptbahnhof – Golm – Flughafen Schönefeld – Königs Wusterhausen)

RE 7, RB 14, RB 22 Tren Bilet Ücreti:

Schönefeld Havalimanı C bölgesinde yer aldığından ABC bilet alınması gerekir. Tam: 3,60 €, İndirimli: 2,60 €.

Otobüs

Ayrıca Schönefeld Havalimanı’ndan şehir merkezine Terminal A’dan kalkan 163, 164, 171 numaralı otobüsler ve X7 Express Otobüs, geceleri ise N7  ve N60 Gece Otobüsleri ile ulaşabilirsiniz.

163 Otobüs Güzergahı: S Schöneweide – S Adlershof – S Grünau – Flughafen Schönefeld Terminali

164 Otobüs Güzergahı: S Kaulsdorf – S Köpenick – S Adlershof – S Flughafen Schönefeld – Flughafen Schönefeld Terminali
171 Otobüs Güzergahı: U Hermannplatz – U Rudow – Flughafen Schönefeld Terminali

N7 Gece Otobüsü Güzergahı: S+U Spandau – U Jakob-Kaiser-Platz – U Hermannplatz – U Rudow – S Flughafen Schönefeld – Flughafen Schönefeld Terminali
N60 Gece Otobüsü Güzergahı: S Adlershof – Flughafen Schönefeld Terminali

Schönefeld Havalimanı C bölgesinde yer aldığından ABC bilet alınması gerekir. Tam: 3,60 €, İndirimli: 2,60 €.

Taksi

Schönefeld Havalimanı’ndan şehre taksi ile gitmek isterseniz Terminal A çıkışındaki taksi durağından binebilirsiniz. Taksi ücretleri, yaklaşık 40 €-45 € tutar.

Schönefeld Havalimanı İnternet

Ziyaretçiler ve yolcular için Schönefeld Havalimanı’nda 60 dakikalık ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunulmaktadır.

Berlin Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Berlin Ulaşım – Toplu Taşıma-

Berlin mükemmel bir toplu taşıma ağına sahip. Merkez ve banliyöleri ulaşım ağı bakımından üç bölgeye ayrılmış. Zone A, B, C. Ayrıntılı Berlin Ulaşım Haritası

S-Bahn ring sınırları ve içerisindeki merkez bölge A Bölgesi( Zone A), şehir sınırlarına kadar olan bölgeye B Bölgesi ( Zone B) ki Tegel Havaalanı bu bölgede yer alıyor, Berlin’e 15 km uzaklıkta kalan yerleri kapsayan bölgeye ise C Bölgesi ( Zone C) demişler. Postdam Şehri ve Schönefeld Havaalanı bu bölgede yer alıyor.

Biletleri ise bölgelere göre kullanılması için AB, BC, ABC olarak sınıflandırılmıştır.

Yer üstünde işleyen S-Bahn banliyö trenleri, yer altından giden U-Bahn metro trenleri, tramvay ve otobüslerden oluşan toplu taşıma araçlarının her birinde aynı bilet türü geçerlidir. Biletleri istasyon girişlerindeki bilet makinelerinden (Türkçe dil seçeneği mevcut) alabildiğiniz gibi otobüslerde sürücüden de bilet alabilirsiniz Bilet makinelerinde nakit ( kağıt veya metal) veya yerel banka kartı ile alabilirsiniz ama otobüste bilet alabilmek için mutlaka nakit bozuk para bulundurmalısınız büyük banknotlar kabul edilmemektedir. Büyük istasyonlarda bilet satış gişeleri de vardır. Ayrıca aldığınız biletleri mutlaka peron girişlerindeki kırmızı makinelerde veya araçlardaki makinelerde onaylatın. Bilet almadan binmenin ve bileti onaylatmamanın büyük cezası var. 6 yaşından küçük çocuklara toplu taşıma ücretsiz, 6-14 yaş arasına ise indirimlidir. Çocuk arabası ve bavul için ücret alınmamaktadır. Trene veya feribota bisikletiniz ile binerseniz ilave ücret ödemelisiniz.

Berlin Ulaşım – Toplu Taşıma Bilet Türleri ve Ücretleri –

 Berlin Kısa Mesafe Bilet: (Short-trip ticket Berlin)- (Kurzstrecke Berlin)

U-Bahn ve S-Bahn metroda en çok üç durak (aktarma mümkün), otobüs ve tramvayda ise 6 durak (aktarmaya izin verilmez) kadar gidilebilir. Tam: 1,90 €, İndirimli (Short-trip ticket Berlin reduced)- (Kurzstrecke Berlin ermäßigt): 1,40 €

Berlin Tek Yön Bilet:  (Single ticket)- (Einzelfahrschein)

2 saat süre içinde kullanabileceğiniz, gideceğiniz yönde aktarmaya da izin veren bilet. Başlangıç noktasına geri dönüşe veya tur yapmanıza izin vermez.

Tek Yön Bilet Berlin AB-( Single ticket Berlin AB)- (Einzelfahrausweis Berlin AB): 2,90 €,

Tek Yön İndirimli Bilet Berlin AB- (Single ticket Berlin AB reduced)- (Einzelfahrausweis ermäßigt Berlin AB): 1,80 €

Tek Yön Bilet Berlin BC (Single ticket Berlin BC): Tam: 3,30 €, İndirimli: 2,30 €

Tek Yön Bilet Berlin ABC (Single ticket Berlin ABC): Tam: 3,60 €, İndirimli: 2,60 €

Araba ile Avrupa Gezisi Berlin toplu ulaşım bilet türleri için tıklayın

Berlin Günlük Bilet- (Day ticket)- (Tageskarte)

Biletin makineye onaylatılması ile geçerliliğinin başladığı andan  ertesi gün 03.00’a kadar sınırsız seyahat imkanı verir.

Günlük Bilet Berlin AB – (Day ticket Berlin AB)- (Tageskarte Berlin AB): 8,60 €,

Günlük İndirimli Bilet Berlin AB-(Day ticket reduced Berlin AB)-(Tageskarte ermäßigt Berlin AB): 5,50 €

Günlük Bilet Berlin BC: Tam: 9,00 €, İndirimli: 5,80 €

Günlük Bilet Berlin ABC: Tam: 9,60 €, İndirimli: 6,00 €

Berlin Küçük Grup Günlük Bilet

5 kişiye kadar olan grubun birlikte yolculuk yapması şartıyla geçerlidir. Biletin makineye onaylatılması ile geçerliliğinin başladığı andan ertesi gün 03.00’a kadar sınırsız seyahat imkânı verir.

Küçük Grup Günlük Bilet Berlin AB: 23,50 €

Küçük Grup Günlük Bilet Berlin BC: 24,30 €

Küçük Grup Günlük Bilet Berlin ABC: 24,90 €

Berlin Haftalık bilet- (7-Day-Ticket)- (7-Tage-Karte VBB-Umweltkarte)

Birbirini takip eden 7 gün boyunca kullanılan bilettir. Geçerliliği biletin makineye damgalatılmasından yedinci günün gece yarısına kadardır.

Haftalık Bilet Berlin AB-  (7-Day-Ticket Berlin AB)-( 7-Tage-Karte VBB-Umweltkarte Berlin AB): 34,00 €

Haftalık Bilet Berlin BC: 35,50 €

Haftalık Bilet Berlin ABC: 41,00 €

 Not: Berlin’de toplu taşıma araçlarını belli süre için sınırsız kullanabileyim, müzelere ücretsiz girebileyim diyenler için çeşitli şehir kartları var. Ancak bu kartları alırken şehirde kalacağınız kısa süre içerisinde ne kadar müze gezebilirsiniz iyi düşünüp kara vermekte yarar var. Üstelik bir şehri keşfetmenin en iyi yolu yürümektir unutmayın. Benden hatırlatması.

Berlin WelcomeCard

Arabayla Avrupa Turunda Berlin WelcomeCard, Tüm toplu taşıma araçlarında ücretsiz ve sınırsız ulaşım, 200’e varan turistik aktivitede %25 ile %50’ye varan indirim, restoran ve alışverişlerde indirim sağlayan karttır.

48 sa., 72 sa., 4 gün, 5 gün ve 6 gün Zone AB veya Zone ABC olarak ( Schönefeld – Potsdam dahil) temin edilebilir. Kart ile birlikte broşür ve kent haritası ücretsiz olarak verilir.

Berlin Zone AB- WelcomeCard: 48 saat: 23,00 €, 72 saat: 33,00 €, 4 gün: 40,00 €, 5 gün: 46,00 €, 6 gün: 49,00 €

Berlin Zone ABC-WelcomeCard: 48 saat: 28,00 €, 72 saat: 38,00 €, 4 gün: 45,00 €, 5 gün: 49,00 €, 6 gün: 52,00 €

Berlin Müze Kart-Berlin WelcomeCard Museumsinsel 72 hours

Bu kart ile Berlin Müzeler Adası müzelerine (Alte National galerie, Altes Museum, Bodemuseum, Neues Museum ve Pergamonmuseum ) ücretsiz giriş imkanı ile 72 saat ücretsiz toplu taşıma imkanını sunar. Özel sergiler ücrete tabidir! Zone AB ( 51,00 € ) , Zone ABC ( 55,00 € ) Hava alanlarından, Berlin Tourist Infolarından, Bilet satış yerlerinden, Bilet Otomatlarından, Berlin Otellerinden ve internetten alabilirsiniz. Kişiye özel olduğundan yanınızda fotoğraflı bir kimliğinizin olması gerekir. Bu kartın sahibi ile beraber 6-14 yaş üç çocuk ücretsiz seyahat edebilir.

Berlin WelcomeCard detaylı bilgi için

The Berlin City Tour Card

Arabayla Avrupa Gezisinde The Berlin City Tour Card, Toplu taşımayı ücretsiz olarak yapabileceğiniz gibi birçok yere girişte an az %15 indirim sağlamaktadır.

Berlin Zone AB Berlin CityTourCard: 48 saatlik: 19,90 €, 72 saatlik: 29,90 €, 4 günlük: 36,90 €, 5 günlük: 42,90 €, 6 günlük: 44,90 €.

Berlin Zone ABC Berlin CityTourCard: 48 saatlik: 22,90 €, 72 saatlik: 33,90 €, 4 günlük: 41,90 €, 5 günlük: 46,90 €, 6 günlük: 47,90 €.

The Berlin City Tour Card detaylı bilgi için

Berlin Şehir İçi Ulaşım – Feribot ve Bilet Ücretleri –

Nehirler, kanallar ve göller bakımından zengin bir şehir olan Berlin’de toplu taşıma ücret tarifesinin geçerli olduğu 6 adet feribot hattı ( F10,F11, F12, F21, F22, F23) vardır. Kısa Mesafe Bilet: (Short-trip ticket Berlin) biletleri kullanarak seyahat edilir.

Berlin Şehir İçi Ulaşım – Araç Park Yerleri –

Berlin’e araba ile gelirseniz haliyle merak edeceğiniz konulardan biri de arabanızı nereye park edeceğinizdir.

Berlin park ücretleri haritasını görüntülemek için tıklayın.

1- Unter den Linden, Friedrichstraße,  Gendarmenmarkt ve Alaxanderplatz’da caddelerde aracınızı ücretli park edebilirsiniz.

Pzt- Crt Günleri saat 09.00-22.00/24.00 arası park yeri ücretleri: 0,75 €/ 15 dak. (3,00 €/ saat)

Bazı yoğun alanlarda park etmek Pazar günleri de ücretlendirilir.

Şehir merkezi etrafındaki alanlardaki caddelerde park ücretleri:

Pzt-Cu 09.00-20.00 saatleri arası ve Crt 09.00-14.00/18.00 saatleri arası 0,25 € ile 0,50 €/ 15 dk

Araba ile Avrupa Seyahati Berlin Şehir İçi Ulaşım da park ettiğiniz yerdeki parkomatları kullanmaya gelirsek, makinelerin üzerindeki açıklamaların Almanca olması gözünüzü korkutmasın. Makinenin üzerindeki ekranda görünen saat bulunduğunuz saattir.

İlk parayı atmanız ile park edebileceğiniz süreyi göstermeye başlar.

Para atmaya devam ederseniz zamanda değişmeye devam eder.

Neredeyse tüm madeni Euro paraları makinelerde kullanmak mümkündür. 2 € madeni para, 1 € madeni para, 50 cent, 20 cent, 10 cent hatta 2 cent.

Gece ücretsiz zamanda park edip sabah kalacağınız süre için peşin ödeme de yapabilirsiniz.

Yeterli miktarda ödeme yaptığınızı düşünüyorsanız büyük yaşil butona basıp biletinizin basılmasını bekleyin.

Araba ile Avrupa Gezisinde son olarak bastırdığınız biletinizi ön camınızdan herkesin görebileceği biçimde koymayı unutmayın.

2- Mitte-Tiergarten-Wedding dışındaki bölgede kalan yerlerde ücretsiz park yerleri kolayca bulabilirsiniz. Berlin’in dış bölgelerinde U ve S-Bahn istasyonlarına yakın ucuz veya ücretsiz park edilebilir.

3- Şehrin kenarlarında ki metro duraklarına yakın ücretsiz veya düşük ücretli (günlüğü 0,50 € ile 1,50 €), P+R park alanları mevcuttur.

Berlin Şehir İçi Ulaşım -P+R Park Alanları Haritası-

– P+R Spandau/Albrechtshof – Zeestower Weg – 13591 Berlin / Spandau
– P+R Alt-Tegel – Buddestrasse – 13507 Berlin / Reinickendorf
– P+R Kurt-Schumacher-Platz – Nordlichtstrasse – 13405 Berlin / Reinickendorf
– P+R Wittenau – Schlitzer Strasse – 13435 Berlin / Reinickendorf
– P+R Breitenbachplatz – Dillenburger Strasse – 14199 Berlin / Charlottenburg-Wilmersdorf
– P+R Heidelberger Platz – Rudolstädter Str. – 10713 Berlin / Charlottenburg-Wilmersdorf
– P+R Jungfernheide – Max-Dohrn-Strasse 1-5 – 10589 Berlin / Charlottenburg-Wilmersdorf
– P+R Tempelhof – Tempelhofer Damm 118,+12099 Berlin / Tempelhof
– P+R Alt Mariëndorf – Reißeckstraße – 12107 Berlin / Tempelhof
– P+R Lichtenberg – Wönnichstrasse – 10317 Berlin / Lichtenberg
– P+R Rudow – Waltersdorfer Chaussee – 12355 Berlin / Neukölln
– P+R Wuhletal – Altentreptower Strasse – 12619 Berlin / Marzahn-Hellersdorf
– P+R Rathaus Schöneberg – Innsbrucker Straße – 10825 Berlin / Schöneberg
– P+R Rathaus Steglitz – Düppelstrasse 12163 Berlin / Steglitz
– P+R Krumme Lanke – Nollendorf Platz – Berlin /Zehlendorf

4- Berlin şehir merkezinde bunlardan başka büyük kapasiteli kamusal araba park yerleri mevcuttur ki bunlarında ücretleri: 1,00 €-4,00 €/saat, günlük maksimum 10,00 €-35,00 € dur.

Araba ile Avrupa Turu -Berlin-

Arabayla Avrupa Turu’nda yolculuğumuz bunda böyle Polonya’da sürecek. Bir sonraki yazım Polonya’nın güzel şehri >>>>> Poznan  <<<<<

Leave a Comment