Berlin’de Bir Gün-Postdam, Ku’damm- ARABAYLA BERLİN#3

Berlin’de Bir Gün  Arabayla Avrupa Turu 29 Temmuz Yolculuğumuzun 17. Günü.

Berlin’deki  üçüncü günümüzün sabahı. Evin karşısında yer alan kilisenin ısrarlı çalan çan sesleriyle bulutlu bir gökyüzüne uyandık. Yaz sıcağında bulutlu havalar gezilerimizi kolaylaştırıyor aslında. Seviyoruz yani. Şu Avrupa havası kadar oynak hava da görmedik. Bir sıcak bunaltıyor, bir bardaktan boşanırcasına yağan yağmur, bir deli rüzgar. Üstelik hepsi de aynı gün yaşanabiliyor.

Postdam (Postdamer Platz)-Berlin’de Bir Gün- 

Bugünkü Berlin Gezi Rotamız Postdam’dan başlıyor. Büyük şehirlerde tercih ettiğimiz toplu ulaşım seçeneğini devreye sokuyoruz. Berlin Postdam Meydanı şehrin kalbi olarak bilinen en ünlü meydanlarından biri. Alışveriş, kültür, eğlence merkezlerinin yer aldığı meydan. II. Dünya Savaşına kadar kendi adını taşıyan metro istasyonu ile, çok sayıda tramvay ve otobüs hattının kesiştiği Avrupa’nın en işlek meydanlarından mış. Berlin Gezi Rehberine göre Avrupa’daki ilk ışıklı sinyal sistemi de bu meydanda kullanılmış. Savaşta büyük yıkıma uğrayan meydan savaş sonrasında asfalta çizilen çizgi ile Sovyetler ve Batı Bloku arasında ayrılmış. Sonrasında örülen duvar ile de uzun yıllar sessizliğe gömülmüş. Duvarın yıkılması ve iki Almanya’nın birleşmesi sonrası uyuyan güzel yıllar süren uykusundan uyandırılmış. Yarışmalı projeler ile yeniden yapılanma başlatılmış.  Bugün gökdelenleri ve diğer binaları ile Amerika ve Avrupa şehirlerin karışımı adeta.

Berlin Sony Center-Berlin’de Bir Gün-

Berlin Branderburg Kapısı’nın yaklaşık bir kilometre güneyindeki Postdamer Meydanında metrodan  inip hemen yanı başında ki Berlin Sony Center Binasına dalıyoruz.

Dünkü Arabayla Avrupa Seyahati Berlin Bundestag Gezisi esnasında ilginç mimarisi ile dikkatimizi çeken yapıyı Helmut Jahn ve Peter Walker tasarlamış, 1996-2000 yılları arası inşa edilmiş. Çadıra benzeyen elips biçimindeki camdan çatısı Japonya’nın Fouji Dağından esinlenmiş. Yapıda alışveriş merkezleri, kafeler, restoranlar, sinema salonları, apartman ve ofis binaları bulunuyor. Ayrıca küçük bir lego alanı (Legoland) ve pek tabi ki bir Sony mağazası var. Binanın ortasındaki meydan yeri daha öğlen bile olmamasına rağmen insanlarla dopdolu, cıvıl cıvıl.

Berlin Postdamer Meydanında Berlin Duvarından bir kaç parçayı da görebilirsiniz. Ritz- Carlton ve Marriot Otellerinin bulunduğu Beisheim Center, 103m yüksekliğinde cam ve çelik yapı Berlin Bahn Kulesi burada yer alıyor. 24. ve 25. katlarında ziyaretçilere açık hava platformu ile Panaromopunkt bir başka yapısı meydanın. Ayrıca meydan tarihini anlatan serginin yer aldığı Berlin Kollhoff Kulesi, Daimler Benz AG’nin binaları ve Arkaden alışveriş merkezi de burada.

Berlin Kütür Forum

 Berlin Gezisinde vaktimiz kısıtlı. O yüzden uğramayı hiç düşünmedik. Ancak meraklıların kaçırmaması gereken yerlerden biri de Kültür Forumu’dur. Postdemar Platz’ın batısında Sony Center’e birkaç adım mesafede kentin kültürel yapılarının bir çoğunu bulabilirsiniz. Bu kültür kompleksinin içinde yer alan yapılar;

Neue Nationalgalerie ( Berlin Yeni Ulusal Galeri)-Berlin’de Bir Gün-

20. Yy modern sanatına ait eserlerin sergilendiği resim galerisidir. Kapsamlı yenileme çalışmaları nedeni ile 2015 Ocak ayından bu yana kapalıdır.

Berlin Gemäldegalerie (Berlin Resim Galerisi)

13.yy dan 18.yy a kadar Avrupa resim sanatına ait örneklerin sergilendiği resim galerisi.

Berlin Gemäldegalerie Ziyaret Saatleri

Pazartesi                       Kapalı

Salı, Çarşamba, Cuma   10.00-18.00

Perşembe                      10.00-20.00

Cumartesi, Pazar           11.00-18.00

Berlin Gemäldegalerie Giriş Ücreti 2020

Tam      :10,00 €

İndirimli: 5,00 €

The Kunstgewerbemuseum (Berlin Dekoratif Sanatlar Müzesi)

Altın ve değerli taşlardan dini objeler, cam porselen, işlemeli tekstil ve mobilya, modern endüstriyel tasarım olmak üzere Avrupa sanat ve el sanatlarına ait dünyaca ünlü eserlerin sergilendiği müzedir.

The Kunstgewerbemuseum Ziyaret Saatleri

Pazartesi                                       Kapalı

Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma 10.00-18.00

Cumartesi, Pazar                           11.00-18.00

The Kunstgewerbemuseum Giriş Ücreti 2020

Tam      : 8,00 €

İndirimli: 4,00 €

Musikinstrumenten-Museum (Berlin Müzik Enstrümanları Müzesi)

Yaklaşık 3000 müzik aletinin sergilendiği müzede ayrıca konserler ve rehberli turlar ile 16. Yy dan günümüze 800 kadar enstrümanın sesleri tanıtılmaktadır.

Berlin Müzik Enstrümanları Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazartesi                        Kapalı

Salı, Çarşamba, Cuma    09.00-17.00

Perşembe                       09.00-20.00

Cumartesi, Pazar            10:00-17:00

Ziyaretçi girişi: Ben Gurion Caddesi

Berlin Müzik Enstrümanları Müzesi Giriş Ücreti 2020

Tam                                         : 6,00 €

İndirimli                                   : 3,00 €

18 yaş altına                             : Ücretsiz

Özel rehberli turlar Giriş ücreti+3,00 €

Kupferstichkabinett und Kunstbibliothek (The Museum of Prints and Drawings and the Art Library)

Grafik Sanatlarında Almanya’nın en büyüğü olan dünyada da bu konudaki en önemli dört koleksiyondan biridir. 500.000 üzerinde baskı, 110.000 çizim, sulu boya, pastel ve yağlı boya skeç eser bulunmaktadır. Baskı ve Çizim Müzesinin koleksiyonu yanı başındaki Sanat Kütüphanesi eserleri ile tamamlanmaktadır.

Kupferstichkabinett ( Baskı ve Resim Müzesi) Ziyaret Saatleri

Pazartesi                                         Kapalı

Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma   10.00-18.00

Cumartesi: ve Pazar                        11.00-18.00

Kupferstichkabinett Giriş Ücreti 2020

Tam      : 6,00 €

İndirimli: 3,00 €

Kunstbibliothek ( Sanat Kütüphanesi) Ziyaret Saatleri

Pazartesi                                          Kapalı

Salı, Çarşamba, Perşambe, Cuma    10.00-18.00,

Cumartesi ve Pazar                          11.00-18.00

Kunstbibliothek Giriş Ücreti 2020

Tam      : 6,00 €

İndirimli: 3,00 €

Kupferstichkabinett ve Kunstbibliothek’e 3 Günlük Müze Kart ile girilebilir

3 Günlük Müze Kart    : 29 €

İndirimli                       : 14,50 €

18 yaş altına                 : Ücretsiz.

Berlin Philharmonie

Avrupa’nın en iyi orkestralarından Berlin Filarmoni Orkestrasına ev sahipliği yapmaktadır.

Kammermusiksaal (Oda Müziği Salonu)

Oturma düzenine göre Filarmoni konser fiyatları 9,00 € ile 250 € arasında Oda müziği Konser fiyatları ise 8,00 € ile 45 € arasında değişmektedir.

Berlin Filarmoni Konser Takvimi

Berlin Gezi Rehberine göre Berlin Kulturforum kompleksi içinde bunlardan başka şu yapılar yer almaktadır.

Berlin Yeni Devlet Kütüphanesi (Neue Staatsbibliothek)

Unter den Linden ‘deki ana binanın bir parçası dır. Rehberli tur ile gezilebilir.

Potsdamer Straße’deki Bina Rehberli Tur Zamanı

Her Cuma Günü saat 15:00 ve her ayın üçüncü Cumartesi günü saat 10.30

Gezi süresi 30 dakikadır. Buluşma yeri: Potsdamer Straße 33, ana Fuaye / Bilgi masası

Unter den Linden ‘deki Ana Bina Rehberli Tur Zamanı

Her Cuma saat 17:00’de ve her ayın ilk Cumartesi günü saat 10.30.

Gezi süresi 30 dakikadır. Buluşma yeri: Dorotheenstraße 27 giriş, danışma masası.

Ziyaretçiler ve 5 kişiye kadar olan küçük gruplar, önceden rezervasyon olmadan bu turlara katılabilir. Katılmak isteyenler 3 hafta önceden katılma istek formunu doldurmalıdır.

Ibero-Amerikanisches Instıtut

Almanya ile Latin Amerika, Karaipler,İspanya, Portekiz arasındaki akademik ve kültürel değişim için disiplinler arası merkezi

Wissenschaftszentrum

Berlin Sosyal Bilimler Araştırma Merkezi

St. Matthäus-Kirche

Kulturforum’un merkezinde yer alan Berlin Aziz Matthäus Kilisesi

Sony Binasından çıkınca önündeki duraktan çift katlı otobüse binip şansımıza üst katında en ön koltuklarına oturarak  şehir turu yapıyoruz. Geri geldiğimizde yeni hedefimiz metro ile Berlinlilerin Ku’damm dedikleri Batı Berlin’in merkezi Kurfürstendamm.

Ku’damm-Kurfürstendamm-Berlin’de Bir Gün-

1545 lerde avcılık şatosuna giden bir yolmuş. Almanya’nın güçlü imparatorluğa dönüşmesinde en önemli rolü oynayan ilk şansölyesi (başbakanı) Otto von Bismarck’ın ihtişamlı cadde isteği üzerine yapımına başlanmış. 3,5 km uzunluğundaki bulvar 1886’de tamamlanmış.  II. Dünya Savaşına kadar eğlence, kültür ve alışveriş merkezleri ile Unter den Linden Bulvarı ile boy ölçüşmüş. 1882’de Ernst Werner von Siemens tarafından tasarlanan ilk troleybüs Elektromote bu caddede denenmiş. Bulvarın gelişiminde çok etkin olan Yahudilerin katliamları ile birlikte cadde de bir yerde ölmüş, savaş sırasında büyük ölçüde hasar almış. Soğuk savaş döneminde ise Batı’nın yüzü ve prestiji olmuş. Duvarın yıkılması ile önemi azalmış, eğlenceden çok alışveriş merkezlerinin olduğu bir bulvara dönüşmüş.

Kurfürstendamm 207 numarada yer alan Berlin Kudamm Karree Binasındaki Berlin Hikayesi adlı interaktif müzesi Berlin Gezi Rotasında gezilebilecek yerlerden. Binadaki soğuk savaş dönemine ait nükleer bomba saldırısına karşı yapılan yeraltı sığınağına ihtiyaç halinde günümüzde bile 3600 kişi sığabilirmiş. Berlin’in 800 yıllık tarihine bakış atabileceğiniz bir müze.

Ancak yenileme çalışmaları nedeniyle müze şu anda kapalı

Kudamm Karree Binasından sonra gelen Knesebeckstraße’den kuzeye çıkarsanız Kantstraße ile kesiştiği meydan Savignyplatz. Bu bölge açık havada oturabileceğiniz çok sayıda kafe, restoran bulabileceğiniz, kitapçıları, galerileri gezebileceğiniz, hoşça vakit geçirip rahatlayacağınız mekanları barındırması nedeni ile ilginizi çekebilir.

Berlin Yıkık Kilise (Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi -Gedächtniskirche)

Yıkık Kilise Kurfürstendamm’ın doğu ucunda  Berlin Breitcheid Meydanında Tauentzienstraße ve Budapesterstrasse arasında. Berlin’in en ünlü simgelerinden ve Berlin Gezi Noktalarından biridir.

İlk Alman İmparator I. Kaiser Wilhelm’in anısına 19. yy’ın sonlarında Neo-Romanesk mimari ile yaptırılan protestan kilisesi. II. Dünya Savaşı sırasında bombardımanlar ile Batı Kulesi yıkılmış.  Wilhelmist-Alman  milliyetçiliğinin simgesi olarak görüldüğünden Almanya’ya yenenler tarafından onarılmamış yıkık halde bırakılmış. Beş kulesi ile epey etkileyici olan kilisenin bugünde var olan ana kulesi 113 m yüksekliği ile Berlin’in en yüksek yapısı. Kilisenin yıkılarak yerine yenisinin yapılmak istenmesi devlet ve halk arasında tartışmalara yol açmış. Sonunda 68 m yüksekliğindeki kulesinin savaş karşıtı anıt olarak korunmasına karar verilerek uzlaşı sağlanmış.

Yeni Kilise- Berlin’de Bir Gün-

Yıkık Kilisenin hemen yanında yer alıyor. Mimar Egon Eiermann’ın ödüllü projesine göre 1959-1961 yılları arasında sekizgen formlu modern kilise ve altıgen kulesi inşa edilmiş.

Önce Yıkık Kilisenin giriş yerini geziyoruz.

Tavanda ve duvarlarda I. Wilhelm’in hayatına ve Fransa-Prusya Savaşına ait resimlerin yer aldığı el yapımı mozaikler görülüyor.

Yeni Kilisenin içi ise renkli camlar kırılarak oluşturulan cam tuğlaların meydana getirdiği mavi ışıktan dolayı enteresan bir atmosfer yakalamış. Yıkık kilise kararmış, yıkılmış, harap duvarları ile savaşın yarattığı karamsarlığı, bunalımı çağrıştırıyor. Ancak bu dehşetengiz duygular modern kilisenin yakalamayı başardığı sakin, yalın havası ile bertaraf ediliyor.

Berlin Almanya Gezilecek Yerlerinden Berlin Breitcheid Meydanında üstünde Mercedes amblemi bulunan iş ve alışveriş merkezi Europe Center var. Önündeki kırmızı granitten yapılma yerel halkın Su topu (Wasserklops) olarak adlandırdığı Berlin Dünya Çeşmesi (Weltkugelbrunnen) ilgimizi çekiyor.

Çeşmenin etrafındaki merdivenlerden inerek Berlin Europe Center’in alt katına ulaşıyoruz. Çeşmeden gelen su aşağı katlarda bambaşka formlarda akıyor. Tekrar yukarıya çıktığımızda ise bizi bekleyen sürpriz bardaktan boşalırcasına yağan yağmur oluyor. Sabah bulutlu gökyüzüne uyandık. Sony Center’da güneşten gölgeye kaçtık. Şimdi ise açıkta olsak sırılsıklam olacağımız bir hava. Neyse ki yağmur kısa süre sonra hafifliyor ve biz gezmeye kaldığımız yerden devam ediyoruz.

 I. Gün yazımda bahsettiğim Berlin Hayvanat Bahçesi (Zoologischer Garten Berlin) buraya çok yakın. Budapester Straße’den yürüyerek 5-10 dakika arasında ulaşabilirsiniz.

Skulptur Berlin

Yıkık Kiliseden Tauentzienstraße yönünde ilerlediğinizde, hemen az ileride gidiş ve geliş yollarının arasındaki yayalara ayrılan bölümde yer alıyor. Metalden iç içe geçmiş kırık zincir halkası şehrin 750. Yıl dönümü için yapılmış. Soğuk savaş döneminde doğu ve batı olarak bölünmüş kenti sembolize eden Berlin Heykeli.

KaDeWe

Berlin Gezi Rotasında Caddede yürümeye devam ederseniz kiliseye 500 m uzaklıkta Berlin’in ünlü alışveriş merkezi KaDeWe’ye ulaşırsınız. Gezimizin asıl amacı alışveriş olmadığından alt katlarda işimiz olmaz ancak okuduğumuz gezi yazılarından etkilenerek üst katında yer alan yiyecek içecek katına çıkmaktan alıkoyamıyoruz kendimizi. KaDeWe’de alışveriş Arabayla Avrupa Turu Maliyetlerini arttıracağından hiç kuşkunuz olmasın.

Bugün için planladığımız Berlin Gezimizin sonu. Berlin üç güne sığamayacak kadar büyük. Olabildiğince çok yeri gezmeye çalıştık. Yolumuz bir gün tekrar Berlin’e düşerse o zaman gezeriz gezemediğimiz yerlerini de. Gün sona eriyor. En iyisi Wittenbergplatz’dan metroya binip evimizin yolunu tutalım. Yarın Arabayla Avrupa‘da bambaşka bir rota var.

Berlin üç günde gezilemeyecek kadar büyük. Almanların o çok meşhur düzen ve disiplinini her bakımdan hissediyorsunuz. Bu kente gelerek yolculuğun başındaki amacımız olan Bergama Müzesini ziyaretimizi gerçekleştirdik. Bize ait olan kıymetlerin kendi topraklarımız yerine burada sergilenmesi içimizi çok acıttı. Ondan da çok acıtan hala pek çok değerimizin kıymetini bilmediğimiz gerçeği idi. Dilerim Bergama Sunağı gibi yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerimiz bir gün kendi toprakları ile buluşur, dilerim var olanlar korunur.

Hiçbir şey zekayı seyahat etmek kadar geliştirmez. -Emile Zola-

GÜNEŞİN OLSUN GÖNLÜNDE

Güneşin olsun gönlünde
Kar bile yağsa
Ya da fırtına olsa.
Gök bulutlarla,
Dünya kavgayla dolsa.
Güneşin olsun gönlünde
O zaman gelsin ne gelirse
Doldurur ışıklarla
En karanlık gününü..

Bir şarkın olsun gönlünde
Sevinçli ezgilerle
Seni günlük tasalar boğsa bile
Bir şarkın olsun dudaklarında
O zaman gelsin ne gelirse
Yardım eder atlatmaya
En yalnız gününü..

Başkaları için de bir diyeceğin olsun
Tasada ve bunalımda
Ve seni mutlu edecek her şeyi
Söyle onlara da
Bir şarkın olsun dudaklarında
Yitirme sakın cesaretini
Güneşin olsun gönlünde
Ve her şey iyi olacak!..

Caesar Flaischlen Şiiri

Arabayla Avrupa Turunda Yolculuğumuzun 17. Günü sonu.

Yazı dizisi Berlin Ulaşım ve Park yeri ile devam ediyor.

Leave a Comment