Ljubljana’yı Unutamayacaksınız, Ljubljana’da Birkaç Saat-ARABAYLA LJUBLJANA

Ljubljana Şehir Meydanı (Town square- Mestni trg)

Arabayla Ljubljana Gezi Rotasında Üçlü Köprüden geçip Stritarjeva Caddesinden devam edince Preseren Meydanına göre daha sakin, kalabalık olmayan 12. Yy Ortaçağdan bu yana kentin merkezlerinden biri olan Ljubljana Şehir Meydanı  çıkıyor karşımıza.

Meydanın 1511 depremi ile yıkılan Ortaçağ yapılarının yerini Barok ve Rönesans yapılar almış. Bu yapılardan Ljubljana Belediye Binası ve Robba Çeşmesi ilk dikkatinizi çekeceklerdendir.

Ljubljana Belediye Binası (Magistrat)

1484’de Gotik stilde yapılmış, 18. Yy başında Venedik mimarisinden etkilenerek Barok tarzda yenilenmiş. Belediye Binasının kemerli avlusunda Francesco Robba’nın Narcissus Çeşmesi bulunmaktaymış. Slovenya küçük bir ülke olsa bile  başkent için bu Belediye binası gözünüze küçük görünebilir Belediye yetkilileri de bu yüzden olsa gerek, sarayın iki yanındaki binaları 17. Ve 18. Yy’da alarak Belediye Binasına dahil etmişler. Bu binalardan 2 Numaralı bina şehrin seçkin ailelerinden Dolničar ailesine ait olup, cephesi 1780 yılında yeniden tasarlanmış.

Belediye Binası tur ile gezilebiliyor.

Ljubljana Belediye Binası Turu geleneksel Ljubljana kostümleri giyen rehberler tarafından yaptırılır.

Ljubljana Belediye Binası Turu Başlama Zamanı

Cumartesi günleri saat 13:00

Turun süresi 1 saat olup Slovence ve İngilizce dilindedir.

Turun başlangıç yeri: Belediye Binası’nın önündeki meydan (Mestna hiša)

Tur biletlerinizi web sitesinden çevrimiçi olarak veya Ljubljana Turist Bilgilendirme Merkezi (Adamič Lundrovo nabrežje 2) veya Sloven Turist Bilgilendirme Merkezi (Krekov trg 10) adresinden alabilirsiniz. Belediye Binasının önünde bilet satılmaz.

Ljubljana Belediye-Binası Turu Bileti internet üzerinden satış

Ljubljana Belediye Binası Turu Bilet Ücretleri

Tam: 5 €, (4-12 yaş) Çocuk: 5 €, (4 yaşa kadar) Çocuk: Ücretsiz

Robba Çeşmesi (Robbov vodnjak)

Arabayla Ljubljana’da meydanda bulunan çeşme, 1743-1751 yılları arasında mimar Francesco Robba tarafından yapılan ve kentin en önemli Barok yapılarından biri sayılan Üç Carniolan Nehirleri Çeşmesi olarak da bilinen Robba Çeşmesi, ünlü Roma çeşmelerinden modellenmiş.

Çeşmeyi süsleyen heykellerin üç nehir (Sava, Ljubljanica ve Krka Nehirleri) tanrısını temsil ettiğine inanılıyor. Çeşmenin planı, Ljubljana’nın eski üç yapraklı kasaba mührü şeklindeymiş. Günümüzde meydanda duran, Robba Çeşmesinin replikası olup çeşmenin aslı Ulusal Galeri’de koruma altına alınmış.

Şehir Meydanının güzel yapıları tabi ki bunlar ile sınırlı değil. 5 Numarada; Şehir Sanat Müzesine (Mestna galerija) ev sahipliği yapan Haman Evi (Hamanova hiša), 9 Numarada; 1540 yılında heykeltıraş Osbal Kittl tarafından rölyeflerle bezenmiş cephesiyle ünlü Lichtenberg Evi (Lichtenbergova hiša) ve 18. Yy’dan kalma merdiveni, 17 Numarada Rakovec Evi (Rakovčeva hiša) ve 18 Numarada Obrez Evi (Obrezova hiša), 24 Numarada Francesco Coconi’nin sanat, ticaret ve tarım rölyefleriyle süslü 17. yüzyıldan kalma İmparatorluk tarzı cepheye sahip en yüksek yapı olan Souvan Evi (Souvanova hiša) bunlardan bazıları.

Belediye Binasının karşısındaki binaların altındaki dar geçitler ve binaların arasındaki dar yollar sizleri Ljubljanica Nehri’ne ulaştıracak sokaklardır. 22 Numaralı binanın altındaki geçit ki adı Ključavničarska (Çilingir) Sokak diğerlerinden biraz daha farklı. Sokağa girdiğinizde Bosnalı-Sloven heykeltıraş Jakov Brdar tarafından yapılmış Yüzler (faces-obrazi) adlı çeşme heykelinin sizin de ilginizi çekeceğine inanıyorum.

Suyundan rahatlıkla içebileceğiniz çeşme bir el ile başlayıp çeşmenin suyu insanoğlunun takındığı yüzlerden esinlenmiş olan 700 bronz döküm yüz şeklinin yer aldığı bir oluktan akıp gitmekte.

Vakit hızla ilerliyor, yağmur da iyice arttı.

Nehir kıyısındaki üstü korunaklı tezgahlarda yöreye özgü hediyelik eşyaların satıldığı yerlerden geçiyoruz. Ljubljana’nın Merkez Pazarında ise tezgahlar yağmurdan dolayı toplanmış yada toplanıyor. Burası pazar olmaktan öte şehir halkının bir araya gelerek kaynaştığı yermiş. Mart ayının ortasından ekim ayının sonuna kadar her Cuma Slovenyalı restoran şeflerinin dünya mutfaklarından hazırladıkları eşsiz yemekleri pazarda tatmak mümkünmüş. Tabi hava bugünkü gibi kötü olmamak koşulu ile.  Pazarda umduğumuzu bulamayınca bizde yanında yer alan Ljubljana Katedraline yöneliyoruz.

Seminer Sarayı (Seminary Palace- Semenišče)

Katedralin arkasında bulunan Saray 1708-1714 yıllarında inşa edilmiş Ljubljana’daki ilk halk kütüphanesi. 50 yıl halka açık olduktan sonra teologların kullanımına verilmiş. 1721 yılında Giulio Quaglio tarafından boyanmış tavanı, orijinal meşe mobilyaları ile Slovenya’nın en güzel Barok eserlerinden biri kabul edilmekteymiş. Birçok değerli el yazması ve basılı eserin yanında, güzel freskleriyle de tanınan kütüphane günümüzde sanatseverlerin hizmetinde ancak özel randevu ile girilebiliyormuş.

Ljubljana’lı taş ustası Luka Mislej tarafından yapılan ve iki devin Angelo Pozzo atölyesinde oyulduğu gösterişli kapısı da bir hayli ilginç.

Ljubljana Katedrali (ljubljanska stolnica)

Geçmişi 13. Yy’a uzanan bir kilisenin yerine yapılmış, günümüzdeki Barok tarzı ise 18. Yy’da verilmiş kilisenin diğer adı Ljubljana Aziz Nicholas Kilisesi (cerkev sv. Nikolaja).

Yeşil Kubbesi ve ikiz kuleleri ile dikkatleri çeken kilisenin içerisi de ayrı güzel.

Kilisenin batı ve güney taraflarındaki bronz kapılar zaten dikkatinizden kaçmayacaktır diye düşünüyorum. Bunlardan üzerinde Papa’nın da figürünün olduğu kapı 1996 yılından kalma.

1250 yıl süren Sloven Hıristiyanlığını ve John Paul II’nin Katedral’e yaptığı ziyaretin kutlaması için yapılmış. Diğer kapıda ise dizilmiş altı kardinalin ön tarafında yatan Hz. İsa ve geri planda şehrin piskoposluk tarihi tasvir edilmekte.

Ljubljana Katedraline Giriş Ücretsiz

Evet burası da gezildiğine göre Arabayla Slovenya Turumuzda şimdiki hedefimiz Ljubljana Kalesi.

Ljubljana Kalesi (Ljubljana Castle- Ljubljanski grad)

11. Yy’da kurulmuş, 12. Yy’da yeniden inşa edilmiş, günümüz ana hatlarını 15. Yy’da ki yenilemede kazanmış ve binalarının çoğu 16. Ve 17. Yy’da yapılan bir ortaçağ Kalesi. Başlangıçta savunma amaçlı yapılsa da 14. Yy’dan itibaren Carniola Lordlarının tahtlarının mekanı olmuş, 19. Yy’dan bu yana çeşitli amaçlar için kullanılsa da günümüzde kültürel mekan olarak işlev görmekteymiş. Kale üzerindeki ejderha ise kentin simgesidir.

Kaleye Ljubljana dar sokaklarından, tarihi evlerinin arasından geçerek yürüyerek çıkabileceğiniz gibi füniküler de kullanabilirsiniz. Kaleye otobüs ile çıkmak da mümkünmüş.

Ljubljana Kalesi Açık Olduğu Saatler 2019

Ljubljana Kalesi, Füniküler Demiryolu

Ocak, Şubat, Mart ve Kasım:10.00-20.00, Nisan, Mayıs ve Ekim: 09.00-21.00,

Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül: 09.00-23.00, Aralık: 10.00-22.00

Kale Kahve Evi tadilat dolayısı ile şu ara kapalı.

Info center, Sunumlar*, Rustika Galerisi

*Sanal Şato, Sloven Tarihinin Daimi Sergisi, Zindan, Şapel, Seyir Kulesi, Kukla Müzesi

Ocak, Şubat, Mart ve Kasım:10.00-18.00, Nisan, Mayıs ve Ekim: 09.00-20.00,

Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül: 09.00-21.00, Aralık: 10.00-20.00

2019 Ljubljana Kalesi Füniküler Bilet Ücreti Tek Yön 

Tam: 2,20 €

(7-18 yaş) Çocuk, Öğrenci, Emekli, (15 kişi+) Grup: 1,50 €

Aile (En fazla 2 Yetişkin yanında en az (7-18 yaş) 1 Çocuk: 6 €

2019 Ljubljana Kalesi Füniküler Bilet Ücreti Gidiş Dönüş

(İnternetten alımlarda %10 indirimli)

Tam: 4 €

(7-18 yaş) Çocuk, Öğrenci, Emekli, (15 kişi+) Grup: 3 €

Aile (En fazla 2 Yetişkin yanında en az (7-18 yaş) 1 Çocuk: 10 €

2019 Ljubljana Kalesi+Füniküler Bilet Ücreti 

(İnternetten alımlarda %10 indirimli)

Tam: 10 €

(7-18 yaş) Çocuk, Öğrenci, Emekli, (15 kişi+) Grup: 7 €

Aile (En fazla 2 Yetişkin yanında en az (7-18 yaş) 1 Çocuk: 26 €

2019 Ljubljana Kalesi Bilet Ücreti

(İnternetten alımlarda %10 indirimli)

Tam: 10 €

(7-18 yaş) Çocuk, Öğrenci, Emekli, (15 kişi+) Grup: 7 €

Aile (En fazla 2 Yetişkin yanında en az (7-18 yaş) 1 Çocuk: 24 €

Rehberli Turla Ljubljana Kalesinin ve şehrin altı değişik zaman diliminde anlatıldığı Zaman Makinesi ve Zindan Turu vardır ki bununda bilet ücretleri şöyle.

2019 (Time Machine veya Behind Bars) Kale Bileti Dahil+ Füniküler Bilet Ücreti

(İnternetten alımlarda %10 indirimli)

Tam: 15 €

(7-18 yaş) Çocuk, Öğrenci, Emekli, (15 kişi+) Grup: 10,50 €

Aile (En fazla 2 Yetişkin yanında en az (7-18 yaş) 1 Çocuk: 36,50 €

2019 (Time Machine veya Behind Bars) Kale Bileti Dahil Ücreti

(İnternetten alımlarda %10 indirimli)

Tam: 13 €

(7-18 yaş) Çocuk, Öğrenci, Emekli, (15 kişi+) Grup: 9 €

Aile (En fazla 2 Yetişkin yanında en az (7-18 yaş) 1 Çocuk: 31 €

2019 Ljubljana Kalesi (Rehber Kasetli)+ Füniküler Bilet Ücreti

(İnternetten alımlarda %10 indirimli)

Tam: 15 €

(7-18 yaş) Çocuk, Öğrenci, Emekli, (15 kişi+) Grup: 10,50 €

Aile (En fazla 2 Yetişkin yanında en az (7-18 yaş) 1 Çocuk: 36,50 €

2019 Ljubljana Kalesi (Rehber Kasetli) Bilet Ücreti

Tam: 13 €

(7-18 yaş) Çocuk, Öğrenci, Emekli, (15 kişi+) Grup: 9 €

Aile (En fazla 2 Yetişkin yanında en az (7-18 yaş) 1 Çocuk: 31 €

Kale bilet ücretleri ayrıntılı bilgi

Ljubljana Kalesi Biletlerini İnternetten Almak İçin

Ljubljana Kalesine Yürüyüş Yolları

Arabayla Ljubljana’da biz tabi ki Ljubljana Kalesi Turu için şehrin o güzelim sokaklarından tırmanmayı tercih ediyoruz. Bunun içinde Katedralden sonra Fünikülerin öncesinde Študentovska Sokağına girip yürüyüşe başlıyoruz. Sokak biraz ileride daralıyor. Ljubljana Kalesine şehrin başka noktalarından da yürüyerek ulaşmak mümkün.

Fünikülerin diğer yanındaki Krekov trg’den Streliška ulica’ya dönülür 100 m sonra ise sağdaki Lončarska steza yoluna ardından gelen ilk sağdaki ulica Na Stolbi’ye doğru dönülür. Orman boyunca 10 dakikalık bir yürüyüş ile kale avlusuna varılır.

Şehrin diğer tarafındaki Gornji trg’deki otobüs durağından Stari trg yönünde ilerleyip Levstikov trg’yi geçerek 150 metre sonra ulica Reber adında dar bir ara sokağa dönerek yaklaşık 150 m sonra soldaki Mačja steza yolunu takip ederek birkaç dakikada kale duvarlarına ulaşılabilir.

Bunlardan başka Levstikov trg’den Rožna ulica caddesine girip St Florian Kilisesi’ni geçince Ulica na grad Caddesine saparak 100m sonra da Osojna steza yoluna dönerek 10 dakikalık bir yürüyüşle kaleye ulaşılabilir.

Biz yağmur iyice şiddetini arttırıp havada iyice kapattığından kaleye çıkınca Ljubljana seyrinin pek keyifli olamayacağını düşünerek kale gezimize son verip nehrin kıyısını takip ederek aracımızı park ettiğimiz yere dönüyoruz.

Bu birkaç saatlik zaman dilimi Ljubljana’ya doymak için kesinlikle yeterli değil ancak yol üstü duraklarımızdan bu kente ayırdığımız süre bu kadar.

İyi ki gelmişiz, görmüşüz, diyerek ayrıldığımız, tekrar buluşmayı arzuladığımız bir şehir olarak yer etti hafızalarımızda güzel Ljubljana. Hoşçakal. Yolumuz Bled Gölüne.

ONU BİLDİM BİLELİ

Onu bildim bileli
mavidir gözleri günlerin
suların rengi onun giysileri.

Onu bildim bileli
yel eser onun sesiyle
güller konuşur onun dilini.

Yaz bulutlarına bayılırım
gün batımlarında gelince bana
otlar yürür onun adımlarıyla.

Bayılırım salkım söğütlere
türkü söylerken ona
derede yıkarlar saçlarını.

Yalnız ben anlarım
onların dilinden
ve gülümserim.

Onu bildim bileli
bir ağustos gecesi gibiyimdir
yıldızlarla, uzaklıklarla dopdolu.

İvan Minyati (d.1924-Slovenya)

Türkçesi: Necati Zekeriya

Ey yolcu aklını başına al, seferin nereye?
Hangi diyara gitmek istiyorsun?
Nereye gidersen git, sen bizim gönlümüzdesin -Mevlana-

Arabayla Avrupa Turu” – 19 Ağustos Çarşamba Yolculuğumuzun 11. ve 12. Günü Arabayla Bled Gölü (Slovenya) Yazımız İle Devam Edecek.

Leave a Comment